Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#1
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Salut,

dupa negocieri lungi am (la pluralPosted Image ) decis sa ne construim o casuta. Acum locuim 3 persoane intrun apartament cu doua camere si doream sa trecem la unul cu 3 sau la o casa. Acest apartament nu dorim sa il vindem, asa ca bugetul trebuie asigurat printrun credit. Terenul exista deja, e o mostenire, si are o suprafata de 550m², front stradal ~14.5m in Mehala.

In urma discutiilor de pe aici mi-am format niste idei generale.
Ceea ce dorim de la o casa parter + mansarda:
  • Parter:
    - living ~20m²
    - bucatarie ~10-12m²
    - wc/toaleta cu dus ~4-5m²
    - camera tehnica ~4-5m²
    - hol/casa scarii - aici nu stiu cat cum Posted Image
  • Mansarda:
    - dormitor 1 ~12 m²
    - dormitor 2 ~12 m²
    - baie ~6-8 m²
    - restul Posted Image
Speram sa ne incardam in maxim 120m² construiti.

Ca si dorinte:
- incalzire IPAT parter, calorifere mansarda
- sistem de ventilatie cu recuperare de caldura
- intrun final as dori si o soba de zidarie, dar acest lucru poate sa astepte pentru inceput, dara trebuie sa prevedem in planul initial tot ce ne trebuie (pozitionare, dimensionare, cos, admisie aer)

Sper sa ne fie placut drumul impreuna. Posted Image

Si va multumesc de la inceput pentru toate observatiile, sfaturile si criticile Posted Image

Edited by Kendo, 22 February 2015 - 18:18.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Cam ce suma esti dispus sa investesti in construirea locuintei.Posted Image
Spor la construit!

Edited by xmanyacs77, 22 February 2015 - 18:45.


#3
catalin.cernat

catalin.cernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 09.11.2006
Succes! Esti sigur de alea 2 dormitoare? Daca apare si a patra persoana? Sau socrii si cumnatu? Plusez, poti sa-i culci in sufragerie, insa 12-14m2 in plus nu ti-ar strica. Nu stiu cum si ce si cine legat de familia ta, dar pari tanar, asa ca mai ai cel putin 15 ani pana cand copiii or sa-ti spuna Adieu si or sa se care prin camine etc. Zic si eu.

#4
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 xmanyacs77, on 22 februarie 2015 - 18:41, said:

Cam ce suma esti dispus sa investesti in construirea locuintei.Posted Image
Spor la construit!

Cat imi da banca Posted Image

 catalin.cernat, on 22 februarie 2015 - 18:43, said:

Succes! Esti sigur de alea 2 dormitoare? Daca apare si a patra persoana? Sau socrii si cumnatu? Plusez, poti sa-i culci in sufragerie, insa 12-14m2 in plus nu ti-ar strica. Nu stiu cum si ce si cine legat de familia ta, dar pari tanar, asa ca mai ai cel putin 15 ani pana cand copiii or sa-ti spuna Adieu si or sa se care prin camine etc. Zic si eu.

Sunt foarte sigur Posted Image

Multumesc de sfaturiPosted Image

#5
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
referitor la credit ai grija pe ce banca te duci. Mai sunt cateva banci prin romania asta care dau credite si au doua optiuni la plata in avans (diminuarea ratei sau diminuarea perioadei). Optiunea de a diminua perioada este foarte rentabila pentru noi si mai toate bancile au scos-o din contract.
Referitor la Mehala: dar de unde aveti toti rude cu pamanturi pe acolo? trebuie sa il sun pe tata sa vad ce a facut in viata asta ca si mie mi-ar fi prins bine o parcela pe acolo :). Eu sa fiu in locul tau as vinde si mi-as face casa in alta parte. Daca alegi Sacalaz ai doar 5-6km in plus fata de oras. Cu diferenta de pret de pe pamant faci partea de rosu de la casa.
Referitor la P+M cred ca sti care e parerea mea. P+E e mult mai ok si daca mergi pe o invelitoare ieftina iesi tot cam pe acolo la pret. La P+M esti obligat sa mergi pe o izolatie superioara, lucarne, veluxuri si invelitoare ceramica.

In rest sper sa auzim de bine si sa fi fericit in tot acest proces. Daca te pot ajuta cu ceva scrie pe PM si o sa o fac cu cea mai mare placere, doar ca tine cont ca nu sunt decat un coleg de suferinta :)

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Parerea mea:
- mergi la banca si vezi ce bani obtii,
- faci calcule cu restul familiei ce/cat/cand mai puteti economisi in timp. !! nu recomand lungirea constructiei pe x ani, va deveni o corvoada in loc sa va bucurati de ea.
- totalul il imparti la 500 eur/mp si vezi ce suprafata iti permiti
- mergi la un arhitect si ii comunici nr de camere si suprafata maxima. Vezi ca astia sunt precum IT-istii "mai pui putin si iti ei procesor..... nus de care", doar ca inlocuiesc procesorul cu suprafetele.
Spor.

De ce mansarda si nu etaj?

#7
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.03.2009
Ar trebui sa te incadrezi lejer in cei 120mp cu ce ti-ai propus dpdv al compartimentarii. 120x450=... Cam de atat ai nevoie.
Despre camere in plus pt vizitatori: sa-si plateasca camere la hotel. Nu plateste nici-unul ratele si intretinerea unei camere suplimentare.

#8
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 gabian22, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

Parerea mea:
- mergi la banca si vezi ce bani obtii,
Am facut asta, pot obtine 60.000€, dar nu stiu ce garantii imi vor cere si nu stiu daca vreau sa investec chiar atat. Ideea e ca fac casa pentru curte/stat pe afara nu in casa :)

 gabian22, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

- faci calcule cu restul familiei ce/cat/cand mai puteti economisi in timp. !! nu recomand lungirea constructiei pe x ani, va deveni o corvoada in loc sa va bucurati de ea.
Corect, dar trebuie sa tinem cont de timpul care este ncesar pentru fiecare etapa in parte, de ex. uscarea placilor :D

 gabian22, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

- totalul il imparti la 500 eur/mp si vezi ce suprafata iti permiti
Eu am zis 450 dar ma gandeam si la un plus de eroare 10-20%

 gabian22, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

- mergi la un arhitect si ii comunici nr de camere si suprafata maxima. Vezi ca astia sunt precum IT-istii "mai pui putin si iti ei procesor..... nus de care", doar ca inlocuiesc procesorul cu suprafetele.
Saptamana asta o "comit" :)

 gabian22, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

Spor.
Multumesc frumos

 gabian22, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

De ce mansarda si nu etaj?
Cred ca e pretul mai mic. (cred Posted Image )

 Alxdava, on 22 februarie 2015 - 19:42, said:

Ar trebui sa te incadrezi lejer in cei 120mp cu ce ti-ai propus dpdv al compartimentarii. 120x450=... Cam de atat ai nevoie.
Despre camere in plus pt vizitatori: sa-si plateasca camere la hotel. Nu plateste nici-unul ratele si intretinerea unei camere suplimentare.
Un fost coleg de facultate asa m-a in vatat si el :)

#9
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Riper, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

referitor la credit ai grija pe ce banca te duci. Mai sunt cateva banci prin romania asta care dau credite si au doua optiuni la plata in avans (diminuarea ratei sau diminuarea perioadei). Optiunea de a diminua perioada este foarte rentabila pentru noi si mai toate bancile au scos-o din contract.
Referitor la Mehala: dar de unde aveti toti rude cu pamanturi pe acolo? trebuie sa il sun pe tata sa vad ce a facut in viata asta ca si mie mi-ar fi prins bine o parcela pe acolo Posted Image. Eu sa fiu in locul tau as vinde si mi-as face casa in alta parte. Daca alegi Sacalaz ai doar 5-6km in plus fata de oras. Cu diferenta de pret de pe pamant faci partea de rosu de la casa.
Referitor la P+M cred ca sti care e parerea mea. P+E e mult mai ok si daca mergi pe o invelitoare ieftina iesi tot cam pe acolo la pret. La P+M esti obligat sa mergi pe o izolatie superioara, lucarne, veluxuri si invelitoare ceramica.

In rest sper sa auzim de bine si sa fi fericit in tot acest proces. Daca te pot ajuta cu ceva scrie pe PM si o sa o fac cu cea mai mare placere, doar ca tine cont ca nu sunt decat un coleg de suferinta Posted Image

E vorba si de valoarea sentimentala. E locul unde am copilarit Posted Image

#10
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009
"asa ca bugetul trebuie asigurat printrun credit."

Felicitari pentru initiativa!
Vezi ca sunt conditii avantajoase la credite in lei, sunt mai avantajoase acum decat cele in euro

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
120 mp construiti, nu e o casa mica. Dar amprenta la sol de 50mp, cati rezulta din aprecierile tale, sunt un nimic. Va trebui sa regandesti putin datele problemei, dar nu de unul singur si nu dupa schite "de-a gata" din diverse reviste. Fa-ti un plan al tau, cu amprenta la sol de minim 70-80 mp, in asa fel incat sa ajungi la 120 mp cu tot cu mansarda.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Riper, on 22 februarie 2015 - 19:38, said:

referitor la credit ai grija pe ce banca te duci. Mai sunt cateva banci prin romania asta care dau credite si au doua optiuni la plata in avans (diminuarea ratei sau diminuarea perioadei). Optiunea de a diminua perioada este foarte rentabila pentru noi si mai toate bancile au scos-o din contract.
Referitor la Mehala: dar de unde aveti toti rude cu pamanturi pe acolo? trebuie sa il sun pe tata sa vad ce a facut in viata asta ca si mie mi-ar fi prins bine o parcela pe acolo :). Eu sa fiu in locul tau as vinde si mi-as face casa in alta parte. Daca alegi Sacalaz ai doar 5-6km in plus fata de oras. Cu diferenta de pret de pe pamant faci partea de rosu de la casa.
Referitor la P+M cred ca sti care e parerea mea. P+E e mult mai ok si daca mergi pe o invelitoare ieftina iesi tot cam pe acolo la pret. La P+M esti obligat sa mergi pe o izolatie superioara, lucarne, veluxuri si invelitoare ceramica.

In rest sper sa auzim de bine si sa fi fericit in tot acest proces. Daca te pot ajuta cu ceva scrie pe PM si o sa o fac cu cea mai mare placere, doar ca tine cont ca nu sunt decat un coleg de suferinta :)

Ripere, Ripere, pe dumbravita mea nu dai 2 bani, dar tanjesti dupa mehala lui kendo... Pariul cu tine apropo de ajuns la prefectura ramane oricand, mai mult, e valabil si pt mehala lui kendo (desi la el e altceva, e locul lui de bastina).
La chestia cu sacalazul m-ai omorat!
Apropo, am o invelitoare metalica mai scumpa decat tigla ceramica, iti vine sa crezi? Strat de 200 microni de vopsea, infoliata in plastic.

 myshyk, on 22 februarie 2015 - 22:49, said:

120 mp construiti, nu e o casa mica. Dar amprenta la sol de 50mp, cati rezulta din aprecierile tale, sunt un nimic. Va trebui sa regandesti putin datele problemei, dar nu de unul singur si nu dupa schite "de-a gata" din diverse reviste. Fa-ti un plan al tau, cu amprenta la sol de minim 70-80 mp, in asa fel incat sa ajungi la 120 mp cu tot cu mansarda.
Eu am 145 mp construiti si nu prea ajunge...

 Kendo, on 22 februarie 2015 - 19:48, said:


Am facut asta, pot obtine 60.000€, dar nu stiu ce garantii imi vor cere si nu stiu daca vreau sa investec chiar atat. Ideea e ca fac casa pentru curte/stat pe afara nu in casa :)

Corect, dar trebuie sa tinem cont de timpul care este ncesar pentru fiecare etapa in parte, de ex. uscarea placilor :D

Eu am zis 450 dar ma gandeam si la un plus de eroare 10-20%

Saptamana asta o "comit" :)

Multumesc frumos

Cred ca e pretul mai mic. (cred Posted Image )


Un fost coleg de facultate asa m-a in vatat si el :)

Sa fie intr-un ceas bun!
60000 iti vor ajunge,desi am sentimentul ca vei mai plusa la suprafata, nu intra mare lucru in 120 mp construiti. Eu cred ca in 450 euro pe mp se pot face case decente, daca nu chiar mai mult de atat.
Au mai zis colegi pe aici, rationamentul cu stat in 60 mp la bloc si mutat in dublu la casa nu e valabil, statul la casa presupune altceva. Dar ce naiba, stii si tu, ai copilarit la casa, doar!
Inca o data, numai bine si sa va iasa fara nervi si cum ati vrut-o!

#13
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 denky, on 22 februarie 2015 - 23:28, said:

Ripere, Ripere, pe dumbravita mea nu dai 2 bani, dar tanjesti dupa mehala lui kendo... Pariul cu tine apropo de ajuns la prefectura ramane oricand, mai mult, e valabil si pt mehala lui kendo (desi la el e altceva, e locul lui de bastina).
La chestia cu sacalazul m-ai omorat!

Apropo, am o invelitoare metalica mai scumpa decat tigla ceramica, iti vine sa crezi? Strat de 200 microni de vopsea, infoliata in plastic.


eu pur si simplu ii spun omului ce mi-ar place mie. Daca tu crezi ca Dumbravita e super atunci felicitarile mele ca ai avut bani si curajul sa iti faci casa acolo unde vrei. E foarte bine ca in viata asta plina de lucruri care nu ne plac mai apucam din cand in cand sa ne facem si cate o bucurie.
in cea ce priveste cursa vreau doar sa zic ca te felicit ca esti descurcaret si nu iti provoaca neplaceri traficul. Eu sunt mai calm si nu o sa ma bag la asa ceva, plus ca nu am masina care sa ma ajute, poate cu motorul dar nu cred ca are rost nici cu ala.

Sa iti traisca invelitoare si sa te bucuri de ea.

#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
KEndo, bine ai inceput topicul.....Posted Image
Sper sa fii tot asa de incantat si cand terminis casa.

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Riper, on 22 februarie 2015 - 23:54, said:



eu pur si simplu ii spun omului ce mi-ar place mie. Daca tu crezi ca Dumbravita e super atunci felicitarile mele ca ai avut bani si curajul sa iti faci casa acolo unde vrei. E foarte bine ca in viata asta plina de lucruri care nu ne plac mai apucam din cand in cand sa ne facem si cate o bucurie.
in cea ce priveste cursa vreau doar sa zic ca te felicit ca esti descurcaret si nu iti provoaca neplaceri traficul. Eu sunt mai calm si nu o sa ma bag la asa ceva, plus ca nu am masina care sa ma ajute, poate cu motorul dar nu cred ca are rost nici cu ala.

Sa iti traisca invelitoare si sa te bucuri de ea.

Sunt sigur ca nu facem offtopic.
Dar pune-te si in pielea mea, mi-e greu sa cred ca un om rational si de conditie mult peste medie ca si tine (ca mai toti de pe aici) ar prefera sa nu aibe piscina acoperita si sala de fitness peste drum, terenuri de tenis (4!) la cateva sute de metri de casa, kaufland, auchan, selgros, decathlon la < 5 minute, acces rapid in oras (am condus ani de zile in bucuresti, probabil de asta iti par "descurcaret") si sa stea la ... Sacalaz. Ala mi se pare departe si cand plec in concediu mergand spre vama, nu vad alte considerente pt a-ti face casa acolo decat cele pecuniare.
Exemplul cu invelitoarea era menit sa combata (prieteneste) defalcarea ta in ce e de calitate si ce nu. Si eu ma lupt cu tendinta de a pune etichete, probabil doar cei initiati reusesc sa se tina departe de tentatia asta periculoasa.
Kendo, iarta-ne, dar din polemica prieteneasca cu Riper poate te alegi cu ceva. Daca nu, da un semn si ... pricep repede.
Cu 60000 iti faci (aproape ce vrei) la casa ta. Eu as lua in calcul una pe parter, stau de 7 ani asa si nu m-as mai vanzoli pe scari toata ziua nici daca m-ai pica cu ceara. Miscare se poate face mai bine cu bicicleta in aer liber! Poti sa iei in considerare si parter cu un spatiu tehnic sus, fara bai care presupun instalatii trase si bani cheltuiti aiurea.
Inca o data, bafta!

#16
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La 550 mp recomandat e cu minim p+1 sau mansardabil ,altfel doar cu parter risti sa mananci din bucata de teren pe care ti.o doresti a te bucura de ea ,cu o floare ,un copacel,vie ,un strat sau o sera cu zarzavaturi etc . Iar bicicleta nu prea merge in cazul unora care pot avea un job care implica statul pe scaun intr.o proportie ridicata ,pentru ca tocmai asta e si scopul miscarii de dupa job - sa mergi pe picioarele tale si sa pui in miscare cat mai multe articulatii, dar care sa nu implice poponetul (sezutul).

Edited by doarUNom, 23 February 2015 - 08:43.


#17
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Va multumesc pentru sfaturi. Posted Image
Nu este nicio problema cu offtopicul Posted Image
Iar legat de suprafata sunt de acord cu voi, oricand vor aparea tentatii, dar voi incerca sa le tin in frau. Orice m² in plus aduce costuri si tinand cont ca banii sunt ai bancii Posted Image nu prea as vrea sa ma intind. Din ce am observat, familiile care traiesc intrun spatiu mai mic sunt mult mai legate.

LE: Si pentru ca-i luni dimineata propun sa ne trezim putin :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9OxiRdgpOqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kendo, 23 February 2015 - 09:06.


#18
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 denky, on 23 februarie 2015 - 07:49, said:

Dar pune-te si in pielea mea, mi-e greu sa cred ca un om rational si de conditie mult peste medie ca si tine (ca mai toti de pe aici) ar prefera sa nu aibe piscina acoperita si sala de fitness peste drum, terenuri de tenis (4!) la cateva sute de metri de casa, kaufland, auchan, selgros, decathlon la < 5 minute, acces rapid in oras (am condus ani de zile in bucuresti, probabil de asta iti par "descurcaret") si sa stea la ... Sacalaz. Ala mi se pare departe si cand plec in concediu mergand spre vama, nu vad alte considerente pt a-ti face casa acolo decat cele pecuniare.

altii ca mine cauta altceva in viata, in loc sa ma duc la supermarket zi de zi prefer sa iau de la taran, in loc sa ma duc la bazin prefer sa ma duc la rau, in loc sa ma duc la tenis prefer sa ma duc in padure etc. Repet fiecare a facut alegerea care il multumeste pe el si asta este perfect pt fiercare in parte.

In cea ce priveste chestia asta ca ai aproape toate pe langa tine, singurul lucru care imi lipseste in Sud este Dedemanul dar in toamna se deschide unul in calea sagului. auchan, metro si alte rahaturi dinastea sunt si aici. diferenta e ca eu daca m-as duce la auchan as avea unde parca :). Cred ca acum vreo 1 saptamana (duminica seara) mi-a zis sotia ca vrea la mall. Nu am mai fost de cateva luni si am zis sa mergem. Am zis ca ea se plimba prin mall si eu ma duc la deca si la dede. Mi-a luat 30 de minute sa intru in parcare de la mall sa o las pe sotie si sa plec. Daca era sa stau sa alerg dupa loc de parcare faceam atac cerebral.


 denky, on 23 februarie 2015 - 07:49, said:

Exemplul cu invelitoarea era menit sa combata (prieteneste) defalcarea ta in ce e de calitate si ce nu. Si eu ma lupt cu tendinta de a pune etichete, probabil doar cei initiati reusesc sa se tina departe de tentatia asta periculoasa.

Ce am vurt eu sa zic acolo, si cred ca lumea a inteles este ca mansarda te obliga la o invelitoare scumpa care sa te feresca de zgomot pe cand la P+E poti sa mergi pe o invelitoare ieftina. Eu am considerat ca invelitoare scumpa tigla ceramica dar asta este irelevant pentru calculul de acolo. Faptul ca sunt si alte invelitori mai scumpe decat asta este perfect adevarat si sunt convins ca sunt si mai scumpe decat ce ai cumparat tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate