Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13718 replies to this topic

#5833
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.02.2017

View Postcarligmarius, on 17 mai 2018 - 08:35, said:

Buna dimineața, de 3 luni pe topicul asta citesc doar despre vigneta si preturi la benzina/motorina. As dorii sa aflu cum se prezinta drumul spre  Makaza s-a schimbat ceva sau drumul spre Kulata ( noroc cu @foxbat ca a facut inaugurarea pe portiunea asta de drum) Mulțumesc, astept informații concludente. Toate cele bune!
Este ok drumul pe Makaza,doar atentie la camerele bulgaresti  care oricum sunt presemnalizate cu indicatoare si multe din ele iti apar pe wazze,atentie sa ai actele in regula...la vama giurgiu partea bulgara au intors inapoi o masina si saracii "aia" din masina aveau niste fete de mai aveau putin si plangeau(buletine valabile minim 6 luni,pasapoarte pt "aia mici" etc),atentie la motociclisti in Grecia...a inceput sezonul lor si circula nebuneste pe drumurile laturalnice.
Nu va mai faceti multe griji,e ca un drum de vacanta care te oboseste daca esti incordat sau te binedispune daca esti relaxat.



#5834
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Nu o mai bagati pe aia cu buletine valabile minim 6 luni; la bulgari scrie clar: pasaport sau CI in curs de valabilitate. Singura tara din zona asta a Europei este Albania unde actele de identitate trebuie sa aiba valabilitate minim 3 luni de la data intrarii. Am facut la inceputul lui aug 2017 Bulgaria-Macedonia-Albania-Grecia si inapoi prin Bulgaria in conditiile in care CI imi expira in noiembrie (la intrarea in Albania mai aveam 3 luni si 13 zile pana in momentul expirarii).

#5835
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 16.04.2007

View PostPSC, on 17 mai 2018 - 09:03, said:

Well... când am spus şi eu că nu am putut lua vigneta pe un an în luna decembrie, mi s-a sărit în cap, că troll-ez. Să vedem câţi îţi vor sări ţie în cap pentru troll.
In textul de pe site-ul MAE se specifica foarte clar ca pentru o vignieta achizitionata dupa 01 ianuarie 2018, perioada de valabilitate se calculeaza de la data cumpararii.
Ori in cazul tau, tu ai fi achizitionat-o in decembrie, iar valabilitatea ei era doar pana la 31.01.2018.
Asa ca trebuie sa-i multumesti bulgarului ca nu te-a pacalit Posted Image

" Ca element de noutate, valabilitatea stickerului de vignetă BG, achiziționat după data de 01 ianuarie 2018, se va calcula de la data cumpărării acestuia. De exemplu, dacă un șofer își achiziționează stickerul la data de 02 martie 2018, vigneta va fi valabilă până la data de 01 martie 2019.
Vignetele anuale pentru 2017, pentru toate tipurile de mijloace de transport, sunt valabile doar până la data de 31 ianuarie 2018! "
- http://www.mae.ro/node/3677

#5836
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.02.2017

View PostSkiuc, on 17 mai 2018 - 11:08, said:

Nu o mai bagati pe aia cu buletine valabile minim 6 luni; la bulgari scrie clar: pasaport sau CI in curs de valabilitate. Singura tara din zona asta a Europei este Albania unde actele de identitate trebuie sa aiba valabilitate minim 3 luni de la data intrarii. Am facut la inceputul lui aug 2017 Bulgaria-Macedonia-Albania-Grecia si inapoi prin Bulgaria in conditiile in care CI imi expira in noiembrie (la intrarea in Albania mai aveam 3 luni si 13 zile pana in momentul expirarii).
Nu te contrazic.Eu anul trecut si acum (sunt in Grecia in clipa de fata) am plecat in concediu cu operatorul german TUI.
Mi-au specificat inainte de calatorii ca sa avem buletinele valabile minim 6 luni.
Mai mult de atat nu pot spune nimic.

Attached Files


Edited by Music-Box, 17 May 2018 - 12:30.


#5837
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Mda, probabil e politica operatorului de turism; conditiile reale pentru un simplu calator sunt alea spuse de mine. Este foarte indicat a se studia inainte de plecare conditiile specifice de intrare/tranzitare/sedere in fiecare tara vizitata; eu m-am adaptat lor si nu avut niciodata probleme (ex daca in Serbia scrie ca e obligatoriu sa am funie de tractare, am avut! scrie becuri de schimb... mi-am facut o minitrusa pe care o am si acum samd). Drumuri bune si vacante placute tuturor!

#5838
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Si te-a controlat la vama daca ai funie de tractare?

#5839
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Funia aia de tractare ca si stingatorul, trusa medicala si triunghiurile trebuiau sa existe la un eventual control al politiei rutiere, nu are vama nicio legatura.

#5840
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Pai bagajele femei unde mai incap daca bagam atatea porcari in masina,de funie chiar nu stiam ,

Edited by piciul, 18 May 2018 - 06:21.


#5841
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Am dat-o in off-topic fara sa vreau: la momentul respectiv (2016) aia era o cerinta specificata expres pentru Serbia, dadusem un exemplu, nu face obiectul topicului pe care suntem. Scuze!

#5842
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017

View Postpiciul, on 18 mai 2018 - 06:19, said:

Pai bagajele femei unde mai incap daca bagam atatea porcari in masina,de funie chiar nu stiam ,
:) Pai probabil funia e pentru  tractat femeia sau cine mai e cu tine,asa ca loc e berechet :)
Bine ca nu merg prin serbia! Labulgari e mai simplu toata lumea merge in masina

Edited by dacrad2, 18 May 2018 - 07:09.


#5843
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
E de bun simt sa te pregătești pt vacanta daca mașina are o vechime (4-5 ani +).

Se poate sa alimentezi și să fie ceva cu carburantul și rămâi acolo. Așa că cea mai bună soluție și la îndemâna oricui e să ți faci o asigurare de vacanta ieftina și utilă. Ar fi bine să luați a doua cheie a mașinii la voi ( sa nu le țineți împreună) să aveți roata de rezerva.

Eu când am fost aveam asigurare pe 3635, chinga de tractat, doua chei, rezerva și câteva numere de telefon de la tractări auto din Grecia și Bulgaria. E mai bine să fii pregătit decât să te trezești în curul gol acolo.

In 2016 mi a cazut geamul spate când am ajuns la plaja. Am avut trusa de chei la mine și l am rezolvat. După asta am vândut mașina, prea veche pt a merge in drumuri de mii de km.

E de bun simt sa verifici toate lichidele înainte să te aventurezi la drum, presiunea in roti, și eventual o revizie mai din timp, in special la sistemul ac, și mai ales la motor ( o sa fie rulata la temperaturi de 40 grade +).





#5844
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Deenman
Eu consider că exagerezi.
Nu spun să pleci nepregătit la drum, dar dacă deja îţi faci probleme că o să pice una sau alta, la maşină sau pe undeva prin acele locuri, s-ar putea să se întâmple.
Ce vreau să spun:
Te apuci să-ţi dotezi maşina cu tot felul de piese şi scule, de ajungi să pleci cu portbagajul ocupat pe jumătate, cum făceau părinţii noştri cu Daciile, unde aveau chiar dulăpioare. Chiar dacă ai impresia că te relaxezi, subconştientul tău stă focusat pe sculele din spate. Asta atrage după sine, undeva pe drumul tău, posibilitatea apariţiei unui context de a se întâmpla fix ceea ce nu vrei.

Dovada? Chiar exemplul tău, cu geamul căzut!

Dar chiar tu recunoşti că e de bun simţ să verifici maşina înainte de plecare. Numai că nu o verifici cum trebuie.
Păi dacă ţie, cu maşină de 5 ani vechime, ţi-e frică de una şi de alta, eu ce ar trebui să fac cu maşina mea de 11 ani vechime? Să stau acasă, poate...

Nu.
Ceea ce trebuie să faci e simplu.
Cu o lună, sau o lună şi jumătate înainte de plecare, mergi la reprezentanţa de care aparţine maşina ta şi ceri o revizie amănunţită, cap-coadă. Să o urce pe elevator, să tragă de roţi cu levierele, de amortizoare, să o controleze la jocuri, la posibile scurgeri de fluide etc. Apoi să pună sistemul de diagnosticare pe ea şi să-i facă o diagnoză completă: motor, cutie, frâne, tot.
Dacă sunt prea vechi (2-3 ani sau peste), fluidele să fie verificate şi înlocuite. După 7 ani i-am înlocuit lichidul de frână, deşi frânarea era OK şi nici la testare n-a dat rateuri. Cu ocazia asta am reglat şi frâna de mână şi am schimbat şi plăcuţele de frână. Discurile sunt tot cele originale, după 11 ani, dar se pare că vor trebui schimbate la următorul set de plăcuţe - dar asta e doar o estimare, s-ar putea să mai meargă. Primul set de plăcuţe l-am schimbat atunci, după 7 ani. S-au minunat şi mecanicii. Încă nu erau uzate complet, ci doar pe jumătate; dar îmbătrânise materialul, apăruseră microfisuri, aşa că le-am schimbat.
De asemenea, instalaţia electrică verificată cap-coadă, eventual înlocuite nişte siguranţe care par dubioase. Cu excepţia uneia singure, toate celelalte siguranţe de pe maşină sunt cele originale.
După verificare, vii cu ea acasă şi n-o mai mişti până nu pleci.
Şi îţi garantez că nu te va trăda. Spre deosebire de oameni, fierul este sincer cu tine.

Din 2008 fac anual drumuri în Grecia şi Bulgaria şi n-am păţit niciodată nimic. Nu mă refer la incidente în trafic, din astea au fost destule. Însă tehnic n-am avut nicio problemă. Dar nu am plecat la drum cu gânduri ascunse, cum că aia sau aillaltă ar putea ceda şi, pentru asta, să iau trusa de chei cu mine. Nici măcar la pană de cauciuc nu m-am gândit, dar asta nu m-a convins să nu reglez presiunea şi-n roata de rezervă (care stă mereu în maşină).
În Bulgaria, totuşi, am păţit ceva: s-a ars becul din farul drept (faza scurtă). Am mers pe ceaţă cu un singur far. A doua zi am căutat o reprezentanţă şi am mers glonţ la ei şi am schimbat becul. Ce atâta stres?

Ştiu, se poate ca în felul ăsta să cheltui mai mulţi bani, însă mie-mi place doar să merg cu maşina, nu să o şi repar pe drum. Dacă-mi plăcea să o repar, mă făceam mecanic auto.

Hai să nu ne mai facem griji aiurea, să plecăm relaxaţi, dar să nu neglijăm nici maşina, nici familia. Ambele ne aparţin, ambele costă ca să le întreţii.
Vă doresc prudenţă şi drumuri bune!

Edited by PSC, 18 May 2018 - 11:49.


#5845
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci nu trebuia sa pun geamul sus? Trebuia să l las așa la plaja, sa merg in treabă mea și să duc mașina la reprezentanta când am timp? O mașină de 13 ani vechime.

Poate trebuia sa las și cheia în contact, nu? Daca tot era geamul cazut jos.ca gândire poti sa ai.

Edited by Deenman, 18 May 2018 - 12:06.


#5846
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
9695.ro folosesc si eu, recomand cu incredere mai ales pt o masina cu 10+ ani vechime, deci nu 3635; la fel de corecta e si atitudinea colegului PSC: intotdeauna revizie plus verificare mecanica inainte de o iesire de genul asta.

Edited by Skiuc, 18 May 2018 - 12:18.


#5847
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Ciudat cu geamurile astea.
Acum 2 ani s-a desprins un geam mic triunghiular de spate (am un SUV) masina avea cam 3 ani. M-a gasit cu fundul gol eram sigur ca nu se poate intampla nimic. Norocul a fost ca aveam o banda lata de scotch (din foarte mare intamplare). De atunci chiar daca am masina relativ noua de 5 ani dar nu lipseste o lanterna, patent, becuri, surubelnita, cabluri tractare si curent diverse. Daca eu nu am nevoie pot ajuta in ori ce moment pe cineva asa ca o gentuta mica cu diverse nu strica si nici nu stau cu gandul la ea.

#5848
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Îmi pare rău PSC, dar în bec ar trebui sa fie in stare sa schimbe soferul, găsești în orice peco bec halogen, te opreai in Bulgaria la primul îl luai și îl schimbai.
Ți a fost frica sa te oprești înafara locurilor știute de tine, sa nu te răpească cineva.

#5849
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Nu-i chiar asa, la unele mașini e foarte înghesuială. De ex la mine, pot sa îl schimb pe cel din stânga, însă la cel din drepta e exclus sa pot baga mana.

#5850
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017

View PostHybr1d, on 18 mai 2018 - 12:35, said:

Nu-i chiar asa, la unele mașini e foarte înghesuială. De ex la mine, pot sa îl schimb pe cel din stânga, însă la cel din drepta e exclus sa pot baga mana.
Si sigur trebuie demontata jumatate de masina sa schimbi becul. Depinde de cat de comod esti,cati bani ai si cat timp esti dispus sa pierzi pentru nimicuri. Va e frica de mers cu masina aveti si alte optiuni:autocar,tren,avion,vapor si nu mai cad geamuri nu se ard becuri si nu mai ai grija de asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

andreiutzu000

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate