Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13716 replies to this topic

#4429
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Si noi am fost la Balcic in acest week-end. Am stat vreo jumatate de ora spre Bulgaria sambata pe la pranz si vreo ora duminica la intors, pe la 16-17 (am trecut pe la Vama veche).
Foarte mult. Se iau si se scaneaza toate pasapoartele. Ni s-a cerut si talonul masinii.

Sunt de asteptat cozi mari la vara daca nu se imbunatateste nimic.

Edited by mdt, 22 May 2017 - 21:26.


#4430
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.04.2006
http://www.digi24.ro...temporar-729392

#4431
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Probabil depinde de vames sau de tura respectiva solicitarea talonului. La mine la iesire din tara l-au solicitat, la intoarcere nu. E adevarat ca actele trec pe la ambii vamesi - le ia romanul si le primesti inapoi de la bulgar si la intoarcere invers. Asa ca nu stii daca le scaneaza pentru iesire din tara sau pentru intrare in tara vecina sau poate au o baza de date comuna.
Mai ies o data din tara vineri sau sambata pe la Giurgiu-Ruse. Sa vedem atunci cum mai este.

#4432
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce importanta are daca cere sau nu talonul? toata lumea il are deci nu vad nici o problema in asta.

In plus suntem in UE, si noi si bulgarii, deci chiar daca nu esti tu pe talon, tot te lasa sa iesi fara probleme pt ca nu se cere comodat, sau alte acte aditionale.

Apoi, pentru cei care au stat asa mult timp la trecerea podului Giurgiu-Ruse, ati stat cumva pana inainte de zona unde se impart tirurile pe banda lor si retul, ati stat in coloana in spatele tirurilor? Pe pod, sau inainte?

#4433
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Plec si eu sambata spre Lefkada. Pana la urma se gasesc vignete de o luna la benzinarii?

#4434
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Se gasesc

#4435
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008

View PostDeenman, on 23 mai 2017 - 08:01, said:

Ce importanta are daca cere sau nu talonul? toata lumea il are deci nu vad nici o problema in asta.

In plus suntem in UE, si noi si bulgarii, deci chiar daca nu esti tu pe talon, tot te lasa sa iesi fara probleme pt ca nu se cere comodat, sau alte acte aditionale.

Apoi, pentru cei care au stat asa mult timp la trecerea podului Giurgiu-Ruse, ati stat cumva pana inainte de zona unde se impart tirurile pe banda lor si retul, ati stat in coloana in spatele tirurilor? Pe pod, sau inainte?
Păi treaba cu talonul este că se întârzie.

#4436
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008

View PostDeenman, on 23 mai 2017 - 08:01, said:

Ce importanta are daca cere sau nu talonul? toata lumea il are deci nu vad nici o problema in asta.

In plus suntem in UE, si noi si bulgarii, deci chiar daca nu esti tu pe talon, tot te lasa sa iesi fara probleme pt ca nu se cere comodat, sau alte acte aditionale.

Apoi, pentru cei care au stat asa mult timp la trecerea podului Giurgiu-Ruse, ati stat cumva pana inainte de zona unde se impart tirurile pe banda lor si retul, ati stat in coloana in spatele tirurilor? Pe pod, sau inainte?

Nu e problema ca nu are cineva talonul, ci faptul ca se mai adauga cca. 30 de secunde la fiecare masina pt preluat, vizualizat, eventual scanat talon.
Coada incepea de la terminarea podului (inca te poti considera pe pod sa zicem), aproape de zona unde se impart autovehiculele pe benzi catre ghiseele din vama.

#4437
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Salutare tuturor,

Ma duc in Thasos in minivacanta de 1-5 iunie si as vrea sa stiu daca ai fost cineva de curand pe traseul Ruse-makaza-Thasos(Keramoti)?

M-ar interesa doar starea drumurilor - zone pe care sa fiu atent sau sa le evit,

Multumesc anticipat

#4438
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postcri75, on 22 mai 2017 - 10:27, said:

Am crezut ca a inteles toata lumea ca am mers spre Bulgaria - am mentionat vama Giurgiu-Ruse, nu invers; si am dat informatii despre cumpararea vignetei pt Bulgaria. Daca era invers, ziceam ca taxa de pod la intoarcere este tot 2 euro sau 4 leva.
Referitor la ora de iesit din tara era in jur de 4 dupa-amiaza. Masinile nu le-am numarat ca nu aveam cum si nici nu mi-am propus sa fac vreodata acest lucru, ce pot sa va zic e ca mergeau destul de greu toate ghiseele din vama, probabil din cauza scanarii documentelor.

Nu trebuie sa te superi, nu toata lumea intelege. Cam asa se zice In general vama Giurgiu-Ruse indiferent in ce sens mergi (ca si podul Fetesti-Cernavoda - nu am auzit zicandu-se invers doar pentru a semnala sensul). Ora este foarte importanta chiar mai mult decat numarul de masini...pe care nu trebuie sa le numeri la fix ci doar un ordin de genul 5-6 masini sau 30-40 etc. Sa speram ca pana cand incepe sezonul in forta se vor aranja lucrurile si sa scapam de vamesii zelosi.

#4439
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Bine ar fi sa mearga un pic mai bine decat merge acum. Cand o incepe cu adevarat sezonul cred ca ne va trebui multa rabdare pentru ca mai multe ghisee decat sunt acum nu au unde sa deschida.

#4440
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

View Postatupi, on 22 mai 2017 - 19:34, said:

In ce stare mai este asfaltul de la Ruse pana la Veliko Tarnovo?

Am fost pe 29 aprilie la un drum de-o zi pana la Veliko. E bunicel, la fel ca anul trecut (daca ai fost), fara gropi. Exista o singura portiune de aprox. 100 metri unde era un utilaj pe carosabil, dar semnalizat cu 'Drum in lucru' din timp.

#4441
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
eu ma duc in grecia de 7 ani incoace iar anul trecut am fost pe Makaza si a fost ok drumul, eram curios cum se prezinta anul asta

#4442
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007

View Postrazvan911, on 23 mai 2017 - 11:17, said:

Salutare tuturor,

Ma duc in Thasos in minivacanta de 1-5 iunie si as vrea sa stiu daca ai fost cineva de curand pe traseul Ruse-makaza-Thasos(Keramoti)?

M-ar interesa doar starea drumurilor - zone pe care sa fiu atent sau sa le evit,

Multumesc anticipat

Citeste putin mai in urma, te rog, postarea mea de la intoarcerea din Parga. Drumul a fost bun, fara probleme.
Vacanta frumoasa!

#4443
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Mersi

#4444
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postgigiipse, on 23 mai 2017 - 08:06, said:

Plec si eu sambata spre Lefkada. Pana la urma se gasesc vignete de o luna la benzinarii?

View Postatupi, on 23 mai 2017 - 10:04, said:

Se gasesc
Inca se mai gasesc (ca mai au pe stoc) sua doar astea de o luna?
Parca era vorba ca nu se mai pot achizitiona decat de la vama (sau imediat dupa aceasta, pana in rond).

#4445
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Se pot achizitiona din toată reteaua doar nu vin bulgarii din Veliko sa-si cumpere din vama. Cat despre cei care întra în Bulgaria pot cumpara de unde vor. De la prima ghereta, de la a doua etc. Mie nu mi-au condiționat trecerea de cumpărarea vinietei. In sezon nici atat ar fi haos. La camioane e altceva din spusele unui sofer de tir.

#4446
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View PostKlaudio, on 17 mai 2017 - 21:10, said:

Super explicatii, multumesc! Avand in vedere ca o sa merg noaptea, cred ca ma mai gandesc totusi daca nu abandonez acest traseu... Pe traseul clasic Severin - Zajecar - Nis - Macedonia drumul e mai lung cu vreo 100 km dar e mai multa autostrada si il stiu ca in palma.


E drept, ai autostradă mai multă pe traseul despre care vorbești, dar aia prin Macedonia e în cea mai mare parte praf, îți rupi mașina dacă mergi cu 120 km/h, e deja sport extrem.
Referitor la traseul Montana - Sofia, eu recomand varianta directă, prin munte. Drumul nu e rău deloc, nici periculos, nici aglomerat. E destul de virajat (e drum prin munte), dar cu toate astea faci mai puțin decât prin Botevgrad.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

hanks

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate