Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13739 replies to this topic

#13699
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 03.04.2017
Ar cam trebui sa tineti cont pe unde aveti 30 la ora prin localitati daca nu vreti sa va luati zborul.Am vazut anul trecut un viteaz de genul 80 la ora prin localitate care dupa prima cocoasa a devenit mielusel.

#13700
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Am pățit-o și eu în 2020 în Provadia, tocmai plecasem din parcarea Lidl, aveau grill foarte bun în parcare, circulam cu 40-50km/h și am sărit peste un bumper de beton nesemnalizat! Noroc că purtam toți trei centuri de siguranță altfel loveam plafonul cu capul și că suspensia Roomster-ului de atunci a rezistat cu brio saltului și aterizării!
Problema cea mai mare este că nu le vezi dacă nu sunt semnalizate cu indicator pe margine, întrucât sunt din beton sau asfalt având aceiași culoare ca și carosabilul. Dacă ar fi fost din materialul ăla mai cauciucat cum este în România în culoare negru/galben nu ar mai fi decolări pe șosea.

Edited by mihaistoian, 28 April 2024 - 22:37.


#13701
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Mihai ... @Dacrad .... in orase, dar mai ales in sate unde vezi in departare semnul de trecere pietoni.... ochii cat cepele, piciorul pe frana si reusesti sa eviti cocoasa nesemnalizata. In fata mea o masina cu baia sparta si roata rupta. Bombardierul de romanica cu piciorul greu a dat de Karma. Se poate ca azi sa puna semnul de cocoasa si maine sa dispara. Marketing ... mai incolo e un service.

#13702
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007

Vizualizare mesajst3fan19, pe 28 aprilie 2024 - 05:54, a scris:

Atentie maxima la limitele de viteza.
Am un vecin caruia i-a venit felicitare prin posta.
300 leva pentru 33km in plus.
Limita 60 si el avea 93.
Probabil pe la fo intrare daia aiurita.
Il stiu si merge ca melcu in sate daia zic de intrari aiurite ca nu avea unde in alta parte.
Pana si pe autostrada nu merge mai mult de 110km.

Am masina de un an, cumparata de la un prieten, nu i-am schimbat numarul. A mers de mai multe ori prin Bulgaria si stiu in ce hal merge.
Am vreo posibilitate sa verific inainte daca exista vreo amenda pe masina? Sa nu ma trezesc la granita ca am cine stie cat de plata.

#13703
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdacrad2, on 28 aprilie 2024 - 14:41, said:

Ar cam trebui sa tineti cont pe unde aveti 30 la ora prin localitati daca nu vreti sa va luati zborul.Am vazut anul trecut un viteaz de genul 80 la ora prin localitate care dupa prima cocoasa a devenit mielusel.

Sunt multe cocoase din beton pe care le poti trece cu max. 10 - 15 km/ora.
La o viteza mai mare ai sanse sa decolezi.

#13704
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 03.04.2017
Ce am zis eu e ca o recomandare,fiecare merge cu ce viteza vrea.Cocoasele astea se tot inmultesc,tind sa fie in fiecare sat,iar eu am vazut ca au inainte un semn de 30 km la ora si nu semn de cocoasa.Sau cum a mai zis si colegul trecere pietoni.

#13705
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
KOTEL ... la dus era semnul, la intors lipsa Posted Image

#13706
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009

Vizualizare mesajmarian.bazavan, pe 29 aprilie 2024 - 12:12, a scris:

KOTEL ... la dus era semnul, la intors lipsa Posted image

Și DUPĂ trecerea de pietoni nu înainte, primul punct, iar al doilea punct nici nu se mai vede vopseaua pe cocoașă!
Tot așa era ăla pe care l-am sărit în Provadia, nu era trecere de pietoni nu era indicator, doar o stradă obișnuită!

#13707
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postst3fan19, on 28 aprilie 2024 - 05:54, said:

Atentie maxima la limitele de viteza.
Am un vecin caruia i-a venit felicitare prin posta.
300 leva pentru 33km in plus.
Limita 60 si el avea 93.
E plin alt "forum" de persoane carora le-a venit amenda din perioada 2021-2022.
Pare ca e "sezon".

#13708
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Am dat o fuga pana in Atena.. plecat vineri revenit azi. Drumul clasic. Parca fata de anul trecut prin zona Plevna au mai asfaltat bucati de drum, nu mai sunt asa multe gropi. Cocoase nu am vazut decat in vreo 2 locuri, dar acum sunt cu creierii varza si nu pot sa zic exact :) Oricum nu de speriat, asa mi s-a parut. Se lucreaza si la niste tuneluri de pe autostrada, e deviat traficul prin celalalt tunel. De asemenea inainte se Sofia si de OMV, pe sensul spre Sofia era un nene si dirija toate masinile mici pe o iesire care m-a dus pe drumul vechi si celebra intrare in Sofia (inca mai are piatra cubica) si am pierdut juma de ora... Camioanele erau lasate sa treaca nu am inteles ce a fost si daca va mai persista inchiderea/devierea...

Azi la intrarea in Bg a luat "tovarasu'" talonul si a tastat ceva intr-un calculator. Sper ca a verificat daca sunt amenzi Posted Image Posted Image Posted Image  ca sa pot sa stau linistit! N-a zis nimic, deci daca asta a facut, e de bine!

Destul de multa politie azi, era si un trepied cu radar la um moment dat, tot dupa Sofia spre Ruse.

Din pacate sanse de bucati noi de autostrada nu mai sunt, bucata aia de la Kresna cred ca poate spre 2030 sa fie gata si de la Sofia spre Ruse..... nici nu mai zic.....

#13709
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006

View PostAdrianHH, on 29 aprilie 2024 - 12:34, said:

E plin alt "forum" de persoane carora le-a venit amenda din perioada 2021-2022.
Pare ca e "sezon".

Am si eu un amic ce a primit din Iulie 2021, daca imi aduc bine aminte pe ocolitoarea Plevnei sau in zona oricum.

#13710
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Cred ca in zilele fara aglomeratie, te mai "cauta" ei la talon... si asa poti afla de amenzi. Altfel nu vad de ce ar fi bagat nr inmatriculare in computer...

#13711
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007
Plecat la 7 din Ilfov. La 8 eram la Pod. Am stat cca 55min pana am trecut, foarte aglomerat, erau 4 ghisee, se mergea f repede insa si multe masini.

Ploua, ploua si iar ploua. Am luat varianta prin Levski, nasoala in opinia mea, cateva zone bunicele dar majoritatea valurit si topait si cateva zone f proaste. Vreo 3 cratere dupa Levski. Noaptea cred ca e jale. Nu cred ca mai repet. Pe a2, deviere pana in camera de luk(aia de 140km/h) pe un drum vai mama lui, 1000 de cratere de toate marimile, maaaare, mare grija ! 12 km de chin. Sunt la 20km de Sofia acum, live, per total A2 varza.

#13712
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007
Ajuns in Leptokaria.
S-au mai adaugat cativa km la a3 fata de anul trecut. La Kulata am stat 5min, cam 5 masini in fata. Jucaria de Egnatia Pass merge f bine, a tras cca 9.3 euro din cont, am trecut foarte repede prin porti. Cateva zone in continuare cu asfalt prost sau denivelat dupa Salonic dar suportabil.
A1 in zona Katerini e inchis, am intrat prjn oras, cam 10km deviere.
Vergina e in continuare excelenta :)

#13713
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Cum te-ai inregistrat? Ca parca stiam ca trebuie vizita in persoana ca sa iti dea transponderul.. Vad ca ar fi valabila jucaria pe toate autostrazile din Grecia, ca noi de obicei mergem spre Evia/Atena si am cam 13-15 toll-uri :) Chiar daca e destul de usor cu cardul, ar fi si mai usor cu chestia asta...

#13714
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 20.06.2005
Ce costuri sunt la Egnatia Pass ? Ma refer la cele din afara de toll pass, care bănuiesc ca sunt egale cu cele încasate fizic.

Edited by wolfydRg, 04 May 2024 - 09:56.


#13715
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,574
  • Înscris: 30.07.2007
Cititi de aici incolo:
https://forum.softpe...8#entry30126402

#13716
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 20.06.2005
Ms, clar, dau comanda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate