Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1208 replies to this topic

#1099
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Norocul nostru că pe șoselele noastre este bine...

#1100
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Cred ca este o informatie utila (copiata de pe facebook, grup Thassos)

Attached Files



#1101
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Deocamdată nimic nou la frontiera elenă!
https://www.g4media....nt-furiosi.html

#1102
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 16.04.2007
De fapt " stirea " se bazeaza pe comentariile de pe FB.
Din cate am vazut pe FB, anul acesta, nu au fost timpi de asteptare mai mari de 2 - 3 ore. Posibil ca cele 9 ore despre care se pomeneste in articol, sa se fi intamplat anul trecut.
Acesta este articolul la care se face referire: https://thesstoday.g...

#1103
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 06.11.2008
Daca se scanează documentele...și daca e reală situația de pe booking unde sunt multe foarte multe cazari sold out, orice este posibil, inclusiv sa stai 9 ore.

#1104
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,164
  • Înscris: 30.07.2006
Salut. Un hotel pentru tranzit-o noapte- inspre Sithonia- in Sofia sau in imprejurimi, imi poate recomanda cineva?

#1105
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am stat aici...aproape de drumul nostru dar in afara orasului.
https://www.booking.com/Share-xFl2mC

#1106
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Buna seara , am mers Marți 27.06 pe A1 ( Aegean Odos ) sensul spre Atena și am constatat cu surprindere ca statiile de alimentare carburanți din Rest Area închid majoritatea la orele 24 sau 00 ( cum vreti sa o luați )!!!
Am oprit pentru un repaus la Almyros Rest Area și fără sa bănuiesc nimic la 10 minute înainte de miezul nopții am oprit in stația de combustibili . Acolo cel care a făcut plinul mi -a spus sa merg repede la casa și sa plătesc pentru ca la orele 24 se Închide !!?? Am crezut inițial ca este politica stației respective dar am constatat ca ni este așa pentru ca am încercat in apropiere de Atena la încă doua Rest Area sa alimentez dar era închis . Am luat -o spre Rafina unde vroiam sa ajung si stupoare toate stațiile de combustibili închise . Am reușit da găsesc un Revoil unde un tânăr stătea cu lumina stinsă dar văzând mașina a venit și am reușit sa fac plinul .Ar fi foarte bine dacă persoanele care locuiesc in Grecia ar putea lămuri acesta situație care mi se pare inexplicabila ( mai ales pentru o țara cu turismul Greciei ) !!Atentie de la Evzoni ( pe unde am intrat eu in Grecia ) pana la Rafina sunt aproximativ 600 km . De la Rest Area Almyros pana la Atena sunt cam 300km deci este destul de complicat noaptea !!

#1107
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.02.2008
Noaptea gasesti benzinarii deschise cam ca pe la noi farmaciile, cate una pe ici pe colo. Nu stiu daca este lege sau pur si simplu noaptea este pentru somn. Daca ai traseu de noapte sau vrei sa pleci cu noaptea in cap fara sa ai plinul facut, este bine sa cauti pe google maps statiile si sa te uiti la orar.

#1108
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Bine , ar mai exista varianta sa ai la tine in mașina o canistra de douăzeci de litri de combustibil ( asta ca sa ne aducă aminte de anumite “ vremuri”) .
  Eu o consider o situație bizara in anul 2023 fără o explicație logica .Pentru mine personal Rest Area -urile de pe autostrăzile grecești reprezentau adevărate “ catedrale ale turismului auto “.
  Altceva neplăcut este faptul ca tir -urile grecesti au început sa ocupe “ cu japca “ locurile autoturismelor pe care le obliga sa se mute in extremitățile parcărilor destinate special pentru autoturisme !!??

#1109
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 16.04.2007
" Astfel, potrivit reglementărilor legislației elene în vigoare, este interzisă introducerea în Grecia, în canistre sau alte recipiente, de produse petroliere/combustibili.
Nerespectarea acestei dispoziții legale se sancționează cu amendă, deschiderea unui dosar penal pentru contrabandă cu produse petroliere/combustibili și indisponibilizarea autovehiculului de către autoritățile vamale elene. "

sursa: https://www.mae.ro/t...tions/3701#null

#1110
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007
Cineva, pe undeva a relatat asta
"
Pentru cei care nu vor sa mai opreasca la taxarile de pe autostrazi va puteti lua asa-numitele "transponders" de la prima taxare(dupa vama Kulata-Promachonas). Aceste dispozitive se iau de la ghiseul din dreapta taxarii. Nu costa nimic, exista un discount de 5% la treceri si cel mai important ca nu mai pierdeti timpul la taxari. Eu l-am luat astazi in mai putin de 10 minute. [...] La prima incarcare posibil ca suma minima sa fie 15€, cel putin asa citisem pe site-ul lor. Pentru mai multe detalii
https://egnatia.eu/e...s/egnatia-pass/

"
Pe acolo se spune in plus ca :
-Pass-ul acela se poate comanda si online sa vina in Romania.
-Se pot folosi pe toate autostrazile grecesti, dar discount-ul e doar pt Egnatia Odos.
-Se pot incarca la acele locatii(atasate) sau in cont , pe aplicatia Egnatia Pass.

A incercat cineva pana acum?
Ma gandesc sa intreb si eu in septembrie cand ajung prin Grecia ce si cum.

Attached Files


Edited by AdrianHH, 24 July 2023 - 11:00.


#1111
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006

View PostAdrianHH, on 24 iulie 2023 - 10:57, said:


A incercat cineva pana acum?
Ma gandesc sa intreb si eu in septembrie cand ajung prin Grecia ce si cum.
In comment-uri la acea postare de pe grupul de FB chiar initiatorul spunea ca il folosise cu succes de 4-5 ori pana la momentul la care a citit comentariul.

#1112
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

View PostAdrianHH, on 24 iulie 2023 - 10:57, said:

Cineva, pe undeva a relatat asta
"
Pentru cei care nu vor sa mai opreasca la taxarile de pe autostrazi va puteti lua asa-numitele "transponders" de la prima taxare(dupa vama Kulata-Promachonas). Aceste dispozitive se iau de la ghiseul din dreapta taxarii. Nu costa nimic, exista un discount de 5% la treceri si cel mai important ca nu mai pierdeti timpul la taxari. Eu l-am luat astazi in mai putin de 10 minute. [...] La prima incarcare posibil ca suma minima sa fie 15€, cel putin asa citisem pe site-ul lor. Pentru mai multe detalii
https://egnatia.eu/e...s/egnatia-pass/

"
Pe acolo se spune in plus ca :
-Pass-ul acela se poate comanda si online sa vina in Romania.
-Se pot folosi pe toate autostrazile grecesti, dar discount-ul e doar pt Egnatia Odos.
-Se pot incarca la acele locatii(atasate) sau in cont , pe aplicatia Egnatia Pass.

A incercat cineva pana acum?
Ma gandesc sa intreb si eu in septembrie cand ajung prin Grecia ce si cum.
:) Nu puteai sa scrii si tu inainte sa plec eu? cel mai mult am stat la toll-uri pe autostrazi :))

Acum, citind ce ai scris, cred ca este posibil, am vazut la un moment dat o duba cu nr de GJ care a trecut printr-un toll pe la poarta electronica.

#1113
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.12.2004
Am dat subscribe la ei pe site. Au trimis email automat de primire a formularului. Să vedem în cât timp trimit transponderul. Oare transponderul necesită alimentare (cu  energie electrică)?

#1114
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006

 bela, on 24 iulie 2023 - 11:58, said:

In comment-uri la acea postare de pe grupul de FB chiar initiatorul spunea ca il folosise cu succes de 4-5 ori pana la momentul la care a citit comentariul.

L-am achizitionat si eu de la un Toll Station de langa Salonic(cel din Promachonas inchidea biroul la 17 si eu am ajuns la 16:50 Posted Image). L-am incarcat pe loc su 30 Eur si atat la dus cat si la intors(Igoumenitsa) nu am prins mai mult de o masina in fata mea la tolls. Din punctul meu de vedere merita cu prisosinta cele 20 min cat am stat sa completez actele.

 radix, on 31 iulie 2023 - 14:54, said:

Am dat subscribe la ei pe site. Au trimis email automat de primire a formularului. Să vedem în cât timp trimit transponderul. Oare transponderul necesită alimentare (cu  energie electrică)?
Nu , nu trebuie alimentat. Cred ca functioneaza pe acelasi principiu cu cardurile de acces. Cand este scanat la bariera emite un semnal sonor.

Attached File  2023_08_05_13_15_25_Forum_Grecia_Facebook_Mozilla_Firefox.jpg   127.21K   100 downloads

Edited by bela, 05 August 2023 - 12:22.


#1115
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.12.2004
Au trecut 9 zile (7 lucrătoare) de la confirmarea primirii formularelor și nu am primit nimic. Nici mail, nici transponder. Oare dacă nu ajunge pana la data plecării mai pot lua de la ghișeu?

#1116
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Stii ca se misca mai greu grecii Posted Image . Nu stiu cand pleci, dar eu cred ca nu strica sa le explici sitoatia la o statie de taxare in caz ca nu ajunge in timp util.
Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate