Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13735 replies to this topic

#1099
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@piciul: +1
Sper ca drumul e la fel de bun ca si in anii trecuti.

#1100
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu pe curbe, uneori asa fortat intram pe ele ca imi atingeau rotile fata in carenajele/aparatorile de plastic. Traseul Makaza mi-a ramas in cap, dar mai ales traseul din Sithonia prin sud, pe coasta. Pe autostrada a fost plictiseala, 120-130-140km/h drum drept cu marea pe partea stanga, cu usoare curbe largi si lungi, un fleac plictisitor. Tin minte ca pe o portiune din autostrada spre Xanthi era o portiune foarte scurta in care limita de viteza era mica, si intrai printre niste parapeti (se lucra la drum).

Eu inca sunt de parere ca drumul cel mai bun/drept/asfalt fara denivelari e Makaza, la vama vad ca nu sta nimeni sa treaca, maxim 3-4 masini, ceea ce e minunat. Ce ofera in plus Makaza e ca traseul e relativ usor, daca treci prin niste repere/orase ajungi foarte usor spre vama.

Poate sunt eu mai zmeu, dar ca sa ajung acasa (drum pe care-l fac frecvent Bucuresti- Baia Mare) fac 600km deci pt mine 780km din Bucuresti in Grecia e usor.

Uite aici:
[ http://s27.postimg.org/ysvyormir/P1050218.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s13.postimg.org/xubyb0f8n/P1050312.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Deenman, 08 July 2015 - 11:57.


#1101
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Postkayman, on 08 iulie 2015 - 11:32, said:

Intrebare pt traseul prin Makaza: un loc bun de popas/luat masa pe la mijlocul drumului? Prin Sofia era simplu ca aveam si McD si KFC, pe alese...
Singurele locații care îmi vin în minte acum unde se poate mânca sunt tot benzinăriile gen Omv sau Gazprom

#1102
ailui1

ailui1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.07.2015
Cu scuze pentru intarziere: am plecat luni dimineata pe 6 iulie la ora 4 din Bucuresti. La granita (podul prieteniei) am stat cam jumatate de ora. Deci in jur de 5.30 treceam granita. Pe pod ne.a intampinat cu injuraturi un camionagiu suparat pe viata (parea roman dupa limbaj) care astepta sa treaca podul spre RO.
Vigneta am luat.o de la un centru de vignette la circa 2-3 km de granita, de unde luau tirurile...am platit in lei, 30 lei pe o sapt. Tot de aici am luat si pt intoarcere vigneta.
Traseu: Makaza
Am mers cu lpg (auto gas) si preturile au variat de la 1.82 leva la 1.99...am gasit mai ieftin si am putut plati cu cardul prin satele mai pustii (unde desi eram 3 femei singure, nu ne.a atacat/violat nimeni dimpotriva, au fost foarte amabili) Posted Image

Traseu: ruse, veliko tarnovo, gurkovo, nikolaevo (putin ciudat drumul dar ne.am descurcat cu gps offline, aplicatia maps.me, care merge surprinzator de bine desi e offline, si am completat cu harta de hartie). Trebuie sa existe si un copilot pt asta ca sa fie comod.

Continuare: stara zagora centura, dimitrovgrad, haskovo oras indicatoare f clare spre Makaza-Greece, circulatie fluenta la semafoare.

Am ajuns la kardzali. Aici era o surprinzatoare coada la omv, desi celelalte benzinarii din zona erau pustii, (deci se putea alimenta in 3 min.in alte parti). Dupa cat de mare era coada, s.ar fi stat vreo jumate de ora...noi facusem plinul la shell unde era un pret ok si nu era coada, si mancasem deja inghetata...

Mers intins spre makaza, drum bun, rarele gropi insa sunt destul de adanci.

In granita erau cam 20 masini pe 2 randuri. Era cam ora 13 (noi mergem cu viteza pana in 100 km pt ca ne bate mama daca depasim...). Unora le cereau actele de masina si controlau portbagajul. Noi se pare ca nu prezentam interes, (desi aveam portbagajul plin cu legume si fructe neaose) asa ca ne.au zis "haide ciao" dupa ce au vazut buletinele, fara sa ne controleze portbagajul.

PS: in grecia am mers pe malul marii pana in sithonia, evitand autostrada din motive de plictiseala. Am vazut peisaje superbe in komotini, kavala. Am facut mai mult ca timp dar a meritat alegerea.
In Grecia pretul la gas este de 0.74-0.80 euro. Sunt benzinarii unde se poate plati cu cardul(cele mai mici). Supermarket.urile din zonele turistice sunt bine aprovizionate.

Edited by Tyby, 08 July 2015 - 14:32.
dublat


#1103
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Eu nu pot sa iti spun cat a consumat Waze fiindca tel a ajuns in service :)
Iar precum date folosite am avut o cartela de wind.gr care a dus din Lefkada pana in Giurgiu unde am inlocuit o cu cea din tara.

#1104
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
https://www.google.r...!8i6656!6m1!1e1 in Stara ZAGORA care se gaseste pe la mijloc....

Doar ca este in interiorul unui MALL

#1105
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Postailui1, on 08 iulie 2015 - 13:14, said:

Cu scuze pentru intarziere: am plecat luni dimineata pe 6 iulie la ora 4 din Bucuresti. La granita (podul prieteniei) am stat cam jumatate de ora. Deci in jur de 5.30 treceam granita. Pe pod ne.a intampinat cu injuraturi un camionagiu suparat pe viata (parea roman dupa limbaj) care astepta sa treaca podul spre RO.
Vigneta am luat.o de la un centru de vignette la circa 2-3 km de granita, de unde luau tirurile...am platit in lei, 30 lei pe o sapt. Tot de aici am luat si pt intoarcere vigneta.
Traseu: Makaza
Am mers cu lpg (auto gas) si preturile au variat de la 1.82 leva la 1.99...am gasit mai ieftin si am putut plati cu cardul prin satele mai pustii (unde desi eram 3 femei singure, nu ne.a atacat/violat nimeni dimpotriva, au fost foarte amabili) Posted Image

Traseu: ruse, veliko tarnovo, gurkovo, nikolaevo (putin ciudat drumul dar ne.am descurcat cu gps offline, aplicatia maps.me, care merge surprinzator de bine desi e offline, si am completat cu harta de hartie). Trebuie sa existe si un copilot pt asta ca sa fie comod.

Continuare: stara zagora centura, dimitrovgrad, haskovo oras indicatoare f clare spre Makaza-Greece, circulatie fluenta la semafoare.

Am ajuns la kardzali. Aici era o surprinzatoare coada la omv, desi celelalte benzinarii din zona erau pustii, (deci se putea alimenta in 3 min.in alte parti). Dupa cat de mare era coada, s.ar fi stat vreo jumate de ora...noi facusem plinul la shell unde era un pret ok si nu era coada, si mancasem deja inghetata...

Mers intins spre makaza, drum bun, rarele gropi insa sunt destul de adanci.

In granita erau cam 20 masini pe 2 randuri. Era cam ora 13 (noi mergem cu viteza pana in 100 km pt ca ne bate mama daca depasim...). Unora le cereau actele de masina si controlau portbagajul. Noi se pare ca nu prezentam interes, (desi aveam portbagajul plin cu legume si fructe neaose) asa ca ne.au zis "haide ciao" dupa ce au vazut buletinele, fara sa ne controleze portbagajul.

PS: in grecia am mers pe malul marii pana in sithonia, evitand autostrada din motive de plictiseala. Am vazut peisaje superbe in komotini, kavala. Am facut mai mult ca timp dar a meritat alegerea.
In Grecia pretul la gas este de 0.74-0.80 euro. Sunt benzinarii unde se poate plati cu cardul(cele mai mici). Supermarket.urile din zonele turistice sunt bine aprovizionate.

Eu am mers pe drumul din atasament, am iesit repede de pe autostrada si am mers pe drumuri de tara (asfaltate impecabil) prin pustietate fara sa ne intalnim cu vreo masina. A fost misto cand am iesit din polygiros si am coborat cu marea in fata printre livezile de maslini...
Attached File  Untitled1.png   772.8K   114 downloads

#1106
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View Postcolombo2003, on 08 iulie 2015 - 11:38, said:

@piciul: +1
Sper ca drumul e la fel de bun ca si in anii trecuti.


Daca te referi la drumul dintre Zlatograd (BG) si Thermes (GR) nu am mai fost pe el din iulie 2013 dar nu cred ca sa stricat,pe acel drum nu pot circula decat autoturismele,nici autocarele nu au voie pe acel drum,inca o data pentru mine super drum, chiar mai scurt decat prin Makaza Posted Image

Edited by piciul, 08 July 2015 - 17:18.


#1107
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
http://osrm.at/dqQ > pe Makaza - 1h si 10 aprox - 97.5 KM - drum impecabil ca in palma
http://osrm.at/dqR > pe Zlatograd - 2h si 6 min - 94,8 KM - drum pentru bobinat la volan

Zlatograd nu mai este o solutie acum pentru nici o destinatie atata timp ca Makaza este deschisa.
Se sta mult in Makaza ? Dar de ce nu pleci de asa natura sa fi mai devreme la vama acola....nu ? :)
Ca sa nu mai precizez calitatea destul de proasta a pavajului spre Zlatograd.

Edited by Mihai_3, 08 July 2015 - 17:52.


#1108
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Se pare ca toata lumea se grabeste pe acest forum,mai ales cand este vorba de vacanta,Nu am subtinut niciodata ca drumul prin Zlatograd este mai bun decat cel prin Makaza,am spus ca este traseul meu de suflet.
Relativ si acest drum este "nou" cred ca a fost inaugurat in 2010 nu sant sigur,dar in acel an am fost pe Thassos si am folosit acest traseu,mi s-a parut exceptional drumul fata de variantele de la acea vreme ( Sofia sau Svilengrad).Faptul ca tehnic nu pot circula decat autoturismele pe el mia intrat la suflet,nu sant deranjat de o intarziere de o ora sau doua pe care o faci in plus pe acest drum,personal si maine tot pe acolo asi merge dar din cauza femeilor (nu numai a mea dar si ai partenerilor mei de vacanta)care spun un mare NU aleg Makaza sau Sofia in functie de destinatiile mele.
Este adevarat ca cei aproximativ 50 de Km de drum pana in Zlatograd s-a deteriorat semnificativ( cel putin asa era in 2013 cand am trecut ultima oara) dar nu de netrecut

Va doresc drumuri bune si daca nu va grabiti si vreti sa pierdeti o ora sau doua  va recomand acest drum frumos si cu siguranta timpul de asteptare la vama nu depaseste 1 minut.

Edited by piciul, 09 July 2015 - 05:44.


#1109
jurasic

jurasic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.02.2005
Ieri m-am intors din Thassos (Skala Panagia). Ajuns la 11 in Keramoti, la 12,00 eram la Makaza. 10 masini la coada, in 7 minute am trecut. La Kardjali intr-adevar erau mai multe masini la OMV in timpe ce la Lukoil si Gazprom era gol. La fel la Lukoilul aflat la 20 Km spre Haskovo. Eu am luat benzina de la OMV-ul din Haskovo, foarte liber. Drumul prin pasul Na Republika fosrte lejer, pujtine TIr-uri. La 18,00 am ajuns la vama Ruse, am avut o bafta grozava, doar 5 minute am stat la coada, fiind ultima masina ce a prins plecarea pe sens. In Panagia nu functioneaza bancomatul. In rest, grecii par foarte linistiti, nu par afectati de criza. Preturile la fel ca anul trecut, umbrela de inchiriat 5 euro, daca te duci in dreptul singurului bar de pe plaja-poti sa ai si un frappe sau o bere la banii astia. Amstel sau Mythos tot la 3 euro la carciuma, daca iei de la magazinul Arista - la cutie 1,10-1,20 Euro. Bafta si vacanta placuta tuturor.

Edited by jurasic, 09 July 2015 - 10:38.


#1110
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Marti la 18:45 am trecut podul spre Ruse in 25 min. Pe la 01 si ceva, in Makaza erau doar Bulgarii, am trecut in 30 sec.
Vacanta placuta.

#1111
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Salutare tuturor.
De multi ani merg in Gr prin Bg si numai prin varianta Sofia-Kulata.
Anul asta in august vom ajunge pe langa Platamonas, pe riviera olimpului si citind despre lucarile de pe Sofia-Kulata, cred ca voi incerca varianta Makaza.
Am totusi o retinere sa merg pe timpul noptii pe un traseu nou.
Credeti ca daca ma documentez mai amplu in legatura cu traseul nou sa risc si sa merg totusi noaptea ?
Nu ma iau in considerare legendele urbane cu pistolari si gloante trase in geamuri, insa am o retinere tinand cont ca plec la drum singur cu sotia si un copil...
Am citit tot de la pg 40 spre sfarsit pe acest topic si inca ma mai documentez.
Eu ma gandeam sa plec totusi pe la ora 21 din Bucuresti (poate prind mai liber si la pod la Giurgiu-Ruse) si sa merg in ritmul meu, nefiind stresat de prinderea vre-unui ferry .
Numai bine tuturor si vacanta placuta.

#1112
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
am si eu o curiozitate, care sunt avantajele care, puse in balanta, sa merite sa pierd o noapte de somn, sa ajung zombi acolo si sa am nevoie de 1-2 zile sa-mi revin?

#1113
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Sunt obisnuit cu noptile pierdute.
Si nu ma refer la cele pierdute prin cluburi, eu muncesc de noapte.
In plus ma gandeam sa ajung in jur de ora 12 cand se face cazarea la hotel si sa mai prind si putin soare si baie.

#1114
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si ce te face sa crezi ca pe alt traseu va fi altfel decat pana acum? Pana acum nu circulai tot noaptea?
Noaptea e (mai) liber, e mai racoare (bine si pentru masina). E adevarat ca unii, din cvarii motive, nu prefera sau evita sa circule noaptea.

Vad ca foarte multi prefera traseul cu trecere prin Makaza, deci nu vad care ar fi problema. Dupa cum am mai spus insa, eu prefer varianta tot prin Zlatograd. Si, mers numai noaptea. Si crede-ma ca, la un moment dat erau niste coclauri sau sate de te intrebai din ce peisaj sunt. Tot o singura masina, mers lejer, in stilul propriu, fara constrangeri. Si n-am avut niciodata probleme.

Documenteaza-te cat mai bine! Oricare ar fi alegerea ta, iti doresc drum bun si vacanta placuta! Si nu uita, daca poti, sa postezi cateva impresii la cald.

#1115
jurasic

jurasic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.02.2005
Poate cine vrea sa mai mearga prin Zlatograd in loc de Makaza vrea sa intarzie 2 ore, just for fun.

#1116
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postkayman, on 09 iulie 2015 - 14:38, said:

am si eu o curiozitate, care sunt avantajele care, puse in balanta, sa merite sa pierd o noapte de somn, sa ajung zombi acolo si sa am nevoie de 1-2 zile sa-mi revin?
Daca ne referim la Thassos (cea mai apropiata destinatie), drumul dureaza cel putin 10-11 ore. Deci, de ce pleci sa ajungi acolo sa mai platesti aproape degeaba inca o noapte de cazare? Si eu sunt de aceeasi parere cu Rainmann. Si si eu sunt mai mult "pasare de noapte" (nu in sensul megativ, ci cand e vorba de lucru, concentrare, condus etc).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate