Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#1063
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Donez vigneta Bg valabilă cu data de 04.07.
Punct reper Autogară Militari.

Și dacă tot sunt în groapă Gr, ieri nu să plătit nici o taxă până la 12 noaptea, eu am scăpat de trei.

#1064
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009
Am vorbit astăzi la Bechet! De la Bechet ultimul bac pleacă la 23.00, iar primul la ora 5.00. Nu a intervenit nici o modificare. Au zis ca pot sa fiu acolo si cu 5 min. inainte de ora de plecare. O sa încercam sa ajungem mai devreme totuși la Bechet.

#1065
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 dl_dr25, on 06 iulie 2015 - 10:12, said:

Donez vigneta Bg valabilă cu data de 04.07.
Punct reper Autogară Militari.

Și dacă tot sunt în groapă Gr, ieri nu să plătit nici o taxă până la 12 noaptea, eu am scăpat de trei.

ti-o luam eu daca era cu 5 ,plec pe 12... :(

#1066
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009
Având in vedere ca merg pentru prima data cu mașina in Grecia, îmi poate da cineva câteva puncte de reper ca sa pot intra pe centura de sud a Sofiei? Va mulțumesc!

#1067
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
Dupa magazinul Jumbo de pe partea dreapta, mergi inainte pana treci pe sub pod si faci dreapta imediat pe varianta.
Magazinul Jumbo: https://goo.gl/maps/htFyP
Pod: https://goo.gl/maps/TDo4d
Varianta (scrie KULATA pe indicator): https://goo.gl/maps/iFROS

#1068
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006
salut

a fost cineva in skiatos anul acesta? ma intereseaza drumul din bucuresti pana in volos de unde tb sa iau ferry.
am gasit bilete la ferry doar pentru ora 7.30 si as vrea o estimare de timp.
multumesc anticipat
ps daca sunt si alte lucruri utile ref la drum ......

#1069
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Dat fiind ca pe orice traseu ai merge dupa Salonic ai o singura varianta as zice ca vezi ce spune lumea pe net despre traseul pana la Salonic. E greu de prezis timpul necesar dat fiind ca in ultima vreme poti petrece o ora sau mai mult in Giurgiu sau daca mergi prin Sofia vei avea niste intarzieri prin sudul Bulgariei.

#1070
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009

 broink, on 06 iulie 2015 - 12:13, said:

Dupa magazinul Jumbo de pe partea dreapta, mergi inainte pana treci pe sub pod si faci dreapta imediat pe varianta.
Magazinul Jumbo: https://goo.gl/maps/htFyP
Pod: https://goo.gl/maps/TDo4d
Varianta (scrie KULATA pe indicator): https://goo.gl/maps/iFROS
Mulțumesc pentru sfaturi!

#1071
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 maxulet, on 06 iulie 2015 - 12:37, said:

... a fost cineva in skiatos anul acesta? ma intereseaza drumul din bucuresti pana in volos de unde tb sa iau ferry.
am gasit bilete la ferry doar pentru ora 7.30 si as vrea o estimare de timp ...

Uite traseul.  N-aş crede că faci doar 11 ore din centrul Bucureştiului, faci mai mult, eu cred că se fac cam 13 ore, cu tot cu pauzele inerente. La toate astea ar trebui să mai adaugi o oră (pt. podul de la Giurgiu şi alte surprize).
Deci din Bucureşti ar trebui să pleci pe la 17.30 (dacă pleci de la kilometrul 0). Mai faci ajustările care-ţi sunt specifice.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 July 2015 - 14:33.


#1072
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

 ivan_catalin, on 06 iulie 2015 - 12:07, said:

Având in vedere ca merg pentru prima data cu mașina in Grecia, îmi poate da cineva câteva puncte de reper ca sa pot intra pe centura de sud a Sofiei? Va mulțumesc!

Un video cu traversarea Centurii  de sud a Sofiei, de la Magazinul Jumba si pana la rondul de la autostrada !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wysueCKDNVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmariti foarte bine video !

Traseul Centura de sud a Sofiei

Imediat ce se termina autostrada, este magazinul Jumbo de pe partea dreapta, mergi inainte pana treci pe sub pod si faci dreapta imediat este indicator KULATA !
Odata ce ai intrat pe centura de sud, tii drumul principal fara sa te abati de la el pana ajungi la rondul de la Autostrada A6 Lyulin care merge spre Kulata. Te duce drumul !

Urmaresti indicatoarle KULATA sau PERNIK.  La un momend dat vei da de un OMV pe dreapta. Acolo la OMV drumul se ingusteaza . Stai pe banda din dreapta, pe aceiasi parte cu OMV. Vei merge tot inainte pana la o intersectie care este o linie de tranvai si o ghereta de politie pe stanga. Acolo sunt 2 indicatoare ATENA , SKOPIE la stanga si BELGRAD  KALOTINA inainte. Tine inainte BELGRAD  KALOTINA .Va scoate la autostrada spre Kulata, Este pe dreapta un semn TRANZIT KALOTINA , KULATA cu semn de camion cu sageata inainte.  Dupa ce treci de intersectia cu linia de tranvaim, mergi inainte si urmaresti indicatoarele BELGRAD  KALOTINA !  De aici mai este putin pana la rondul de la autostrada.
Daca mai ai nelamurir despre traseu , intreba-ma !

Edited by neaguionutu, 06 July 2015 - 15:20.


#1073
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Ionuţule, nu văd nicăieri la ce dată şi la ce oră e făcută filmarea, ar fi bine de ştiut.
Oricum, e prea lentă varianta, în 38 de minute eşti la Pernik, nu abia la începutul autostrăzii, ceva e în neregulă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 July 2015 - 17:06.


#1074
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

 OvidiuNS, on 06 iulie 2015 - 14:32, said:

Uite traseul.  N-aş crede că faci doar 11 ore din centrul Bucureştiului, faci mai mult, eu cred că se fac cam 13 ore, cu tot cu pauzele inerente. La toate astea ar trebui să mai adaugi o oră (pt. podul de la Giurgiu şi alte surprize).
Deci din Bucureşti ar trebui să pleci pe la 17.30 (dacă pleci de la kilometrul 0). Mai faci ajustările care-ţi sunt specifice.


Sănătate şi toate cele bune !


multumesc

#1075
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Am venit azi Gr Bg Ro cu Waze și Here, în Bg am văzut 4 sau 6 camere fixe ( anunțat de waze ).
Mă interesează dacă știe cineva de când sunt amplasate ( 2 erau pe traseul Ruse- Bayala) fiindcă acum 9 zile waze ul nu a cârâit despre ele și mă gândesc cam câte amenzi aș putea lua :)
Deja o amendă am furat la 1 Decembrie :)
Mulțumesc

#1076
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Ce sa spun la mai putina "talpa".


Cu waze e cam greu.
Camerele puteau sa fie acolo de luni de zile.
Dar daca nu le a raportat nimeni ele nu apar.
Waze nu ia dintr-o baza de date ci se bazeaza pe ce raporteaza utilizatorii.
La fel si cu radarele si gropile de pe drum si aglomeratia.
Toti vrem sa fim anuntati dar cand vedem ceva nu prea ne pasa sa raportam sa afle si altii. ( nu toti se incadreaza aici)

#1077
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Când am fost în aprilie camerele erau și am văzut și când au făcut poză unei masini, am văzut clar flashul. Pe de altă parte chiar aici pe forum erau persoane care spuneau ca le-au venit amenzi și s-au dus în Ruse să plătească transferul bancar fiind costisitor.

https://www.google.r...WItLIJuhEpBmAhg

Edited by atupi, 06 July 2015 - 22:54.


#1078
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

 OvidiuNS, on 06 iulie 2015 - 17:03, said:

Ionuțule, nu văd nicăieri la ce dată și la ce oră e făcută filmarea, ar fi bine de știut.
Oricum, e prea lentă varianta, în 38 de minute ești la Pernik, nu abia la începutul autostrăzii, ceva e în neregulă.


Sănătate și tcb !


Filmarea nu este facuta de mine , este de pe YouTube de la userul @lapusna2008 .
Este postata peYouTube in 28 septembrie 2011. Ca ora cred ca undeva dimineata 9-10 , ca data de filmare undeva inainte de 28 septembrie 2011.
Se lucra atunci in 2011 la pasajul  de la IKEA, se mergea bara la bara , se mergea pe sub pasaj , minutul 16.20 - 21.15 pe filmare.

#1079
mrc_laurentiu

mrc_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.05.2008

 maxulet, on 06 iulie 2015 - 12:37, said:

salut

a fost cineva in skiatos anul acesta? ma intereseaza drumul din bucuresti pana in volos de unde tb sa iau ferry.
am gasit bilete la ferry doar pentru ora 7.30 si as vrea o estimare de timp.
multumesc anticipat
ps daca sunt si alte lucruri utile ref la drum ......


de ce nu iti bilete la ANES ?
Pt perioada 02-10 aug au cu plecare la ora 11.00 sosire la 13.45 - Volos - Skiathos
sI la intoarcere ai plecare 11.30 - sosire 14.15 - Skiathos - Volos

#1080
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 neaguionutu, on 07 iulie 2015 - 07:55, said:

... se mergea bara la bara , se mergea pe sub pasaj , minutul 16.20 - 21.15 pe filmare.

Am văzut şi m-am cam îngrozit. N-am parcurs niciodată centura sudică integral, mă bazez exclusiv pe experienţele unor useri serioşi.
Acuma văd că sunt şi 3 semafoare în partea sud-estică. Hmmm, nu ştiu ce să spun ... parcă n-aş mai recomanda-o, credeam că se merge continuu.
Din păcate variantele bd. Slivniţa şi bd. Bălgaria înseamnă să parcurgi Botevgradsko şose, care are cam multe denivelări în asfalt, dar se pare că rămân cele mai bune variante la momentul actual, e clar.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 July 2015 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate