Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13698 replies to this topic

#1081
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Să dat vigneta.
Drum bun și fără amenzi :)
Diseară revin cu impresi despre drum

#1082
denisr

denisr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2015

View Postdl_dr25, on 07 iulie 2015 - 09:39, said:

Să dat vigneta.
Drum bun și fără amenzi :)
Diseară revin cu impresi despre drum

Era pentru dus sau pentru intors?

#1083
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Am ajuns in Lefkada si eu. Am traversat Bulgaria pe varianta Makaza, in 6 ore. La giurgiu am stat vreo 15-20 de min pe la ora 4:30, la Makaza am stat 5 - 10 min , vreo 10 masini in fata. Per ansamblu asfalt bun in Bulgaria, cu exceptia a vreo 2 portiuni de vreo 5 km cred ... nu cred ca ma intorc pe Sofia

Pana in Lefkada am facut 18 ore aprox de condus efectiv, vreo 19  cu totul.
Am plecat din Brasov la 00:30 si am ajuns la cazare in Vassiliki la 19:30
  Lung drum, obositoare si autostrada Greaca, vreo 9 ore am facut intre Komotini si Vassiliki, dar drumul intre Ioannina si Preveza este superb.

#1084
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Traseu facut de Waze : Makaza (03.59 )- Kardzali- Dimitrograv- Stara Zagora (am mers pe centura) - Kazanluk - Pasul Shipka - Gabrovo-
Veliko Tarnovo - Byala - Ruse - 1 Decembrie ( 09.59 unde am luat amenda ),datele sunt luate dupa contul de Waze Posted Image
Makaza nici o masina, trecut instant, din sens opus 2 masini , Kardzali am alimentat + o cafea ( cred ca undeva la 30min am stat) foarte liber.
Am mai oprit pana la Ruse de 4 ori cred ca intre 40-60min total.In vama am stat 5min si la semafor max 15min.
Undeva inainte de Byala am fost atentionat de prima camera fixa, pana in Ruse au fost in jur de 4, ultima camera fixa este pe drumul ce trece prin Ruse.
Au mai fost una sau doua camere inainte sau dupa pasul Shipka.
Detalii prea multe nu pot sa dau fiindca pe 05.07 am avut desteptarea la 8 si la 19.15 am plecat din Lefkada (fara pauza de somn), am fost prima masina (din doua)
iar la mine sotia a dormit din Grecia pana in Ruse Posted Image si nu avut cine sa noteze.
Din Lefkada - Vasilliki am plecat la 19.15 si am ajuns la 03.59 in Makaza pe traseul : Vasilliki - Nicopolis - Nea Kerasounta - Panagia ( E951) - Ioannina - Salonic - Kavala - Xanti - Komotini - Makaza. In Komotini am cautat o bezinarie deschisa dar nu sa gasit nimic si am pierdut si o ora degeaba.
Asa ca aveti grija la camere fiindca nu mai este ce a fost anul trecut. Precum echipaje de politie nu am vazut decat unul care avea treaba cu o cafea  ( in BG)

View Postdenisr, on 07 iulie 2015 - 16:42, said:

Era pentru dus sau pentru intors?
Pt ce vroiai tu putea sa fie :)

Edited by dl_dr25, 07 July 2015 - 18:10.


#1085
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Postmaxulet, on 06 iulie 2015 - 12:37, said:

salut

a fost cineva in skiatos anul acesta? ma intereseaza drumul din bucuresti pana in volos de unde tb sa iau ferry.
am gasit bilete la ferry doar pentru ora 7.30 si as vrea o estimare de timp.
multumesc anticipat
ps daca sunt si alte lucruri utile ref la drum ......


Tinand cont ca - teoretic - am, prin august, cam acelasi traseu, cu acelasi target de ferry de 07:30, drumul il calculezi cam asa:

- Bucuresti - Ruse: 75 km - 2 ore (cu tot cu pod) - aici poti avea surprize
- Ruse - Makaza: 375 km - 5 ore de mers intins (se poate si mai bine, insa depinde de mai multe). L-am facut si in 4 ore, sunt insa utilizatori de aici, de pe topic, care l-au facut si in 6 ore. So ...
- Makaza - Kavala: 125 km - 1.5 ore cu marja de siguranta (1 ora este minim, insa drumul e destul de solicitant, pierzi mult la coborare de la Makaza).
- Kavala - Salonic: 150 km - 2 ore cu marja de siguranta (1h:30 este minim, insa drumul e destul de solicitant, ai cateva zone cu restrictii pe autostrada, zone unde pur si simplu nu poti merge "in plin").
- Salonic - Volos: 200 km - 3 ore cu marja de siguranta  (2h:30 minim, sunt destule toll-uri, oboseala etc).

Total iti ies 925 km, cu 13.5 ore, cu un minim de 12 efective. Daca mai pui o ora de diverse, iese un timp de siguranta de minim14 ore. E un pic cam mult, insa nu exagerat. Ideea este sa nu ajungi la ferry cu 1 minut inainte sa plece de la mal (am facut si de-astea, dar a fost obositor, si nu neaparat safe).

Am facut Bucuresti - Kavala si in 7 ore, dar am avut mai toate avantajele posibile: am plecat seara tarziu, de undeva de la iesirea de sud-vest a Bucurestiului, in extrasezon, am fost singur in vama la Ruse, la fel si la Makaza, am avut trafic minim mai peste tot, stiu drumul bine, masina ma ajuta, nu aveam bagaje / pasageri, aveam de toate in masina (tigari, apa etc).

Pentru a "verifica" ce am scris ("ochiometric" / din experienta) mai sus:

In Grecia este adevarat, ai autostrada, se merge bine, insa sunt portiuni de drum unde pur si simplu nu poti sa tragi. De la Makaza sunt 25 km pana iesi pe autostrada, asta inseamna macar 20 minute la mers cvasi-regulamentar, cu un minim de 15-16 minute la ... mers.

De la Komotini, de unde iesi in autostrada, pana la Kavala - iesirea spre Salonic - sunt fix 100 km. Chiar daca scoti o medie apropiata de 150 km/h (e greu si destul de riscant!) tot iti trebuie 40 de minute pentru portiunea asta. Mai curand as miza pe o medie posibila de 125 - 130, care inseamna 45 - 50 de minute. Daca mergi legal (aproape sigur e 120 km/h restrictia generala, plus ceva tuneluri, toll-uri etc) atunci te apropii bine de 55-60 de minute. Plus portiunea de la Makaza, te apropii bine de 1h:30 pentru Makaza - Kavala.

Tinand cont ca foarte posibil sa ajungi noaptea la Makaza, ar trebui sa nu pierzi mai mult de 10 minute in vama acolo, asa ca nu conteaza prea mult in calcul. Dar ... who knows?!

Drum bun!

#1086
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Vad ca in postul #915 se vorbeste de punctele de taxare de pe Egnatie Odos.
Daca se intra pe autostrada dinspre Xanthi si se iese spre Chysoupoli, cat se plateste?

#1087
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcolombo2003, on 07 iulie 2015 - 22:31, said:

... Daca se intra pe autostrada dinspre Xanthi si se iese spre Chysoupoli, cat se plateste?

2,40 euro.

Sănătate şi drum bun !

#1088
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 07.01.2007

View Postcolombo2003, on 07 iulie 2015 - 22:31, said:

Vad ca in postul #915 se vorbeste de punctele de taxare de pe Egnatie Odos.
Daca se intra pe autostrada dinspre Xanthi si se iese spre Chysoupoli, cat se plateste?

Nu se plateste nimica pe aceasta portiune,doar daca intri pe autostrada de la Komotini

https://www.google.r...0.9880227?hl=ro

Aici  treci pe mod satelit si vei vedea toate statiile de taxare de pe EGNATIA ODOS

https://www.google.r...28!2d39.5350139

Edited by piciul, 08 July 2015 - 06:11.


#1089
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View PostTyby, on 07 iulie 2015 - 18:15, said:



Tinand cont ca - teoretic - am, prin august, cam acelasi traseu, cu acelasi target de ferry de 07:30, drumul il calculezi cam asa:

- Bucuresti - Ruse: 75 km - 2 ore (cu tot cu pod) - aici poti avea surprize
- Ruse - Makaza: 375 km - 5 ore de mers intins (se poate si mai bine, insa depinde de mai multe). L-am facut si in 4 ore, sunt insa utilizatori de aici, de pe topic, care l-au facut si in 6 ore. So ...
- Makaza - Kavala: 125 km - 1.5 ore cu marja de siguranta (1 ora este minim, insa drumul e destul de solicitant, pierzi mult la coborare de la Makaza).
- Kavala - Salonic: 150 km - 2 ore cu marja de siguranta (1h:30 este minim, insa drumul e destul de solicitant, ai cateva zone cu restrictii pe autostrada, zone unde pur si simplu nu poti merge "in plin").
- Salonic - Volos: 200 km - 3 ore cu marja de siguranta  (2h:30 minim, sunt destule toll-uri, oboseala etc).

Total iti ies 925 km, cu 13.5 ore, cu un minim de 12 efective. Daca mai pui o ora de diverse, iese un timp de siguranta de minim14 ore. E un pic cam mult, insa nu exagerat. Ideea este sa nu ajungi la ferry cu 1 minut inainte sa plece de la mal (am facut si de-astea, dar a fost obositor, si nu neaparat safe).

Am facut Bucuresti - Kavala si in 7 ore, dar am avut mai toate avantajele posibile: am plecat seara tarziu, de undeva de la iesirea de sud-vest a Bucurestiului, in extrasezon, am fost singur in vama la Ruse, la fel si la Makaza, am avut trafic minim mai peste tot, stiu drumul bine, masina ma ajuta, nu aveam bagaje / pasageri, aveam de toate in masina (tigari, apa etc).

Pentru a "verifica" ce am scris ("ochiometric" / din experienta) mai sus:

In Grecia este adevarat, ai autostrada, se merge bine, insa sunt portiuni de drum unde pur si simplu nu poti sa tragi. De la Makaza sunt 25 km pana iesi pe autostrada, asta inseamna macar 20 minute la mers cvasi-regulamentar, cu un minim de 15-16 minute la ... mers.

De la Komotini, de unde iesi in autostrada, pana la Kavala - iesirea spre Salonic - sunt fix 100 km. Chiar daca scoti o medie apropiata de 150 km/h (e greu si destul de riscant!) tot iti trebuie 40 de minute pentru portiunea asta. Mai curand as miza pe o medie posibila de 125 - 130, care inseamna 45 - 50 de minute. Daca mergi legal (aproape sigur e 120 km/h restrictia generala, plus ceva tuneluri, toll-uri etc) atunci te apropii bine de 55-60 de minute. Plus portiunea de la Makaza, te apropii bine de 1h:30 pentru Makaza - Kavala.

Tinand cont ca foarte posibil sa ajungi noaptea la Makaza, ar trebui sa nu pierzi mai mult de 10 minute in vama acolo, asa ca nu conteaza prea mult in calcul. Dar ... who knows?!

Drum bun!

multumesc de informatii.

am inteles ca in bulgaria detectorul nu este ilegal. corect?
stie cineva unde sunt montate camerele fixe in bulgaria?
sau daca exista un update de speedcam pentru igo care sa le contina?
nu sunt vitezoman dar la un drum atat de lung si cu copil in masina ceva viteza constanta te ajuta foarte mult.

multumesc de sfaturi si drumuri bune!

#1090
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postmaxulet, on 08 iulie 2015 - 07:46, said:

stie cineva unde sunt montate camerele fixe in bulgaria?
S-a postat un link chiar pe pagina anterioara.

#1091
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcolombo2003, on 07 iulie 2015 - 22:31, said:

... Daca se intra pe autostrada dinspre Xanthi si se iese spre Chysoupoli, cat se plateste?

Mii de scuze, nu am fost atent că intri pe autostradă după Xanthi. În mintea mea "scria" Komotini. Deci rectific:

@piciul are perfectă dreptate, nu se plăteşte nimic.


Sănătate şi scuzele mele !

Edited by OvidiuNS, 08 July 2015 - 09:22.


#1092
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

View Postdl_dr25, on 06 iulie 2015 - 22:03, said:

Am venit azi Gr Bg Ro cu Waze și Here, în Bg am văzut 4 sau 6 camere fixe ( anunțat de waze ).
Mă interesează dacă știe cineva de când sunt amplasate ( 2 erau pe traseul Ruse- Bayala) fiindcă acum 9 zile waze ul nu a cârâit despre ele și mă gândesc cam câte amenzi aș putea lua Posted Image
Deja o amendă am furat la 1 Decembrie Posted Image
Mulțumesc

Cam ce consum de date a avut waze pe GR si BG? Merci!

#1093
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La noi parc-au fost vreo 12 MB, Bucuresti  -  Thasos.

#1094
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Sunt curios daca a mai mers cineva pe Zlatograd(ca se intreba de Xanthi aici) anul acesta.Chiar si daca as sta 1 ora la Makaza cred ca e mai bine decat o ora la volan pe Zlatograd :)

Edited by AdrianHH, 08 July 2015 - 10:34.


#1095
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View PostBarboso, on 08 iulie 2015 - 10:23, said:

La noi parc-au fost vreo 12 MB, Bucuresti  -  Thasos.

Si cat a costat ?

#1096
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In functie de operator / abonament / optiuni.  Eu platesc la "rosii" 1,50 € / zi si folosesc, ziua respectiva, minutele si datele "nationale", incluse in abonament.  Daca nu folosesc telefonul, nu platesc nimic.

#1097
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 07.01.2007

View PostAdrianHH, on 08 iulie 2015 - 10:33, said:

Sunt curios daca a mai mers cineva pe Zlatograd(ca se intreba de Xanthi aici) anul acesta.Chiar si daca as sta 1 ora la Makaza cred ca e mai bine decat o ora la volan pe Zlatograd Posted Image

Eu asi merge oricand pe Zlatograd ,este traseul meu de suflet,dar femeia mea spune un hotarat NUUUUUU  !

#1098
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Intrebare pt traseul prin Makaza: un loc bun de popas/luat masa pe la mijlocul drumului? Prin Sofia era simplu ca aveam si McD si KFC, pe alese...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

crocko.dilul

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate