Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

dreptul de preemtiune / eu si statul

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
paiuscristi

paiuscristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2015
Buna ziua / Ma poate ajuta cineva cu un sfat?,o indrumare? o sugestie? / Cazul meu este urmatorul: Locuiesc intr-un imobil format din parter si un etaj La parter este proprietar ,statul si sta cu chirie o persoana ,existind intrare separata.
La etaj,este un apartament compus din 4 camere,1 bucatarie,1 debara,1 grup sanitar/baie si un hol (dreptunghiular de 5.40m x 2,50m). Exista intrarea,care da in hol,iar din hol se intra in fiecare camera.Acest apartament mare, cindva,a fost dezmembrat,acum existind doua ""apartamente"",cu doi proprietari.Un proprietar este STATUL,si detine doua camere si debaraua (2mp),celalalt proprietar sint EU, si detin doua camere si bucataria (in exclusivitate),iar in comun (indiviziune),aproape egal, detinem:casa scarii, holul si grupul sanitar .((eu,am cumparat in urma cu 9 ani de la proprietar care la rindul sau l-a mostenit---acte,totul in regula)). Intre proprietatile noastre nu exista nici un zid despartitor (repet;din hol se intra in fiecare incapere----decomandat). In camerele statului a locuit cu chirie o persoana in virsta,pensionara,care ,de curind a renuntat la locuinta statului,apelind la un camin de pensionari. Deci partea statului a ramas libera. / Eu ,atunci,cind exista pensionara, ma gindeam la construirea unui zid  de separare pe hol,delimitind clar cele doua proprietati, dar...grupul sanitar comun ar fi ramas pe partea mea.Exista solutia cumpararii (de la stat), a circa 3 mp din suprafata baii (din 6.2 mp) si in compensare,transformarea debaralei existente in partea statului (cca 2,2mp),intr-un mic grup sanitar--=D> / Acum,<<partea statului,neavind, momentan,chirias,iar eu ,o familie compusa din 4 membri(2 copii---unul major)>>,m-am gindit ca n-ar fi rau sa incerc sa ""pun mana"" pe spatiul vecin,al statului.M-am gindit la un "oarecare".... DREPT DE PREEMTIUNE al....vecinului. M-am dus la birourile statului si am intrebat,am pus problema existentei vreunei forme legale de a dobindi celalalt spatiu prin cumparare sau inchiriere,astfel,reintregind apartamentul <<mentionez ca pe partea statului nu exista alimentare separata cu apa---chiriasul luind apa de la baie---in bucataria MEA,exista alimentare si scurgere de apa---instalatiile electrice sunt separate>> / Recunosc,ca deocamdata mi-ar fi in avantaj daca as obtine spatiul platind chirie (sau sulta) / M-am gindit ca se poate ajunge la o intelegere AMIABILA, bazata pe logica,argumente,planul locatiilor,etc. / Mi s-a spus ca am gindit gresit. Nu se poate ; eu fiind deja proprietar nu am voie nici sa cumpar nici sa iau cu chirie de la stat (LEGE).Spatiul respectiv este pentru "saraci"./ Zic,eu,daca "saracul" respectiv devine "bogat",va avea voie sa-si cumpere locul unde a stat cu chirie si daca devine si mai bogat,poate sa-mi propuna si mie sa-i vind partea mea,ba chiar invoca si vreun drept de preemtiune daca eu vreau sa-mi vind ...partea (si...au zis-o si...ei) ---invers,nu se poate? de de? pentru ca ....eu am fost primul..."bogat"??? / Eu zic,ca legea e generala dar poate fi discutata si dupa particularitati,dupa planuri,schite,DISCONFORT,intimitatea familiei,etc <mai ales ca institutia respectiva are angajat la biroul juridic,un jurist care este si avocat(si mediator in particular) si care mi-a spus primul ca nu se poate, dar, nestudiind spusele mele ("-cum domnule sa nu existe zid?-i-mi spui,dumneata,..mie?----eu eram cel ce nu-si cunostea casa...) / vrei ceva?....JUDECATA !!! / Deci discutiile amiabile tot la judecata ajung ? / Cu juristii profesionisti ai institutiei nu se poate rezolva NIMIC? / Mi-e teama sa nu repartizeze statul in cele doua camere cine stie ce familie "deocheata" de nu mai pot nici sa traiesc in pace nici sa vind / Deci....va intreb si pe dumneavoastra AM VREUN DREPT DE PREEMTIUNE IN ACEST CAZ ? SE POATE REZOLVA TOTUL (cu bunavointa lor) LA SEDIUL INSTITUTIEI STATULUI DE CARE APARTINE SPATIUL LOCATIV,mai sus mentionat,FARA A SE MAI APELA LA SERVICIILE VREUNUI AVOCAT?

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca sa cumperi tot etajul in schimbul reparatiei de la incendiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate