Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

O banca la care , daca platesti rata la credit in avans..

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Nu vreau asa.
Daca platesc pe 2 luni in avans, la o rata de 100 lei, vreau ca pe cele 2 luni in avans sa platesc doar rata(fara dobanda), deci cam 90 lei pe luna(sa spunem)
daca platesc pe 3 luni, sa pot plati 270 lei si sa imi scada 30 lei(sa nu mai platesc 300 lei).
Iar apoi sa continuie normal creditul, pana voi plati iar in avans :)
Vreau chestia asta pt ca vreau sa fac un credit si-l voi putea achita mult mai repede(astia nu imi includ la salariu unele venituri.. :angry: )
later edit:merci, Tyby.
O sa merg la B. T sa ma interesez.  :rolleyes:

Edited by luc4s, 11 January 2006 - 18:09.


#20
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Alice: si care e castigul? Dai banii mai repede (sa zicem 5 luni) si platesti la fel ca si cand i-ai da inapoi in 24 de luni?! Pai care e joaca? Nu, nu se face asa ... citeste mai cu atentie ce am sicris io mai sus.

Lucas: man, pui aiurea problema. Nu poa' sa-ti scada dobanda din ratele alea, pentru ca nu poti plati "rate in avans" la modul propriu. Matale te duci si platesti o anumita suma din datoria efectiva pe care o ai fata de banca, iar dobanda "pentru urmatoarele rate" va scade si va fi recalculata, impreuna cu ratele si / sau perioada.

Asta ziceam si mai sus: nu ai niste rate fixe pe care va trebui ORICUM sa le platesti. Ai o anume suma de bani pe care trebuie sa o restitui PLUS dobanda aferenta la sold pana la achitarea sumei integral.

Daca ai 10.000 EU, in prima luna vei plati o dobanda de 9% / an din cat ai luat, mai precis 0.09 * 10.000 / 12 = 75 EU. Plus vei restitui o parte din suma datorata. Sa zicem inca 75 EU. Adica - in total - vei plati 150 EU. Dar din suma datorata ti se vor scade DOAR cei 75 EU, si vei ramane cu o datorie de 9925 EU.  Urmatoarea rata va fi facuta din dobanda pe suma ramasa ( ~ 74.5 EU ) PLUS inca 75.5 EU din datorie ...

si tot asa ... daca restitui 5.000 eu dupa 2 luni, vei ramane cu ~ 4850 EU datorie, iar dobanda o vei plati DOAR la suma respectiva ... si tot asa.

In fine, nu o mai lungesc, ca deja ma repet aiurea in tramvai ... sper sa fi inteles ideea ...

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

View PostTyby, on Jan 11 2006, 20:04, said:

Alice: si care e castigul? Dai banii mai repede (sa zicem 5 luni) si platesti la fel ca si cand i-ai da inapoi in 24 de luni?! Pai care e joaca? Nu, nu se face asa ... citeste mai cu atentie ce am sicris io mai sus.
Eu asta am inteles ca vrea. avantajul era ca scapi mai repede :)

#22
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Cat e dobanda in Ro (medie) la un credit in euro cu garantii solide?

#23
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
in mare, intre 6.9 si 9 %.

#24
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
nu e rau.

#25
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostTyby, on Jan 11 2006, 20:04, said:

Alice: si care e castigul? Dai banii mai repede (sa zicem 5 luni) si platesti la fel ca si cand i-ai da inapoi in 24 de luni?! Pai care e joaca? Nu, nu se face asa ... citeste mai cu atentie ce am sicris io mai sus.

Lucas: man, pui aiurea problema. Nu poa' sa-ti scada dobanda din ratele alea, pentru ca nu poti plati "rate in avans" la modul propriu. Matale te duci si platesti o anumita suma din datoria efectiva pe care o ai fata de banca, iar dobanda "pentru urmatoarele rate" va scade si va fi recalculata, impreuna cu ratele si / sau perioada.

Asta ziceam si mai sus: nu ai niste rate fixe pe care va trebui ORICUM sa le platesti. Ai o anume suma de bani pe care trebuie sa o restitui PLUS dobanda aferenta la sold pana la achitarea sumei integral.

Daca ai 10.000 EU, in prima luna vei plati o dobanda de 9% / an din cat ai luat, mai precis 0.09 * 10.000 / 12 = 75 EU. Plus vei restitui o parte din suma datorata. Sa zicem inca 75 EU. Adica - in total - vei plati 150 EU. Dar din suma datorata ti se vor scade DOAR cei 75 EU, si vei ramane cu o datorie de 9925 EU.  Urmatoarea rata va fi facuta din dobanda pe suma ramasa ( ~ 74.5 EU ) PLUS inca 75.5 EU din datorie ...

si tot asa ... daca restitui 5.000 eu dupa 2 luni, vei ramane cu ~ 4850 EU datorie, iar dobanda o vei plati DOAR la suma respectiva ... si tot asa.

In fine, nu o mai lungesc, ca deja ma repet aiurea in tramvai ... sper sa fi inteles ideea ...
I-ar fi greu bancii sa ia banii mei si sa-i puna intr-un cont de unde sa-si ia lunar portia daca e asa complicat?
Eu daca am posibiliatea sa-i dau odata dupa 3 luni trebuie sa fiu penalizat ca bancii ii e lene sa-si refaca calculele...atata timp cat eu ii dau inapoi atatia bani cu cat ne-am inteles la inceputul contractului nu pricep de ce tre sa dau chiar mai mult ca-s baiat fin si vin repede cu banii....pantru ca, la urma urmei banca vede in 3 luni niste bani pe care i-ar vedea in 2 ani...cred ca si cu un camatar te-ai intelege mai bine...

Edited by partyman, 16 January 2006 - 09:45.


#26
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postpartyman, on Jan 16 2006, 09:43, said:

I-ar fi greu bancii sa ia banii mei si sa-i puna intr-un cont de unde sa-si ia lunar portia daca e asa complicat?
Eu daca am posibiliatea sa-i dau odata dupa 3 luni trebuie sa fiu penalizat ca bancii ii e lene sa-si refaca calculele...atata timp cat eu ii dau inapoi atatia bani cu cat ne-am inteles la inceputul contractului nu pricep de ce tre sa dau chiar mai mult ca-s baiat fin si vin repede cu banii....pantru ca, la urma urmei banca vede in 3 luni niste bani pe care i-ar vedea in 2 ani...cred ca si cu un camatar te-ai intelege mai bine...
Tu pur şi simplu nu înţelegi. Hai să-ţi mai explic odată pe exemplul tău. Ai 100 de ron pe lună pe doi ani. Da?

Te hotărăşti să rambursezi creditul a doua lună. În gândirea ta, ar trebui să dai băncii 2400-100=2300 ron. FALS! dacă ar fi aşa ai lua o ţeapă mare. Cei 2400 pe care îi ai tu de rambursat în 24 de rate egale de câte 100 de ron înseamnă împrumutul (adică banii pe care i-ai primit efectiv de la bancă) + dobânda pe 24 luni. Ca să obii rata egală, împarţi totul la 24.
Dacă tu rambursezi în luna a doua, vei avea de plătit NUMAI împrumutul şi dobânda pe 2 luni + penalizarea de 2 sau 3% (în funcţie de bancă). Ceea ce face ca per total să plăteşti MULT MAI PUŢIN DECÂT 2400 RON.

Dacă nici aşa nu pricepi, eşti incurabil.

Edited by zaboss, 16 January 2006 - 11:23.


#27
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postzaboss, on Jan 16 2006, 11:20, said:

Tu pur și simplu nu înțelegi. Hai să-ți mai explic odată pe exemplul tău. Ai 100 de ron pe lună pe doi ani. Da?

Te hotărăști să rambursezi creditul a doua lună. În gândirea ta, ar trebui să dai băncii 2400-100=2300 ron. FALS! dacă ar fi așa ai lua o țeapă mare. Cei 2400 pe care îi ai tu de rambursat în 24 de rate egale de câte 100 de ron înseamnă împrumutul (adică banii pe care i-ai primit efectiv de la bancă) + dobânda pe 24 luni. Ca să obii rata egală, împarți totul la 24.
Dacă tu rambursezi în luna a doua, vei avea de plătit NUMAI împrumutul și dobânda pe 2 luni + penalizarea de 2 sau 3% (în funcție de bancă). Ceea ce face ca per total să plătești MULT MAI PUȚIN DECÂT 2400 RON.

Dacă nici așa nu pricepi, ești incurabil.
Tu nu ai priceput altceva...in contractul meu scrie ca ratele lunare sunt egale pe perioada a 24 de luni. Ce contine suma de 100RON, nu-i problema mea! Eu daca am azi bani de platit cele 24 de rate asa cum scrie in contract de ce sa mai dau bani in plus...repet daca banca mi-a dat creditul pe 2 ani in contract scrie ca valoarea pe care o am de rambursat in 24 de rate este 24X100RON. In contractul meu nu este un desfasurator unde scrie EXEMPLU- 24 de rate a 80 RON si dobanda la sold care scade lunar, ceea ce ar fi mai bine pt mine ca as economisi cum spui tu, scrie doar data cand trebuie sa platesc prima rata si data cand trebuie s-oplatesc pe ultima...a si data la care trebuie facuta lunar plata...E problema mea ce fel de teapa iau atata timp cat am intrebat la banca si mi-a spus cucoana ca daca vreu sa platesc tot pe langa suma scrisa in contract mai trebuie sa dau o penalizare! Daca eu vreau sa platesc cele X rate ramase mai repede cum scrie in contract de ce sa MAI dau ceva...asta nu o pot pricepe oricat mi-ai spune tu.

#28
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
partyman, daca e asa cum spui tu, inseamna ca ai luat teapa. Nu ai fi singurul, si eu mai am cateva luni la un credit similar la Banca Tiriac. Chiar daca dau toate ratele+dobanda inainte, daca si vreau o hartie care sa spuna ca s-a terminat tarasenia, platesc in plus. M-am ars o data, a doua oara nu o sa o mai patesc. Acum platesc rata lunar si astept sa treaca inca 4 luni cat mai am din credit.

#29
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostCAlex, on Jan 16 2006, 22:43, said:

partyman, daca e asa cum spui tu, inseamna ca ai luat teapa. Nu ai fi singurul, si eu mai am cateva luni la un credit similar la Banca Tiriac. Chiar daca dau toate ratele+dobanda inainte, daca si vreau o hartie care sa spuna ca s-a terminat tarasenia, platesc in plus. M-am ars o data, a doua oara nu o sa o mai patesc. Acum platesc rata lunar si astept sa treaca inca 4 luni cat mai am din credit.
pe cuvant de nu ma-nteleg mai usor cu un camatar la ala daca ma duc cu banii inainte bem si un whisky, la o banca tre sa dau penalizari...atata timp cat banc isi vede banul in 3 luni in loc de 2 ani sa-mi ceara 2-3% e strigator la cer, jaf si asa mai departe...
@zaboss sunt incurabil cand e vorba de jaf pe fata...

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Stati bre usurel! Ca nu e asa. NU pot sa cred! :D Ceva ma face sa cred ca nu v-ati interesat corect!

#31
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostTyby, on Jan 17 2006, 02:55, said:

Stati bre usurel! Ca nu e asa. NU pot sa cred! :D Ceva ma face sa cred ca nu v-ati interesat corect!
Ba m-am interesat foarte corect...

#32
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
man, hai sa o spun altfel: cred ca nu ati fost informati corect!

Rambursarea in avans are o idee principala de baza, din punctul de vedere al "consumatorului": limitarea pierderilor din dobanda pe care trebuie sa o plateasca bancii pe o perioada lunga de timp. Daca nu ar fi asa, consumatorul ar depune banii intr-un cont deschis, cu dobanda la vedere - si tot ar fi mai castigat decat sa plateasca in avans intreaga suma de care vorbiti voi.

#33
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postpartyman, on Jan 17 2006, 09:53, said:

Ba m-am interesat foarte corect...
Da, dar ai înţeles ce ţi s-a explicat?

Edited by zaboss, 17 January 2006 - 12:09.


#34
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostTyby, on Jan 17 2006, 11:12, said:

man, hai sa o spun altfel: cred ca nu ati fost informati corect!

Rambursarea in avans are o idee principala de baza, din punctul de vedere al "consumatorului": limitarea pierderilor din dobanda pe care trebuie sa o plateasca bancii pe o perioada lunga de timp. Daca nu ar fi asa, consumatorul ar depune banii intr-un cont deschis, cu dobanda la vedere - si tot ar fi mai castigat decat sa plateasca in avans intreaga suma de care vorbiti voi.
Daca tipa de la ghiseu e o tampita nu-i problema mea, am intrebat de 2 ori, oricum am mai avut o experienta nefericita cu aceeasi banca, am achitat un credit cu intarziere si am platit penalitati, totul era ok, cand ma trezesc dupa vreo 4 luni ca mai era un rest de la nu stiu ce alte penalitati nu am inteles prea bine ce mi-a explicat cert e ca a trebuit sa mai scot alti bani din buzunar aiurea, care bineniteles ar fi fost mai putini daca desteapta mi-ar fi spus atunci cand venisem sa platesc creditul...
Banca este BRD, sucursala Suceava.

#35
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005

View PostTyby, on Jan 17 2006, 11:12, said:

man, hai sa o spun altfel: cred ca nu ati fost informati corect!

Rambursarea in avans are o idee principala de baza, din punctul de vedere al "consumatorului": limitarea pierderilor din dobanda pe care trebuie sa o plateasca bancii pe o perioada lunga de timp. Daca nu ar fi asa, consumatorul ar depune banii intr-un cont deschis, cu dobanda la vedere - si tot ar fi mai castigat decat sa plateasca in avans intreaga suma de care vorbiti voi.


Tyby, uite exemplul mai in detaliu, ca sa nu crezi ca vorbesc tampenii:

Banca Tiriac a incheiat un acord cu METRO prin care clientii METRO pot lua produse in rate. Dobanda era mai buna ca in alta parte iar produsele mult mai ieftine. Totula fost OK, mai putin prostia mea ca nu am citit TOT contractul, ci am crezut ce mi-a zis tipa din agentia aia. Eu voiam sa iau produsele si sa le platesc cu totul dupa trei luni, cand voi fi avut sigur bani.

Cand am fost dupa trei luni mi-au scos in fata conditiile si mi-au explicat asa: banca verifica soldul contului in fiecare luna pe 8 si retrage suma X. daca in cont sunt mai multi bani atunci restul ramane acolo pana luna viitoare. daca voiam sa termin cu creditul atunci si sa nu mai am de-a face cu banca, trebuia sa platesc toti banii (credit+toata dobanda aferenta intregii perioade) +1% sau 2% comision. Am citit conditiile, am injurat de prost ce am fost, am jurat sa nu mai iau teapa d-asta niciodata si am plecat. Acum platesc in fiecare luna rata, ii injur mereu si astept sa treaca timpul inca 4 luni.

Singurul lucru bun in asta este ca la toate creditele care le-am facut dup-aia am avut cate un act suplimentar care sa explice in limba romana conditiile din contract. Asa stiu sigur ca am semnat EXACT ce am negociat (ce au oferit ei, eu doar am acceptat).

Dar tepe exista si numai asa te poti proteja de ele.

#36
boteilie

boteilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2015
Eu vreau sa iau un computer in rate care costa. 1.750 lei si imi zice ,,cu dobanda 0" asta ce inseamna, o sa platesc mai mult, platesc aceeasi suma? Nu ma pricep la deastea... pls help mr, e important pentru mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate