Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Cum salvez bookmark-urile din Chrome ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Nu stiu ce versiune am, am tot citit pe net despre asta si nu reusesc. Versiunea mea de Chrome este Version 39.0.2171.99 m si nu are chia aia in dreapta sus.

Edited by ekoly, 19 January 2015 - 08:47.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,499
  • Înscris: 17.04.2006
E ultima versiune. Conecteaza-te cu contul de gmail.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008

View Postekoly, on 19 ianuarie 2015 - 08:46, said:

Versiunea mea de Chrome este Version 39.0.2171.99 m si nu are chia aia in dreapta sus.
Cheia aia nu mai apare de ceva timp, ci iconita a fost inlocuita cu una ce reprezinta trei linii orizontale. Prin urmare dai click acolo, intri la Settings iar in partea de sus trebuie sa-ti apara ori un mesaj ca nu esti logat cu contul de google si atunci trebuie sa te loghezi, ori "Signed in as ************@gmail.com (contul tau de Google mail)".
Daca esti deja logat atunci trebuie sa dai click pe "Advanced sync settings" si acolo sa activezi ce anume vrei sa sincronizezi cu ajutorul serverelor Google pe orice browser Chrome pe care te vei loga cu contul tau.

#4
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Sunt logat.Deci vreau ca la un eventual install de win, sa pot avea bookmark-urile.
Deci nu se pot salva si sa le adaug eu cand vreau?

Edited by ekoly, 19 January 2015 - 09:29.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008
Ba da, se pot salva.
Apesi concomitent tastele ctrl+Shift+O pentru a intra in managerul de marcaje si la "Organize" vei vedea optiunea de "Export bookmarks to HTML file".

Dar de ce ti-e frica de sincronizarea online? Fiindca e mult mai simpla si nu necesita interventia ta. Doar te loghezi cu contul de gmail, activezi sincronizarea marcajelor si gata, le ai la dispozitie absolut oriunde ai acces la Chrome fara sa ai nevoie de un fisier unde sunt salvate. In schimb la salvarea manuala trebuie tu sa ai grija sa salvezi marcajele, mai poti pierde fisierul daca nu-l salvezi unde trebuie, etc.

Edited by Hider141, 19 January 2015 - 09:32.


#6
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Gata, a mers. Multumesc.

View PostHider141, on 19 ianuarie 2015 - 09:30, said:

...activezi sincronizarea marcajelor si gata,
Asta nu am inteles cum sa sincronizez.

#7
StefanSan

StefanSan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.11.2013
Nu am inteles exact ce vrei sa faci. Sa expoti toate bookmark-urile pentru ca apoi sa le importi sau sa salvezi bookmark-urile in bara ca apoi sa le organizezi sau pur si simplu sa le salvezi pe bookmark bar fara altceva in plus.

I. Daca vrei sa importi sau exporti uita-te la asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1WMV46uV7yE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am folosit ambele variante, sincronizare si salvare manuala prin export si din cate am observat eu varianta de sincronizare este deficitara in urmatoarele situatii:
1. Cand te loghezi pe alta calculator / laptop la contul de Gmail pe care ai facut sincronizarea ti se copiaza bookmark-urile peste bookmark-urile existente deja pe acel calculator;
2. Raman salvate pe respectivul calculator daca nu le stergi ceea ce nu este convenabil;
3. Este deficitara cand folosesti mai multe conturi de gmail care au sincronizari de bookmark-uri diferite pe acelasi calculator.

De aceea cel mai bine este sa le exporti si sa le importi manual ca in videoclipul de mai sus.

Daca formatezi tot HD-ul (nu doar o partitie pentru windows) si nu ai un stick ceva pe care sa urci bookmark-urile foloseste arhicunoscutul https://drive.google.com/#my-drive - iti trebuie doar cont de gmail. Uploadezi acolo si rezolvi cazul.

II. Daca vrei doar sa salvezi simplu poti sa faci in felul asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AMrWuqq-CKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau daca vrei sincronizare uite doua videoclipuri care te pot ajuta
https://www.youtube....h0WeaTEMmM#t=93
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QBFRKDuJKuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu unu folosesc metoda manuala dupa ce timp de un an am folosit sincronizarea. Am trecut la exportare pentru ca aveam problema asta ca atunci cand ma logam cu respectivul cont de gmail la alt calculator imi copia bookmark-urile si trebuia sa stau sa le sterg sau in cel mai rau caz sa le sterg avand grija sa le pastrez pe cele care erau inainte.

Marele avantaj al sincronizarii este ca nu mai stai sa salvezi din cand in cand bookmark-urile pentru ca se salveaza automat. Pana la urma tu decizi. Sper ca te-am ajutat. Bft

Edited by StefanSan, 19 January 2015 - 17:26.


#8
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostStefanSan, on 19 ianuarie 2015 - 17:19, said:

...Sa expoti toate bookmark-urile pentru ca apoi sa le importi ...
Asta vreau. Multumesc, au fost de mare ajutor explicatiile tale, am mai invatat ceva.


Multumesc si lui Hider141.

Edited by ekoly, 19 January 2015 - 19:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate