Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

A aparut o minune in viata noastra. Ce facem acum? :)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
727 răspunsuri în acest subiect

#577
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdelores, on 27 aprilie 2016 - 16:13, said:

Nu stiu dc am facut bine, ca acum ar fi posibil sa sufere in viitor daca se desparte de mine chiar si pe termen scurt. Eu ASA am fost in copilarie. O


Daca ii asiguri acum confortul emotional de care are nevoie, nu va fi dependenta de tine cand va creste.
Daca o lasi sa planga si incerci sa o fortezi sa nu devina dependenta, o vei traumatiza si fix dependenta de tine va deveni.

Cat despre amenintarile lui barbac-to, nu le baga in seama. Daca e sa cred ce ai tot scris pe aici, nu voia copil, tu l-ai obligat sa accepte, asa ca o sa dea chef cu gratar in fata blocului daca scapa de voi, in niciun caz nu iti ia copilul. Te abuzeaza, e un nimic de om.

delores, ai mai jos doua vorbe despre tipurile de atasament la copii:

http://www.despresuf...copii-p108.html

#578
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 03.04.2016
@delores de ce ai facut copil cu asemenea barbat?

#579
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postshe_wolf, on 27 aprilie 2016 - 16:24, said:

Cat despre amenintarile lui barbac-to, nu le baga in seama. Daca e sa cred ce ai tot scris pe aici, nu voia copil, tu l-ai obligat sa accepte, asa ca o sa dea chef cu gratar in fata blocului daca scapa de voi, in niciun caz nu iti ia copilul. Te abuzeaza, e un nimic de om.
Stii cum e.. pe langa varianta ei o fi si varianta lui. Poate nici ea nu e mai breaza.
Oricum, cand ii vrei binele copilului pui naibii piciorul in prag si nu stai asa ca un cartof in sac.

Copilul mic e normal sa fie "dependent".. are instincte, nu ratiune. Vrea sa simta un om aproape, siguranta etc.

Editat de crank_, 27 aprilie 2016 - 16:28.


#580
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
Cu ce dezinfectez si eu hainele copilului, adica sa pun in masina de spalat? Am fost in spital, a avut enterita cu Campilobacter. Vanish ar fi ok? Pe etichete zice ca nu inalbitor, dar nu imi pasa ASA mult de haine cat de pielea copilului. Cineva a zis de igienol, dar eu il am si zice ca e pt suprafete si obiecte, nu de pus in masina de spalat. Nu am apucat sa intreb Dr, ne-a expediat rapid. Si ak meu normal ca parcase in poarta si se grabea.
Acum sper sa o FAC sa ia medicamente si sa manance de regim, ca 2 zile a mancat doar San si nu ajungem nicaieri, nu se intareste. Poate doar dc mAnanc eu numai carne si banane dar nu pot. Nu mi-ai zis nimic nici de treaba asta. Ba am facut si o prostie, m-am silit sa mAnanc o juma de pui la rotisor ( in 3 zile) adus de soacramea ca s-a suparat, si am luat panzcebil ( bila+triferment) si mie frica sa nu fi trecut bila aia in lapte( triferment am mai luat si a fost OK). Ea a ramas setata ca a zis Dr mai demult ca nu am voie alte fructe si legume decat banane. Pe de alta parte mama imi zice ca FAC noduli la San pt c ma deshidratez si nu mAnanc si fibre...dun partea mea as manca numai fibre, de carne mie sila pt ca stiu ca e plina de bacteriile care contamineaza toata bucataria si eu ASA cred ca s-a imbolnavit copilul. Sper sa o fax bine, pana la urma

#581
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003
Da' de ce n-ai voie fructe si legume? Ca e lung traseul din farfurie pana la laptele din san .... Porcarii idioate...

Nu vad de ce-ti faci probleme ca fata a mancat san. E perfect pt. ea. Indiferent de ce boala are.

Cu hainele - le fierbi sau le bagi la masina la 90 de grade.

#582
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdelores, on 06 mai 2016 - 14:33, said:

Cu ce dezinfectez si eu hainele copilului, adica sa pun in masina de spalat? Am fost in spital, a avut enterita cu Campilobacter. Vanish ar fi ok? Pe etichete zice ca nu inalbitor, dar nu imi pasa ASA mult de haine cat de pielea copilului. Cineva a zis de igienol, dar eu il am si zice ca e pt suprafete si obiecte, nu de pus in masina de spalat. Nu am apucat sa intreb Dr, ne-a expediat rapid. Si ak meu normal ca parcase in poarta si se grabea.
Acum sper sa o FAC sa ia medicamente si sa manance de regim, ca 2 zile a mancat doar San si nu ajungem nicaieri, nu se intareste. Poate doar dc mAnanc eu numai carne si banane dar nu pot. Nu mi-ai zis nimic nici de treaba asta. Ba am facut si o prostie, m-am silit sa mAnanc o juma de pui la rotisor ( in 3 zile) adus de soacramea ca s-a suparat, si am luat panzcebil ( bila+triferment) si mie frica sa nu fi trecut bila aia in lapte( triferment am mai luat si a fost OK). Ea a ramas setata ca a zis Dr mai demult ca nu am voie alte fructe si legume decat banane. Pe de alta parte mama imi zice ca FAC noduli la San pt c ma deshidratez si nu mAnanc si fibre...dun partea mea as manca numai fibre, de carne mie sila pt ca stiu ca e plina de bacteriile care contamineaza toata bucataria si eu ASA cred ca s-a imbolnavit copilul. Sper sa o fax bine, pana la urma


Da-i fetitei Eridiarom. E cu afine, e foarte bun la gust si foarte eficient.

https://www.casaplantelor.ro/eridiarom

Si inceteaza sa mai faci chestii obligata de soacra-ta, de maica-ta si de barbata-to, atata timp cat stii ca aceste chestii dauneaza copilului tau!!!!!!!!!!!
Cum dracu ai mancat trei zile ceva ce nu iti place, fiindca altfel se supara soacra-ta? :frust:

#583
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
E bine fata, a luat azitromicna si eubiotc, mai are azi. A inceput sa se lege de cum a mancat putina mancare solida, chiar din spital ( putin mar Copt si pire de morcov ). Orez nu i-a placut, nici branza fara iaurt. Acum face bine, Inca mai ii dau mere coapte, banane si piureuri de morcov, carne cu orez pasat in ele. Ieri am pus si ardei Copt si a fost OK. Atata doar ca a fost foarte iritata si Inca mai e, IAR Dr din spital a zis ca a facut coalescenta ( de labii), cu toate ca pana acum am fost mereu atenta. Cred insa ca nu am inteles eu bine unde anume e problema, merg maine la MF si o rog sa imi explice.

Voi ati mai baut cafea pe perioada alaptarii, macar putina ???

Cu caderea parului ati avut probleme,  cum v-ati descurcat?

#584
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu am baut 1 cafea/zi toata sarcina. Primele 5-6 luni de alaptat tot asa. Dupa aia am mai baut si cate 2. De fapt de cateva luni aproape in fiecare zi beau 2.
Daca n-ai baut in sarcina insa s-ar putea sa fie mai greu, incepe si tu cu jumate de cana mai slaba.

Chiar, saptamana trecuta a facut fiica-mea 1 an! Ce zboara timpul.

#585
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 03.08.2007
Felicitări Dev!

#586
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.239
  • Înscris: 11.04.2006
Stie cineva din Iasi un chirurg pediatru bun la care sa mergem sa reteze frenul lingual?
Exclus (decat ca ultima solutie) spitalul de copii din tatarasi ca-i jale acolo si arcadia unde ma pune sa fac un consult apoi ma programeaza, marci banul ca la manele.
Am facut consultatii la un pediatru dar nu face interventii chirurgicale.
Multumesc.

#587
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009
Daca tot m.ai invitat sa iti raspund, eu recomand Sfanta Maria, chiar daca crezi ca e jale, doctorii sunt chiar profi. Am fost si cu nepotei si cu al meu si a fost totul ok.
La chirurgie am fost cu finuta pt hernie inghinala si vreau sa spun ca operatia si recuperarea a fost impecabila.

#588
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.239
  • Înscris: 11.04.2006
Experienta de doi bani cu arcadia: suna sotia sa programeze interventia de care am zis. A fost programata maine la consult, 100 lei, apoi sapt viitoare pt interventie cu nu stiu ce laser si electrocauter plus nu mai stiu ce. Total 360 lei. Pt ce? Cine se cred astia?

#589
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postandreim77, on 13 mai 2016 - 10:31, said:

Experienta de doi bani cu arcadia: suna sotia sa programeze interventia de care am zis. A fost programata maine la consult, 100 lei, apoi sapt viitoare pt interventie cu nu stiu ce laser si electrocauter plus nu mai stiu ce. Total 360 lei. Pt ce? Cine se cred astia?

Relax, la mine, la privat, e 80 de lei consultul si 500 de lei interventia.

#590
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
La multi ani Piticutzo!!!

Si eu am baut cafea toata sarcina, apoi dupa nastere cate o jumate pe zi ( CCA 100 ml) cu lapte, vreo luna-doua, apoi cate o lingurita 1/2-1/4 de 3 in 1 tot ASA in lapte, apoi am dat-o pe decoff sau inka. Ne era frica ca din cauza cafelei se agita pitica. Acum am inceput sa mai bag cate o lingurita de cafea normal in decoff dar eu sunt din ce in ce mai obosita( si nervoasa) IAR ea mai fresh :D. Afara de asta stiu ca sunt o vaca dar as manca numai dulce :( . se pare ca e statea mea naturala :D. Chestiile sanatoase parca nu mai tin de foame ( un smoothie cu chia, gen...). Renuntasem de fapt la ele , prefera sa muste din para sau banana, sau mar Copt cat a avut diaree, dar acum se pare ca o doare gatul :(. Din vals in tango....

Fișiere atașate



#591
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.239
  • Înscris: 11.04.2006
in Iasi, printre cerinte la depunerea actelor pentru alocatie se cere extras de cont. la ce le trebuie? nu e de ajuns codul IBAN? daca e musai extras de cont, pot sa duc unul pe o zi fara tranzactii? sa nu vada ei cum invart eu banii :)

#592
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003
Probabil sa se asigure ca e contul unuia din parinti. Si le ajunge prima foaie, stampilata de banca.

#593
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postandreim77, on 19 mai 2016 - 10:27, said:

in Iasi, printre cerinte la depunerea actelor pentru alocatie se cere extras de cont. la ce le trebuie? nu e de ajuns codul IBAN? daca e musai extras de cont, pot sa duc unul pe o zi fara tranzactii? sa nu vada ei cum invart eu banii :)
Bine ca mi.ai adus aminte ca trebuie si actele astea depuse.
Le am pregatite de vreo luna pe bancheta din spate a masinii. :)

#594
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.485
  • Înscris: 19.12.2015
sparanghel, anghinare, brocoli la copil de 1 an sau cat are?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate