Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

A aparut o minune in viata noastra. Ce facem acum? :)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
727 răspunsuri în acest subiect

#559
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
Bine, el poate chiar are dreptate...intodeauna a muncit IAR eu niciodata nu am castigat prea mult, desi stateam milte ore la munca si pre putin acasa, nu am fost nici buna gospodina si am mai facut si prostii, am pierdut bani aiurea. Macar de m-ar fi satisfacut professional ce faceam, dar nici macar.... Nu imi vine s cred ca am ajuns sa imi doresc sa ma intorc la Munca, am acuta impresie ca nici copilului nu ii place ce ii FAC de mancare, gustul, combinatiile, tehnica de gatit, etc, ori is prea fierte, ori prea tari, dzeu stie...si de asta nu mananca :(. Ori poate unde stie ca are posibilitate sa suga de cate ori vrea...sper sa nu fie socul prea mare cand voi pleca la Munca, sa se invete pana atunci sa manance ca lumea. Altfel vor fi tentati sa ii dea numai prostii. Daca ar fi sa ma intorc la 1 an oare ar fi necesar sa ii mai dau formula de LP peste zi??? Intr-un fel mi-ar convenience ca macar stiu ca mananca totusi ceva CST de cat sanatos, adica nu refuza ciorba care i-am facut-o si mananca biscuiti sau alta mizerie... ( nu ca ciorba mea ar fi neaparat buna sau macar sanatoasa, dar theoretic daca continue legume si carne, presupunand ca sunt si proaspete, ar tb sa fie mai OK decat o napolitana, zic...)...atata doar ca se pare ca intre timp s-a dezvatat de biberon, se poate manca LP ul si cu Cana sau lingura???
Acum ma mustra constiinta si ma gandesc ca poate chiar nu ii place ca i-am pus sparanghel ul ala in mancare...si a mai si costat o gramada...desi nu stiu ce legume ar fi ASA gustoase cs atare, ca nici brocoli, nici dovlecelul...doar morcov si cartof??? Oare daca era sa traim doar din indemnizatia mea, ce dzeu am fi mancat ???ciorba de cartofi cu paine muiata si de Pasti pilaf cu pui??? Si ei se stramba la curcan cu sparanghel!!!


#560
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.930
  • Înscris: 06.10.2003
Delores, tu nu dadeai san la copila? Cum ati ajuns la biberon?

P.S: Ma repet din nou, esti intr-o relatie abuziva (psihic) de-asta ai impresia ca nu esti buna de nimic.

#561
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.871
  • Înscris: 23.03.2008
Si de cand trebuie sa tii socoteala ca tu sau el castigati mai mult? Cui nu-i convine sa plece, suntem in sec XXI si divorturile nu mai sunt blamate, nu trebuie sa iti scoata ochii toata viata ca nu faci aia sau aialalta. Daca ajungem sa masuram valoarea partenerului dupa banii pe care ii castiga, atunci am ajuns rau..

Poate nu-i place mancarea, poate doar e mai fitzoasa aia mica.. Cert este ca greseala e omeneasca si toate mamele cred ca au uneori impresia ca gresesc in cresterea copilului. Dar cum tu nu ai niciun sprijin, normal ca nu te ridica nimeni din starea asta. AI GRIJA ce se va reflecta asupra copilului si cate va auzi din casa. Asta e doar alegerea ta sa nu ajunga un copil cu low self-esteem... Alegerea ta daca il tii intr-un mediu toxic.

Editat de crank_, 26 aprilie 2016 - 15:20.


#562
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 03.04.2016
delores te stresezi prea tare cu mancarea , gustul se cultiva mult mai tarziu.
importat este sa-i dai de toate (in limita a ce are oarecum voie) si nu te chinui sa-i faci ceva ultramega wow ci preparate simple.

lasa-o sa bage manutele in mancare, sa manance singurica, 2 guri daca mananca la o masa sunt suficiente, vei vedea ca va recupera la masa urmatoare.

#563
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.930
  • Înscris: 06.10.2003

View PostFayre, on 26 aprilie 2016 - 15:21, said:

[...]gustul se cultiva mult mai tarziu
Gresit. De-acum se cultiva. Dar cu rabdare. Strambaturile si neatentia la masa sunt specifice varstei, nu insteamna ca nu-i place mancarea.

Al mai mic al meu nu a bagat mancarea in seama decat dupa ce a implinit 7 luni jumate. Dar in fiecare zi ii dadeam ceva de gustat: ori pireu ori de mancat cu mana.

#564
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
delores, parerea mea e ca ar trebui sa nu mai exagerezi (cu toate, mancare, miscare, curatenie, subestimare, bagat in seama barbatul :lol:) si nici sa nu-ti treaca prin minte sa te intorci la munca inainte de 2 ani. Stai acasa si-ti creste copilul si bucura-te ca ai posibilitatea asta.

#565
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postshiva, on 26 aprilie 2016 - 15:14, said:

Delores, tu nu dadeai san la copila? Cum ati ajuns la biberon?

P.S: Ma repet din nou, esti intr-o relatie abuziva (psihic) de-asta ai impresia ca nu esti buna de nimic.

Ce biberon, nu i-,@m mai dat de pe la 2-3 luni. Acum nu mai stie nici APA sa Bea din El.
Ziceam ca dc ar fi sa ma intorc la Munca la 1 an, dc ar mai tb sa ii dea lapte peste zi si cu ce, si de care ( LP sau lapte normal)

Nici nu stiu cum e mai bine sa FAC cu plecarea la Munca. Sa incep cu cateva ore pe zi, sau sa dispar bruscdin viata ei toata ziua, poate ma uita?
De intarcat nu as vrea, as prefera sz mai suga macar seara si noaptea, cat mai mult, macar pt imunitate

#566
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.930
  • Înscris: 06.10.2003
Io m-am intors la 8-9 luni la servici si nu le-am dat la nici unul LP. Mancare gatita cat lipseam din peisaj, san cand ajungeam acasa (de seara pana dimineata si in weekend). Dar e drept ca au ramas cu bona. La cresa nu stiu daca tot asa usor le-ar fi fost sa ma lase sa plec....

#567
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
BAnuiesc ca le gateai tu, nu bona. Daca nu le placea mancarea ce le facea, aveau mai multe alternative? Biscuiti, fructe, gen? Iaurturi? Ca zici ca nu aveau LP.
A mea cred ca a facut si anxietate de separare. Ieri a facut o criza urata rau. Asta dupa ce m-am bucurat ca a mancat singura brocoli. A zis taica-su ( indemnat oarecum si de ma-sa) sa nu mai stam vu ea in brate toata ziua sa o mai lasam si jos, chiar daca plange, si a lasat-o jos pe o patura, cu perne si jucarii si m-a pus sa FAC curat ( impreuna cu El) dupa vreo juma de ora vreau sa zic ca plangea cu suspine si sughituri, era uda de lacrimi pe obraji, si la San cand am.pus-o Inca mai suspina :(, si pana seara dc am vrut sa o las jos s-a agatat de mana mea, muream de mila ei :(.; unde mai pui ca a si cazut de 2 ori, am pus-o in fund pe geaca mea in hol sa ma incalt ca sa iesim un pic, a stat ce a stat si a cazut, pe langa geaca desigur:( ( nu ma incalt prea bine dupa ce pun marsupiu si dc mi se dezleaga siretul pe strada e nasol :(, de papucii era prea frig aseara, IAR galosii i-am bagat). Pe urma a repeat figura in bucatarie, a stat ce a stat pe o perna pana a cazut pe langa. Cu o zi inainte ne jucam amandoua pe jos pe patura si s-a impiedicat de mana mea si a venit cu obrazul de ea. Initial am zis ca mai bine ca pe jos dar s-a invinetit :(.daca o vede cineva ( si o mai Aude si plangand) zice ca o bat eu :(. In scaubul de masa si in carucior cand vrei sa o pui se propteste in picioare si se arcuieste de nu poti. Si pt toate zice ele ca eu is de vina cs am.invatat-o in brate. Si cu bsgatul mainii in Cana, dc nu o lasi incepe sa urle si numai vrea sa manance. Cand ii da El mananca, doar ca pt asta tr sa aiba si el timp si chef. E mai important Munca decat mancatul. ( atunci pt ce naiba muncim??? Ca sa facem foamea??). Si curatenie decat mancarea, desigur :(

#568
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.930
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdelores, on 27 aprilie 2016 - 11:52, said:

BAnuiesc ca le gateai tu, nu bona. Daca nu le placea mancarea ce le facea, aveau mai multe alternative? Biscuiti, fructe, gen? Iaurturi? Ca zici ca nu aveau LP.[...]

Da, gateam si gatim noi. 2 feluri de mancare sa aiba, fructe si ingrediente pt. incropit rapid a 3-a mancare. Asa facem si acum, doar mancarea s-a schimbat (in mancare obisnuita, din care mancam cu totii).

#569
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 03.04.2016

View Postshiva, on 26 aprilie 2016 - 17:35, said:

Gresit. De-acum se cultiva. Dar cu rabdare. Strambaturile si neatentia la masa sunt specifice varstei, nu insteamna ca nu-i place mancarea.



poti sa ai tu toata rabdarea din univers, daca va manca ficat ca atare, nu ascuns printre alte alimente, pana la 15-18 ani, atunci jos palaria! meriti premiul cel mare pentru cea mai perseverenta mamica :D

sfat: pupa-l si guguleste-l cat poti de mult, miroase-l si nu-l scapa din ochi nicio clipa, da-o dracu de mancare ca nici nu vei realiza cand va trece timpul iar apoi vor ramane doar amintirile din sufletul si mintea ta.Posted Image mic n-o sa-l mai ai niciodata!

#570
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdelores, on 27 aprilie 2016 - 11:52, said:


A mea cred ca a facut si anxietate de separare. Ieri a facut o criza urata rau. Asta dupa ce m-am bucurat ca a mancat singura brocoli. A zis taica-su ( indemnat oarecum si de ma-sa) sa nu mai stam vu ea in brate toata ziua sa o mai lasam si jos, chiar daca plange, si a lasat-o jos pe o patura, cu perne si jucarii si m-a pus sa FAC curat ( impreuna cu El)

Mie imi vine sa plang cand citesc ce scrii si nu de azi... Ce fel de mama esti tu, daca iti lasi bebelusa plangand o jumatate de ora, fiimdca asa a zis barbata-to? :frust: Si cum mai poti sta alaturi de un om care te obliga sa faci asa ceva copilului tau?
In fine, ideea e ca fetita ta are nevoie de multa apropiere fizica (nu toti au la fel, unii bebelusi se simt bine si singuri, nu numai lipiti de parinti) si asta trebuie sa ii oferi, e foarte important primul an pentru dezvoltarea ei emotionala si psihica.
Nu te mai lua dupa barbac-tu si dupa ma-sa, daca tot stai acasa cu copilul ala si ai doar unul, ocupa-te de el asa cum trebuie.
A, da, si nu te mai vaicari atata, doamne, ai pus cinspe mii de emoticoane triste in mesaj, nu te mai vaicari si infrunta bolovanii aia doi care va necajesc pe tine si pe fetita.

#571
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostFayre, on 27 aprilie 2016 - 13:34, said:

poti sa ai tu toata rabdarea din univers, daca va manca ficat ca atare, nu ascuns printre alte alimente, pana la 15-18 ani, atunci jos palaria! meriti premiul cel mare pentru cea mai perseverenta mamica Posted Image
A mea mananca da' si eu am mancat ficat de cand eram mica, ficat prajit yum yum. La mine a fost greu cu chestiile verzi da' fii-mea nu se mai satura de ele si le alege primele din farfurie (verziturile si carnea). Nu stiu cat dureaza perioada asta cu mancat de toate dar ma bucur de ea cat mai e.

Delores, cum sa lasi fata sa planga si sa faci curat? Posted Image

Copilu' trebuie sa stea in brate. E o tampenie ingrozitoare asta cu independenta la bebelusi, v-au brutalizat cu totul filmele americane si ideea ca copchii trebuie culcati de la nastere in camere separate si lasati sa se descurce cand nici nu pot sta in fund bine!
Depinde de tine pentru absolut orice in viata in primii ani, e pui de om, nu de cal sa se tina singur in picioare de cand s-a nascut.

Barbatu-tau ar trebui sa-si vada de munca lui ca tot se lauda c-o face si sa nu se mai bage in ce nu pricepe. Iar ma-sa ar trebui sa zboare invartindu-se din viata voastra ca doar nu te-ai maritat cu ea. Dar unde nu-i cap, nici nu poti cere. Of!

Editat de Dev, 27 aprilie 2016 - 15:02.


#572
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 03.04.2016
Posted Image nu o mai lasă să plângă singurică.
Tin-o în brațe cât vrea ea + încă 3 minute în plus.

Editat de Fayre, 27 aprilie 2016 - 15:27.


#573
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostDev, on 27 aprilie 2016 - 14:57, said:

Iar ma-sa ar trebui sa zboare invartindu-se din viata voastra


Si sa-l ia si pe fi-so cu ea!!!!! :w00t:

View Postdelores, on 27 aprilie 2016 - 08:14, said:


Nici nu stiu cum e mai bine sa FAC cu plecarea la Munca. Sa incep cu cateva ore pe zi, sau sa dispar bruscdin viata ei toata ziua, poate ma uita?



Ar fi o idee buna sa te uite :D, dar eu cred ca e mai bine sa o pregatesti treptat pentru ziua in care vei lipsi mai multe ore.

#574
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.871
  • Înscris: 23.03.2008
Nu e barbac-su de vina, e ea. Deja e patologic. Cred ca ea e dependenta de el. Sa accepti atatea rahaturi e ca si cum ai avea un viciu de care nu poti scapa; ati vazut mai sus ca a zis ca probabil el are dreptate blabla; chiar nu aduc bani in casa blabla. Saraca fetita nu cred ca intelege nimic...
Probabil de dormit cu copilul nici nu se pune problema ca se "rasfata"

Editat de crank_, 27 aprilie 2016 - 15:54.


#575
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Postdelores, on 27 aprilie 2016 - 11:52, said:


A mea cred ca a facut si anxietate de separare. Ieri a facut o criza urata rau. Asta dupa ce m-am bucurat ca a mancat singura brocoli. A zis taica-su ( indemnat oarecum si de ma-sa) sa nu mai stam vu ea in brate toata ziua sa o mai lasam si jos, chiar daca plange, si a lasat-o jos pe o patura, cu perne si jucarii si m-a pus sa FAC curat ( impreuna cu El) dupa vreo juma de ora vreau sa zic ca plangea cu suspine si sughituri, era uda de lacrimi pe obraji, si la San cand am.pus-o Inca mai suspina Posted Image, si pana seara dc am vrut sa o las jos s-a agatat de mana mea, muream de mila ei Posted Image.;
Nu pot sa cred......unde-i gasiti mai fetelor? De ce? Cum de ai avut curajul sa faci un copil cu el?
N-am cuvinte, mi se pare ireal. Tot continui sa sper ca doar trollezi....

#576
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcrank_, on 27 aprilie 2016 - 15:53, said:

Nu e barbac-su de vina, e ea. Deja e patologic. Cred ca ea e dependenta de el. Sa accepti atatea rahaturi e ca si cum ai avea un viciu de care nu poti scapa; ati vazut mai sus ca a zis ca probabil el are dreptate blabla; chiar nu aduc bani in casa blabla. Saraca fetita nu cred ca intelege nimic...
Probabil de dormit cu copilul nici nu se pune problema ca se "rasfata"
Ba da numai cu noi doarme, de la o vreme. O mai pun la ea doar ca sa stea mai comfortabil, sa nu o inghesuim prea rau ( sau cand intepenesc si nu mai am eu loc ca ma inghesuie ei), dar cum se trezeste o IAU langa mine sa suga si de cele mai multe ori adormim si ramane acolo . e foarte atasata de mine. Mie teama ca si eu am vrut subconstient sa ii creez aceasta dependenta de mine, poate de frica sa nu mio ia. ( zicea ca daca ne certam si despartim nu mio da, nu ma lasa sa o iau, ne judecam si aduce martori ca sunt nebuna).Nu stiu dc am facut bine, ca acum ar fi posibil sa sufere in viitor daca se desparte de mine chiar si pe termen scurt. Eu ASA am fost in copilarie. O

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate