Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 

Despre stima de sine: cum o definim, cum o percepem

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Limba română nu are un termen perfect echivalent pentru englezescul ”self-esteem”.

Fiindcă la români modestia este una dintre valorile importante, conceptul de self-esteem este văzut adesea ca un defect.

Aș vrea să știu părerile voastre legate de self esteem: Cum înseamnă pentru voi? Cum credeți că se manifestă la voi și la ceilalți?

Există vreo legătura între stima (respectul) de sine și vanitate/îngâmfare?

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
La romani, modestia e una dintre valorile importante doar la nivel declarativ.

Adevarata valoare importanta la romani e cea platita pentru asigurarea la masina.

Cu cat e mai mare, cu atat e mai valoros omu'.

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Byblos4, on 11 ianuarie 2015 - 22:35, said:

Adevarata valoare importanta la romani e cea platita pentru asigurarea la masina.
Aha. Și ce legătură are respectul de sine cu valoarea asigurării auto?

Edited by Cazimi, 11 January 2015 - 22:45.


#4
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Am sa-ti raspund printr-o intrebare.

Stiu pe cineva care a mancat doar sandviciuri timp de cateva luni, pentru a-si putea cumpara noul model de iPhone.

Intrebarea este: cand s-a respectat pe sine, cand a mancat sandviciuri sau cand si-a cumparat telefonul?

Ei, acum sper sa intelegi ce am vrut sa spun mai devreme.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014

 Byblos4, on 11 ianuarie 2015 - 22:50, said:

Am sa-ti raspund printr-o intrebare.

Stiu pe cineva care a mancat doar sandviciuri timp de cateva luni, pentru a-si putea cumpara noul model de iPhone.

Intrebarea este: cand s-a respectat pe sine, cand a mancat sandviciuri sau cand si-a cumparat telefonul?

Ei, acum sper sa intelegi ce am vrut sa spun mai devreme.

A vrut sa arata ca are valoare. In ochii mei respectivul e un gunoi daca isi pune telefonul mai presus decat propria sanatate. E doar un ratat cu impresii. Stima 0, respect -1.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014
Da, numa modestie nu arata romanu. Romanului ii place sa-si arate valoare. Sa vada lumea cine e el. Sa arate ca-si permite. Asta e romanul cel modest :lol:.

#7
alinulu

alinulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.12.2014
Din pacate conceptul nu are echivalent la noi.
Romanul intelege tupeu si nesimtire.
A se vedea la locul de munca, pe strada, RATB etc etc etc.

#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 Serafim606, on 11 ianuarie 2015 - 22:58, said:

Romanului ii place sa-si arate valoare

Valoarea pe care nu o are.

Am vazut fetitele cu sneakeri de 300 de euro pe facebook stand la coada ore intregi acum pe 5 ianuarie pentru a-si face abonament (cu reducere de vreo 30 ron ) la transport in comun.

Dar asta se aplica la romani indiferent de varsta.

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Serafim606, on 11 ianuarie 2015 - 22:55, said:


A vrut sa arata ca are valoare.

 Serafim606, on 11 ianuarie 2015 - 22:58, said:

Da, numa modestie nu arata romanu. Romanului ii place sa-si arate valoare.

Deci dacă are valoare = are stimă de sine? Sau ce înseamnă că are valoare?

 alinulu, on 11 ianuarie 2015 - 22:58, said:

Romanul intelege tupeu si nesimtire.
Vrei să dai un exemplu?

#10
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
Cred ca stima de sine tine nu de cum te valorizeaza ceilalti (vezi pantofi, telefon, mod de viata etc.) ci de cum te valorizezi tu.
Si tine de cate compromisuri faci de la valorile tale de baza.
Daca una din valorile tale de baza e sa ai pantofi, atunci nu ai probleme in a renunta la mancare pentru ei.
Daca in schimb intre valorile tale intra mancarea sanatoasa, nu vei avea probleme in a renunta la pantofi.
:)
Habar n-am daca am fost coerenta.

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 byea, on 11 ianuarie 2015 - 23:18, said:

Cred ca stima de sine tine nu de cum te valorizeaza ceilalti (vezi pantofi, telefon, mod de viata etc.) ci de cum te valorizezi tu.

Total de acord. Da, la asta se referă ”sine” din expresie.

 byea, on 11 ianuarie 2015 - 23:18, said:

Habar n-am daca am fost coerenta.
Ai fost, dar tot am nelămurire.

 byea, on 11 ianuarie 2015 - 23:18, said:

Daca una din valorile tale de baza e sa ai pantofi

Daca in schimb intre valorile tale intra mancarea sanatoasa.
Nu prea cred că posesia pantofilor sau mâncarea se pot numi valori. Poate capacitatea de a fi bine îmbrăcat și cea de a trăi sănătos, deși și așa e cam la mare distanță.

La așa ceva te referi?

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,924
  • Înscris: 01.01.2010
Respect de sine se numeste si exista si in limba romana. Si nu vad ce relevanta ar avea, daca nu ar exista.
In primul rand, fiecare poate defini respectul de sine ori generic, ori pentru propria-i persoana. Puteam sa ne dam cititi si sa evaluam pe toata lumea dupa cum ne respectam noi pe noi insine. Astfe, probabil romanul care inainte de '89 manca gem pe paine si cartofi fierti cativa ani pe o amarata de Dacie, este un cocalar. Inseamna ca eu respect cocalarii si sunt si eu unul, deoarece cred ca exista lucruri pentru a caror obtinere, trebuie sa muncesti mult. ca este iPhone, vreo masina, gresie in baie sau un TV nou, nu conteaza. Important este ca omul isi stabileste un ideal si il urmeaza. Si pentru ca vorbeam despre generalizari, exista si situatii cand omul nu are ce manca la propriu si face credit pentru un BMW SH. Pentru acestia nu-mi fac griji. Cum isi astern, asa dorm si ca idee, e plina lumea de oameni care traiesc pentru aparente. Asta ne invata societatea actuala, TV-ul etc.

Si pentru voi toti cei care vedeti in tot ce inseamna Romania, numai prostie si jeg, va compatimesc. Eu cunosc numai romani destoinici. Si chiar nu vrea sa intru in polemici.

#13
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Cazimi, on 11 ianuarie 2015 - 22:19, said:

Limba română nu are un termen perfect echivalent pentru englezescul ”self-esteem”.

Fiindcă la români modestia este una dintre valorile importante, conceptul de self-esteem este văzut adesea ca un defect.

Aș vrea să știu părerile voastre legate de self esteem: Cum înseamnă pentru voi? Cum credeți că se manifestă la voi și la ceilalți?

Există vreo legătura între stima (respectul) de sine și vanitate/îngâmfare?

noi ca "popor" nu prea stapanim...semantica; de exemplu: modest=ipocrit, snob=erudit, vocal=cunoscator, s.a.m.d.

Edited by gicaru, 12 January 2015 - 00:31.


#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 YOUR_GOD, on 12 ianuarie 2015 - 00:10, said:

Puteam sa ne dam cititi si sa evaluam pe toata lumea dupa cum ne respectam noi pe noi insine.
Și să evaluăm lumea după respectul pentru propria persoană ar fi rău?

Îmi pare rău, îmi scapă în continuare legătura dintre BMW-uri, gemul pe pâine, cocalari, credite, gresie, aparențe și respectul de sine.

#15
melaniaelena

melaniaelena

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.01.2015
Stima de sine e atunci cand esti corect constient de locul tau in univers si nu te dipretuiesti pentru asta, crezand ca nu-i destul de sus pe cat ti l-ai dori, sau nu te trufesti (de la trufie ) pentru asta, inchipuindu-ti ca e mai sus decat in realitate. Si de aici incepe adevarata dezbatere.

O data, trebuie sa ai destula ascutime a mintii si smerenie a inimii ca sa te vezi asa cum esti si sa te accepti asa cum esti.

Mai trebuie sa ai si destula intelegere fata de limitarile fiintei omenesti in general si ale tale in particular, precum si generozitate, pentru ca nu numai sa te accepti, ci sa te si placi - asa, cu toate defectele de pe langa calitatile pe care le ai - a te placea asa cum esti cu sensul de a te iubi pe tine insuti, si nicidecum a te complacea in propriile lipsuri. Poate ca unele firi mai competitive ar zice ca e moartea evolutiei personale sa te placi asa cum esti, cu toate lipsurile tale : in felul asta nu mai lupti pentru autodepasire .... dar daca ai un copil care face tot felul de greseli, poti sa-l si educi in mod continuu si, in acelasi timp, sa-l si iubesti cu toata generozitatea netrufasa de parinte - una pe alta nu se exclude .  Alte firi mai duse la biserica ar putea spune ca sa te iubesti pe tine ... adica cum ? ... sa fii mandru de tine? ... mandria e pacat.  Pana la un nivel este acceptare de sine fara resentimente - iubire de sine , mai apoi poti sa-i zici constientizare a propriei valori fara falsa modestie ;  mai apoi poti sa-i spui demnitate, cu constientizarea pe langa propriile indatoriri si a propriilor drepturi - respect de sine,  precum si nepunerea propriului bine mai presus de binele celui alaturi - iubirea aproapelui.  Ce trece de asta, cu punerea propriilor drepturi mai presus de drepturile celui de alaturi si a propriilor obligatii mai prejos de cele ale celui de alaturi, devine intr-adevar trufie si mandrie.

Asa ca respectul de sine necesita sinceritate si generozitate fata de tine insuti, ca sa te poti accepta si placea asa cum esti, precum si sinceritate si generozitate fata de cel de langa tine, pentru a-l putea accepta si placea asa cum e - nici mai bun, nici mai rau.  Daca il vedem pe cel de alaturi mai rau - cu sensul de mai lipsit de calitati - si nu avem destula generozitate fata de el, vom deveni trufasi.  Daca il vedem mai bun si nu avem destula generozitate si fata de noi, si fata de el, atunci ori ne vom uri pe noi, ori il vom uri pe el - in practica ambele - rezulatul fiind pierderea respectului de sine.

Pe de alta parte, pentru multi oameni din ziua de azi e mult mai usoara si mai luminoasa o raita printr-un mall cu toate luminile aprinse prin magazine si restaurante decat o incursiune in propria pivnita - o explorare a propriei firi, cu arhitectura si motivatiile sale.

#16
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Bine ai venit, Melania. Mi-a plăcut foarte mult răspunsul tău, mai ales ultima parte, în care expui consecințele unui respect de sine dezechilibrat.

 melaniaelena, on 12 ianuarie 2015 - 00:34, said:

Alte firi mai duse la biserica ar putea spune ca sa te iubesti pe tine ... adica cum ? ... sa fii mandru de tine? ... mandria e pacat.
Întrebare: ești ironică sau chiar crezi că mândria este un păcat?

După părerea mea, nu este, nici măcar din perspectivă religioasă. Vanitatea, în schimb, numită de ortodoxie trufie este.

 gicaru, on 12 ianuarie 2015 - 00:30, said:

vocal=cunoscator, s.a.m.d.
vocal?!

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 Cazimi, on 12 ianuarie 2015 - 00:56, said:

crezi că mândria este un păcat?
-Nici mandria si nici trufia nu sant pacate dar nici nu fac parte din marile caractere umane nobile...(mai sant;orgoliul,opulentza,fatarnicia,lasitatea,maretia,nerusinarea,sindromul Helsinki,slugarnicia,etc).Ele sant atribute ale oamenilor simpli si marunti care isi traiesc doar jalnica clipa a vietii....
-Daca self-esteem este intzeles si apreciat in lumea noua,in schimb in lumea veche(cea din est)sufocata si indoctrinata de dogme si idei preconcepute este inca de neintzeles...dar sa nu crezi acum ca popoarelor din lumea veche le lipseste self-esteem,(respectul pentru propria persoana)dimpotriva acest sentiment exista in subconstient dar din jena puritana inca nu se afiseaza,este lasat sa fie doar observat,ori asta poate ca il ridica chiar si deasupra celui care doar il trambiteaza....

Edited by Arayan, 12 January 2015 - 17:39.


#18
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Stima de sine = capacitatea unui individ de a fi constient de calitatile si abilitatile sale, necesare in a-si atinge obiectivele in viata sau a trece peste diferite obstacole.
Stima de sine nu este mereu afisata "public" sau nu se pune accentul pe ea... Ingamfare = impresia ca esti superior semenilor tai si tratarea lor in consecinta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate