Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Munca in depozite.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
e4mag

e4mag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2012
Buna seara.
De curand am fost si am semnat un contract cu cei de la recruitment uk care intermediaza contracte de munca in depozite cu cei de la AM2PM.
Eu urmeaza sa plec pe 26 Ianuarie in Birmingham la depozitul John Lewis. Detalii despre contract: Plata 6.50 lire pe ora, 8 ore pe zi. (ture doar de zi), 150 euro taxa de mediere, 75 lire pe saptamana cazare camera cu 2 paturi,(trebuie achitat pe 2 saptamani). Si mi s-a spus ca sunt platit la saptamana.

Vroiam sa va intreb daca a mai plecat cineva cu ei.  Sau cunoaste, a auzit ceva de ei. La ce sa ma astept? Cam cati bani imi trebuie sa am la mine? Orice sfat este de ajutor.

O seara buna va doresc.

#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
teapa ?

#3
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Cu banii inainte ai sa ajungi la depozite... Auzi la ei, taxa de mediere...

Aia seriosi iti opresc banii din salariu...

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
astfel de intrebari le pui inainte de a semna ca primarul, nu dupa.

pe de alta parte, tu ai citit macar ce ai semnat? sau nu te-ai obosit pt ca nu era in romana?

View PostNazmi, on 05 ianuarie 2015 - 00:29, said:

Auzi la ei, taxa de mediere...

pai da, ca sa stie in medie cat se fura de la fiecare.

#5
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Eu zic sa mergi singur pe cont propriu.Nu ai nevoie de firma.E adevărat ca acolo se plateste salariul la o saptamana.da.Dute singur daca ai bani si cunosti limba.Asa fac si eu saptamana asta plec singur in Franta

#6
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Pai nu faci nici o afacere asa. Miroase oricum a teapa. Sunt destule companii care nu iau comision de la angajat, ci se rezolva intre ei si angajator, iar chiria e destul de mare pentru conditiile oferite. Mai bine iti iei inima in dinti si pleci singurel in uk si vezi acolo ce si cum. Si ia in calcul ca din 6.5/h ti se opresc 23 % taxe si inca 15-20 lire pentru asigurarile de sanatate, asta daca ti se ofera conditii legale de munca, iar in general se ofera in jur de 40 de ore pe saptamana. Si citeste bine contractul sa nu devii vreun sclav la propriu pe bani de nimic.

LE : La un calcul sumar, faci 260 pe saptamana, impozitul e de 23%, adica 60 lire, asig de sanatate 15 lire, cazarea 75 lire(unde poate mai platesti si utilitati)  si ramai cu 110 lire pe saptamana (in cel mai optimist mod cu putinta) cica sa traiesti. Bafta !

Singurul lucru bun pe care il vad aici, e sa stai in conditiile astea la inceput, asta daca in contractul pe care l-ai semnat nu e vreo clauza care sa zica ca esti obligat sa muncesti la ei pe nu stiu ce perioada, iar dupa sa iti gasesti in alta parte.

Edited by St3garu, 05 January 2015 - 00:46.


#7
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postadiadiadrian, on 05 ianuarie 2015 - 00:37, said:

Eu zic sa mergi singur pe cont propriu.Nu ai nevoie de firma.E adevărat ca acolo se plateste salariul la o saptamana.da.Dute singur daca ai bani si cunosti limba.Asa fac si eu saptamana asta plec singur in Franta

sau in Spania...

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostNazmi, on 05 ianuarie 2015 - 00:29, said:

Aia seriosi iti opresc banii din salariu...

Ăia serioși iau bani de la angajator, nu de la angajat.

#9
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
http://forum.softped...d-it-on-my-own/

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Exact prin aceeasi agentie era sa o musc si eu.

#11
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postadiadiadrian, on 05 ianuarie 2015 - 00:37, said:

Eu zic sa mergi singur pe cont propriu.Nu ai nevoie de firma.E adevărat ca acolo se plateste salariul la o saptamana.da.Dute singur daca ai bani si cunosti limba.Asa fac si eu saptamana asta plec singur in Franta

Sau in Miserupia! :nanana:

#12
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View Postadiadiadrian, on 05 ianuarie 2015 - 00:37, said:

Eu zic sa mergi singur pe cont propriu.Nu ai nevoie de firma.E adevărat ca acolo se plateste salariul la o saptamana.da.Dute singur daca ai bani si cunosti limba.Asa fac si eu saptamana asta plec singur in Franta
Vezi ca e bine si in Siria/Iran/Irak. Singura conditie...sa zici ca iubesti America. Primesc romani pe banda rulanta.

#13
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Prin Am2pm am lucrat eu. Inca trebuie sa-mi plateasca 183 lire in mana de pe la inceputul lui decembrie !!! Daca sun la ei, imi zice sa sun la "payroll" (tasta 2 dupa ce suni). Si suna acolo de te plictisesti, iar la un moment dat intra casuta vocala, care zice " Eroare, prea multe mesaje" , si se inchide. Incerc sa dau de ei de o luna si nimeni nu raspunde, indiferent la ce ora suni.
De nu ma crezi...suna singur la payroll. Si daca tot nu crezi...iti dau numere de la persoane care nu au fost platiti de 3 luni !!!

La fel, am lucrat si la John Lewis. Depozitul ii...bestial !!! Sala de biliard pentru angajati, cafea moca, masa de tenis, etc. Totul bine si frumos, pana cand sa fiu platit...Eu, impreuna cu, cativa polonezi, nu am primit nici un leu. Mi-am bagat picioarele si am plecat. Intr-un final m-au platit, dupa 2 saptamani si 10.000 de emailuri trimise.

#14
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cat de jalnic e sa te duci sclav sa muncesti pt 110 lire/ saptamana? dar nu toti pot face bani cu stiloul...

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
In tara in care toti care nu au nici o pregatire si nu stiu sa faca nimic le e greu sa accepte salarii de 1000 ron pe luna te astepti sa accepte 110 lire/ saptamana? Oricum nu e o suma de trait inseamna 440 lire pe luna.... fara 1500 lire pe luna te cam chinui in UK. E mai lejer cu 600 ron in romania.

Asta daca nu vorbim aici de genul de romani care se duc afara, dorm in cartoane si manaca apa cu paine 3 luni apoi se intorc cu masini de 500 euro ce se dezmenbreaza in mers si zic ca sunt smecheri cu bani.

Edited by MooF2010, 05 January 2015 - 08:13.


#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMooF2010, on 05 ianuarie 2015 - 08:12, said:

In tara in care toti care nu au nici o pregatire si nu stiu sa faca nimic le e greu sa accepte salarii de 1000 ron pe luna te astepti sa accepte 110 lire/ saptamana? Oricum nu e o suma de trait inseamna 440 lire pe luna.... fara 1500 lire pe luna te cam chinui in UK. E mai lejer cu 600 ron in romania.

Asta daca nu vorbim aici de genul de romani care se duc afara, dorm in cartoane si manaca apa cu paine 3 luni apoi se intorc cu masini de 500 euro ce se dezmenbreaza in mers si zic ca sunt smecheri cu bani.

Tu de unde ai scos-o pe aia cu 440 de lire pe lună?

#17
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postrasistu, on 05 ianuarie 2015 - 06:37, said:

cat de jalnic e sa te duci sclav sa muncesti pt 110 lire/ saptamana? dar nu toti pot face bani cu stiloul...
Eu cat am lucrat in depozit, cu 6.5 pe ora...la 40 ore pe saptamana lucrate luam in mana 238 lire .

#18
e4mag

e4mag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2012
M-am gandit si eu ca ar putea fi teapa. Dar firma o stiu din Septembrie. Birourile le au langa mall Promenada, in centrul business Oracle. M-am gandit ca nu oricine inchiriaza acolo. Nu e o firma de apartament din Colentina, care dispar in 2 secunde. Eu trebuia sa plec pe 1 Decembrie cand a fost plima plecare de 200 de persoane. Daca era teapa din Decembrie pana acum nu mai era urma de ei. Am vb cu fata de la receptie si mi-a spus ca sunt cunoscuti si vine foarte multa lume la ei.

@Dany_Darke contractul semnat cu Recruitment Uk este unul provizoriu, urmand sa se anuleze cand ajung acolo si il semnez pe cel cu AM2PM.

Stefan tipul cu care am vb mi s-a parut un baiat de treaba. Mi-a spus ca nu trimit pe oricine, mai ales pe cei care nu stiu limba, pentru ca nu s-ar descurca. Insa ceea ce nu mi-au spus este ca din cei 6.5 lire trebuie sa platesc taxe...

@St3garu eu am calculat undeva la 1200 de lire pe luna din care scazi cazarea mancarea si transportul, si raman 500 de lire curate... din care n-am scazut taxele. Posted Image

@wasteyard motivul pentru care am ales Uk este in primul rand limba. Consider ca ai mai multe sanse intr-o tara in care poti sa vorbesti in primul rand, decat intr-una in care nu stii niciun cuv. Posted Image

@Business_style  cine nu platea AM2PM sau John Lewis?

Edited by e4mag, 05 January 2015 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate