Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Munca in depozite.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
sebak

sebak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2013
Eu am plecat din tara, prin Recruitment UK, firma din București care plaseaza forta de munca pentru John Lewis si Amazon.
Am2Pm este agentia din UK, care are legatura cu John Lewis si la care te trimit cei de la Recruitment Uk.
Marea majoritate a locurilor de munca, se contracteaza prin agentii, asa cum e si am2pm.

#38
r3ac7ion

r3ac7ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2010
Salut,
Pai si acum ce faci? Se ocupa din nou agentia sa iti găsească de lucru?
Si pe mine ma bate gândul sa plec din ro, dar imi e teama de instabilitatea locului de munca 😕 si de cat dureaza pana gasesti altceva..
Succes.

#39
r3ac7ion

r3ac7ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2010
Salutare,

E cineva interesat de o plecare in Doncaster pe la sf lunii Septembrie de capul nostru?:))

Tinand cont va "vanam" posturi care nu cer calificare, ma gandesc ca am gasi repede de munca,mai greu e cu chiria la inceput, dar fiind 2 cred ca ar fi mai ok.

Cerinte: 4-5-600 lire si cunoasterea limbii engleze:)

#40
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
De ce Doncaster?

#41
r3ac7ion

r3ac7ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2010
Sunt deschis si la alte ideei.:)

Acolo a plecat un prieten al unui prieten...in fine, eu nu tin legatura cu el.
Doar ca am cautat ce e pe acolo..chirie/de munca/agentii recrutare...etc. Este si un depozit Amazon, unde dupa parerea mea se poate intra f usor ca temporar, pentru inceput.

Astept alte idei..

#42
Outstanding

Outstanding

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.12.2009
R3ac7ion, aceeasi propunere am facut-o si eu intr-un post ce il gasesti tot in sectiunea asta. De ce vrei sa astepti pana la sf lui septembrie? Hai saptamana viitoare! :)

#43
r3ac7ion

r3ac7ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2010
Ms de invitatie ;)
Plec la jumatatea lu' septembrie(frumoasa zi:D)
Plec cu un coleg care mai are un prieten acolo de 3 luni. A zis ca ar fi ok acolo. A plecat cu o agentie din Ro dar care nu la ajutat acolo...acum lucreaza la un depozit. Face toate orele pe saptamana, nu e problema de ore.

Bafta, ce sa zic, daca pleci saptamana viitoare.

#44
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
In Doncaster si Sheffield se uita englezii ca la criminali cand aud de romani. S-au dus in ultima vreme foarte multi acolo care se tin de furtisaguri. Am aflat de la mai multe surse, nu cred ca e minciuna. Eu zic sa va ganditi mai bine inainte sa va duceti acolo si sa va orientati spre un alt oras.

#45
Placut

Placut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2015

 Clau_UK, on 14 august 2015 - 10:48, said:

In Doncaster si Sheffield se uita englezii ca la criminali cand aud de romani. S-au dus in ultima vreme foarte multi acolo care se tin de furtisaguri. Am aflat de la mai multe surse, nu cred ca e minciuna. Eu zic sa va ganditi mai bine inainte sa va duceti acolo si sa va orientati spre un alt oras.

Civilizatia si respectul, zic pentru roman si Romania, o mai gasesti in Liverpool, Londra, ceva orase cunoscute pentru deschiderea lor, in rest, cu cat cobori mai spre, cum sa zic, aranjarea este ca la noi, Capitala, Judete, Orase importante, Orase care nu prea ar trebui sa fie orase, Comune si Sate, cu cat te duci mai spre partea de jos - Cu atat o sa dai de sinceritate, adica prin Londra se feresc sa te terfeleasca ca esti roman, dar prin orase mai micute, fix care in jurul lor au ferme, acolo sa nu te duci la angajare.
Puteti confirma/infirma ce am scris.
Realitatea este legata de job, ce vreau sa zic? Daca cel cu care discuti are un job bine platit, are familie, este asezat la casa lui, indiferent ca este englez adevarat, ca este indian, african, nu o sa aiba vreo treaba cu tine, motivul? Nu vrea probleme, vrea sa isi vada de viata lui.
Cu cat omul este mai spre jos, adica nu are ce pierde, este suparat ca nu isi gaseste loc de munca, nu are familie, tu(ca imigrant) esti concurenta lui pe post, o sa te trateze de cacao, nimic agresiv, cel putin nu in orasele importante, oricum au camere peste tot si nu sta careva sa isi strice viata pentru un imigrant roman, dar cu cat mergi mai jos ca oras si ca loc de munca. Incerc sa zic ca este identic ca la noi: in constructii o sa vezi ca este alt tratament, la spalatorie alt tratament, salubritate alt tratament, pricepeti voi, civilizatie pe masura postului de munca.

Te duci spre depozit? Munca grea, munca fizica, salariu mic.
Te duci spre birou? Civilizatie.

Edited by Placut, 14 August 2015 - 11:07.


#46
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011
Eu am lucrat in Londra, Belfast, zona Leeds, si in Dublin.

De acord ca in Londra nu ii pasa nimanui de unde vii, mai ales cand esti alb (atat timp cat iti faci treaba - in general esti judecat ca individ nu dupa accent si nationalitatea din buletin). Colegii sunt in general prietenosi, si toate nationalitatile sunt primite cu interes si curiozitate, sunt colegi de peste tot ( middle east, Asia, India, si 1-2 din Europa de Est - tarile baltice). Cu toate ca exista un mindset ca in contructii lucreaza est-europeni, in restaurante lucreaza in general sud europeni.

In zona Leeds am fost doar in trecere dar m-am speriat cat de multi arabi sunt.

In Belfast, taximetristii nu intelegam cum de sunt roman avand in vedere ca nu sunt tigan, colegii sunt prietenosi (avand in vedere mediu corporatist), dar exista un grad de discrimare de multe ori sau pur si simplu te evita, profesional eram tinut la bara chiar daca eram mai pregatit decat localnicii. Eram cam singurul strain din tot biroul - gen 300 oameni
in magazine ma intrebau mereu de unde sunt din cauza accentului, si am avut probleme sa imi gasesc chirie cateodata cand spuneam de unde sunt, chiar daca aveam referinte profesionale bune si un salariu mult peste media locala.
In Belfast exista strazi intregi de zone, unde s-au mutat tigani, de zone sociale, li se ofera casa si ajutoare materiale, iar centrul e plin de cersetori si acordeonisiti, toata lumea le zice Romanians.

Dublin e multinational deci e mai ok, dar se vad si acolo cersetorii romani (tigani).

Orasele mici sunt ok pentru cheltuieli, salariile mai mici sunt cam aceleasi si in Nord si Sud (gen soferi, depozit etc), dar in schimb o sa ai de a face cu un puternic sentiment anti-est european. Discriminarea exista in general la oamenii cu o educatie scazuta.

Ca o paranteza, ma deranjeaza acest comportament anti romanesc dar nu ii invinovatesc, in 95% din cazuri romanii care i-am vazut in magazine, metrou, vecini sunt muncitori in constructii, se tin de gratare, sunt galagiosi, obraznici, sunt acelasi model de muncitori (dar cu iphone 6) care ii vezi in Romania.

In Londra niste vecini romani faceau gratar absolut in fiecare duminica (pana la 10 seara) cu manele, galagie. In autobuz era o femeie la 50 de ani cu un limbaj suburban, vorbea TARE la telefon, pana ce unii din oameni s-au mutat mai in spatele autobuzului. In metrou vad mereu muncitori romani care vorbesc si se comporta in asa fel incat sa ii faca pe ceilalti sa se simta uncomfortable. Cunostintele mele din copilarie pun poze pe fb tot cu gratare si muzica galagie manele.

Sunt sigur ca de Sf Marie au avut grija sa ii atentioneze pe britanici ca la noi e sarbatoare.

Am intanlit doar 1-2 cazuri in 2 ani care sa ma bucure sa fiu roman (vorbesc de viata de zi cu zi). Asta e nivelul nostru.

Edited by SoareceleJucaus, 17 August 2015 - 12:49.


#47
r3ac7ion

r3ac7ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2010
Salutare,

Vineri pe 11 sept am aterizat in Uk, Doncaster.
Momentan e binisor. Vineri seara ne-am cazat. Cam greu cu chiriile chiar daca ai pe cineva aici. Am vizionat si case cu 16 camere, vroiau cei de la "agentie" sa ne bage si camere cu altii (necunoscuti). Acum stam in o casa cu 3 camere, 2 duble dar are doar patul dublu :) curata casa....fata de alte doua care le-am vazut.in casa doar romani. Am dat pe primele doua saptamani 300 lire. 120 chiria pe 2 sapt, 100 depozitul si 80 admin fee gen ne cauta munca. Am sunat ieri la nino. Programare saptamana viitoare pe 21. Ieri am fost si la agentia recomanda de cei cu chiriile, am dat testele, acum asteptam sa ne sune. Locurile de munca sunt la banda-Dhl Unilever. 12 ore program 4 zile pe sapt. Din cate am auzit ar fi la ei doar pana in Decembrie . Mai bine asa de început,  macar daca nu faci toate zilele pe saptamana ai avantajul ca lucrezi mai mult pe zi. Lumea ok pe aici, bine nici nu prea am iesit des...decat pe la cumparaturi. Preturi ok. 3.5 lire perna, 12 lire pilota, uzuale igiena 1 lira-gel dus,gel ras..s.a.m.d. au magazine la o lira orice. Mancare relativ ieftina daca gatesti acasa si cumperi din supermarket 5 lire 2 pui,paine 0.39 800g. 1.59 lire 15 oua. O lira 10 crenwusti etc.
Momentan e binisor cum am mai zis...asteptam sa vedem cum e si la munca.

Edited by r3ac7ion, 15 September 2015 - 08:19.


#48
neubrandt

neubrandt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.10.2007
Eu m-am cazat pe 8 septembrie in Walsall si abia pe 25 septembrie au putut sa ma programeze pentru NIN si tocmai la Manchester. Chirii aici se gasesc destul de usor la J9 Accommodation, in general camere single sunt 65 pe saptamana si la inceput platesti 100 admin fee. Am fost la interviu la PMP Recruitment, aveau joburi disponibile pentru Amazon Rugeley, am completat formularele lor, am fost testati anti drog si alcool dar inca nu ne-au anuntat cand vom incepe munca. Programul ar fi de 10 ore pe zi, 4 ore pe saptamana.

#49
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 r3ac7ion, on 15 septembrie 2015 - 08:18, said:

Salutare,

Vineri pe 11 sept am aterizat in Uk, Doncaster.
Momentan e binisor. Vineri seara ne-am cazat. Cam greu cu chiriile chiar daca ai pe cineva aici. Am vizionat si case cu 16 camere, vroiau cei de la "agentie" sa ne bage si camere cu altii (necunoscuti). Acum stam in o casa cu 3 camere, 2 duble dar are doar patul dublu Posted Image curata casa....fata de alte doua care le-am vazut.in casa doar romani. Am dat pe primele doua saptamani 300 lire. 120 chiria pe 2 sapt, 100 depozitul si 80 admin fee gen ne cauta munca. Am sunat ieri la nino. Programare saptamana viitoare pe 21. Ieri am fost si la agentia recomanda de cei cu chiriile, am dat testele, acum asteptam sa ne sune. Locurile de munca sunt la banda-Dhl Unilever. 12 ore program 4 zile pe sapt. Din cate am auzit ar fi la ei doar pana in Decembrie . Mai bine asa de început,  macar daca nu faci toate zilele pe saptamana ai avantajul ca lucrezi mai mult pe zi. Lumea ok pe aici, bine nici nu prea am iesit des...decat pe la cumparaturi. Preturi ok. 3.5 lire perna, 12 lire pilota, uzuale igiena 1 lira-gel dus,gel ras..s.a.m.d. au magazine la o lira orice. Mancare relativ ieftina daca gatesti acasa si cumperi din supermarket 5 lire 2 pui,paine 0.39 800g. 1.59 lire 15 oua. O lira 10 crenwusti etc.
Momentan e binisor cum am mai zis...asteptam sa vedem cum e si la munca.

0.39 lire o paine de 800 gr ?!
Dap, foamea ii face pe unii sa viseze... de 2 ori mai ieftin.

#50
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 r3ac7ion, on 15 septembrie 2015 - 08:18, said:

Salutare,

Vineri pe 11 sept am aterizat in Uk, Doncaster.
Momentan e binisor. Vineri seara ne-am cazat. Cam greu cu chiriile chiar daca ai pe cineva aici. Am vizionat si case cu 16 camere, voiau cei de la "agentie" sa ne bage si camere cu altii (necunoscuti). Acum stam intr-o casa cu 3 camere, 2 duble dar are doar patul dublu Posted Image curata casa....fata de alte doua pe care le-am vazut.in casa doar romani. Am dat pe primele doua saptamani 300 lire. 120 chiria pe 2 sapt, 100 depozitul si 80 admin fee gen ne cauta munca. Am sunat ieri la nino. Programare saptamana viitoare pe 21. Ieri am fost si la agentia recomanda de cei cu chiriile, am dat testele, acum asteptam sa ne sune. Locurile de munca sunt la banda-Dhl Unilever. 12 ore program 4 zile pe sapt. Din cate am auzit ar fi la ei doar pana in Decembrie . Mai bine asa de început,  macar daca nu faci toate zilele pe saptamana ai avantajul ca lucrezi mai mult pe zi. Lumea ok pe aici, bine nici nu prea am iesit des...decat pe la cumparaturi. Preturi ok. 3.5 lire perna, 12 lire pilota, uzuale igiena 1 lira-gel dus,gel ras..s.a.m.d. au magazine la o lira orice. Mancare relativ ieftina daca gatesti acasa si cumperi din supermarket 5 lire 2 pui,paine 0.39 800g. 1.59 lire 15 oua. O lira 10 crenwusti etc.
Momentan e binisor cum am mai zis...asteptam sa vedem cum e si la munca.

Bravo! Pari a fi exact genul descris de SoareceleJucaus.

Probabil si educatia alimentara este la un nivel comparabil cu cel al cunostintelor gramaticale.

PS: Vezi ca si mancarea ieftina trebuie platita cumva.

#51
ImperatoR-

ImperatoR-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2016
salut vreau sa plec si eu in UK prin agentia de recrutari banca de joburi. sunt de incredere a mai plecat cv cu aceasta agentie? imi ofera un job in domeniul depozitelor.

#52
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 ImperatoR-, on 19 februarie 2016 - 18:24, said:

salut vreau sa plec si eu in UK prin agentia de recrutari banca de joburi. sunt de incredere a mai plecat cv cu aceasta agentie? imi ofera un job in domeniul depozitelor.
http://forum.softped...joburi-teapaaa/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate