Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Munca in depozite.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 e4mag, on 05 ianuarie 2015 - 12:22, said:

@Dany_Darke contractul semnat cu Recruitment Uk este unul provizoriu, urmand sa se anuleze cand ajung acolo si il semnez pe cel cu AM2PM.

tocmai asta era ideea, pana cand nu ajungi la mana lor sa semnezi, acesta de inceput nu se anuleaza.

nu inteleg de ce nu percepi ideaa

indiferent de situatie, ca vrei sau nu, esti deja legat de ei si de niste clauze.

deja ti-au infipt ... in ... acum depinde de cat de tare iti va place

#20
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
@e4mag : Am2pm trebuie sa-mi mai de-a inca 183 lire si ii astept de 1 luna de zile...si nici macar nu raspund la telefon. Si iti pot numere de telefon din Anglia (romani) care au lucrat cu mine prin Am2pm si nu au fost platiti...unii chiar de 3 luni de zile. Suna de curiozitate la Am2pm in UK si apasa 2 sa vorbesti cu cei care se ocupa de plati. Daca tu ii prinzi la telefon...esti fenomenal. John Lewis plateste...mai greu dar plateste. Problema ii ca schimba oamenii ca pe ciorapi. Cat am lucrat acolo...zilnic angajau cate 5 oameni si zilnic plecau cate 5. Eu am plecat de buna voie ca nu mi-am primit banii la timp...dar cei cu, care am lucrat acolo...au fost da-ti afara cateva zile dupa. Ii o smecherie la mijloc...n-am timp sa explic acum, dar daca o sa cauti...o sa vezi ca la John Lewis nimeni nu are un an vechime...

#21
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ideea e ca te jupoaie cu 300 lire pe luna chirie, cand poti sta poate singur in camera, impartind chiria cu altii si poti plati 150 cu utilitati cu tot. Si prin agentii din uk te poti angaja pe 7 lire pe ora sau poti munci in depozite tura de noapte si te platesc cu 8-8.5 si se simte deja la buzunar. Ideea e sa studiezi contractul sa vezi in ce conditii te poti rupe de ei mai usor, ca pana la urma nicaieri nu e usor la inceput...

#22
e4mag

e4mag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2012
M-am uitat acum mai atent pe contract. Este un contract de mediere.  Prezentul contract are ca obiect medierea in vederea angajarii beneficiarului la AM2PM.
Obligatiile agentiei: sa ofere un loc de munca si sa prezinte beneficiarului informatii si precizari cu privire la cerintele locului de munca si la conditiile in care poate avea loc angajarea. Sa faca demersurile necesare pentru incheierea contractului individual de munca. Deci nu sunt legat de ei in niciun fel. Pot oricand sa renunt la serviciile lor.

Problema este ca m-a "speriat" Business_style, cu faptul ca se angajeaza oameni pe banda rulanta... Si nu inteleg care este motivul. Este munca atat de grea, si nu rezista nimeni, sau care e faza?

@St3garu daca agentia nu plateste, asa cum s-a spus aici, e destul de grava situatia pentru ca te bazezi pe banii cu care vii. Iar mie mi-a spus Stefan ca 500 de lire (incluzand cazarea si mancarea) ar trebui sa imi ajunga primele 2 sapt pana iau primii bani.
@Business_style lasa-mi te rog nr tau.

#23
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am auzit ca ai niste numere de telefon la care poti suna cand ai astfel de probleme si de obicei se rezolva,dar poti fi poate dus de nas putin pana iti vine nino(national insurance number), dar in principiu munceste la ei pana iei primii bani, iar alte oferte vei gasi din mers. Spor la munca

#24
p3psitwist

p3psitwist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2007
salut
eu am plecat tot cu recruitment uk...cu 150 de euro, tot la am2pm, tot la john lewis. nu am avut probleme cu banii, in fiecare vineri dimineata la prima ora au fost in cont. nasol a fost cu cazarea pentru ca ne-au trimis undeva la marginea birminghamului si faceam aproape 2 ore pana la munca, cu 2 trenuri. pe langa aia 150 de lire, cazarea pe 2 saptamani o sa va mai ceara inca 30 comision, probabil ca o sa ajungi acolo dupa amiaza si omul care face contractele o sa intarzie cateva ore ca sa nu aveti timp sa mergeti in alta parte. dupa ce mergi la am2pm si semnezi hartiile pe acolo o sa ai nevoie de scrisoare de angajare cu care sa mergi la banca sa iti faci cont. intai iti face programare, dupa aia contul. mare atentie cand duci contul la munca pt ca stiu si eu 2 la care le-au gresit ceva si au luat banii dupa 3 saptamani. despre depozit ce sa iti zic, noi am prins super bine...de pe 5 dec au facut 7.25 pe tura de zi si au fost si extra shifts disponibile...per total pe decembrie am luat cam 1300 de lire. dupa prima saptamana am cautat chirie in redditch unde e depozitul si m-am mutat aici cu 50 de lire pe saptamana, abonamentul la autobuz e 7 lire pe saptamana, macarea ma costa cam 20 de lire pe saptamana.
care vrea mai multe detalii sa imi dea un mail [email protected] si daca pot sa ajut cumva, ca si eu am venit aerian si nu m-a ajutat nimeni


ps daca adresa unde e cazarea e 25 victoria street, acolo unde am fost trimisi si noi sa te pregatesti cu haine groase pentru ca centrala e cu timer si lacat pe ea....merge ziua si noaptea frig, cateodata si gazul era cu portia...asa ca am prins dus cu apa rece, am racit de m-a luat mama dracu.

Edited by p3psitwist, 12 January 2015 - 01:53.


#25
p3psitwist

p3psitwist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2007
salut din nou. de duminica trecuta nu am mai mers la munca la depozit, m-am horatarat sa caut altceva, orice numai sa nu trebuiasca sa stau 10 ore in picioare cu bocancii aia. Pe unii nu i-au mai chemat ei, cativa baieti pe care ii stiam merg acolo in continuare. in fine nici macar ca bike delivery nu m-am incadrat cica asa ca m-am hotarat sa plec acasa pt o perioada, sa nu ard gazul de pomana. intre timp am primit raspuns la un job pt sofer de taxi la care aplicasem in noiembrie inainte sa plec din romania, asa ca acum sunt in sud la malul marii in Bournemounth, mi-am depus actele pt licenta si acum astept sa vad ce o sa fie si aici, in orice caz mi-am pastrat bani pt bilet spre casa :)

#26
e4mag

e4mag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2012
Salut. La noi s-a amanat plecarea. Initial era pe 26 ianuarie, dar ne-au spus ca momentan nu se mai fac plecari si ca urmeaza sa ne spuna in februarie cand e plecarea.

#27
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Atentie cu depozitele, la foarte multe turele de noapte se platesc doar cu 0.5 lire/ora mai mult ,poate 1 lira/ora mai mult dar nu sf-uri cum am auzit cu 50% in plus.....in alte domenii da...dar depinde

#28
p3psitwist

p3psitwist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2007

 e4mag, on 23 ianuarie 2015 - 14:26, said:

Salut. La noi s-a amanat plecarea. Initial era pe 26 ianuarie, dar ne-au spus ca momentan nu se mai fac plecari si ca urmeaza sa ne spuna in februarie cand e plecarea.
salut
pana la urma ati mai plecat?

#29
sebak

sebak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2013
Salutare tuturor,
La sfarsitul luni Mai, trebuie sa plec la lucru intru-un depozit, in Birmingham, la John Lewis.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi vis-a vis de realitatile de acolo?
Va multumesc anticipat.


#30
LowCost

LowCost

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2015
Ceva noutati ? .. informatii noi de la cei plecati ?
Am urmarit mai multe topicuri desspre aceasta firma,
cei care urmeaza sa plece in Marea Britanie prin Am2PM sunt foarte activi pana la plecare,
dupa plecare nu mai posteaza nimeni, sau cei care posteaza se plang.

#31
neubrandt

neubrandt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.10.2007
Asta este o regula se pare, toti constatam asta si totusi cu totii ne comportam la fel :)
Mai sunt si o categorie care spun ca au decolat s-au cazat si au lucrat. End story! intr-un limbaj de lemn incat nu reusesti sa tragi o concluzie care ti-ar ajuta la ceva. Acum judecand obiectiv, imi imaginez ca foarte multi care au plecat sa zicem de o luna, probabil au alte prioritati decat sa revina pe un forum sau altul sa lase un feed-back, plus de asta lor nu le mai foloseste la nimic si atunci la ce bun tot efortul ? Posted Image
In ceea ce ma priveste, eu voi pleca spre Birmingham pe 8 septembrie, nu as vrea sa ma repartizeze la John Lewis ci as prefera la Amazon, din cate stiu eu, sigurul depozit Amazon din apropiere este cel din Rugeley. Abia astept sa revin cu informatii clare si la obiect despre cum au decurs lucrurilePosted Image

#32
sebak

sebak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2013
Salutare,
Am ajuns la John Lewis...
Am2Pm - agentia care plaseaza forta de munca cei care sunt in legatura cu RecruitmentUK, sunt de fapt angajatorii ei fac pt JL people leasing...
Daca ai noroc la cazare, ajungi la inceput, intr-o casa share decenta. Mai exact, cat de cat curata, sa nu ai mari sperante...nu e ca in Ro de curata.
Cel mai important in schimb e sa te cazezi in Redditch!!!
Am avut colegi care au fost cazati in Walsall (cam la 2 h de mers cu 2 trenuri si un autobuz) si cheltuiau pt transport cam 15£/zi...
Atat agentiile de plasare a muncitorilor cat si depozitul John Lewis, sunt controlate majoritar de polonezi.
Locul de munca e unul "pe repede inainte" cu reamintiri si presari frecvente, despre cifrele target, pe care trebuie sa le indeplinesti. Nu e greu daca ai conditie fizica si "iti merg mainile sau picioarele" depinde de  ce esti pus sa faci...
CEL MAI SUPARATOR LUCRU, PE LANGA CAZARE, E CA AI CONTRACT FLEXIBIL CU AGENTIA-DEPOZITUL SI NU LUCREZI IN FIECARE ZI SI PE DEASUPRA ITI MAI SPUNE SI FRECVENT SA NU VII IN ZILELE IN CARE AI AVEA TURA.
La HR e o poloneza Dagmara, ea e site manager si se ocupa de toti muncitorii.
Se ocupa e prea mult spus, daca esti roman, ea se ocupa de polonezi mai mult.
Romanii, dintre toti strainii din depozit, sunt tratati cel mai prost si l-i se da posturile cele mai grele. Polonezi au 80% dintre supervisori si sunt si cei mai relaxati.
Recruitment UK agetia din Ro, isi iau banii de comision si iti spun 80% minciuni frumos cosmetizate.
Sa te gandesti de 3 ori inainte de a da curs ofertei lor de munca la JL...

#33
r3ac7ion

r3ac7ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2010
Salut,
Deci ideea e ca e cam teapa? Atata vreme cat nu esti "sigur" de orele lucate pe saptamana..
Dai bataie si ocupate de actele necesare amgajarii singur, daca tot esti acolo :)

Multumim de informatii, sa ne ti la curent te rog si cu plata cum stai.

#34
neubrandt

neubrandt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.10.2007
@ SEBAK multumesc mult pentru info, foarte util postul tau. Poti sa imi spui te rog daca exista posibilitatea sa optezi si pentru Amazon atunci cand s-a facut trierea la am2pm ? In ceea ce priveste numarul de ore lucrate, acesta este strans corelat cu sezonul vizat, lunile de vara sunt destul de proaste pentru un anumit segment de vanzari, spre deosebire de cele din preajma sarbatorilor spre exemplu cand probabil vei fi nevoit sa lucrezi si ore suplimentare.
@r3ac7ion presupun ca este tot acolo din moment ce abia ajuns, cred ca este destul de dificil sa migrezi spre alt loc de munca pana cand nu ti-a venit NIN.

#35
sebak

sebak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2013
Salutare,
E o saptamana in care surprizele se tin lant...
Dupa 3 off-uri (zile libere), azi am primit off de tot ;-) . Nu sunt singurul care a primit off permanent, de la iForce (am2pm). Suntem cam 80% din cei care au venit în luna mai.
Se pare ca nici macar 2 luni, nu ne-au tinut pe post la iForce.
Cred ca e destul de limpede daca are rost sau nu sa mai veniti pt agentia am2pm si firma iForce LTD, in UK.

Apropo...platile se fac la timp, banii se vireaza in cont vinerea, dar mai mult de 900 de lire/luna nu se castiga...

#36
neubrandt

neubrandt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.10.2007
@SEBAK - inteleg ca tu nu ai plecat prin RECRUITMENT UK ? Pentru ca eu asa am inteles din postul tau de ieri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate