Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

I did it on my own !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
307 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

*
POPULAR

Dragi tovarasi :P, as vrea sa va impartasesc putin din experienta mea, deoarece as fi platit bani cuiva, cu ceva timp in urma sa-mi zica ceea ce am eu de zis aici. Poate pe unii acest post ii vor ajuta pe viitor. Va rog sa ma scuzati ca sunt agramat, inca lucrez la asta !

Deci, am 24 ani. Am plecat din Romania in Anglia acum 1 luna. Nu am plecat ca nu o duceam bine in Romania, ci pur si simplu...vroiam o schimbare de decor in viata mea. Vroiam sa incerc ceva nou. Vroiam sa castig banii care ii castigam in Romania lucrand zi si noapte, in doar 8 ore de munca aici.

Deci, am venit in UK fara sa am nici macar un prieten aici. Fara sa contactez agentii, fara nimic. Ci doar de capul meu.
Mi-am cumparat bilet de avion de la Wizz air cu 2 luni in urma, si am platit doar 140 lei avionu. De la aeroport pana in Birmingham unde locuiesc, am luat un autobuz exact din fata aeroportului "National Express" si am platit 21 lire si am facut 2 ore pe drum.


Ajuns in Birmingham, m-am cazat la un hostel. Hostel inseamna o pensiune folosita in general de tineret sau turisti, care vor sa se cazeze undeva pe termen scurt si sa plateasca cat mai ieftin. Am platit 12 lire pe noapte. Locuiam intr-o camera cu 4 paturi, 2 negrii si un chinez. La fel, exista dus si WC la comunn. Dar este destul de curat si bun. Ca sfat, nu va lasati in camera lucruri de valoare. Eu am lipsit 1 ora si cand m-am intors nu mai aveam cateva chestii ca incarcator telefon si altele. Am facut reclamatii...dar degeaba.

Cum am ajuns la hostel, in prima zi. Am si sunat la NINo sa-mi fac programare, deoarece stiam ca te poate programa si peste cateva luni, in functie de cat de aglomerat ii. Mnah beleaua, ca mi-a zis la telefon ca tocmai a anulat cineva o programare si pot sa vin la interviu peste 2 ore. Dupa atatea ore pe drum, obosit, am fost si la NINo.
Ajuns la interviu, ma intrebat daca am mai avut alte nume inainte. De cand sunt in UK? De ce am nevoie de NINo? Daca sunt casatorit? Mi-a cerut dovada de adresa (pe care am luat-o de la hostel, cu ajutorul unei blonde dragute :P), mia facut copii dupa pasaport si dovada de adresa, am semnat niste hartii si mi-a zis ca in 6 saptamani o sa primesc la adresa NINo. Asta a fost tot.

Am cautat chirie. Cautam ceva shared (sa locuiesc cu altii), fiind mai ieftin. Am dat un anunt pe Gumtree precum ca sunt in cautare de Shared in Birmingham si am asteptat oferte. Anuntul pe acel site este gratuit !
A inceput sa sune telefonul si sa primesc mesaje cu diverse oferte, cu locatii de inchiriat, in 2 ore de la postarea anuntului. Eu cautam ceva cat mai aproape de centru, dar nu era neaparat.
Problema: Toti proprietarii (landlord) te intreaba la telefon chestii personale, intrebari de genu: Lucrezi? Unde? Cat castigi? De cand lucrezi? Esti angajat temporar sau permanent? Cat ai de gand sa locuiesti acolo? Daca gatesti sau nu? Daca o sa te viziteze prietenii sau nu? Daca ai animale sau nu? Daca ai pe cineva IN UK care sa garanteze pentru tine - referinta ! Etc.
Pai eu nu aveam pe nimeni in UK. Nu cunoasteam pe nimeni ca sa-l dau ca referinta. Nu aveam job. Nu nimic. Cand le raspundeam asa, 99% din proprietari care ma sunasera cu oferte de cazare, ori imi inchideau telefonul in fata, ori imi ziceau ca o sa ma sune saptamana viitoare...vrajeala. Asta cu toate ca, le spuneam ca pot face dovada ca am destui bani incat sa platesc chiria pe urmatorul an chiar daca nu o sa-mi gasesc servici. Nu-i interesa faptul ca am sau nu bani. Daca nu ai job si o referinta...esti un nimic.
Intr-un final, am fost sunat de un baiat precum ca are o casa de inchiriat (o camera), si daca vreau sa vin sa o vad, fara sa ma intrebe prea multe. Am mers, am vazut. A fost de acord sa-mi inchirieze, i-am dat banii chirie si garantie si gata. Asta a fost tot. Nu am facut un contract, nu nimic. Deoarece deja imi cautasem de 1 saptamana o locuinta si deja eram disperat, asa ca m-am riscat.
Partea buna ii ca locuiesc in casa cu 3 negrii, baieti de treaba, cu servici, educati, curati. Si am propria camera si baie. Si nu mi-am luat teapa cu banii da-ti fara contract.
Partea proasta ii ca locuiesc intr-un cartier foarte foarte periculos. Un cartier unde 90% is doar negrii (9% is trecatorii de pe strada :P ). Am aflat ca ii periculos in prima seara, cand deja se intunecase afara, si am mers la magazin sa-mi cumpar diverse. Pe drum, 4 baieti de culoare, sau legat de mine, cerandu-mi banii, telefonul, etc. Practic, m-au inconjurat, nu aveam ce face asa ca le-am dat tot. Asta-i viata. Lucurile si banii se fac, ideea era sa raman in viata si sanatos. Mi-a luat un telefon Note 3, si 240 lire. Actele mi le-au lasat.
Speriat, nu m-am mai dus la magazin ci m-am intors acasa ca sa sun de pe fix la politie. Ajuns acasa, baietii cu, care locuiesc m-au intrebat cum de m-am intors asa repede si le-am explicat. Iar ei au mers cu mine acasa la baietii aia si mi-am recuperat si telefonul si toti banii. Erau prieteni. Baietii inca si-au cerut scuze, si au zis ca nu aveau de unde sa stie ca locuiesc acolo. Nu am mai sunat la politie, am trecut mai departe.
A doua zi, pe la amiaza, am iesit sa merg sa-mi cumpar un abonament la autobuz. Niste vecini, 2 case mai la deal, m-au intrebat daca nu sunt interesat sa cumpar iarba. Le-am zis ca nu. Si mi-au zis ca daca o sa vreau pe viitor, sa merg la ei. Am zis ca ii doar o intamplare. Iar seara cand le-am povestit colegilor de casa, au zis ca aia sunt cei mai mari dealeri din cartier si ca au de toate. Acum stiu si eu asta. De fapt...tot cartierul stie. Politia trecand prin fata casei alora de 10 ori pe zi. Practic politia stie ce se intampla. Dar nu stiu de ce nu actioneaza...
Mai la vale am un vecin roman. Il cheama Petrica. Ii genul de om care a inchiriat toata casa pentru el si familia lui, si cand a ramas singur acasa, intr-o zi, cumva a reusit sa de-a foc la casa. Iar cand a ajuns proprietarul casei si a vazut toata harababura...Petrica sa dus la proprietar si la intrebat pe un ton suparat "Sa inteleg ca acum nu o sa-mi mai primesc garantia inapoi?" :) Baiat de treaba, muncitor tare, doar ca si-a pierdut recent serviciul ca vorbea prea mult la telefon.
Acum m-am obisnuit aici. Ma "stie" toata lumea de prin cartier, vazandu-ma constant, asa ca nu imi mai face nimeni probleme ca sunt de-al casei.
Dar desigur, tu iti poti gasii si in alte cartiere chirii, si daca nu ai de gand sa mergi noaptea de-aiurea pe afara...atunci esti in siguranta.

Transport:
In Birmingham transportul in comun ii foarte bine pus la punct. NU a existat o adresa unde sa trebuiasca sa ajung si sa nu am autobuz. Ii impresionant. Platesti 16 lire pe saptamana si circuli cu orice autobuz pe care scrie "West Middlans" (autobuze rosii). Dar mai sunt autobuze albastre, ca de exemplu nr 110, cu, care nu poti calatorii doar cu abonamentul de 16 lire. Daca arati abonamentul, mai platesti 60 pence. Daca nu ai / nu arati abonamentul, platesti 2,10 lire (mai mult sau mai putin, depinde unde mergi.
La fel, daca nu vrei sa iti iei abonament, te costa biletul in jur de 2 lire un drum, sau cu 4 lire iti poti achizitiona direct de la sofer un bilet pentru calatorii nelimitate intreaga zi cu orice autobuz rosu, biletul se numeste "one day saver".  Pe timp de iarna, autobuzele baga caldura de te saturi, iar pe timp de vara au aer conditionat !
Pe scurt, esti dependent de autobuze daca nu ai masina personala, asa ca ai grija sa ai cam 60 lire pe luna pentru transport in comun cu autobuzele.
La fel am fost si cu diferite trenuri. Am ramas impresionat. Foarte curat, foarte sigur, si un comfort nemaipomenit. Doar ca pretul ii un pic cam piperat. Depinde unde vrei sa mergi, si cand iti cumperi biletul, si de unde. Dar la fel, iti poti scoate si abonament.
De exemplu, intr-o zi, am pierdut autobuzul spre servici, si am luat un tren. Ca sa iti cumperi bilet, de obicei, il cumperi de la un tonomat / automat de bilete. Doar ca ai mare grija cu rutele. Ca eu am platit 10 lire pentru un singur drum si mi-am cumparat fara sa-mi dau seama, bilet de intors. Nu de dus. Asa ca a trebuit sa platesc din nou, biletul dus.
Daca nu ai biletul corect. Nu poti urca in tren, deoarece ca sa intri pe peron, trebuie sa introduci biletul ca sa ti-l valideze si daca ii corect se deschide poarta, daca nu...nu se deschide.

Viata, oamenii, mancarea?
Viata ii destul de buna aici. Au un sistem destul de bine pus la punct. In sensul ca odata ce ai un servici, te tii de treaba si nu de smecherii...chiar si cu minimul pe economie te descurci destul de bine, singur.
Oamenii sunt foarte amabili si prietenosi. Pe strada, la magazine, in autobuz, peste tot auzi numai un Thank you si numai un I'm sorry si majoritatea propozitiilor sociale incep sau se termina cu un "please". Lumea ii foarte educata, majoritatea atunci cand coboara din autobuz, le multumeste soferului. Adica...oau, nu ai sa vezi asa ceva in Romania. Desigur, exista si bulangii, smecheri, manelisti, etc. Dar mai putin.
Mancarea...ii ca si in Romania, aceleasi preturi, in unele locuri poate putin mai scumpe si in altele poate chiar mai ieftine decat in Romania. Nu stiu prea multe la acest subiect. Eu mananc doar de la fast food, kebab = 3,5 lire, large. Iar cu 2 kebaburi pe zi...nu mai am nevoie de altceva.

Joburi?
Eu am trimis sute de CV-uri. Am rasfoit Gumtree si unde m-am incadrat am trimis CV sau am sunat. La inceput, nu primeam nici un raspuns la nici un email, si am fost la diferite agentii de recrutare locale (nu iti iau comision tie). M-am inscris, si mi-au propus diverse job-uri. Ma laud cu un CV destul de stufos, cu experienta si recomandari verificabile. Am acceptat un job, am fost la "induction day" , un fel de prezentare a jobului, si am inceput munca propriu zisa. Iar pana in prezent totul ii OK.
La fel, in ultimele 3 zile, am inceput sa primesc reply-uri de la firme carora le-am trimis CV-ul acum 2-3-4 saptamani, cu diverse oferte de munca, sau programari de interviuri. Unele suna tentant, chiar foarte tentant, dar nu prea a-si da vrabia din mana pe cioara de pe gard. Sunt multumit cu jobul actual. Iar uneori, 2-300 lire diferenta de salar...poate insemna sa-ti faca viata un calvar. Poti lucra ceva ce nu-ti place, si atunci banii aia nu merita efortul.
Va rog din suflet sa nu mai da-ti bani la agentiile de recrutare din tara !!!!! Daca esti in stare sa porti o conversatie la nivel mediu in engleza, vino direct aici, singur. SI iti gasesti singur job. Ii imposibil sa nu-ti gasesti ceva de lucru. Nu zic ca stau cainii cu, colaci in coada. Dar cu putin efort, iti gasesti. Am la mine la servici, romani, care au platit 1200 ron de persoana, la agentii din Romania ca sa ajunga sa lucreze aici. Aici, unde eu mi-am gasit singur si nu am cheltuit decat 16 lire pe autobuz. La fel, acele persoane stau intr-o casa, in niste conditii...greu de descris, si platesc chirie mai mare decat platesc eu. Si eu locuiesc intr-o casa, unde exista mobila noua, recameuri si fotolii din piele, centrala pe gaz, etc.

Ce nu imi place aici ii faptul ca se conduce pe partea gresita. Nu ma pot obisnuii si gata. Desi am acasa 3 masini, desi am peste 100.000 km condusi, fara accidente, permis de 4 ani. Efectiv aici nu imi place sa conduc. Dar la cat de bun ii transportul in comun...ii o prostie sa iti cumperi masina aici.

Ii bine de stat aici cativa ani, de lucrat, de strans bani, de experimentat un alt mod de viata, de a lega prietenii, etc. Dar eu nu as locui aici pentru totdeauna. Ii o tara frumoasa, are cam de toate, is multumit. Dar Romania ii acasa. Si nicaieri nu-i ca acasa. Cu siguranta ma voi intoarce in 1-2-3-4 ani.
Romania ii o tara frumoasa. Daca ar avea si un sistem politic si economic bine pus la punct...ar fi o treaba !

Sper ca acest post sa va ajute cat de cat, pe cei interesati.
Iar daca sunt doritori de un servici pe aici...pot incerca sa-i ajut de la plecarea din Romania pana la gasirea unei chirii, acte, job, etc. Fara comision sau taxe. Dar desigur, depinde de persoana, de experienta, etc. PM only .

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
bravo nene, sa fii sanatos si sa te tii de treaba, ca altfel te intorci la pachet

#3
Gulden_Draak

Gulden_Draak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.05.2014
La ce topicuri anterioare ai deschis pe forum pareai cel putin un nabab plin de bani si petrol.

Edited by Gulden_Draak, 19 November 2014 - 20:56.


#4
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
mi-a luat ceva timp sa citesc dar ai descris foarte frumos experientele traite.
un bun exemplu ca daca ai vointa poti face orice fara ajutor.
bravo!

#5
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
felicitari Posted Image

ca si curiozitate, ce loc de munca ti-ai gasit?
sa nu zici bouncer ca nu te cred

Edited by Mar-zZz, 19 November 2014 - 21:05.


#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Felicitari pentru experiente!

Am citit tot textul tau si sunt foarte impresionat.

Ba chiar am derulat in cateva randuri pagina pana sus, sa ma asigur si reasigur ca nu suntem pe "Fun"!

#7
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Bravo, eu nu as fi avut tupeul.

Ciudat, m-as fi asteptat ca niste romani sa iti fi facut felul. Posted Image

#8
ChrisUltron

ChrisUltron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.11.2014
Ce sa intamplat cu viata din Romania? ti-ai vandut casa? ti-ai parasit job-ul/familia? cu cati bani in buzunar ai plecat din ro?

#9
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Business_style, on 19 noiembrie 2014 - 20:40, said:

...
Totul este relativ.
Depinde si ce job practici acolo ca daca esti vreun mare "boss" normal ca o sa ai un serviciu bine platit si cu un program acceptabil si placut. Chestia e ca si la joburile cu studii superioare respectate tot te munceste strainul de n-ai aer. Sa nu-si imagineze nimeni ca strainii nu au mai vazut romani si de abia ii asteapta cu bratele deschise. Ai venit acolo, te plateste bine dar banii aia clar nu o sa ii primesti asa pe cateva ore de munca. Am auzit povesti in care te munceste de-ti ies ochii, de dimineata pana seara ca de abia astepti sa vina weekendul ca sa mai poti si tu sa respiri iar in weekend nici nu-ti vine sa te mai dai jos din pat si cam asa iti petreci weekend de weekend, saptamana de saptamana, luna de luna, an de an. De platiti esti platit dar si de muncit esti muncit de-ti sar capacele.
Si multi se duc acolo ca sa stranga un ban. Serios ? Cat poti sa strangi acolo la un salariu mediu ? Mai nimic. Si vii aici dupa ani de "folosinta" obosit si fara chef de nimica si cu niste bani cu care nu-ti poti lua nici macar o casa. Asta dupa cativa ani in care te-au muncit strainii de nu te vezi. Si in final, care e scopul ? Te duci pentru niste bani, dar eu zic ca nu prea se merita...

Edited by KHISHCHNIK, 19 November 2014 - 21:31.


#10
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Gulden_Draak, on 19 noiembrie 2014 - 20:56, said:

La ce topicuri anterioare ai deschis pe forum pareai cel putin un nabab plin de bani si petrol.
Pai am / avut bani. Am avut si propriile firme (3 la numar), poate ca o duceam putin mai bine decat media, dar in nici un caz nabab plin de petrol :P

 Mar-zZz, on 19 noiembrie 2014 - 21:04, said:

felicitari Posted Image

ca si curiozitate, ce loc de munca ti-ai gasit?
sa nu zici bouncer ca nu te cred
Hahahaha, ai nimerit-o. Nu-s bouncer dar tot pe acolo. Is door supervisor  (paznic) la un hotel.

#11
Grid_Controller

Grid_Controller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.11.2014
bravos :P

#12
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Business_style, on 19 noiembrie 2014 - 21:32, said:

Pai am / avut bani. Am avut si propriile firme (3 la numar), poate ca o duceam putin mai bine decat media, dar in nici un caz nabab plin de petrol Posted Image

Hahahaha, ai nimerit-o. Nu-s bouncer dar tot pe acolo. Is door supervisor  (paznic) la un hotel.
Ai zis asa:

Quote

M-am inscris, si mi-au propus diverse job-uri. Ma laud cu un CV destul de stufos, cu experienta si recomandari verificabile. Am acceptat un job, am fost la "induction day" , un fel de prezentare a jobului, si am inceput munca propriu zisa. Iar pana in prezent totul ii OK.
Tu vorbesti serios ca ai plecat de aici ca sa fii paznic acolo sau e vrajeala ? CV stufos...

#13
Grid_Controller

Grid_Controller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.11.2014
lasati mai omul :P    poate sunt detalii intime

esential e ca a reusit

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,583
  • Înscris: 16.08.2010
Am citit tot.
Stai linistit, nu esti agramat.

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 FreeThinker, on 19 noiembrie 2014 - 21:48, said:

Am citit tot.
Stai linistit, nu esti agramat.

Doar un pic, pe ici, pe colo. Oricum s-a înțeles mesajul. :)

#16
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 ChrisUltron, on 19 noiembrie 2014 - 21:28, said:

Ce sa intamplat cu viata din Romania? ti-ai vandut casa? ti-ai parasit job-ul/familia? cu cati bani in buzunar ai plecat din ro?
Nu mi-am vandut casa. Prietena o sa vina si ea acum in decembrie. Familie nu am, sunt singur de la 15 ani. Si am plecat cu 1000 lire in buzunar (dar aveam si cardurile cu destui bani la mine, in caz de ceva). Dar pana acum am platit 600 lire chiria si depozitul, 200 pe mancare, 65 pe autobuz. Iar pe langa strictul necesar am facut un curs de Door Supervisor pe care am dat 450 lire, si mi-am mai cumparat cerceafuri, prosoape si altele prin casa de 100 lire

 KHISHCHNIK, on 19 noiembrie 2014 - 21:29, said:

Totul este relativ.
Depinde si ce job practici acolo ca daca esti vreun mare "boss" normal ca o sa ai un serviciu bine platit si cu un program acceptabil si placut. Chestia e ca si la joburile cu studii superioare respectate tot te munceste strainul de n-ai aer. Sa nu-si imagineze nimeni ca strainii nu au mai vazut romani si de abia ii asteapta cu bratele deschise. Ai venit acolo, te plateste bine dar banii aia clar nu o sa ii primesti asa pe cateva ore de munca. Am auzit povesti in care te munceste de-ti ies ochii, de dimineata pana seara ca de abia astepti sa vina weekendul ca sa mai poti si tu sa respiri iar in weekend nici nu-ti vine sa te mai dai jos din pat si cam asa iti petreci weekend de weekend, saptamana de saptamana, luna de luna, an de an. De platiti esti platit dar si de muncit esti muncit de-ti sar capacele.
Si multi se duc acolo ca sa stranga un ban. Serios ? Cat poti sa strangi acolo la un salariu mediu ? Mai nimic. Si vii aici dupa ani de "folosinta" obosit si fara chef de nimica si cu niste bani cu care nu-ti poti lua nici macar o casa. Asta dupa cativa ani in care te-au muncit strainii de nu te vezi. Si in final, care e scopul ? Te duci pentru niste bani, dar eu zic ca nu prea se merita...
Nu is un mare boss aici. Is un amarat de paznic. Dar stau la caldut, imbracat la costum, un mediu de lucru civilizat, curat. Eu is foarte multumit. Si castig destul incat sa pun si niste bani deoparte lunar si sa duc si o viata linistita aici. Eu nu am venit aici ca sa fac mii de lire pe luna (desi nu as zice nu :P). Eu am vrut doar sa am un program de 8 ore si sa duc aceeasi viata pe care o aveam in Romania si sa castig la fel. In Romania pentru 50-80 milioane trebuia sa muncesc (pentru mine) zi si noapte. Aveam un stres si griji si nopti nedormite...de mai ca o dadeam in depresie. Sa nu mai vorbim de timp petrecut cu prietena... Pe cand aici, raman lunar cu un 4 sau 5000 lei, in functie de cat cheltuiesc, si lucrez 8 ore / zi, si am timp sa ma uit si la un film dupa, sa mai respir si eu si sa dorm fara sa ma gandesc la ce formulare trebuie sa mai depun la fisc, si cum sa mai fac rost de bonuri de benzina :P

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
CV stufos fara vreun job anterior?
Bani cat chiria pe un an, dar intr-o saptamana erai deja disperat?
3 masini proprietate dar te-ai angajat paznic?

Edited by don_dannielo, 19 November 2014 - 21:52.


#18
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 don_dannielo, on 19 noiembrie 2014 - 21:51, said:

CV stufos fara vreun job anterior?
Bani cat chiria pe un an, dar intr-o saptamana erai deja disperat?
3 masini proprietate dar te-ai angajat paznic?
Ceva pute... Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate