Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Import rochii Turcia.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mihaela153

Mihaela153

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2015
Buna seara si La multi ani !! Si bine v-am gasit...ca sunt noua p-aci. Posted Image Am nevoie de niste sfaturi si ajutor de la voi, aceia mai experimentati si "mari" ca mine. Pe scurt, doresc sa imi fac un business, iar pentru inceput, tinand cont de multe aspecte si primul ar fi ca sunt insarcinata, m-am gandit sa aduc rochii de seara din Turcia/Istanbul si initial, sa le vand online, pe facebook, apoi sa-mi deschid magazin fizic. Ca idee, probabil piata este saturata, dar avand in vedere conceptul pe care vreau sa il urmez, sper intr-un succes. Plus ca magazine de acest gen in Constanta (de unde sunt) nu gasesti. Asadar, intrebarile mele de rigoare la voi ar fi:
Sunt printre voi cunoscatori ai legislatiei pe care trebuie s-o respect la vama? (daca trebuie), mentionez ca initial ma voi duce personal in februarie si vreau sa aduc in jur de 30-40 modele.
Care sunt zonele spre care trebuie sa ma indrept pt a gasi calitate si preturi bune? Stiu ca daca iau mai mult, pot negocia mai mult, dar presupun ca, cel mai indicat ar fi sa ajung in zona de depozite si nu la bazar...
Idei pentru a ma "detasa" de concurenti intr-un mod constructiv?

p.s. Bugetul nu reprezinta o problema.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Edited by Mihaela153, 02 January 2015 - 22:28.


#2
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Mihaela153, on 02 ianuarie 2015 - 22:28, said:

Sunt printre voi cunoscatori ai legislatiei pe care trebuie s-o respect la vama?
Te duci frumos la vama din orasul in care locuiesti si discuti cu un comisionar vamal despre ce importuri vrei sa faci.
El iti va da toate raspunsurile.
Oricum importatorii nu au tangente cu vama pentru ca sunt reprezentati de comisionarii vamali.
Piata de desfacere sa ai ca de restul nu trebuie sa iti faci griji.

Edited by bulan60, 02 January 2015 - 22:42.


#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Incearca sa afli mai multe info la "vama" din orasul tau (Constanta).

Edit: Vad ca ti-a mai recomandat cineva acelasi lucru.

Edited by Venboteam, 02 January 2015 - 22:49.


#4
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Mihaela153, on 02 ianuarie 2015 - 22:28, said:

Buna seara si La multi ani !! Si bine v-am gasit...ca sunt noua p-aci. Posted Image Am nevoie de niste sfaturi si ajutor de la voi, aceia mai experimentati si "mari" ca mine. Pe scurt, doresc sa imi fac un business, iar pentru inceput, tinand cont de multe aspecte si primul ar fi ca sunt insarcinata, m-am gandit sa aduc rochii de seara din Turcia/Istanbul si initial, sa le vand online, pe facebook, apoi sa-mi deschid magazin fizic. Ca idee, probabil piata este saturata, dar avand in vedere conceptul pe care vreau sa il urmez, sper intr-un succes. Plus ca magazine de acest gen in Constanta (de unde sunt) nu gasesti. Asadar, intrebarile mele de rigoare la voi ar fi:
Sunt printre voi cunoscatori ai legislatiei pe care trebuie s-o respect la vama? (daca trebuie), mentionez ca initial ma voi duce personal in februarie si vreau sa aduc in jur de 30-40 modele.
Care sunt zonele spre care trebuie sa ma indrept pt a gasi calitate si preturi bune? Stiu ca daca iau mai mult, pot negocia mai mult, dar presupun ca, cel mai indicat ar fi sa ajung in zona de depozite si nu la bazar...
Idei pentru a ma "detasa" de concurenti intr-un mod constructiv?

p.s. Bugetul nu reprezinta o problema.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Hartie + creion si mergi in Aksaray si vorbesti cu fiecare firma de transport ce are ruta fixa Istanbul - Romania. Intrebi si la firmele ce au ruta de autobus si la cele de logistica pentru grupaj. Daca rochiile nu sunt contrafacute nu ai nicio problema la import.

#5
Mihaela153

Mihaela153

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2015
Multumesc de raspunsuri. Totusi, nu am aflat unde e regiunea din Istanbul unde gasesc depozitele sau ma rog, de unde iau en gros. A, si app de logisitica, momentan le voi aduce personal pt ca mergem cu masina, pe viitor sigur ca voi avea nevoie de o firma care sa mi le aduca la destinatie.

#6
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Zona in care sunt multe magazine care vand en gros este Laleli.Eu am fost intr-o excursie organizata si am fost cazati in aceasta zona.Atunci am vazut ca de aici   se aprovizioneaza rusii,aveau baloti f mari cu marfa.Am observat ca majoritatea magazinele care vindeau haine in acea zona nu vindeau decat seturi de 3 bucati(3 numere diferite,acelasi model ).Chiar m-am gandit cat de greu este sa te hotarasti ce si de unde sa cumperi,tinand cont ca sunt f multe magazine cu mii de produse.

#7
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Mihaela153, on 03 ianuarie 2015 - 11:06, said:

Multumesc de raspunsuri. Totusi, nu am aflat unde e regiunea din Istanbul unde gasesc depozitele sau ma rog, de unde iau en gros. A, si app de logisitica, momentan le voi aduce personal pt ca mergem cu masina, pe viitor sigur ca voi avea nevoie de o firma care sa mi le aduca la destinatie.

Ti-am scris unde sunt firmele de transport, mergi acolo si intrebi pe cei de acolo ca doar asa ceva transporta in majoritatea timpului. Evident, le spui ca vrei sa trimiti cu ei.

#8
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
In 2007 m-am plimbat prin Istanbul pentru ca vroiam sa incep o afacere acolo care din pacate nu a mai avut loc pentru ca finantatorii mei au ales sa investeasca in imobiliare.  Eu iti recomand sa petreci 2 saptamani acolo pentru ca zonele comerciale acupa suprafete mari si ai nevoie de timp. Din proprie experienta iti pot spune ca multe firme au contracte de exclusivitate pentru anumite tari sau orase cu reselleri/etc. Nu pot sa spun nimic despre transport pentru ca afacerea mea nu avea drept tinta Romania.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate