Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

De ce unii vand produse SH la preturi exagerate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#145
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Eu merg pe principiul: nu e prosi cine cere, e prost cine da (sau, mai corect politic, legea cererii si a ofertei) :P Daca se gasste cineva sa dea preturile astea, inseamna ca sunt corecte. Daca nu, vanzatorul va trebui sa "mai taie din ele, da-le..." :lol:

#146
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Unii nu taie, aşteptând fraierul. Aparatul ăsta are acelaşi preţ, deşi e la vânzare de mai bine de un an (era anul trecut prin martie): http://olx.ro/oferta...html#3f31954dab

#147
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007
Ppate am mai scris mai demult, am pus odata anunt de vanzare un obiectiv fix de 50mm  f1.8 cu 400 de lei parca. Il aveam de mai putin de un an si il folosisem de cateva ori. Practic era nou nout. Unul de la magazin costa 450-500. Eu il cumparasem chiar inainte sa creasca TVA la 24%. Si vine unu si imi ofera 200 sau 250.  Am preferat sa nu-l vand. Il am si acuma, nu cere de mancare, nu se strica nu se "invechieste".

Edited by tfmercedez, 14 June 2015 - 01:35.


#148
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
I lol'd.
http://olx.ro/oferta...html#84f1b6c241

Edited by Demon000, 21 July 2015 - 17:52.


#149
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 anoniymus, on 31 decembrie 2014 - 16:24, said:

Pai masina CA CAZANUL de DACIA nu gasesti.
Aia de si-au luat LOGAN in general sunt fosti posesori de DACIA Berlina si cred ca ei au cumprat un Ferrarri by RENAULT cea mai buna masina, Ford sau Opel sunt proaste domne.
Masina-cazan poate nu gasesti, dar masina ca Loganul se mai gaseste. Folosesc astia la pizzerii VW Golf la gramada... Chiar ma bate gindul sa imi iau unul pina invat sa conduc. Ca mai cad, ma mai rastorn cu el, mai zbor peste volan... E pacat sa stric un Mitsubishi Lancer, nu? :)

#150
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Uite unul chiar dus: http://olx.ro/oferta...html#addbda71ca

#151
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Oare mai sunt oameni care vand junghiul ala de nokia 1101 parca la pret de 1000+ euro?

#152
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 djl, on 30 noiembrie 2015 - 19:43, said:

Numai nebuni si tepari pe OLX

#153
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 djl, on 30 noiembrie 2015 - 19:43, said:

Eu am un HC90, merita macar jumate?

#154
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 djl, on 13 iunie 2015 - 22:18, said:

Unii nu taie, aşteptând fraierul. Aparatul ăsta are acelaşi preţ, deşi e la vânzare de mai bine de un an (era anul trecut prin martie): http://olx.ro/oferta...html#3f31954dab

E exagerat pretul? Nu ma pricep la asa ceva :)

#155
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă o fi chiar primul scos pe poarta fabricii, să zicem că poate dă un nebun 1000 euro pe el. În rest, dacă e complet (adică are şi alimentator) mai mult de 100 lei (22-23 euro) nu merită să dai.

#156
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
1124
Nu stiu daca o fi primul, insa stiind obiceiurile de atunci ma gandesc ca-i mult mai probabil sa fi fost scos pe poarta fabricii .... mai "pe componente".Posted Image

Iar in legatura cu pretul .... care e problema voastra ca cere omul 2000 sau 10000 de Euroi pe un junghi?! Lasati-l sa spere, ca vad ca ceva abilitati de vanzator tot are .... Nu vedeti ce bine isi prezinta marfa?


Sunt curios cam cum ar prezenta omul la vanzare un abac.
" Ocazie unica: Stramosul calculatoarelor ! Investitie in viitor."
1172

Edited by crstn, 30 November 2015 - 21:05.


#157
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Un Atari 600 xl pc computer oare merita sa il dau...........Posted Image

#158
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 djl, on 30 noiembrie 2015 - 20:20, said:

mai mult de 100 lei (22-23 euro) nu merită să dai.
Asta cu merita sau nu merita, cine o decide? Ca doar nu esti tu detinatorul adevarului absolut. Eu am dat recent 800 de euro pe un Samsung S6 Edge+, avand deja S6, pe care am dat 650, avand S5. Ce zici, a meritat sau nu?

Eu as plati 500 de lei pt scula respectiva, altul ar plati 800 de dolari si sunt sigur ca altuia i s-ar parea ca a facut o afacere buna daca l-ar scoate la 1000 de euro. Asa ca, asta cu merita sau nu, e un non-sens.

#159
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Poate să ceară cât o vrea. Prost e cine dă mulţi bani pe ceva care nu face mulţi bani şi peste care "riscă" să dea la preţ mai mic. Cel mai tare mă enervează însă e că din cauza unora precum acel vânzător, lumea chiar ajunge să creadă că unele chestii valorează mult şi încep să pună numai preţuri mari. Acum vreo 5-10 ani se aruncau la gunoi în duşmănie nişte chestii, acum toţi au devenit vânzători de antichităţi.
Noroc că mai sunt oameni care vând la preţuri normale şi că mai există talciocul.

Edited by djl, 30 November 2015 - 21:41.


#160
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 30 noiembrie 2015 - 21:40, said:

1. Prost e cine dă mulţi bani pe ceva care
2. Cel mai tare mă enervează însă e că din cauza unora precum acel vânzător, lumea chiar ajunge să creadă că unele chestii valorează mult şi încep să pună numai preţuri mari.
3. Acum vreo 5-10 ani se aruncau la gunoi în duşmănie nişte chestii, acum toţi au devenit vânzători de antichităţi.
1 Faci ce faci si dai cu bata in balta, gandind iar superficial. Nu este treaba ta cine, de ce si pe ce da o anumita suma de bani. Ti s-a mai explicat si de catre altii mai sus. Asa poti sa nu intelegi nici de ce niste tablouri / manuscrise / automobile vechi se vand pe sume exorbitante. Exista niste valorizari pe care poate multi nu le intelegem... dar gandeste-te ca nici nu trebuie sa le intelegem si este imperativ necesar pentru sanatatea mintala proprie sa ignoram sau / si sa traim cu asta.

2. Esti naiv, rare sunt cazurile in care se cumpara scump din snobism si nepricepere.

3. Acum vreo 5 - 10 ani poate inca nu se formase o piata pentru asa ceva si se aruncau pur si simplu ca se se debaraseze lumea de respectvele lucruri. Trezindu-se unii, au decis as cumpere si formandu-se o piata nu mai arunci, reintroduci in circuit.

Sunt niste filme pe posturile gen Explorer sau similar cu niste cautatori de vechituri. Unii cu cate o duba bat teritoriul USA cumparand de la niste colectionari care acumuleaza si de 50 de ani. Sa vezi acolo sute de dolari aruncati pe cate un panou publicitar ruginit / pe o jucarie foarte veche / pe o capota de automobil antic sau pe un rezervor gaurit al unei motociclete de legenda... Fantastic!

Tu poate gandesti asa neavand bani multi la dispozitie, dar daca ai avea sa vezi ce ai mai "strica" si tu piata.  Posted Image



Acum ceva vreme am vrut sa scap de cateva sute de casete audio din anii 80, cele mai noi fiind de prin anii 1992 - 1993 (rock, disco, originale majoritatae din Marea Britanie sau Germania Federala ... dar si casete noi sigilate sau cu selectii inregistrate inainte de '89). Le dadeam gratis, numai sa nu le arunc stiind ce a insemnat sa le adun bucata cu bucata. Plus ca le duceam eu in Bucuresti. Nici dracu nu s-a aruncat la ele. Poate le-o fi recuperat cineva de la Glina.
Asa ca, scump sau moka, pentru unii tot nu este bine.

Edited by BlueKing-69, 30 November 2015 - 22:04.


#161
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă citeai cu atenţie înţelegeai că refeream la că se dau pe sume exorbintante lucruri banale. Nu mă refeream la chestiile rare sau cu o anumită încărcătură istorică ori obiecte de lux.
Şi chit că aş avea bani, tot nu aş arunca cu banii aşa oricum... pentru că sunt genul care îmi place să stric piaţa, coborând preţurile. Da, pe unele chestii extrem de rare aş da bani ... sau uneori ca să suflu cuiva din faţă ceva.

Edited by djl, 30 November 2015 - 22:32.


#162
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
http://www.emag.ro/a...1/pd/DGXXLBBBM/

http://olx.ro/oferta...ml-ID5hqAS.html

Trebuie sa fii putin dus sa cumperi la pret de 3 ori mai mare de la eMag.
Sunt nesimtiti tare, profita de romani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate