Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Ce au în comun românii (valahii) transilvăneni cu ungurii, sașii și secuii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Intradevar, carnea de oaie e f buna, dar daca e pregatita temenic, nu aruncata in oala si fiarta. Pastrama e mortala, in mici sau carnati da o anumita savoare, la cuptor este excelenta, dar fiarta in varza e groaznica.

Dupa ce a facut sarmalute in foi de zmeura am inceput sa glumesc cerand sa faca si in frunze de marar.

Supa de fasole fara ciolan se mananca in Moldova, chiar des. Cu cimbru nu e rea deloc. Dar cea mai buna supa este racitura :) aka piftia. Consuma moldovenii asa ceva in cantitati impresionante.

#56
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcristinazxc, on 02 ianuarie 2015 - 11:54, said:

Sasii,secuii,maghiarii erau categoriile privilegiate din Transilvania,dar marea majoritate a populatiei erau romani.
Majoritatea ungurilor din Transilvania de fapt o duceau la fel de prost ca romanii. Diferenta era doar ca dintre ei erau si grofi, bineinteles impreuna cu stuff-ul Posted Image
Si chiar daca am preluat multe lucruri unii de la altii in materie de bucatarie si folclor, mai mult in centrul Transilvaniei, am ramas impresionant de diferiti pentru cei  7-800 de ani cat  am trait impreuna !
In zonele de munte Maramures-Oas, Apuseni, Tara Fagarasului si Hategului chiar nici macar aceste imprumuturi nu au existat.

Portul este unul din domeniile in care se vede cel mai bine diferenta. Aici vad partea pozitiva a restrictiilor pe care le aveau romanii in Transilvania, legat de haine si de constructia caselor. Altfel multe elemente valoroase de port ar fi disparut in favoarea imitarii nereusite a hainelor stapanitorilor.
Mai mult sasii au copiat hainele romanesti, mai ales cele barbatesti dandu-le o eleganta deosebita.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/S%C3%A4chsische_Bauern_aus_der_Umgebung_von_Hermannstadt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.ziarulnatiunea.ro/wp-content/uploads/2012/03/Iad-port-sasesc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://images9.okr.ro/auctions.v3/700_700/2012/01/26/7/5/659907939120003500087449-174548-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 02 January 2015 - 17:05.


#57
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostBoshaft_Sylvester, on 29 decembrie 2014 - 19:40, said:

Io mi-s din Ploiesti, bre. Da' si bunica-mea din Dambovita

View PostBoshaft_Sylvester, on 30 decembrie 2014 - 13:49, said:

Ce prostii vorbesti tu aici, staine?
Ce spui tu, străine? Ia auzi aici ceva din Transilvania (de pe Târnave Posted Image ) așa ca să știi și tu cam cum sună
muzica strămoșilor valahi transilvăneni. Textul e mai simpluț, dar melosul este cu adevărat special, "unic" ...
... carpato-balcanic ! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m8VcuEgesLM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Înțelegi tu, măi, străine?

#58
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Ce au în comun romînii, ungurii şi nemţii din Ardeal? Părerea mea de azi e că au în comun originea romînească, adică ungurii şi nemţii sînt în cea mai mare parte romîni germanizaţi sau maghiarizaţi. Puţini se trag din veniţi din alte părţi. Ar fi interesant de văzut un studiu genetic cinstit făcut pe cîte 100 de subiecţi  din fiecare etnie din judeţele de pe lîngă Covasna.

#59
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 12.12.2006
Asta se poate spune in mare masura despre secui.
Populatia in depresiunile montane trebuie sa fi fost intotdeauna rara, si atunci modelele sociale ale unei mor populatii, mai organizate, au fost tentat de copiat.
Cultural insa secuii au pastrat multe elemente de la populatia romaneasca de bastina.

Sașii însă... din cate stiu au fost mai conservatori, si cred ca mixarea a fost mai redusa.
Dar oricum a existat in mod sigur. Poate știti că în zona aceea sint cei mai multi tigani blonzi cu ochi albastri Posted Image ceea ce ne face o idee cam cum se amestecau etniile Posted Image

Edited by Morosanul, 19 January 2015 - 12:48.


#60
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Da, e prima chestie la care se gîndeşte cineva cînd vede ţigani blonzi.Şi cînd vezi romîni mai negricioşi tot aşa gîndeşti?
Ţiganii provin şi din alte populaţii. Practic în evul mediu au fost şi alţii înrobiţi şi declaraţi ţigani.Cei blonzi pot fi urmaşi de slovaci.Adică luaţi cu toţii, un clan intreg cu bătrîni, copii, trecut în rîndul robilor. Era de ajuns un an cu recoltă proastă şi foamea ii făcea pe iobagii slovaci sau români să accepte statutul de rob.

#61
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014

View Postsarmigetausa, on 19 ianuarie 2015 - 13:07, said:

Da, e prima chestie la care se gîndeşte cineva cînd vede ţigani blonzi.Şi cînd vezi romîni mai negricioşi tot aşa gîndeşti?
Ţiganii provin şi din alte populaţii. Practic în evul mediu au fost şi alţii înrobiţi şi declaraţi ţigani.Cei blonzi pot fi urmaşi de slovaci.Adică luaţi cu toţii, un clan intreg cu bătrîni, copii, trecut în rîndul robilor. Era de ajuns un an cu recoltă proastă şi foamea ii făcea pe iobagii slovaci sau români să accepte statutul de rob.

Oamenii liberi falimentari deveneau iobagi, nu robi. Asta daca vorbim de Transilvania.

#62
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Bine, e cum vrei tu că eşti mai mare şi mai tare.

#63
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 12.12.2006
Slovacii nu-s indeosebi blonzi si sin indeosebi de nomazi.
Faptul ca tocmai in acea zona din Romania exista tigani blonzi combinat cu faptul ca tigancile au servit in casele sasesti nu poate fi chiar intamplatoare.

P.S. Nici eu nu stiu ca in Evul Mediu sa mai poti trece din starea de iobag in cea de rob. Robii medievali sint in general cei adusi / cumparati direct in aceasta stare.

#64
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Si faptul ca eu am avut coleg de armata sas foarte brunet e , zici tu, din aceeasi cauza.Daca tiganii sint blonzi de la sasi inseamna ca unii sasi sint foarte broneti de la tigani. Zi mai departe.

#65
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 12.12.2006
Sau de la olteni ?
In sudul Transilvaniei sint multi români bruneti, probabil si datorita circulatiei peste munti.
La noi sint mai putini, si din pacate imi povesteau bunicii ca de ex. oamenii nu prea voiau sa-si dea fata dupa unu mai brunet :)

Oricum sa stii ca gena bruneta e una foarte comuna, umai aia blonda e limitata.

#66
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View PostMorosanul, on 19 ianuarie 2015 - 14:32, said:

Slovacii nu-s indeosebi blonzi si sin indeosebi de nomazi.
Faptul ca tocmai in acea zona din Romania exista tigani blonzi combinat cu faptul ca tigancile au servit in casele sasesti nu poate fi chiar intamplatoare.

P.S. Nici eu nu stiu ca in Evul Mediu sa mai poti trece din starea de iobag in cea de rob. Robii medievali sint in general cei adusi / cumparati direct in aceasta stare.
Tu ai fost vreodata într-un sat de slovaci?
Zîci că-s tăți frați între ei și tăți îs blonzi cu ochi albaștrii.......umblă pân Bihor că-s o grămadă de sate de slovaci.

#67
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 12.12.2006
Da tu ai fost vreodata in Slovacia ? Posted Image
Mai nu dai pe spate de multi blonzi pe acolo. Sint, dar nu asa ca in Ukraina de ex, sau la nemti.
Probabil partea cu slovacii blonzi din Bihor e un mit local, nu de alta dar am stat si prin Oradea vro 5 ani si nu i-am remarcat Posted Image
In satele lor n-am fost ce-i drept.

Edited by Morosanul, 19 January 2015 - 20:32.


#68
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
http://www.interfere...sau-irozii.html si in general diverse forme de teatru popular.
apoi
https://www.google.r...ings%2F;720;478
si
https://www.google.r..._pt.htm;500;375

View PostIochanan, on 30 decembrie 2014 - 16:11, said:

Şi dă-mi voie să îţi spun că valahii transilvăneni de la Alba, Hunedoara etc nu prea au multe la comun
cu secuii din secuime.
In afara de performantele sportive la drujba.

Edited by iulian_k, 20 January 2015 - 21:47.


#69
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View PostMorosanul, on 19 ianuarie 2015 - 20:07, said:

Da tu ai fost vreodata in Slovacia ? Posted Image
Mai nu dai pe spate de multi blonzi pe acolo. Sint, dar nu asa ca in Ukraina de ex, sau la nemti.
Probabil partea cu slovacii blonzi din Bihor e un mit local, nu de alta dar am stat si prin Oradea vro 5 ani si nu i-am remarcat Posted Image
In satele lor n-am fost ce-i drept.
Moreșene,să știi c-am fost p-acolo,da ăia îs ”mixati” și intradevăr au și bruneți(au și ”bruneți” din ăia ca pe la noi....știi ce vreau să spun).
Ăștia de pe la noi s-au căsătorit intre ei(au si probleme de cosangvinitate) și au păstrat linia ”originală”.
Iar dacă n-ai fost prin satele lor atunci n-ai de unde ști că e un mit local!

#70
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
Dupa ce am vizitat vreo 5 sate de slovaci din Bihor pot sa confirm  ca macar acele 5 sate sunt locuite de clone blonde cu ochi albastri. Poate ca toate celelalte cateva sute pe unde n-am calcat or fi locuite de indivizi mixati dar in astea toti locuitorii aratau ca si cand ar fi frati de diferite varste.

Edited by iulian_k, 21 January 2015 - 17:25.


#71
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Tara ca si forumul e condusa de miticii din stana lui Bucur.Iar plang miticii si ma baneaza ;)

#72
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 12.12.2006

View Postalinmpi, on 21 ianuarie 2015 - 16:17, said:

Moreșene,să știi c-am fost p-acolo,da ăia îs ”mixati” și intradevăr au și bruneți(au și ”bruneți” din ăia ca pe la noi....știi ce vreau să spun).
Exact, de aia am zis si eu ca nu mi s-au parut modelul de natie blonda :)

In fine, ideea cu robii slovaci, ceea ce mi se pare o teorie fortata.
Din cate stiu tiganii au fost robi oricum numai in tarile extracarpatice, nu in Transilvania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate