Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce au în comun românii (valahii) transilvăneni cu ungurii, sașii și secuii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tflorin40, on 29 decembrie 2014 - 21:01, said:

Supa am simtit-o intideauna ca fiind ceva strain,
[...]
In Sibiu, o sora a mamei stabilita acolo, supa era la putere.
Si in Banat supa este specifica. Este fel de mancare si la nunti. Si deseori (mai ales in Banatul montan), la supa se adauga la masa, branza veche, rasa.

#20
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Boshaft_Sylvester, on 29 decembrie 2014 - 19:40, said:

Aceeasi țară
Dacă valahii transilvăneni ar avea chipurile o bucătărie asemănătoare cu ungurii, sașii și secuii din Valahia Transilvană,
este absolut evident că ăsta este un argument nul pentru a pretinde că ar avea în comun aceeași țară!

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca nu ai citit ce ti-am recomandat, ca sa intelegi ce sunt vlahii si continui sa sustii ceva ce nu cunosti. Ce legatura au de ex. valahii, de la sud de Dunare cu Transilvania si cu supele sau borsurile din Delta sau din Banat?

#22
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 edy_wheazel, on 29 decembrie 2014 - 21:35, said:

Slanina (ardeal) se numeste "sunca" in alte zone ale tarii. Se pot produce confuzii.
Confirm. In Muntenia, la tara, slaninei (grasime 100%, fara carne), i se spunea "sunca".  In Ardeal slaninei i se mai spune si "clisa". In Muntenia clisa e un pamant argilos, lipicios.

Apropo de slanina, sunca, etc. In Ardeal porcul, dupace e injunghiat si parlit se taie pe burta. In Muntenia, in mod traditional, era taiat pe spate - se scotea sira spinarii in intregime iar apoi se desfacea carcasa scotandu-se organele interne.

Apropo de acritul ciorbei. In Ardeal se folosesc deseori agrisele si macrisul. In Muntenia - prunele si zarzarele verzi, agrisele si macrisul sunt cvasi-inexistente.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ramane totusi, confuzia evidenta dintre valahi si romanii din Transilvania. E un subiect de dragul de a posta, nu fiindca ar avea vreun sens. Dovada ca subiectul principal al discutiei a devenit clisa si ciorba.

#24
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 cstrife, on 29 decembrie 2014 - 20:00, said:

Uite articolul:

agrointel.ro/12651/cine-sunt-intreprinzatorii-romani-care-au-devenit-milionari-din-productia-de-bors/

Și da, Brăila, Buzăul, Prahova și Dâmbovița sunt în estul Munteniei, adică în apropierea Moldovei și au consumatori de borș.

De la doi producători de borș din Tecuci:

E adevărat că pastă de tomate, borș, bulion consumă mai mult Moldova decât Transilvania”. Laurențiu Cap Mare, șeful instalației de borș, detaliază: “Eu am rămas uimit, în sensul că nu mă așteptam să se vândă în anumite zone, Timișoara, Târgu Mureș sau zone din astea, dar uite că se vinde. În schimb nu vă pot spune orașele în care avem topul vânzărilor. Astea le știu doar eu. Vă pot însă spune că pe regiuni, cel mai mare consum îl înregistrăm pe Moldova, parte a Munteniei, până la Ploiești inclusiv. În Banat și Ardeal au alte obiceiuri, dar în Ardeal comparativ cu Oltenia a început să se caute. Depinde un pic și de tradiție”.


Deși vânzările de “borș ABC” suflă în ceafa vânzărilor competitorului “Dănilă”, specificul ABC SRL este că spre deosebire de Dănilă, care beneficiază de o vastă distribuție națională, ABC s-a extins cu precădere pe piața din Moldova și în Capitală, având distribuitori în București, Bacău, Bârlad, Huși, Buzău, Râmnicu Sărat, Galați, Brăila, Prahova și Dâmbovița. Cu toate acestea trebuie subliniat și că bazinul cel mai mare de consumatori de borș este localizat în Moldova, deci focalizarea ABC SRL pe o distribuție regională nu e deloc neinspirată.

Bre, borsul pe care-l cunosc eu e facut in casa. N-am cumparat in vata mea bors de la Carrefour in PET si nici n-am asteptat sa ma invete moldoveanul ala cu fabrica lui de bors ce este borsul.

 Iochanan, on 30 decembrie 2014 - 04:00, said:

Dacă valahii transilvăneni ar avea chipurile o bucătărie asemănătoare cu ungurii, saşii şi secuii din Valahia Transilvană,
este absolut evident că ăsta este un argument nul pentru a pretinde că ar avea în comun aceeaşi ţară!

Ce prostii vorbesti tu aici, staine?

Romanii, ungurii si sasii din Ardeal au in comun aceeasi tara.

Vorbim de sute de ani de convietuire [mai pasnica sau mai tensionata] pe acelasi pamant.

 myshyk, on 30 decembrie 2014 - 13:08, said:

Ramane totusi, confuzia evidenta dintre valahi si romanii din Transilvania.

Nu exista nicio confuzie.

Roman = vlah = roman = vlah...

Asa si nu altcumva.

Edited by Boshaft_Sylvester, 30 December 2014 - 13:42.


#25
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Eu de exemplu sunt mirat ca nu in toata tara se manca supa, aici la noi se manca zilnic.

#26
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Boshaft_Sylvester, on 30 decembrie 2014 - 13:49, said:

Ce prostii vorbesti tu aici, staine?
Romanii, ungurii si sasii din Ardeal au in comun aceeasi tara.
Vorbim de sute de ani de convietuire [mai pasnica sau mai tensionata] pe acelasi pamant.
Nu știu despre ce "țară" vorbești, că eu sunt în Valahia. Dar poate că totuși nu înțelegi ce înseamnă
Țară și a avea o Țară.
Și dă-mi voie să îți spun că valahii transilvăneni de la Alba, Hunedoara etc nu prea au multe la comun
cu secuii din secuime. Nu știu, chiar nu știu despre ce "țară" comună vorbești. Probabil că te referi la Valahia.
Despre sași nici nu prea mai are rost să discutăm, atâta timp cât rămân emigrați (majoritatea), ei sunt deja în altă țară.

#27
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

 myshyk, on 30 decembrie 2014 - 13:08, said:

Ramane totusi, confuzia evidenta dintre valahi si romanii din Transilvania. E un subiect de dragul de a posta, nu fiindca ar avea vreun sens. Dovada ca subiectul principal al discutiei a devenit clisa si ciorba.

 myshyk, on 30 decembrie 2014 - 13:08, said:

Ramane totusi, confuzia evidenta dintre valahi si romanii din Transilvania. E un subiect de dragul de a posta, nu fiindca ar avea vreun sens. Dovada ca subiectul principal al discutiei a devenit clisa si ciorba.
Era undeva ( o reclama?): Esti ceea ce mananci !

 ego_zenovius, on 30 decembrie 2014 - 11:57, said:

Apropo de acritul ciorbei. In Ardeal se folosesc deseori agrisele si macrisul. In Muntenia - prunele si zarzarele verzi, agrisele si macrisul sunt cvasi-inexistente.

Pe la noi se foloseau frecvent agurida(strugurii cruzi),prunele si zarzarele verzi.

 Boshaft_Sylvester, on 30 decembrie 2014 - 13:49, said:

Bre, borsul pe care-l cunosc eu e facut in casa. N-am cumparat in vata mea bors de la Carrefour in PET si nici n-am asteptat sa ma invete moldoveanul ala cu fabrica lui de bors ce este borsul.

Te inseli, moldoveanul ala care-ti vinde bors e turc.

 SucreBolivar88, on 30 decembrie 2014 - 13:57, said:

Eu de exemplu sunt mirat ca nu in toata tara se manca supa, aici la noi se manca zilnic.

Si sa mai spui ca vorbim aceiasi limba !  Posted Image   ,,,

#28
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 Iochanan, on 30 decembrie 2014 - 16:11, said:

Nu ştiu despre ce "ţară" vorbeşti, că eu sunt în Valahia. Dar poate că totuşi nu înţelegi ce înseamnă
Ţară şi a avea o Ţară.
Şi dă-mi voie să îţi spun că valahii transilvăneni de la Alba, Hunedoara etc nu prea au multe la comun
cu secuii din secuime. Nu ştiu, chiar nu ştiu despre ce "ţară" comună vorbeşti. Probabil că te referi la Valahia.
Despre saşi nici nu prea mai are rost să discutăm, atâta timp cât rămân emigraţi (majoritatea), ei sunt deja în altă ţară.

Aceeasi tara inseamna ca beau aceeasi apa, acelasi soare le rasare si le apune, oile lor pasc aceeasi iarba, culeg aceleasi roade ale aceluiasi pamant.

Ma refer la Ardeal si Partile Unguresti.

Cat despre sasi, esti überpenibil. Ii aduci in discutie si acum ma certi pe mine ca vorbesc despre ei.

#29
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Am un prieten care face şcoală de subofiţeri undeva prin Prahova şi are colegi din toate zonele ţării. Mi-a spus că nu-i suportă pe olteni şi ardeleni. Ardelenii cică ar fi fuduli şi proşti, iar oltenii doar foarte proşti. Şi omul chiar e nevinovat, adică n-avea nici un fel de prejudecăţi. La masă li se serveşte ciorbă acrită cu borş pe care ardelenii refuză să o consume. Din când în când li se mai serveşte mămăliguţă cu brânză şi smântănă (o combinaţie divină în opinia mea) pe care ardelenii de asemenea refuză să o mănânce. Ce să mai comentezi? De când am început să fiu mai atent, mi se confirmă nişte treburi cu orice ocazie. Muntenii sunt în regulă, dacă excludem cloaca bucureşteană şi ilfoveană care nu poate fi pusă în cârca muntenilor, dar restul... Abia după ce cunoşti restul începi să apreciezi mai mult ce ai acasă. Regatul Vechi a funcţionat fără discuţie. Lucururile s-au stricat când ne-am pomenit pe cap cu austro-ungurenii.

#30
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Boshaft_Sylvester, on 30 decembrie 2014 - 23:52, said:

Aceeasi tara inseamna ca beau aceeasi apa, acelasi soare le rasare si le apune, oile lor pasc aceeasi iarba, culeg aceleasi roade ale aceluiasi pamant.
Eu spun că ei pot în continuare să bea aceeași apă valahă, să primească același soare valah, să pască oile aceeași iarbă valahă, pe același pământ valah, care pământ într-un anumit sens a fost întotdeauna valah cel puțin de peste 1500 de ani încoace.

 Boshaft_Sylvester, on 30 decembrie 2014 - 23:52, said:

Cat despre sasi,
Poate vor să îi aducă și pe cavalerii teutoni să reîntregească vechea formulă regățean-ungurească.

#31
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008

 cstrife, on 31 decembrie 2014 - 00:23, said:

Am un prieten care face şcoală de subofiţeri undeva prin Prahova ...

După ce va fi terminat şcoala, prietenul tău va fi sergent de stradă. În general, la acea şcoală se strînge ,,crema'' intelighenţiei româneşti. Mă bucur că unii dintre ei au preocupări sociologice sau antropologice, dar sentinţele lor trebuie cu mari rezerve. Pentru Dumnezeu, dacă punem pe acest topic concluziile boactărilor, ne ducem naibii.

La mulţi ani cu sănătate tuturor!

#32
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Supa în Banat se mănâncă în fiecare zi, de găluște sau tăiței. Majoritatea moldovenilor ( cel puțin din Bacău) nu mănâncă supă, e ceva exotic pentru ei, dacă dai la un copil din Bacău supă, o să se pună să mănânce cu pâine.
Și da, din păcate am mai văzut și eu fenomene care refuză să mănânce mămăligă cu brânză și smântână, doar pentru că ei nu sunt "țărani".
Diferențele culinare dintre Moldova și Banat sunt foarte mari.

#33
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009

 entwistle, on 31 decembrie 2014 - 10:48, said:



După ce va fi terminat școala, prietenul tău va fi sergent de stradă. În general, la acea școală se strînge ,,crema'' intelighenției românești. Mă bucur că unii dintre ei au preocupări sociologice sau antropologice, dar sentințele lor trebuie cu mari rezerve. Pentru Dumnezeu, dacă punem pe acest topic concluziile boactărilor, ne ducem naibii.

La mulți ani cu sănătate tuturor!

N-am dat toate detaliile corecte cu privire la ce școală face, dar prietenul respectiv are diplomă de inginer.

#34
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

 cstrife, on 31 decembrie 2014 - 00:23, said:

Am un prieten care face şcoală de subofiţeri undeva prin Prahova şi are colegi din toate zonele ţării. Mi-a spus că nu-i suportă pe olteni şi ardeleni. Ardelenii cică ar fi fuduli şi proşti, iar oltenii doar foarte proşti. Şi omul chiar e nevinovat, adică n-avea nici un fel de prejudecăţi. La masă li se serveşte ciorbă acrită cu borş pe care ardelenii refuză să o consume. Din când în când li se mai serveşte mămăliguţă cu brânză şi smântănă (o combinaţie divină în opinia mea) pe care ardelenii de asemenea refuză să o mănânce. Ce să mai comentezi? De când am început să fiu mai atent, mi se confirmă nişte treburi cu orice ocazie. Muntenii sunt în regulă, dacă excludem cloaca bucureşteană şi ilfoveană care nu poate fi pusă în cârca muntenilor, dar restul... Abia după ce cunoşti restul începi să apreciezi mai mult ce ai acasă. Regatul Vechi a funcţionat fără discuţie. Lucururile s-au stricat când ne-am pomenit pe cap cu austro-ungurenii.

Sper sa functioneze vechiul regat asa cum zici tu si dupa federalizarea tarii si autonomia financiara ;)

#35
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Pagan14, on 31 decembrie 2014 - 16:06, said:

Sper sa functioneze vechiul regat asa cum zici tu si dupa federalizarea tarii si autonomia financiara Posted Image

Vei avea o supriză :D

#36
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Eu cred că singurul care ar avea de pierdut în cazul unei descentralizări radicale, este Bucureştiul. Muntenia, Moldova, să nu mai vorbim de Ardeal, ar avea numai de câştigat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate