Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce au în comun românii (valahii) transilvăneni cu ungurii, sașii și secuii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcstrife, on 31 decembrie 2014 - 00:23, said:

Am un prieten care face şcoală de subofiţeri undeva prin Prahova şi are colegi din toate zonele ţării.
Astea sunt mituri. In armata am avut "colegi" unguri, ardeleni, ba chiar si un ceh. Nu mai zic de olteni si alte "natii". Nu a refuzat nimeni borsul moldovenesc. Nu ca aveau de ales, nu era restaurant la popota :). Da, stambau din nas ca se acrea cu bors, dar de la asta pana la refuz e cale luuunga.
Parca mie nu imi place gulasul, desi nu-s ungur... Sau cnelele, care sunt gombotii unguresti.

#38
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Şi eu m-am mirat că refuză să mănânce anumite chestii şi explicaţia a fost că spre deosebire de armata de pe vremuri, acum au posibilitatea de a-şi cumpăra mâncare de la magazin când vor.

#39
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcstrife, on 31 decembrie 2014 - 16:14, said:

Eu cred că singurul care ar avea de pierdut în cazul unei descentralizări radicale, este Bucureştiul. Muntenia, Moldova, să nu mai vorbim de Ardeal, ar avea numai de câştigat.


Chiar daca e off topic.
Nu crezi ca de fapt "Bucurestiul" pe care din provincie il privim ca pe Sodoma si Gomora adunata la un loc e creat tot de "NOI".
Nu conteaza ca sunt moldoveni, munteni, ardeleni, unguri.
Scursurile cu tupeu de pretutindeni ajung la putere si se aduna in Mordor.

#40
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postcstrife, on 31 decembrie 2014 - 16:14, said:

Eu cred că singurul care ar avea de pierdut în cazul unei descentralizări radicale, este Bucureştiul.

Un oras care are aproape 3 milioane de rezidenti permanenti sau mai putin permanenti, 900.000 de angajati cu cele mai mari salarii din tara [in medie], care are cel mai favorabil raport de salariati/pensionari din tara [peste 2.0] si care atrage creme de le creme in domeniul de retail si business nu are cum sa aiba de pierdut.

E adevarat ca cifrele astea sunt atinse prin canibalizarea hinterlandului dar asta se intampla in jurul oricarei metropole. Doar Chisinaul - daca o fi sa ne unim vreodata - poate concura cu puterea de atractie exercitata de Bucuresti.

Apoi. "Bucurestiul" asta mult hulit de provinciali - cum corect remarca un coleg - nu este decat produsul intregii societati romanesti, moldovenesti, ardelenesti, muntenesti si oltenesti.

Dar nu va faceti iluzii ca o sa moara capra bucuresteana daca se va renunta la centralismul (relativ, be altfel) actual. Din contra.

LE - La Multi Ani!

View PostIochanan, on 31 decembrie 2014 - 10:14, said:

Eu spun că ei pot în continuare să bea aceeaşi apă valahă, să primească acelaşi soare valah, să pască oile aceeaşi iarbă valahă, pe acelaşi pământ valah, care pământ într-un anumit sens a fost întotdeauna valah cel puţin de peste 1500 de ani încoace.

La Multi Ani si tie valahule verde ca bradu', care ai tu soarele tau valah, si apa ta valaha si pamantul tau valah, care este!

Edited by Boshaft_Sylvester, 01 January 2015 - 04:10.


#41
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostBoshaft_Sylvester, on 01 ianuarie 2015 - 04:14, said:

...cu cele mai mari salarii din tara [in medie], care are cel mai favorabil raport de salariati/pensionari din tara [peste 2.0]
Asta pentru ca si viata e cea mai costisitoare, dar mai ales pentru ca de aici sint conduse afacerile de nivel national, nu pentru vreun alt merit.
Apoi pentru ca nimeni nu se retrage in Bucuresti la pensie :)  Acolo iti doresti sa traiesti cat ai activitate, daca ar putea cred ca jumatate ar pleca in locuri mai linistite :)

Dar asa cum zici, asta se intampla in orice capitala.

Quote

si care atrage creme de le creme in domeniul de retail si business
Nu-i chiar asa, dar asa-i numesc ei pe oportunisti :D

Quote

"Bucurestiul" asta mult hulit de provinciali - cum corect remarca un coleg - nu este decat produsul intregii societati romanesti, moldovenesti, ardelenesti, muntenesti si oltenesti.
Corect, ca nu au picat din cer!
Doar ca oriunde e un mediu care incurajeaza oportunismul si tupeul formeaza si societatea. Iar asta se intampla intr-o anumita masura in orice oras, in funct

#42
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postlucifer76, on 31 decembrie 2014 - 16:16, said:

Nu a refuzat nimeni borsul moldovenesc.
Eu chiar am facut armata in Moldova, si am mancat tot :)
Ba am profitat si de unii mai mofturosi - in general banatenii au fost in acea serie - care uneori isi dadeau mancarea cand era cu carne de oaie.

As putea da exemple de mancaruri mai iscusite decat in Ardeal, sarmalele sint micute si fine, si care la noi sint cât pumnul, mari găzdăcești :D

In principiu aven gusturi diferite, e drept, borșul si mie mi se pare ceva exotic iar mamaliga cu branza si smantana clar nu e intre preferintele mele. Probabil e o chestie de metabolism ca nu savuram mancaruri acrisoare. Dar a refuxa o mancare doar pentru un moft, dovedeste un nivel de cultura scazut.

View Postmyshyk, on 30 decembrie 2014 - 13:08, said:

Ramane totusi, confuzia evidenta dintre valahi si romanii din Transilvania.
Valah e exonim si pentru românii din sudul Dunarii ca si pentru cei din Transilvania.
Nici unii nu se numesc asa pe ei insisi, dar sint numiti de neamurile dinprejur.

View PostVelaxa, on 31 decembrie 2014 - 11:34, said:

Majoritatea moldovenilor ( cel puțin din Bacău) nu mănâncă supă, e ceva exotic pentru ei, dacă dai la un copil din Bacău supă, o să se pună să mănânce cu pâine.
Amu' depinde ce intelegi prin supa.
De fapt Supa e un cuvant relativ nou, imprumutat din franceza.
Traditional in Ardeal se facea zamă si difera de varinatele din afara Carpatilor ca-s mai groase si nu se acresc.
Se si maninca cu paine de fapt, inafara de cele de taietei si galuste care practic contin deja partea fainoasa.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMorosanul, on 01 ianuarie 2015 - 21:56, said:

Eu chiar am facut armata in Moldova, si am mancat tot Posted Image
Hehe, cand era vorba de crema de zahar ars, putini o mancau. Nu ma suparam, era desertul meu preferat Posted Image .

View PostMorosanul, on 01 ianuarie 2015 - 21:56, said:

Ba am profitat si de unii mai mofturosi - in general banatenii au fost in acea serie - care uneori isi dadeau mancarea cand era cu carne de oaie.
Carnea de oaie fiarta nu imi place deloc. Si nu doar mie, ramanea mereu la masa cand faceam armata. Motanum meu nu se supara, la fiecare cateva zile trimiteam acasa o punga mare cu carne de oare (stateam in acelasi oras cu unitatea Posted Image ). Niste idioti aia de la popota, de ce naiba o fierbeau in loc sa o faca mititei sau fripta?

View PostMorosanul, on 01 ianuarie 2015 - 21:56, said:

As putea da exemple de mancaruri mai iscusite decat in Ardeal, sarmalele sint micute si fine, si care la noi sint cât pumnul, mari găzdăcești :D
Nu ai vazut parjoalele moldovenesti? Posted Image  Mari cat farfuria. Sarmalele imi plac si mie alea mai micute, in special in vie. Dar ceva si mai finut a facut maicamea odata. In frunze de zmeura, ca vazuse la teveu. Erau cat unghia.

View PostVelaxa, on 31 decembrie 2014 - 11:34, said:

Majoritatea moldovenilor ( cel puțin din Bacău) nu mănâncă supă,
Mananca, cum sa nu manance? Eu ador supa din oase de vita. Supele creme, yammy Posted Image .

View PostVelaxa, on 31 decembrie 2014 - 11:34, said:

dacă dai la un copil din Bacău supă, o să se pună să mănânce cu pâine.
Aia sunt tarani inculti, eu am vazut cum si pastele cu sos le mancau cu ... paine.

#44
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostMorosanul, on 01 ianuarie 2015 - 21:26, said:

... de aici sint conduse afacerile de nivel national, nu pentru vreun alt merit.

Aiurea.

N-are decat meritul ca este cel mai mare oras din Romania, unul dintre cele mai mari din Europa si are veniturile medii la nivelul mediei europene.

In rest, niciun merit.

#45
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Si totusi, unde e meritul in asta ? Astea sint avantajele Posted Image

Merit inseamna sa fie mai inteligenti, mai talentati, mai muncitori, mai corecti, etc. nu mai multi Posted Image
Lagos, Nigeria e de ex una din cele mai mari orase din lume, pe cand Ottawa unul din cele mai mici, nu vad ca ar fi un plus sau minus in asta.

Iar in partea a doua, ai citat tot un avantaj, acela ca sint venituri mari, si nu un merit pentru care ar fi asa.

Edited by Morosanul, 02 January 2015 - 11:01.


#46
cristinazxc

cristinazxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 24.04.2014
Sasii,secuii,maghiarii erau categoriile privilegiate din Transilvania,dar marea majoritate a populatiei erau romani.maghiarii i au adus pe acestia 3 pt a coloniza transilvania.
Daca va duceti prin Transilvania se simte urma acestor neamuri germanice

#47
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postcristinazxc, on 02 ianuarie 2015 - 11:54, said:

Sasii,secuii,maghiarii erau categoriile privilegiate din Transilvania,dar marea majoritate a populatiei erau romani.maghiarii i au adus pe acestia 3 pt a coloniza transilvania.
Daca va duceti prin Transilvania se simte urma acestor neamuri germanice

Acestui, nu acestor

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2015 - 06:36, said:


Mananca, cum sa nu manance? Eu ador supa din oase de vita. Supele creme, yammy Posted Image .


Aia sunt tarani inculti, eu am vazut cum si pastele cu sos le mancau cu ... paine.

[ http://www.retetemancare.ro/media/components/recipes/10854-1316433750.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Supa dinasta, așa se mănâncă în Banat :)

#48
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2015 - 06:36, said:

Hehe, cand era vorba de crema de zahar ars, putini o mancau. Nu ma suparam, era desertul meu preferat Posted Image .

Dar cand si unde ai facut armata !!!!!!!!!!
Desert ?!!!! Crema de zahar ars ?!!!!!!!!
In '86-87 cand am facut eu deabia se putea inghiti pt supravietuire.De multe ori inghiteai de foame cateva imbucaturi dupa care  renuntai si de baza ramanea ceaiul cu paine. Cind si cand la gustarea de la 10 aveam marmelada. Asta a fost cel mai dulce lucru primit in armata.

Auzi ... crema de zahar ars .....


View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2015 - 06:36, said:

Mananca, cum sa nu manance? Eu ador supa din oase de vita. Supele creme, yammy Posted Image .

Mie si copiilor mei in anul de gratie 2015 ne plac fructele de mare. Concluzia directa e ca acestea constituiau hrana de baza a parintilor, bunicilor si strabunicilor mei.
Care garantat nu erau italieni, ci tarani din Vrancea.

Edited by tflorin40, 02 January 2015 - 13:20.


#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostVelaxa, on 02 ianuarie 2015 - 13:02, said:

Supa dinasta, așa se mănâncă în Banat Posted Image
Pare apa chioara :). Borsul moldovenesc este mult mai consistent. Supa e un fel mai usor.

View Posttflorin40, on 02 ianuarie 2015 - 13:16, said:

Dar cand si unde ai facut armata !!!!!!!!!!
Pai, in orasul unde esti si tu, dar dupa `89. Ca un mic hint, eram imbracat in albastru.

View Posttflorin40, on 02 ianuarie 2015 - 13:16, said:

Desert ?!!!! Crema de zahar ars ?!!!!!!!!
Daca iti zic de gogosi, eclere, budinca de macaroane cu branza si ou, etc, ma injuri :).

View Posttflorin40, on 02 ianuarie 2015 - 13:16, said:

In '86-87 cand am facut eu deabia se putea inghiti pt supravietuire.
O singura data am mancat la Pitesti, la scoala militara de acolo. Cartofi mucegaiti, cand i-am vazut in farfurie imi venea sa borasc. Dar nu peste tot era la fel.

View Posttflorin40, on 02 ianuarie 2015 - 13:16, said:

Care garantat nu erau italieni, ci tarani din Vrancea.
Lumea se mai schimba. Ca doar stramosii tai nu erau incasi daca tie iti place guacamole.

#50
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2015 - 13:34, said:

Pare apa chioara Posted Image. Borsul moldovenesc este mult mai consistent. Supa e un fel mai usor.


Pare, dar nu este, e foarte bună, data viitoare când treci p-aici, caută la un restaurant.
Da, știu cum e borșul moldovenesc, am bunici acolo, dar unele dintre ele sunt prea consistente, cum ar fi, borșul de fasole.

#51
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View PostVelaxa, on 02 ianuarie 2015 - 13:02, said:

Acestui, nu acestor





Nu zău....

#52
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2015 - 13:34, said:




Pai, in orasul unde esti si tu, dar dupa `89. Ca un mic hint, eram imbracat in albastru.


Off topic.
Ia sa vedem dom'le Watson.
Deeci   ... dupa '89, imbracat in albastru si in Focsani. Iar ca hint mancai bine.
La fosta unitate de aviatie chiar daca erai in albastru sansele ar fi fost mici sa mananci bine.
Cel mai plauzibil la nou reinfiintata, pe atunci, institutie a jandarmeriei.

#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Chiar se manca bine bre la aviatori :). Nu eram atat de multi soldati incat sa se faca economie. Am avut destui indivizi de peste munti, dar nu refuzau borsul moldovenesc, ca nu era rau deloc. Nu era ca la restaurant, dar nici ca la cantinele comuniste.
Ce imi amintesc e ca sarmale nu prea am mancat. Baza era mancare de fasole ori de cartofi cu o bucatica de costita ori carnati. Varza cu carne de oaie, bleah, asta chiar nu o manca nimeni, indiferent de origine.
O mancare care am mancat-o prima data acolo, si de atunci o ador, este salata de pastai. Desfaci conserva, pui un pic de otet si de ceapa fideluta. Simpla, rapida si buna.

#54
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Carnea de oaie imi place, probabil pentru ca am crescut intr-o zona de munte unde oieritul e de baza.
Depinde insa si cum e facuta, si asta e valabil pentru orice fel de mancare. Cei care prima data au gustat un gulas sau un bors prost facut, raman cu o idee gresita si legat de mancaruri si din pacate si despre oamenii dintr zona respectiva.

Cat priveste sarmalutele alea cat unghia ce sa spun, admirabil, dar eu sincer as avea mustrari de cosntiinta la cata munca a pus gospodina :)

Supa de taietei nu se ingroasa, dar de exemplu una de fasole cu ciolan in care se pune si smantana, sau cele gatite cu răntaș nu cred ca se pot face cu bors asa de groase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate