Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Incredibil! Ca sa egalam proportional Germania, Romania ar trebui sa aiba doar 180 km autostrada!

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
117 răspunsuri în acest subiect

#91
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.297
  • Înscris: 04.05.2013
Chiar nu vrei sa pricepi ca vrem autostrazi si taxate dar nu facute din soselele pe care circula si amaritii care nu isi vor permite sa plateasca.
Fa autostrazi ca drumuri noi proiectate necuprinzind nici un tronson din actualele sosele.
In ceea ce priveste modul tau de exprimare si purtarea unui dialog constructiv.................numai de bine.

#92
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.157
  • Înscris: 07.07.2008

 ady_77, on 25 decembrie 2014 - 21:07, said:

Da,aia care se vaita ca e scump de la Bucuresti la Constanta,poate au motive,aia arata a autostrada? Cate benzinarii are si spatii de servicii?
Ciudat, mie mi se pare ca sunt chiar prea multe benzinarii pe o distanta de 200 km, avand in vedere volumul de trafic anual (nu compara Bucuresti-Constanta cu Liverpool-Dover). Chiar ma mir ca nu dau faliment, ca nu stiu cati pleaca din Bucuresti (sau il tranziteaza) fara sa alimenteze. Personal, nu am oprit niciodata la vreo benzinarie pe autostrada, chiar si sa ma pis ma pot abtine ca sunt doar 2 ore pana la Constanta. M-as bucura sa mareasca taxa aia de doar 13 lei pentru autoturisme, sa o faca macar 50, poate ii mai rareste pe posesorii de junghiuri de pe autostrada, ca doar au un drum european bun ce este doar cu putin mai lung decat autostrada.

#93
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.126
  • Înscris: 05.02.2009

 cristi_71, on 25 decembrie 2014 - 22:19, said:

Ciudat, mie mi se pare ca sunt chiar prea multe benzinarii pe o distanta de 200 km, avand in vedere volumul de trafic anual (nu compara Bucuresti-Constanta cu Liverpool-Dover). Chiar ma mir ca nu dau faliment, ca nu stiu cati pleaca din Bucuresti (sau il tranziteaza) fara sa alimenteze. Personal, nu am oprit niciodata la vreo benzinarie pe autostrada, chiar si sa ma pis ma pot abtine ca sunt doar 2 ore pana la Constanta. M-as bucura sa mareasca taxa aia de doar 13 lei pentru autoturisme, sa o faca macar 50, poate ii mai rareste pe posesorii de junghiuri de pe autostrada, ca doar au un drum european bun ce este doar cu putin mai lung decat autostrada.

O autostrada facuta din bani publici trebuie sa fie gratuita.Daca e din bani privati e altceva.Posesorii de junghiuri sunt posesori de junghiuri ....din alte motive. Unul e taxa de inmatriculare aberanta,care nu are ce cauta intr-o tara slab motorizata ca Romania si aflata la coada Europei dpdv al veniturilor....

#94
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.157
  • Înscris: 07.07.2008
Pai si daca e facuta din bani publici, intretinerea trebuie sa fie tot din bani publici? Nici in SUA, tara unde s-au "inventat" autostrazile, acestea nu sunt gratuite. Toti dati exemplul Germaniei unde (inca) este "moca", dar de majoritatea tarilor unde se plateste, nu ziceti cu cat este mai mare taxa decat la noi.
Si amaratii care nu au masina sau au dar nu merg pe autostrada, de ce sa suporte si ei cheltuielile cu intretinerea acesteia, ca doar si ei platesc taxe la bugetul de unde sunt alocati bani pentru intretinerea autostrazilor? Nu e corect sa plateasca mai mult cei care folosesc nemijlocit decat cei care nu folosesc ori beneficiaza indirect?

#95
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.126
  • Înscris: 05.02.2009

 cristi_71, on 25 decembrie 2014 - 23:24, said:

Pai si daca e facuta din bani publici, intretinerea trebuie sa fie tot din bani publici? Nici in SUA, tara unde s-au "inventat" autostrazile, acestea nu sunt gratuite. Toti dati exemplul Germaniei unde (inca) este "moca", dar de majoritatea tarilor unde se plateste, nu ziceti cu cat este mai mare taxa decat la noi.
Si amaratii care nu au masina sau au dar nu merg pe autostrada, de ce sa suporte si ei cheltuielile cu intretinerea acesteia, ca doar si ei platesc taxe la bugetul de unde sunt alocati bani pentru intretinerea autostrazilor? Nu e corect sa plateasca mai mult cei care folosesc nemijlocit decat cei care nu folosesc ori beneficiaza indirect?

Amaratii care nu au masina nu platesc taxa de drum,acciza la combustibil impozit pe masini! Nu mai dam exemplul Germaniei,uite UK e bine?

#96
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.157
  • Înscris: 07.07.2008

 ady_77, on 25 decembrie 2014 - 23:38, said:


Amaratii care nu au masina nu platesc taxa de drum,acciza la combustibil impozit pe masini!
Taxele alea sa se foloseasca pentru sosele, nu pentru autostrazi. E ca si cum tu platesti un bilet de tren dar vrei sa-l folosesti pentru a calatori cu avionul. Cine are bani, sa plateasca si sa se plimbe pe autostrazi, cine nu, sa mearga pe sosele. Romania nu are bugetul Germaniei sau UK-ului pentru a-si permite luxul sa lase autostrazile "free" sau contra unei sume modice. Dar ce sa vezi: daca e cu bani (si nu putini), nu mai vrem autostrazi! Pai cum, la nemti e gratis si la noi pe bani? Da, dar nemtii muncesc productiv (ca asa toti romanii cred ca ei muncesc, iar rezultatele "muncii" majoritatii se "vad") si deci isi permit ca au de unde. Totusi am auzit ca si ei au de gand sa lase libere autostrazile doar pentru masinile lor, "turistii" vor trebui sa plateasca taxa. (si mi se pare corect, nu sa vina oricine sa profite de pe urma muncii lor)

#97
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Autostrada Szeged -  Budapesta este goala,

vezi: http://goo.gl/maps/6KUNg

Asadar o sosea maghiara care ar trebui sa stringa trafic mare de tiruri si din Romania si din Serbia sta pustie. Daca asemenea drum este liber ce pretentii sa ai la Sibiu - Nadlac, una din sursele de alimentare cu camioane a caii Szeged -  Budapesta.

Editat de roaca, 26 decembrie 2014 - 07:52.


#98
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 cristi_71, on 25 decembrie 2014 - 22:19, said:

Ciudat, mie mi se pare ca sunt chiar prea multe benzinarii pe o distanta de 200 km, avand in vedere volumul de trafic anual (nu compara Bucuresti-Constanta cu Liverpool-Dover). Chiar ma mir ca nu dau faliment, ca nu stiu cati pleaca din Bucuresti (sau il tranziteaza) fara sa alimenteze. Personal, nu am oprit niciodata la vreo benzinarie pe autostrada, chiar si sa ma pis ma pot abtine ca sunt doar 2 ore pana la Constanta.

Dupa cum a spus colegul unora li se par putine. Sint unii care nu pun din principiu mai mult de o optime de rezervor, sint unii care au o atractie deosebita sa-si ia o cola la pret de trei ori umflat desi n-au bani de ramin fara un leu zile bune din luna pina vine salariul. Fiecare face ce vrea.

 cristi_71, on 25 decembrie 2014 - 22:19, said:

M-as bucura sa mareasca taxa aia de doar 13 lei pentru autoturisme, sa o faca macar 50, poate ii mai rareste pe posesorii de junghiuri de pe autostrada, ca doar au un drum european bun ce este doar cu putin mai lung decat autostrada.

Aia e taxa de pod pe care o platesti oricum. Si bine, tu zici ca vrei sa-i trimita pe "ceilalti" oriunde numai sa nu te deranjeze pe tine - junghiuri de masini sau nu e mult mai rau sa mearga prin toate satele si orasele din drum cu 70 decit pe autostrada cu 80-150, in functie de masina. De fapt asta e o problema cu taxele de autostrada: nu vrei de fapt sa trimiti lumea sa mearga pe alta parte, e ineficient sa ai autostrada si sa trimiti lumea pe drumurile secundare.

#99
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.749
  • Înscris: 30.10.2003

 roaca, on 26 decembrie 2014 - 07:51, said:

Autostrada Szeged -  Budapesta este goala,

vezi: http://goo.gl/maps/6KUNg

Asadar o sosea maghiara care ar trebui sa stringa trafic mare de tiruri si din Romania si din Serbia sta pustie. Daca asemenea drum este liber ce pretentii sa ai la Sibiu - Nadlac, una din sursele de alimentare cu camioane a caii Szeged -  Budapesta.

Tu chiar existi? :lol:

Ai fost vreodata pe acea autostrada?

Editat de Bursul, 26 decembrie 2014 - 11:04.


#100
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 Bursul, on 26 decembrie 2014 - 11:03, said:

Tu chiar existi? Posted Image

Ai fost vreodata pe acea autostrada?

Exista dar nu a fost niciodata pina la Szeged, desi se poate merge cu buletinul dar probabil n-a ajuns la virsta buletinului daca nu stie care de cite ori e mai mare intre 1/10 si 1/100.

De fapt nu a fost niciodata pina la Nadlac daca-si inchipuie ca Sibiu-Nadlac-din-sat-in-sat e pustiu si nu era nevoie de autostrada aia. E suficient sa mergi o singura data prin tot siragul de Miercurea Sibiului, Sebes (cu pierdere de prioritate!), Aurel Vlaicu, Orastie, Simeria, Deva, Mintia, Savirsin, Batuta, Capruta, Conop, Lipova, Arad, Pecica, Nadlac (si MULTE alte sate, comune, posibil orase pe care le-am uitat) si iti trec urgent toate ideile astea ca Romaniei ii trebuie doar 180 km de autostrada.

#101
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 787
  • Înscris: 15.08.2009

 Bursul, on 26 decembrie 2014 - 11:03, said:

Ai fost vreodata pe acea autostrada?
Am fost in ultimele 24 ore pe toate autostrăzile Ungariei  cu Google Street View. Szeget - Budapesta este goala, sta mai prost decit Bucuresti - Constanta. Pe Budapesta - Debretin nici tipenie de masina pe km intregi.

#102
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 787
  • Înscris: 15.08.2009
In ceea ce priveste Nadlac - Pecica, in acord cu Google Street View (Sep. 2012), soseaua apare pustie, vezi: http://goo.gl/maps/Xlk1E
Asta nu este drum care avea intr-adevar nevoie de o dublare cu autostrada pentru ca nu ar mai fi facut fata traficului.
Apar aglomeratii in localitati intr-adevar insa ele pot fi rezolvate cu sosele de centura.
In Pecica, Oct. 2012, vezi: http://goo.gl/maps/G1Mq0 , sunt tiruri relativ dese insa de aici si pina la a zice ca nu le mai face fata soseaua este cale lunga.

Editat de roaca, 26 decembrie 2014 - 12:05.


#103
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

 roaca, on 26 decembrie 2014 - 11:35, said:


Am fost in ultimele 24 ore pe toate autostrăzile Ungariei  cu Google Street View. Szeget - Budapesta este goala, sta mai prost decit Bucuresti - Constanta. Pe Budapesta - Debretin nici tipenie de masina pe km intregi.
In ziua de craciun?

#104
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.400
  • Înscris: 01.01.2007

 roaca, on 26 decembrie 2014 - 11:35, said:

Am fost in ultimele 24 ore pe toate autostrăzile Ungariei  cu Google Street View.

Posted Image

Io numai ce ma-ntorsei de cinspe minute de pe Los Angeles - Santa Monica I-110 Freeway si era aglomerat ca dracu' ! Am pierdut ore sa ies din aglomeratie !...
Tot cu Goagal strit viu.
Posted Image

Bai, sa nu cumva sa termine astia si aia 20 km de autostrada dintre Arad si Pecica, ca mi-e ca-i depasim dracu' pa nemti inainte de termen !...Posted Image

#105
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 787
  • Înscris: 15.08.2009

 don_dannielo, on 26 decembrie 2014 - 12:30, said:

In ziua de Craciun?
Sunt unii, nu putini la numar, care cred ca Google Street View este online adica ce vezi acolo se intimpla in momentul cind navighezi pe strazi cu ajutorul internetului. Flas! Pozele sunt realizate o data la citiva ani. De exemplu, imaginile care incep aici: http://goo.gl/maps/664mU de pe Bufapesta -  Mohaci, alta autostrada pustie, dateaza din ianuarie 2012. Deci nu am vizitat virtual autostrazile maghiare in ziua de Craciun ci la diverse momente, indeosebi in 2012, cind acestea au fost fotografiate de masinile Google.

#106
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Asa e.
Si totusi de ce e relevant traficul dintr-o fractiune de secunda din Ianuarie 2012?
Pot sa fac si eu 2 poze pe A2, una cu ea full si una cu ea goala. De aici rezulta ca e o autostrada full sau goala?

Editat de don_dannielo, 26 decembrie 2014 - 13:02.


#107
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 don_dannielo, on 26 decembrie 2014 - 13:00, said:

Si totusi de ce e relevant traficul dintr-o fractiune de secunda din Ianuarie 2012?

Macar daca era o secunda la intimplare pe strada cutare, o secunda la intimplare pe alta, etc. Dar NU este la intimplare, traseele sint facute exact cind e mai liber iar masinile razlete sint scoase din cadru daca e posibil (exista poze multiple si daca nu e chiar asa aglomerat si masinile nu stau se pot gasi poze unde e doar soseaua). Daca pui la intimplare masina google (care nici macar nu merge cu cine stie ce viteza, nu face depasiri, etc) pe un drum asa-zis european de la noi cu o banda pe sens o sa se blocheze intre doua tir-uri si o sa vezi 20 km fundul unui TIR si botul celuilalt TIR.

Sa spui ca Sibiu-Nadlac e pustiu ca ai vazut tu pe Google Maps e absolut habarnism total. Mai ramine sa spui ca nu-s hoti si ciini vagabonzi in Romania ca nu ti-a spart nimeni masina si nu te-a muscat nici un ciine cit te-ai plimbat pe google maps.

#108
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
A si pentru cei care n-au permis sa se plimbe in realitate iata si un video mult mai realist, cine intr-adevar s-a plimbat pe soselele patriei poate confirma - e mediu, se poate la ore sau zile ciudate sa fie mai pustiu dar se poate sa fie MULT mai rau.

Daca va plictisiti chiar si la jumate din alea 4 minute (+41 secunde) sa va ginditi ca nu-s parcursi decit ceva gen 5km acolo si poate ai de parcurs sute (potential multe sute) in conditii similare.

Ironic - e filmat de un neamt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q3Fy1H5p-_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate