Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Aparare ursi

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Yo-carman, on 13 mai 2022 - 11:14, said:

Daca este ursoaica ii dati la tatze.
Unde are ursoaica țâțele?

#56
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006

 Malineanu, on 13 mai 2022 - 11:32, said:

I-am tot zis ca-s comercializate de emag si teamdeals si altii dar nu prea l-a impresionat, eventual sa tin factura lor in rucsac si cand ma interogheaza rangerii sa le arat ca-s aprobate la vanzarea civila ?

Nu ar fi rau sa ai factura de cumparare la tine sau macar poza cu ea in telefon. Oricum este bine sa ai asupra ta modalitati de aparare in caz de atac, de obicei daca ursul nu este ranit, turbat sau sa fii avut de suferit in trecut din pricina omului nu ataca, el cauta doar mancare, au fost cazuri in care la o intalnire cu ursul, i-au lasat mancare si s-au indepartat fara sa fuga.

#57
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

 persona695, on 13 mai 2022 - 11:34, said:

Unde are ursoaica țâțele?
la locul lor.

#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008

 Malineanu, on 12 mai 2022 - 16:14, said:

O idee achizitie petarde contra ursilor - traseu munte, concediu in 2 saptamani ? Multumesc


Mai bine incearca cu clopotei si piper

Ingrijorati de numarul mare de atacuri ale ursilor asupra oamenilor din vara asta, Ministerul Apelor si Padurilor din Alberta a publicat un mesaj de avertizare catre turistii montani cuprinzand 3 masuri de baza pentru evitarea "conflictelor" cu ursul grizzly si anume:
1. Circulati doar in grupuri si fiti siguri ca aveti asupra dvs. un clopotel care sa faca zgomot evititand intalnirea tête–à–tête cu ursul !!!
2. Sa aveti asupra dvs. un spray cu piper cu care sa sprayati ursul in cazul unei intalniri tête–à–tête !!!
3. Este foarte important sa stiti sa diferentiati fecalele de urs brun (care nu ataca omul) de fecalele de urs grizzly (care e cel periculos):
- fecalele de urs negru contin urme de afine, conuri de brad si blana de animale mici (gen veverita),
- fecalele de grizzly contin urme metalice de clopotei si au miros de piper!

#59
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 baribalu, on 13 mai 2022 - 11:52, said:

Nu ar fi rau sa ai factura de cumparare la tine sau macar poza cu ea in telefon. Oricum este bine sa ai asupra ta modalitati de aparare in caz de atac, de obicei daca ursul nu este ranit, turbat sau sa fii avut de suferit in trecut din pricina omului nu ataca, el cauta doar mancare, au fost cazuri in care la o intalnire cu ursul, i-au lasat mancare si s-au indepartat fara sa fuga.

Am gasit in sfarsit sa trimita cu P1 in Limba Romana si factura

 iladi, on 13 mai 2022 - 12:11, said:



Mai bine incearca cu clopotei si piper

Ingrijorati de numarul mare de atacuri ale ursilor asupra oamenilor din vara asta, Ministerul Apelor si Padurilor din Alberta a publicat un mesaj de avertizare catre turistii montani cuprinzand 3 masuri de baza pentru evitarea "conflictelor" cu ursul grizzly si anume:
1. Circulati doar in grupuri si fiti siguri ca aveti asupra dvs. un clopotel care sa faca zgomot evititand intalnirea tête–à–tête cu ursul !!!
2. Sa aveti asupra dvs. un spray cu piper cu care sa sprayati ursul in cazul unei intalniri tête–à–tête !!!
3. Este foarte important sa stiti sa diferentiati fecalele de urs brun (care nu ataca omul) de fecalele de urs grizzly (care e cel periculos):
- fecalele de urs negru contin urme de afine, conuri de brad si blana de animale mici (gen veverita),
- fecalele de grizzly contin urme metalice de clopotei si au miros de piper!

Razi tu, razi dar numai cu femeia speriata sa nu fii pe drumul de intoarcere cu balega proaspata de urs.

Ultima oara m-a alergat traseu de 3 ore jumate facut in 2.5 ore - pe drum de intors - eram rupt deja - doar sa fim impreuna cu unii cu 20 de ani mai tineri ca noi si fara rucsaci in spinare ca aveau pocnitori la ei si o toporisca.

Eu am mai vazut de cateva ori moartea in fata si nu s-a lipit de mine dar ea saraca, nu, orice ursoaica cu pui crede ca e Satan

Attached Files



#60
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006
Mi-ai adus aminte de o faza de acum cativa ani cand coboram de la refugiul Spirlea, eram cu o tipa care venise cu niste prieteni comuni, atunci era prima data cand ne vedeam, si la un moment dat ne-am separat de restul grupului care ramasese in spate la o distanta considerabila si biata fata se tot stresa ca auzea diferite zgomote prin padura si tot credea ca e vre-un urs. Dupa ce a zis de cateva ori ca e posibil sa fie ceva si vazand cat e de speriata, i-am spus sa se calmeze si sa stea linistita ca in cel mai rau caz exista mijloace prin care se poate respinge un atac si i-am aratat ce am asupra mea. S-a calmat si am ajuns la tabara de baza unde, dupa reunirea cu restul grupului, ceilalti au ras copios, ei stiind de acasa ce car dupa mine pe munte.

Edited by baribalu, 13 May 2022 - 16:30.


#61
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Letala ?

#62
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006

 Malineanu, on 13 mai 2022 - 17:14, said:

Letala ?

E letala. Si sa ii raspund si lui Yo-carman, are doar 20 cm de la varf la cocos, si isi da drumul de 17 ori, pana sa ii trebuiasca refill.

#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Apropo...acelasi studiu zice ca sprayul are o eficienta de 92% in timp ce o arma de foc(pistol) 84%. Deci nimic nu e imbatabil. Arma de foc enerveaza mai tare ursul. Timpul e limitat, iar sub stres poti rata tinta si vei sfarsi facut tandari.
Personal, am avut o singura intalnire cu ursul (20 metri aprox.)si stiu cum e sa-ti simti chilotii tremurand.

#64
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006
Orice rezultat este posibil, dar mai bine sa ai cel putin o sansa de scapare fata de niciuna. Si preferabil sa o iei treptat...zgomot... lasi mancarea in spate, sa aiba o ocupatie pana te departezi, de obicei asta este indeajuns, daca asta nu da rezultat, actionezi cu ce ai asupra ta (spray, petarde, etc) dar atunci chiar intervine hazardul, ori tu ori el.

#65
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 baribalu, on 13 mai 2022 - 21:25, said:

Orice rezultat este posibil, dar mai bine sa ai cel putin o sansa de scapare fata de niciuna. Si preferabil sa o iei treptat...zgomot... lasi mancarea in spate, sa aiba o ocupatie pana te departezi, de obicei asta este indeajuns, daca asta nu da rezultat, actionezi cu ce ai asupra ta (spray, petarde, etc) dar atunci chiar intervine hazardul, ori tu ori el.

Petardele ale le arunci inainte, nu apuci sa le mai arunci cand il ai in fata. Cum ai văzut balega proaspata incepi zgomot, muzica, trompete sau mergi linistit mai departe si dai peste el cum ni s a întâmplat noua.

#66
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 iladi, on 13 mai 2022 - 12:11, said:

3. Este foarte important sa stiti sa diferentiati fecalele de urs brun (care nu ataca omul) de fecalele de urs grizzly (care e cel periculos):
Asta mai rămâne, sa cautăm in caca de urs.
Imi aduce aminte de o ieșire la munte în care am găsit în mijlocul cărării rahatul de urs, bine, nu mai era rahat, erau semințele de afine nedigerate. Până sus am răgușit la cat am strigat prin pădure.
In Romania nu sunt grizzly.

Am eu niste fs3-uri rămase de la revelion dacă te interesează : )))) 120db scrie CAT.P1 pe ele.

Edited by persona695, 13 May 2022 - 22:02.


#67
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008
Și nici simțul umorului: mai sus e un banc

#68
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Grizly e doar o subspecie din familia ursului brun. Deci sunt cam identici desi cand auzi grizly te gandesti la vreun dinozaur hollywood-ian. Ei bine, nu e asa.

#69
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015

 Malineanu, on 13 mai 2022 - 21:54, said:



Petardele ale le arunci inainte, nu apuci sa le mai arunci cand il ai in fata. Cum ai văzut balega proaspata incepi zgomot, muzica, trompete sau mergi linistit mai departe si dai peste el cum ni s a întâmplat noua.

Asa respectam noi natura?

Edited by zadada, 14 May 2022 - 07:41.


#70
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011
Auzi, de frica ursului sa dai petarde si sa sufli in tzignal tot drumul…
Nu mai bine stati naibii acasa, or in masina, intre betoane ?  decat sa stresati/chinuiti atata natura si oameni pe forumuri Posted Image

Edited by jakota, 14 May 2022 - 08:18.


#71
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Asta zic și eu. Mergi și te bucuri de natura și cum ți-o fi norocul, dar macar nu stai stresat.

#72
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006

 dan1980_25, on 13 mai 2022 - 10:17, said:

Cea mai buna metoda e sa vorbesti tare cu participantii la tura si sa ai la tine un spray de urs. E singura metoda cu eficienta de peste 95%(conform studiilor).
Nu mai bine merg cu radio cu baterii agatat de rucsac ca sa nu ragusesc/sa se auda mai tare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate