Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aparare ursi

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 spare-me, on 22 decembrie 2014 - 16:47, said:

auzi nenea mai bine spune-ne ce inseamna pentru tine "protectie".
ca ursii nu sunt ca virusii.
vrei sa te protejezi impotriva a ce? impotriva intalnirii? impotriva atacului si a provocarii lor? impotriva accesului lor intr-o anume zona? impotriva ghearelor sau muscaturilor?
vezi ca nu-i acelasi lucru. in lupta directa e posibil sa mori si cu pusca in mana daca esti prost (nu tu, in general)
Din titlu,eu inteleg ca vrea sa apere ursii.De cine,de ce,ramane de clarificat...

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 tflorin40, on 22 decembrie 2014 - 19:25, said:


Crezi ca ai avea TIMP ?

Tu fa rost de petarde suficient de puternice cu declansare in 1/2 sec, fara sa stai sa aprinzi brichete sau ceva de genul asta.
Ursul nu iese din pamant, ci face destul zgomot cand se apropie. asa ca e timp destul daca esti pregatit.
Asa e ca nu prea mergi pe munte ? La cota 2000 la vin fiert nu se numeste "munte" btw.

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 overseas, on 23 decembrie 2014 - 15:39, said:

Tu fa rost de petarde suficient de puternice cu declansare in 1/2 sec, fara sa stai sa aprinzi brichete sau ceva de genul asta.
Ursul nu iese din pamant, ci face destul zgomot cand se apropie. asa ca e timp destul daca esti pregatit.
Asa e ca nu prea mergi pe munte ? La cota 2000 la vin fiert nu se numeste "munte" btw.

Ursul atinge usor viteza unui cal ( pe distante moderate), adica ~ 60km/h, care inseamna ~ 16,6+ m/s, asa ca nu prea ai timp.

Petardele de razboi se aprind rotind capacul inainte de scoatere; fitilul are maciulie ca la chibrit, si sub capac are o suprafata sau o substanta pt. aprindere.
( la chibrituri sunt doua filozofii - in EU fosfor rosu pe cutie, si amestec de clorat de potasiu plus carbune/alti carburanti pe maciulie, iar in USA, paradoxal contra normelor lor exigente de protectie, dar in spiritul traditiei de a le aprinde pe aproape orice, in general au fosfor pe maciulie, varianta mai eficienta si pt. fitilul petardelor de razboi)
Problema este alta, si anume ca fitilul este in general calculat sa arda cel putin 3-4 secunde.
Nu prea ai ce sa scurtezi, nici macar daca o faci spre capatul din interior, sau chiar refacand maciulia, odata pt. ca este deja scurt, apoi pt ca trebuie modificat si capacul corespunzator, cu precizie, si nu in ultimul rand, pt. ca este f. periculos sa nu mai ai marja de siguranta, atat la timpul de aruncare, cat si la distanta de aprindere dintre pulbere si flama...

Oricum, asa cum am mai amintit deja, este posibil doar sa enervezi si mai rau ursul, care poate sa devina si mai hotarat sa te trimita in neverland, eventual mai ia si o gustare bonus cu ocazia asta...

In afara de spray  cu piper, pe care trebuie sa-l ai f. f. bine la indemana, nu prea ai multe alte variante.
Am vazut disponibila in RO.,  de mai multi ani,  munitie de revolver .500 S&W, asa ca probabil exista si utilizatori...

Edited by loock, 23 December 2014 - 19:31.


#40
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 20.02.2010

 loock, on 23 decembrie 2014 - 19:22, said:

Ursul atinge usor viteza unui cal ( pe distante moderate), adica ~ 60km/h, care inseamna ~ 16,6+ m/s, asa ca nu prea ai timp.

Petardele de razboi se aprind rotind capacul inainte de scoatere; fitilul are maciulie ca la chibrit, si sub capac are o suprafata sau o substanta pt. aprindere.
( la chibrituri sunt doua filozofii - in EU fosfor rosu pe cutie, si amestec de clorat de potasiu plus carbune/alti carburanti pe maciulie, iar in USA, paradoxal contra normelor lor exigente de protectie, dar in spiritul traditiei de a le aprinde pe aproape orice, in general au fosfor pe maciulie, varianta mai eficienta si pt. fitilul petardelor de razboi)
Problema este alta, si anume ca fitilul este in general calculat sa arda cel putin 3-4 secunde.
Nu prea ai ce sa scurtezi, nici macar daca o faci spre capatul din interior, sau chiar refacand maciulia, odata pt. ca este deja scurt, apoi pt ca trebuie modificat si capacul corespunzator, cu precizie, si nu in ultimul rand, pt. ca este f. periculos sa nu mai ai marja de siguranta, atat la timpul de aruncare, cat si la distanta de aprindere dintre pulbere si flama...

Oricum, asa cum am mai amintit deja, este posibil doar sa enervezi si mai rau ursul, care poate sa devina si mai hotarat sa te trimita in neverland, eventual mai ia si o gustare bonus cu ocazia asta...

In afara de spray  cu piper, pe care trebuie sa-l ai f. f. bine la indemana, nu prea ai multe alte variante.
Am vazut disponibila in RO.,  de mai multi ani,  munitie de revolver .500 S&W, asa ca probabil exista si utilizatori...
Nu există petarde de război! Ceea ce descrii tu este petarda unică de infanterie care se folosește în instruirea militară pentru a marca focul unei/ unor grenade

În ultima vreme, ursul s-a cam obișnuit cu zgomotul produs de petarde mai mult sau mai puțin puternice. A înțeles că zgomotul îl supăra doar la timpane, nu prezintă un pericol real pentru el.

#41
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
O idee achizitie petarde contra ursilor - traseu munte, concediu in 2 saptamani ? Multumesc

#42
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Peterdele sunt un pic interzise la detinere si comercializare de cativa ani. Sprayul de urs ramane singura solutie, daca nu cumva esti detinator legal de armament letal.

#43
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 baribalu, on 12 mai 2022 - 16:28, said:

Peterdele sunt un pic interzise la detinere si comercializare de cativa ani. Sprayul de urs ramane singura solutie, daca nu cumva esti detinator legal de armament letal.

Nu sunt dar vad ca si la emag se gasesc.

https://www.emag.ro/...3/pd/D03XKLBBM/

Pe teamdels se gasesc

https://teamdeals.ro...-oaAj1gEALw_wcB

Care-i actul normativ ce le interzice, sa ma uit pe el ?

Anul trecut aveau o gramada ... Grupul cu care am fost la Valea lui Stan aveau cumparate pocnitori, era plin de ursi ...

In ultimii ani mereu erau urme de urs cam prin toti muntii pe unde am urcat, am zis ca nu mai mergem fara claxoane, petarde, spray-uri si tot ce mai gasim ...  A ajuns sa planga a mea dupa ce drumul de intoacere era plin de balega de urs proaspata, de-abea am ajuns cu ea la masina ... Aveam un fluier si un briceag la mine.

Anul asta iar concediu in munti, ce fac ? Sunt iubitor de animale, am 2 motani, umblu cu graunte in portbagaj sa hranesc cainii prin parcari dar nu pot sta cu un rahat de fluier in fata ursului.

O sa-mi iau si arma neletala, macar aia face ceva zgomot dar se face poligonul de-abea in iunie. Da-mi legea te rog sa vad cum le-au interzis si sa inteleg cum de le mai vand astia.

#44
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.avocatne...nu-trebuie.html
Sa nu faci greseala sa tragi in urs cu arma neletata, doar il inervezi mai rau! Daca ai gasit sa comanzi la mag ala, go dar sa stii care ar putea fii consecintele daca esti gasit cu ele asupra ta. Nu comentez ca legea e ok sa nu, in mod normal ar trebui sa te poti apara in mod legal de la ursi la agresori cu 2-4 picioare.

Edited by baribalu, 12 May 2022 - 16:53.


#45
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 baribalu, on 12 mai 2022 - 16:47, said:

https://www.avocatne...nu-trebuie.html
Sa nu faci greseala sa tragi in urs cu arma neletata, doar il inervezi mai rau! Daca ai gasit sa comanzi la mag ala, go dar sa stii care ar putea fii consecintele daca esti gasit cu ele asupra ta. Nu comentez ca legea e ok sa nu, in mod normal ar trebui sa te poti apara in mod legal de la ursi la agresori cu 2-4 picioare.

Am trimis un mail catre [email protected], sper sa-mi raspunda.

N-am zis ca trag in urs cu neletala, aia nu e buna nici daca are jacka omul pe el, dar'mite ursul, am zis doar ca face zgomot bun de linistit femeia, poate zgomotul sperie ursul , plange femeia si zice ca nu mai vrea la munte ca-s ursi peste tot si i-am promis ca iau toate masurile, n-am bani sa-mi cumpar caini ciobanesti, caut petarde si claxoane.

Pe link-ul ala - il gasisem si eu - este discutie despre LEGE nr. 126 din 27 decembrie 1995 (*republicată*)
privind regimul materiilor explozive*)
EMITENT
PARLAMENTUL
Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 12 martie 2014 dar inainte de Republicarea 3 care a scos o gramada de articole - vezi : https://legislatie.j...ormaDeBaza=True

In noua forma nu mai gasesti nimic altceva in lege decat material explozibil - prin materii explozive se înțelege explozivii de tipul amestecuri explozive, emulsii explozive, mijloace de inițiere, fitile detonante, fitile de siguranță, fitile de aprindere, capse electrice, capse pirotehnice, tuburi de șoc, relee detonante, inclusiv explozivii de uz civil și articolele pirotehnice, parca nu prea intra emitatoarele astea de sunet aici ...

https://adevarul.ro/...3d64/index.html

Edited by Malineanu, 12 May 2022 - 17:16.


#46
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
In caz ca ursul chiar te ataca poti sa faci ceva pe ele de petarde.

Am avut o experienta mai neplacuta anul trecut, a trecut ursul prin spatele nostru pe poteca la vreo 15-20 m, nu l-am vazut doar auzit cum mormaie si i-am vazut umbra prin tufisuri. Eu am o borseta atasata la rucsac cu petarde si o torta de stadion, atunci mi-am dat seama ca daca se napustea asupra noastra nu aveam timp nici sa desfac fermoarul de la borseta, ce sa mai aprind petarde si sa stau pana arde fitilul... plus ca trebuie sa le pastrezi undeva ferite de umezeala...

Petardele se folosesc pentru asigurarea perimetrului, stii ca ai ursul in gradina si arunci una sa il sperii, dar cand te intalnesti cu el in zmeuris poti sa le uiti.

Pentru drumetii recomand chestii cu reactie rapida, spray de piper, goarna cu presiune, torta cu inel de declansare... tinute pe piept sau intr-un buzunar la indemana

...si binenteles cate un fluierat de control

#47
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Ai procedat total gresit.Petardele le folosesti preventiv. Sunt folosite de jandarmi si padurari .

#48
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 baribalu, on 12 mai 2022 - 16:28, said:

Peterdele sunt un pic interzise la detinere si comercializare de cativa ani. Sprayul de urs ramane singura solutie, daca nu cumva esti detinator legal de armament letal.
Te rog nu mai dezinforma sau fake, imi place ce raspunsuri ai dat pt arme neletale si pe alte topicuri, rspect asta.

Deci am vorbit acum 2 minute cu inspector de la arme si munitii - departament braconaj.

Atat timp cat scrie "P1" sunt permise la detinere, i-am zis ca parca P1 necesita detinere autorizata - asa gasisesm parca ieri in legea asta republicata de 3 ori , mi-a zis ca stie bine ce spune ca lucreaza in fiecare zi cu ele:

_sa fie site-ul in limba romana
_sa scrie in clar pe ele "P1"

A zic sa "FS3" de pe emag sau teamdeals sau alte site-uri nu are legatura cu legea, e denumire comerciala.

DECI TREBUIE SA AI PESTE 16 ANI SI SA SCRIE "P1" PE ELE SI POTI PLECA CU ELE LA MUNTE LINISTIT.

Am intrebat si povestea cu arma neletala - cred ca s-a discutat pe alt topic cu ursi sau la neletale - ai voie sa o folosesti pentru autoaparare oameni , ursi  etc - nu sa tragi in ursi cu ea - sa-i sperii ca face zgomot mare - singura conditie in 5 ani sa ai 5 trageri de poligon, nu conteaza ca le faci intr-o saptamana pe toate.

Edited by Malineanu, 13 May 2022 - 10:04.


#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 Malineanu, on 13 mai 2022 - 08:05, said:

Ai procedat total gresit.Petardele le folosesti preventiv. Sunt folosite de jandarmi si padurari .
Insa chiar si preventiv poate sa genereze probleme.
Scenariu:
Padure.
Ursul e la 300 m de tine si nu te-a auzit, nu te-a vazut.
Tu nu stii ca el e acolo.
Dai o petarda preventiv. Sunetul puternic se propaga incat ursul habar nu are de unde vine.
Ursul se sperie si o ia la goana.
Intamplator fuge fix in directia ta si se trezeste cu tine bot in bot.
Ghici ce va face din cauza fricii? Exact. Te va ataca.

Cea mai buna metoda e sa vorbesti tare cu participantii la tura si sa ai la tine un spray de urs. E singura metoda cu eficienta de peste 95%(conform studiilor).


#50
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

 Malineanu, on 13 mai 2022 - 09:58, said:

Te rog nu mai dezinforma sau fake, imi place ce raspunsuri ai dat pt arme neletale si pe alte topicuri, rspect asta.

Deci am vorbit acum 2 minute cu inspector de la arme si munitii - departament braconaj.

Atat timp cat scrie "P1" sunt permise la detinere, i-am zis ca parca P1 necesita detinere autorizata - asa gasisesm parca ieri in legea asta republicata de 3 ori , mi-a zis ca stie bine ce spune ca lucreaza in fiecare zi cu ele:

_sa fie site-ul in limba romana
_sa scrie in clar pe ele "P1"

A zic sa "FS3" de pe emag sau teamdeals sau alte site-uri nu are legatura cu legea, e denumire comerciala.

DECI TREBUIE SA AI PESTE 16 ANI SI SA SCRIE "P1" PE ELE SI POTI PLECA CU ELE LA MUNTE LINISTIT.

Am intrebat si povestea cu arma neletala - cred ca s-a discutat pe alt topic cu ursi sau la neletale - ai voie sa o folosesti pentru autoaparare oameni , ursi  etc - nu sa tragi in ursi cu ea - sa-i sperii ca face zgomot mare - singura conditie in 5 ani sa ai 5 trageri de poligon, nu conteaza ca le faci intr-o saptamana pe toate.

Raspunsul primit de la arme si munitii este corect 100% Problema este ca, petardele pe care vrei sa le folosesti sunt din categoria F2 sau F3 uite aici clasificarea lor, chiar pe site: https://www.ekopiro....petarde-f2 Asa ca, inainte sa acuzi ca dau informatii false, informeaza-te. Cand o sa gasesti petarde, cu care chiar ai putea sa sperii un urs si o sa sa aiba trecut pe ele P1 astept o poza, sa vad si eu minunea.

Edited by baribalu, 13 May 2022 - 10:52.


#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Cu FS3 merge?

Attached Files



#52
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca scrie pe ea P1 ar trebui sa nu ai nici o problema.

Edited by baribalu, 13 May 2022 - 11:13.


#53
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Atunci cand ataca, ursul se ridica in doua picioare.
In acel moment ii tragi un sut in testicule.

Daca este ursoaica ii dati la tatze.

Problema este ca trebuie sa vezi rapid ce sex are animalu'....

#54
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 dan1980_25, on 13 mai 2022 - 10:17, said:

Insa chiar si preventiv poate sa genereze probleme.
Scenariu:
Padure.
Ursul e la 300 m de tine si nu te-a auzit, nu te-a vazut.
Tu nu stii ca el e acolo.
Dai o petarda preventiv. Sunetul puternic se propaga incat ursul habar nu are de unde vine.
Ursul se sperie si o ia la goana.
Intamplator fuge fix in directia ta si se trezeste cu tine bot in bot.
Ghici ce va face din cauza fricii? Exact. Te va ataca.

Cea mai buna metoda e sa vorbesti tare cu participantii la tura si sa ai la tine un spray de urs. E singura metoda cu eficienta de peste 95%(conform studiilor).

De acord, anul trecut pe Valea lui Stan cred ca eram grup de peste 100 insi , ne-am comasat cu totii din cauza scarilor alora inalte, se urca mai greu pe ele, apoi a fost Poiana lui Iocan mai sus unde toti au stat sa manance si apoi coborarea , ne-am mai dispersat la coborare, din frup de 100 de insi s-au format grupuri de cate 8-10-12 insi..

Daca nu aveau petarde cei din fata noastra sa-i sperie, veneau ursii peste noi , pe drumul marcat, sa le dam mancare. Cumva zgomotul si tipetele femeilor - unele tipau - i-au alungat.

Acum, daca nu gasesc grup, ce facem , renuntam la munte ?... Am zis sa avem de toate in rucsac, vad ca jandarmii tot cu petarde ii izgonesc.


 baribalu, on 13 mai 2022 - 10:43, said:

Raspunsul primit de la arme si munitii este corect 100% Problema este ca, petardele pe care vrei sa le folosesti sunt din categoria F2 sau F3 uite aici clasificarea lor, chiar pe site: https://www.ekopiro....petarde-f2 Asa ca, inainte sa acuzi ca dau informatii false, informeaza-te. Cand o sa gasesti petarde, cu care chiar ai putea sa sperii un urs si o sa sa aiba trecut pe ele P1 astept o poza, sa vad si eu minunea.

Alea-s clasificari comerciale fara treaba cu legea si mi-e teama ca nu-s traduse detaliile in Romana, sa vad ce Dumnezeu gasesc cu P1 scris in clar in Limba Romana - cum a zis D-l Inspector.

I-am tot zis ca-s comercializate de emag si teamdeals si altii dar nu prea l-a impresionat, eventual sa tin factura lor in rucsac si cand ma interogheaza rangerii sa le arat ca-s aprobate la vanzarea civila ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate