Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Filtru EMI si filtru cu condensator

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Buna! Vreau intr-un circuit sa adaug doua filtre , filtru EMI ori filtru cu Condensator X2 dar numai unu sa fie in functiune , atasez mai jos schema .
Cele doua intrerupatoare sunt defapt un comutator care nu pot fi inchise  in acelasi timp (ori unu , ori altu , ori deloc).
Cand actionam intrerupatorul 1  avem  filtru cu condensator X2 de 47nk iar cand actionam intrerupatorul 2 , interupatorul 1 se deschide si astfel la iesire avem o tensiune de 220v filtrata cu filtrul EMI.
Diodele sunt intrebarea mea , le-am adaugat deoarece fara ele imi vine tensiune tot timpu pe iesirea filtrului EMI si va intreb este buna ideea cu diode sa nu imi vina inapoi tensiunea? si ce diode ar trebui sa fie acestea? 1n4148, 1n4007??? si nu afecteaza acestea sinusoida?

Attached Files


Edited by cozmalau, 28 August 2014 - 18:06.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
1) Da un comutator chior ce are? "Arunci" tensiunea pe calea 1 sau 2. Mare smecherie.
Chiar, exista si comutatoare care au mai multe sectiuni...Ma rog, ar trebui tinut seama de ce curent trece prin sarcina...Si in functie de asta se calculeaza totul.. Nu am vazut eu bine, sau nu scrie ce curent trece prir cuitul dumitale?
2) In al doilea rand, cand postezi o schema, fa-o cat mai vizibila. Nu stiu la ce foloseste grid-ul ala in afara de sa incurce desenul.
Da, corect, cand desenezi, e Ok, dar dupa aia NU. Sper ca nu il scoti si la imprimanta...
3) 1N4148 nu e facuta sa tina 230V~.Sincer, eu nu i-as da asa ceva, pt ca ar sari in aer.. Si oricum are un curent atat de mititel..
4) Daca bagi o sinusoida printr-o dioda ordinara, dioda va face ce stie ea mai bine. De fapt nu cred ca sa faca decat asta...Adica o va redresa.. Deci la iesirea ei vei avea o tensiune care nu mai e sinusoidala..
5) Eu am facut scoala in alte vremuri. Si atunci m-am invatat ca TOATE propozitiile incep cu litera mare.  Fiind om batran intreb si eu daca s-a schimbat ceva..
6) Sincer, nu prea inteleg de ce e nevoie sa comuti filtrele. In general se pune unul singur, dar bun..Ia vezi dta cum e in primarul surselor de PC..sau la televizoarele moderne...

#3
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Diodele alea sunt puse total aiurea. Indiferent de pozitia comutatorului, la iesire vei avea curent de sarcina 0 A.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate