Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Partitionare Hard Disk

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
Am un hard de 1TB ,Seagate, nou nout pe care am instalat (nu eu) Windows 8.1 pe 64 biti. Nu am hardul partitionat, adica am o singura partitie mare(C:) de 931.17 GB (si 350 MB System Reserved).
Vreau sa stiu daca are rost sa partitionez hardul. Daca nu, de ce? Daca da, de ce si cum ma sfatuiti sa o fac: cu ce program,(sau sa o fac direct din Windows) cat de mari sa fac partitiile? Nu prea tin foarte multe date in calculator si nici jocuri nu am deocamdata. Probabil o sa instalez un joc sau doua candva. Mai tin cateva filme, cateva poze, muzica nu am.

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Da, are.
In primul rand faci 2 partitii iar datele le salvezi pe D. Astfel le ai mai in siguranta.
De partitionat te sfatuiesc sa partitionezi intai cu vista ca nu-ti mai face porcaria aia de 350 mega (la 7 100) apoi instalezi ce vrea muschiul tau.
Daca tot ai instalat singurul mod de a partitiona este cu Easeus.
SPOR!

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Daca nu-l partitionezi si iti crapa Windows-ul, la primul format, se sterge tot ce exista pe card. Avand HDD-ul partitionat, poti formata selectiv.

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Aaaa..si inca ceva...partitionarea te ajuta la o eventuala clona. Acronis stie ce face, daca tu nu stii ai "butonul" Google! :P

#5
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 mihalexmihalex, on 08 ianuarie 2014 - 20:36, said:

Aaaa..si inca ceva...partitionarea te ajuta la o eventuala clona. Acronis stie ce face, daca tu nu stii ai "butonul" Google! Posted Image
Poate si cu Windows,numai sa aiba rabdare.

#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 whitewizard, on 08 ianuarie 2014 - 20:40, said:

Poate si cu Windows,numai sa aiba rabdare.

Ala din windows e cam naspa. Acronis e tatic la backup. Vorbim de Vista/7/8/8.1
La XP, NortonGhost era NEMAIPOMENIT / NEMAIINTILNIT / EXCEPTIONAL / CEL MAI CEL!

Nu mai vb WIN95/98/SE

#7
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 mihalexmihalex, on 08 ianuarie 2014 - 20:44, said:

Ala din windows e cam naspa. Acronis e tatic la backup. Vorbim de Vista/7/8/8.1
La XP, NortonGhost era NEMAIPOMENIT / NEMAIINTILNIT / EXCEPTIONAL / CEL MAI CEL!
Este bun Acronis , merge si PC magic...toate de pe Live CD.Cu Linux , traia-r familia alu-i care a facut Linux.
http://www.linux.org/

Edited by whitewizard, 08 January 2014 - 20:50.


#8
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Da e bine sa ai doua partitii. Daca iti crapa Windows-ul nu trebuie sa te chinui sa iti recuperezi datele, tii tot ce ai in D si gata.
Eu cand am facut modificari de genul asta am folosit http://www.softpedia...n-Manager.shtml
Din ce stiam iti poate sterge si partitia aia facuta de Windows (cea de cateva sute de mega)

#9
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 dimydesky, on 08 ianuarie 2014 - 20:55, said:

Da e bine sa ai doua partitii. Daca iti crapa Windows-ul nu trebuie sa te chinui sa iti recuperezi datele, tii tot ce ai in D si gata.
Eu cand am facut modificari de genul asta am folosit http://www.softpedia...n-Manager.shtml
Din ce stiam iti poate sterge si partitia aia facuta de Windows (cea de cateva sute de mega)

Bun si acesta.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mihalexmihalex, on 08 ianuarie 2014 - 20:33, said:

Da, are.
In primul rand faci 2 partitii iar datele le salvezi pe D. Astfel le ai mai in siguranta.

Cum asa ? Cu ce sint mai in siguranta daca sint pe o alta partitie ?

 YOUR_GOD, on 08 ianuarie 2014 - 20:33, said:

Daca nu-l partitionezi si iti crapa Windows-ul, la primul format, se sterge tot ce exista pe card.

In primul rand, care card ? In al doilea rand, stiai ca poti instala Windows fara sa faci format ?

 dimydesky, on 08 ianuarie 2014 - 20:55, said:

Daca iti crapa Windows-ul nu trebuie sa te chinui sa iti recuperezi datele, tii tot ce ai in D si gata.

Care date, daca imi e permis sa intreb ? Cele legate de Windows sau filme, muzica, save-uri, etc. ? Sa stiu cum sa raspund.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 Ion_de_la_Raion, on 08 ianuarie 2014 - 21:27, said:

Tu vrei sa-mi predai vreo lecție de gramatica, de IT, sa te bagi in seama sau ce?
"Cardul" era hard (și ai fost singurul de pe forum care nu a văzut greșeală de scriere, ceea ce spune multe), ia pe un HDD cu o singura partiție, nu poți instala SO fără format. Exista o varianta, dar sper ca nu despre aceea voiai sa ma "informezi" aici.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti instala Windows fara format. O chestie enervanta la mai multe partitii e cand vrei sa muti date de pe o partitie pe alta, pierzi timp. Cu o singura partitie, mutatul e instant.

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 January 2014 - 01:32.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,341
  • Înscris: 24.05.2010
???? pe acel hdd nu cred ca pierde timp.... eu mut intre partitii cu 100-130 mbps

#14
AndreeaPopescu2014

AndreeaPopescu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2014
eu prefer 3 partitii :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate