Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
903 răspunsuri în acest subiect

#865
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 16.12.2004

View Posticrobert, on 27 ianuarie 2020 - 12:00, said:

Tot pe pagina asta, acum 6 posturi, a mai intrebat un coleg despre fertilizatori si a primit cateva raspunsuri. Nu esti multumit de ele?

Salut,

Multumesc pentru raspuns.
Cred ca imi trebuie ceva special care sa contina doar P si K. Am folosit Cropmax si a fost ok doar pentru o parte din plante, din care deja culeg ardei. Pentru altele (la care am folosit alt tip pamant, pentru ca celalalt se terminase), se pare ca nu merge Cropmax: dezvolta doar tulpini groase si frunze mari si multe, dar fara flori. Posibil sa fie din cauza unui ingrasamant deja existent in pamantul cel nou (niste granule albe).
Cineva m-a sfatuit sa nu caut un ingrasamant echilibrat, ci unul fara N, doar cu P si K, pentru ca asa s-ar stimula inflorirea.

#866
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Daca plantele care nu au facut flori/ardei arata bine, sunt verzi/nu sunt bolnave, eu zic sa le lasi asa cum sunt, mai ales ca spui ca ai cateva de la care culegi. Asteapta si vezi cum se dezvolta, e foarte posibil sa inceapa sa infloreasca mai tarziu decat celelalte.
O alta solutie ar fi sa le schimbi pamantul cu tipul de pamant folosit de tine la cele care au deja fructe, daca mai stii de care ai folosit.
Si la mine din 3 plante doar una infloreste momentan, fara sa faca ardei. Celelorlalte le cresc doar frunzele, desi am folosit acelasi pamant/fertilizator, dar atata timp cat sunt sanatoase eu sunt multumit.

#867
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 16.12.2004
Da, as putea sa astept. Desi imi cam depasesc "capacitatea de gazduire" pe pervaz. Le-am rupt varfurile a doua oara pentru ca erau prea inalti, am rupt si din frunzele care incepeau sa depaseasca 8 cm si acopereau tot, dar apar rapid altele noi (parca putin mai mici si mai multe) si continua sa se inalte. Am mai observat ca cei cu frunze multe consuma mult mai putina apa fata de cei care deja au flori si multi ardei de cules.
Nu pot schimba pamantul cu unul asemanator cu cel folosit la ceilalti, pentru ca nu se mai gaseste. Acela era "compo sana" pentru legume iar cel care genereaza frunze si nu flori e tot "compo sana", dar pentru rasaduri.

Multumesc pentru sfaturi

#868
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Adica asta?

https://www.hornbach...ASABEgJjnfD_BwE

#869
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 16.12.2004
Da, e pamantul de la cei care au produs. Vad ca inca e "indisponibil".
La cei care au facut doar frunze multe era asta:
https://www.hornbach...021/produs.html

#870
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Mie pamantul ala pentru legume imi apare disponibil  in Bucuresti  la Hornbach Berceni cu 2 bucati si in tara si la comanda online. E indisponibil doar la Hornbach Militari...

Fișiere atașate


Editat de icrobert, 29 ianuarie 2020 - 12:56.


#871
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 16.12.2004
Da, asa m-am dus si eu atunci (cred ca la Berceni sau Militari), aveau vreo 28 in stoc. Dar cand le-au cautat in sera, nu le-au gasit si au presupus ca au avut lipsa niste paleti la livrare, sau ca au fort introduse gresit in calculator. Nu mai conteaza, oricum nu mai re-plantez acum. E prea dificil, riscant pentru plante si nici nu sunt sigur de rezultat...

#872
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Stam acasa si ne bucuram de un nou inceput de sezon:

Fișiere atașate



#873
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.858
  • Înscris: 10.12.2006
Multumesc lui Kres pentru seminte, mi-a trimis mai multe printre care si ceva planta aromatica, acum vom vedea ce iese deoarece nu mai retin exact cum le-am pus in ghiveci.

Ce am observat la semintele astea direct din ardei e ca au vigoare mult mai mica decat cele tratate din plic. Dar ma astept oricum sa se faca tufa, anul asta mi-am facut din timp niste rasaduri in casa la led ca se le pot scoate mai repede pe balcon.

Asta cred ca e Red Devil F1:
Fișier atașat  IMG_20200412_143510.jpg   324,58K   29 download-uri

#874
aladin82

aladin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 01.01.2007
Salutare!
Stie cineva ce soi de ardei iute este cel din imaginile de mai jos ?

Va multumesc anticipat !

Fișiere atașate



#875
alexvirgil

alexvirgil

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.01.2006

View Postsorinenciu, on 12 aprilie 2020 - 13:18, said:

Stam acasa si ne bucuram de un nou inceput de sezon:

smechera sursa de lumina ... de unde ?

#876
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 02.05.2009
De pe Amazon, AeroGarden Bownty luat la oferta acum cativa ani.

#877
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.062
  • Înscris: 26.11.2001
Stie cineva de unde as putea gasi prin tara o paturica de germinare? Habar nu am cum s-ar traduce "Seedling Heat Mat", dar arata ca in poza din link

https://images-na.ss..._AC_SL1500_.jpg

Multumesc

Editat de don_King, 17 octombrie 2020 - 15:36.


#878
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.858
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu, dar... azi am luat pentru cazanul de bere o patura termica din kaufland cu 79 de lei.
Are 3 trepte de temperatura destul de slabute, dar in cazul tau e un avantaj.

Fișier atașat  121645321_1268095130204189_125672967845604303_n.jpg   168,52K   28 download-uri

Editat de Mizu, 17 octombrie 2020 - 19:01.


#879
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 350
  • Înscris: 25.04.2008
are cineva vre-o colecție de semințe, și vinde din ele? aș cumpăra câteva..

#880
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Carolina reaper.. anul ăsta
[ https://i.postimg.cc/6QZNF8vG/16504614230947178130969060956783.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#881
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 518
  • Înscris: 19.09.2005
Buna ziua, daca se indura cineva sa-mi trimita si mie niste seminte de ardei iute (cu cat mai iute, cu atat mai bine ;)), pentru la anu'? Contra cost - fireste, multam fain si saru'mana anticipat!

#882
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 350
  • Înscris: 25.04.2008
partea asta pare a fi moartă din păcate.. nu cred că ai șanse. sunt grupuri pe facebook unde lumea e mai activă.. încearcă acolo

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate