Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Anunt dubios, recomandare macbook

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
Cautand sa achizitionez un macbook pentru un amic ( sh bineanteles, buget maxim 3000 lei ), am dat peste un anunt care pare dubios. Aveti idee ce ar putea fi? Am dat aseara un email dar nu a raspuns nimeni. Anuntul suna cam asa:
"Apple MacBook Pro MC371LL / A laptop de 15.4 inch este nou și original, cu 1-2ani GARANȚIE ȘI politica de returnare 90DAYS .. Daca sunteti interesati vă rugăm să contactați SUA AZI .. Produsul este disponibil pentru cumpărare în orice moment .. Multe mulțumiri ..."

Pe cine sa contactez ca nu inteleg nimic. Cine este Sua AZI ? Posted Image   Ce ar putea fi in spatele acestui anunt ? Vad ca utilizatorul are si niste camere foto profesionale la care scrie tot asa. Daca ar fi pe bune si ar fi vreun magazin, ar merita pretul de 2800 lei ?

In alta ordine de idei, voi ce mi-ati recomanda in acest buget ? Macul  va fi folosit la office, muzica, net, ceva editari foto, video, si de ce nu si cateva jocuri, nu cele de windows, nu ne complicam cu emulatoare sau win instalat pe mac ca n-are rost asa isi lua un laptop normal, dar sunt cateva titluri si pe mac, de exemplu Half Life 2 sau Modern Warfare.

Editat de gerbil, 17 noiembrie 2012 - 12:51.


#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.372
  • Înscris: 10.06.2002
http://www.ebay.com/...-2010-/82994118

1. Este model 2010, deci ma indoiesc ca mai are garantie.
2. Din ce inteleg e un spam.
Va fi trimis din US (SUA) si vei palti taxe vamale si TVA.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.043
  • Înscris: 24.04.2011
Ala de pe mercador e un tepar obosit din bulgaria. Nu te complica. De asta urasc eu mercador-ul, ca nu poti da calificative la toti jegosii si teparii.

#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.372
  • Înscris: 10.06.2002
http://www.okazii.ro...state=2&fuzzy=0

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
Ma miram eu sa fie real, de asta am si intrebat, era ciudat si textul parca era google translate sau ceva de genul. Ce ma sfatuiti, care model ar fi cel mai bun ? Gasisem si un airbook, dar nu stiu daca merita. Adica este subtire, e frumos dar parca e cam slabut la configuratie. Sau sa raman la un macbook pro ?  Cum pot sa stiu daca e furat? Nu as vrea sa cumpar si sa se trezeasca amicul meu sau eu cu politia la usa ca am furat macul.

ps: mersi horsie pt link.

Editat de gerbil, 17 noiembrie 2012 - 13:46.


#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Unul dintre prietenii cu care colaborez lucră pe un Air dinăla (Illustrator & friends și editare foto low-level, nimic cu batch-uri kilometrice sau randări excesive) culplat la un CRT de 21 când lucră de acasă. E foarte fain, subtire, ușor de cărat (dacă nu uiți să-ți aduci hub-ul de USB, că nu încap simultan și mouse-ul și stickul de net și o memorie usb în singurul port) și așa de bine merge... că tot eu mă ocup de editările foto mai serioase și video. :D Nu în ideea că n-ar putea, ci în ideea că-ți crește barbă în buletin așteptând să-i macine Core 2 Duo-ul din dotare. Ca să-ți faci o idee, Celeronul 877 care e implantat în netbook-urile de 11,6 (non-AMD) actuale are performante cu 40% mai mari.

Caută un Macbook Pro de 13 în banii ăștia cu i5, ălea mi se păreau și mie cele mai ok ca preț/calitate. Mai ales că a apărut varianta cu retina și automat cele vechi sunt caca și scade prețul la ele înfiorător.

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
Slabe sanse cu i5 la acest buget, n-am gasit nimic. Era unul pe okazii care avea in titlu i5 dar la specificatii era tot core 2 duo :)

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai pune 500 de lei în preț și apar mai multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate