Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Centrum Calitate Slaba - Centrum Vitamine si Mineralele Calitate Slaba

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
E simplu sa-ti dai seama daca calitatea suplimentelor centrum este buna sau slaba. Te uiti la termenul de expirare.

Desigur, nu te uiti doar la data, te uiti sa vezi si modul in care este stampilata data de valabilitate. Tricks tricks ..
Apoi, te uiti sa vezi daca este cutia complet sigilata: lateral, sus si jos.

Problema cu data de valabilitate este ca daca-i trece termenul, ii trece si calitatea.

Daca te uiti la data de expirare,iar zona de stampilare a datei este mata, comparativ cu restul cutiei care are aspect lucios, sansele sunt sa-ti fii luat tapa.  In mod normal, stampila trebuie sa se vada ca este pusa cu scop permanent. Daca aspectul este usor de schimbat, at clar data de valabilitate poate fii prelungita la nesfarsit.

La americani spre ex, am vazut pe cuita de vitamine ca stampila este NU in Tus (cum e la romani), ci prin comprimare a cutiei. In felul asta stii sigur ca nu a trecut cutia printr-o nou proces de schimbare al valabilitatii.

Tot la americani, aceeasi cutie, este complet sigilata in toate partile, astfel ca daca desigilezi, o desigilezi permanent.
Pe cand la centrum de romania, poti scoate flaconul din cutie si sa-l pui la loc, linistit prin laterale .. si deci se poate modifica termenul de valabilitate, linistit.

Concluzie Finala: cumpara din strainatate ce poti. evita pe cat posibil sa cumperi orice din romania pt ca sunt sansele maxime sa cumperi la pret dublu si de calitate inferioara produsele.

Centrum in USA este la 120 capsule $20 = 70 lei aprox
Centrum in Romania la 30 capsule $10 = 30 lei

Deci la pret dublu in ro si calitate dubla, dar in sensul negativ.

Atentie si la lumina din magazin. Daca e lumina slaba e greu de sesizat diferenta de luciu de pe cutie.
Eu am remarcat numai la lumina zilei diferenta.

Edited by ClaudiuCC, 06 June 2012 - 15:32.


#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Asta e doar parerea taa, nu trebuie sa fiu eu de acord cu ea, in primul rand, si, in al doilea rand, spune-mi si mie ce inseamna "at" si "valab", ca eu nu am mai auzit si nu am mai vazut asemenea cuvinte :) .
Dupa parerea mea, medicamentele oricum nu sunt facute la noi in tara si deci tot aia e calitatea, ori la noi, ori la ei.

Edited by S3Se7, 06 June 2012 - 15:23.


#3
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
este parerea mea ref la ce ? .. la titlu ?
vad ca esti arogant, evaziv si iritat .. te deranjeaza ca mi-am expirmat parerea ? .. n-ar trebui ..

ref la prescurtari .. am facut modificari ca sa se poata intelege ..
iar daca tot esti critic fara argumente si fara directie, o sa fiu si eu putin critic cu tine ... inteleg sa nu intelegi la ce ma refer prin at ... dar sa nu intelegi la ce ma refer prin termenul de valab cand mai mult de jumate din topic e concentrat pe termen de valabilitate .... ?! lol :)) esti chiar caraghios ..


EDIT: vreau sa mai adaug ca daca e sa se compare centrum de Romania cu Centrum de USA, se poate vedea la continutul vitaminic/mineral ca sunt complet diferite. Cred ca pot spune fara jena ca e diferenta de 50%

La americani cantitatile vitaminice/minerale sunt dupa standarde FDA: http://en.wikipedia....ce_Daily_Intake
La Romani cantitatile sunt dupa standarde Europene: http://ec.europa.eu/...tech_issues.pdf


Iar de aici se poate observa si de ce e mai ok sa eviti romania :) ... nu numai in ce priveste centrum, ci orice ... pt ca daca cu centrum se fac smecherii, cu siguranta se fac smecherii in mai mult de 50% din companii / firme

Edited by ClaudiuCC, 06 June 2012 - 15:38.


#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Asta-i pe sistemul ala invechit de gandire: alea de la ei sunt mai bune decat astea de la noi.

#5
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

 robbie_ro, on 6th June 2012, 16:46, said:

Asta-i pe sistemul ala invechit de gandire: alea de la ei sunt mai bune decat astea de la noi.

iar tu esti pe sistemul: toti is prosti, numai eu sunt destept.

#6
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Modul tau de a replica denota doar o mare limitare in gandire.

Tu crezi ca modul de inscriere a lotului si datei expirarii asigura calitatea unui produs? Sau continutul de minerale si vitamine? Acesta din urma trebuie sa fie conform unui standard, care asa cum ai aratat si tu, difera de la SUA la UE (e vorba de suplimente alimentare).

Dar, pe de alta parte, stii tu ca multe medicamente (nu suplimente) sunt mai ieftine la noi decat in alte tari? Ca sunt multi vecini care vin la noi pt. a le cumpara? Nu cred.

In ceea ce priveste ambalajul, fii sigur ca stantarea datelor de identificare a lotului fata de imprimarea lor nu opreste nici un producator de la reambalarea comprimatelor si revinderea lor.

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bai, eu am luat vitamine cu luteina din vest si erau foarte bune, isi faceau efectul. Din Ro am luat fix aceeasi marca, acelasi "model" dar n-au avut nici pe departe efectul celor din occident. Am luat mai multe flacoane, am luat si alte marci mai scumpe dar nu am dat de ceva din Ro care sa isi faca efectul, inclusiv Centrum.
La fel e si cu detergentii, mult mai calitativi in vest desi sunt aceeasi firma, facuti la aceleasi fabrici uneori.
Si nu ma luati cu standarde & shit ca in tara asta nu sunt greu de incalcat.

Edited by dan84, 06 June 2012 - 16:28.


#8
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

 robbie_ro, on 6th June 2012, 17:13, said:

Modul tau de a replica denota doar o mare limitare in gandire.

Tu crezi ca modul de inscriere a lotului si datei expirarii asigura calitatea unui produs? Sau continutul de minerale si vitamine? Acesta din urma trebuie sa fie conform unui standard, care asa cum ai aratat si tu, difera de la SUA la UE (e vorba de suplimente alimentare).

Dar, pe de alta parte, stii tu ca multe medicamente (nu suplimente) sunt mai ieftine la noi decat in alte tari? Ca sunt multi vecini care vin la noi pt. a le cumpara? Nu cred.

In ceea ce priveste ambalajul, fii sigur ca stantarea datelor de identificare a lotului fata de imprimarea lor nu opreste nici un producator de la reambalarea comprimatelor si revinderea lor.

daca vrei sa ne luam la intrecere cu cine e mai prost, te las sa castigi ..
daca prin mesajul tau nu ma faceai pe mine limitat in prima faza (cu subainteles), nu te atacam nici eu. faptul ca vii a doua oara sa-mi zici ce deja mi-ai zis in prima faza, dar intr-un mod mai evident, arata mai bine care din noi e cel limitat.

sa nu mai zic, ca n-ai nici un contr-argument solid pt ce am scris. deci care-i limitat ?
mi-ai aratat doar ca poti fi ironic ...


in plus, nu vorbim de stantare a codului de identificare, ci a termenului de valabilitate .. doh ..
presupunand ca vorbesti de termen de valabilitate si nu de cod de identifiare, normal ca teoretic nu-i opreste nimic. practic in schimb e mult mai ieftin sa schimbe data prin o noua stanare, decat prin schimbarea unui flacon. daaca ar schimba flaconul ar face risipa de bani.

sa nu mai zic ca la americani se verifica din cand in cand continutul de comisii mai serioase care cauta si acul in carul cu fan.
acolo e competitia mare si deci, nu risca o companie multi nationala sa faca smecherii.

pe cand aici in ro, ai auzit de vreo comisie de gen .. ? eu nu ...

nu-ti raspund la primele 2 intrebari, ca as da in prostie complet. ti-am raspuns deja la ele in primele 2 postari. daca nu poti face leg intre informatii, problema ta.

in primul rand ca nu vorbim la modul general de medicamente si vbm strict de centrum. iar daca vrei sa vezi preturi la centrum, fa o cautare pe google si o sa vezi diferenta de pret intre usa si ro.

ca am extrapolat de la centrum, nu trebuie sa te iei dupa mine ... tu fii fraierul altora daca asa-ti place.

 dan84, on 6th June 2012, 17:27, said:

Bai, eu am luat vitamine cu luteina din vest si erau foarte bune, isi faceau efectul. Din Ro am luat fix aceeasi marca, acelasi "model" dar n-au avut nici pe departe efectul celor din occident. Am luat mai multe flacoane, am luat si alte marci mai scumpe dar nu am dat de ceva din Ro care sa isi faca efectul, inclusiv Centrum.
La fel e si cu detergentii, mult mai calitativi in vest desi sunt aceeasi firma, facuti la aceleasi fabrici uneori.
Si nu ma luati cu standarde & shit ca in tara asta nu sunt greu de incalcat.


ma bucur ca mai sunt si oameni care pot sa Vada. ca-i plin de orbi ..

Edited by ClaudiuCC, 06 June 2012 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate