Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1105 răspunsuri în acest subiect

#1063
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 gherundii, on 08 noiembrie 2022 - 12:56, said:

Salut colegi !!!
Cineva prin zona noastra lauda foarte mult castravetii (pun link ma jos, a nu se soscoti ca publicitate), si ma intereseaza, a cultivat cineva si cu ce rezultate?
Cu mult respect de la Chisinau, multumesc anticipat!!!
https://seminteplant...-kybria-f1.html
Am avut acum 5 ani și am fost mulțumit, am avut și acest an ...dar, dezastru, 3 generații am pus și la 2 luni sau uscat!
Nu știu ce a fost dar adevărul e că nu am aplicat nici-un tratament...Posted Image

#1064
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.521
  • Înscris: 28.12.2010
La mine in gradina se usuca si cu tratamente. dar macar apuc sa mananc ceva 1 luna 1 luna jumate. In camp deschis sunt prea multe boli si daunatori asa ca nu fac fata poate si din cauza ca nu le acord o atentie speciala. Le pun o plasa de-aia verde legata de niste pari si fac un rand unde ii plantez impreuna cu fasolea cataratoare. Cand stropesc rosiile, ardeii si vinetele dau si pe castraveti. Dar niciodata nu am avut castraveti asa cum sunt aia pe care ii vad pe YT in solar la oameni

#1065
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 613
  • Înscris: 19.02.2011
Anul trecut  si acesta am avut Absolute f1 si sunt multumit De cca 2 ani Mirabelle f1 merg rau tare,chiar si Siret f1 este mai ok decit acesta.O sa merg pe Absolutte f1 deoarece este de cursa lunga.Am cules pina la sfr. lui oct. desigur mai putini dar pt. familie a fost ok.Acestea au fost cultivati in solar.

#1066
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.947
  • Înscris: 13.04.2007

 gabiroa, on 08 noiembrie 2022 - 13:56, said:

Salutare! Uite un clip de pe YT unde un baiat care se ocupa cu legumicultura explica din punctul lui de vedere cum sta treaba cu cativa hibrizi de castraveti cultivati in solar inclusiv Kybria F1. Mie imi e simpatic baiatul caci desi nu prea are cunostinte teoretice are experienta in domeniu si nu incearca sa se dea savant. Omul spune ce face el si cum si cand si ce concluzii trage el
Mie îmi dă cu virgulă, am vizualizat multe filmulețe de ale lui,  cred că ar trebui să se limiteze la munca solarului și atât...
Cca. 90% dintre noi cred că ce se postează în on line se potrivește cu realitatea.
Mă repet: selectați informația și evitați vorbăria.


#1067
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.089
  • Înscris: 17.03.2005

 gabiroa, on 08 noiembrie 2022 - 17:35, said:

La mine in gradina se usuca si cu tratamente. dar macar apuc sa mananc ceva 1 luna 1 luna jumate. In camp deschis sunt prea multe boli si daunatori asa ca nu fac fata poate si din cauza ca nu le acord o atentie speciala. Le pun o plasa de-aia verde legata de niste pari si fac un rand unde ii plantez impreuna cu fasolea cataratoare. Cand stropesc rosiile, ardeii si vinetele dau si pe castraveti. Dar niciodata nu am avut castraveti asa cum sunt aia pe care ii vad pe YT in solar la oameni

1. Nu se compara cultura afara cu aceea în spațiu protejat. Nicio legătură nu are.
2. Castraveții merg totuși afara mult mai bine decât celelalte uzuale, poate cu excepția vinetelor.
Condiția e sa cultivi hibrizi buni, nu mizerii.
3. Afara, ca și în solar dealtfel, principala problema a castraveților sunt dăunătorii.
Indiferent ce hibrid, oricât de bun, castravetele e. Magnet pentru păianjen și trips. Plus afide însă astea se vad mai ușor.
Prin urmare, fără tratamente regulate și serioase împotriva acestor dăunători, cultura, în special cea de afara, se duce rapid.

Dacă însă ii protejezi împotriva dăunătorilor, castraveții merg afara de rup, nu ca în solar unde se dezvolta luxuriant(fiind iubitori de căldură ca toate cucurbitaceele), însă nu ai tu ce face cu ei și te Sictiresti de cules...





#1068
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.769
  • Înscris: 07.09.2004

 san62, on 08 noiembrie 2022 - 17:26, said:

Nu știu ce a fost dar adevărul e că nu am aplicat nici-un tratament...Posted Image

Pai ti-ai raspuns singur. Nici un tratament. Nu prea mai ai cum sa duci castravetii fara tratamente pana in august daramite pana in toamna. La mine anul asta a fost al treilea in care cultiv Kybria. In primii doi a fost ok dar a venit grindina prin iulie si dusi au fost. Anul asta nu am avut nici grindina si nici conditii prielnice bolilor si tot am bagat trei tratamente pentru mana (Infinito) si unul singur pentru paianjen (Vertimec) si i-am dus pana la sfarsit de septembrie, unde in alti ani la 15 August plantele erau moarte de mult... Am avut castraveti de puteam sa fac patule cum zicea bunicul parintelui. Am dat la rude si prieteni si de salata mai mari si de murat mai potriviti, am avut si noi si de salate si am pus si la murat, cred ca ne ajung pana in mai. E drept, am avut vreo 30 de plante...
Am mai avut ceva cornisoni de la banca de "sprancene" de la mine de la Suceava, "traditionali" cum ii numesc unii (moare parintelul cand citeste asta :D  ) si au mers nesperat de bine si aia. Au fost preferatii sotiei mele. Problema lor e ca fac puzderie de flori si ici colo cate un castravete. Internoduri lungi cat o zi de post, ajungi la lungimi si de 3-4m incat la un moment dat am condus o planta pana intr-un cires din apropiere si am cules si de acolo...

#1069
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Am sperat că se fac ca și cu 5 ani în urmă, fără tratamente!

#1070
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 626
  • Înscris: 15.07.2022

 gabiroa, on 08 noiembrie 2022 - 17:35, said:

La mine in gradina se usuca si cu tratamente. dar macar apuc sa mananc ceva 1 luna 1 luna jumate.

Sa nu lasi sa se coaca niciunul.
La mine au mers bine afara fara tratamente. Eu daunatori nu am vazut. Singurele plante atacate la mine sunt cartofii si varza.

#1071
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.521
  • Înscris: 28.12.2010
@corsica . Ai dreptate am si spus ca baiatul ca dealtfel multi care se produc pe YT nu e nicdecum scolit. Ideea e ca poti vedea ce face el cum face si sa iti tragi singur concluziile daca e cazul. In videoclipul respectiv ceea ce am inteles e ca Cassius aia erau mai timpurii decat restul si aratau bine. Spino nu i-au placut ca nu au aspect comercial. Aia de dupa Cassius a zis ca sunt intr-un solar mai umbrit. Parca Prut le zicea. Deci pana la urma din ce avea el acolo Cassius aia pareau mai buni. Macar vezi planta cum arata si iti tragi singur concluziile. Mie sincer sa fiu care nu ma ocup cu producerea de legume pentru vanzare mi se par ok toti :)))))

#1072
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 08.01.2015

 gabiroa, on 08 noiembrie 2022 - 17:35, said:

La mine in gradina se usuca si cu tratamente. dar macar apuc sa mananc ceva 1 luna 1 luna jumate. In camp deschis sunt prea multe boli si daunatori asa ca nu fac fata poate si din cauza ca nu le acord o atentie speciala. Le pun o plasa de-aia verde legata de niste pari si fac un rand unde ii plantez impreuna cu fasolea cataratoare. Cand stropesc rosiile, ardeii si vinetele dau si pe castraveti. Dar niciodata nu am avut castraveti asa cum sunt aia pe care ii vad pe YT in solar la oameni
Bună seara. Recomand Siret F1. L-am testat anul acesta și afară. Foto sunt din solar, însă și afară, este cam la fel. Nu am făcut niciun tratament și au fost ceva recoltări. Ceea ce se vede alb pe frunze, este de la soluția de umbrire a solarului, care a sărit puțin și pe ei, fiind pe rândul de la margine.

Fișiere atașate


Editat de Solar-1, 09 noiembrie 2022 - 20:59.


#1073
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.521
  • Înscris: 28.12.2010
Imi pare rau ca nu am niste poze cu castravetii mei. Sunt atacati din primele zile cand ii transplantez. Frunzele devin mozaicate si intr-un final desi se chinuie sa rodeasca nu mai fac fata, nu mai au suprafata foliara pentru a merge inainte. Se usuca si mor. De o salata am si eu dar nici vorba sa arate plantele asa ca ale tale. La anul voi incerca sa le stropesc de la bun inceput si macar in prima faza pana leaga mai serios sa ii tin cu insecticid-acaricid. Poate reusesc sa-i fac sa traiasca mai mult. Si la tine se vad frunze atacate dar mult mai putin decat la mine.

Editat de gabiroa, 09 noiembrie 2022 - 21:08.


#1074
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Va multumesc ca ati impartit experienta dvs cu mine, si va doresc la toti roade bune si pe la anul!!!

#1075
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 08.01.2015

 gabiroa, on 09 noiembrie 2022 - 21:06, said:

Imi pare rau ca nu am niste poze cu castravetii mei. Sunt atacati din primele zile cand ii transplantez. Frunzele devin mozaicate si intr-un final desi se chinuie sa rodeasca nu mai fac fata, nu mai au suprafata foliara pentru a merge inainte. Se usuca si mor. De o salata am si eu dar nici vorba sa arate plantele asa ca ale tale. La anul voi incerca sa le stropesc de la bun inceput si macar in prima faza pana leaga mai serios sa ii tin cu insecticid-acaricid. Poate reusesc sa-i fac sa traiasca mai mult. Si la tine se vad frunze atacate dar mult mai putin decat la mine.
Bună seara. Mergeți pe Siret și nu va mai fi problemă cu acea mozaicare. Are rezistență ridicată la așa ceva. Acolo (foto 2), se chinuia mana să-și facă loc. Fiind o cultură netratată cu nimic, până la urmă a intrat. Însă după ce media pe fir a fost de aprox. 10 kg.

#1076
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.947
  • Înscris: 13.04.2007
Eu sunt fun Ekol F1, poate e depășit,  nu știu sigur.
Mulți laudă SV 4097 CV F1. Aveți ceva informații sau poze?

#1077
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 08.01.2015
Bună seara. Nu am cultivat acest hibrid. Castraveții sunt cumva o cultură secundară și nu am testat mai mult. Oricum, Siretul este de viitor. Foarte productiv, gustos, stă foarte bine la murat, se luptă bine cu bolile, nu este răpus cu una cu două, chiar și netratat. Posted Image Va fi ajutat însă și el de tratamente ecologice, din sezonul următor. Athos, Mimoten...

#1078
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Eu recomand Cassius ...doar că se face mai lung de la inceput .

#1079
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 24.04.2020
La mine problema principala este mana castravetilor (downey mildew, p. cubensis, cea care da aspect mozaicat). La fainare se gasesc hibrizi destul de rezistenti, la mana cam ioc. Plus ca fainarea e mai mult o problema spre toamna, astlalta incepe prin iunie uneori. Sunt in gradina, nu acoperiti.

Daca stiti careva un hibrid mai rezistent, va rog sa postati. Vad mai sus pomenit Siret, dar nu zice in fisa lui nimic de asa o rezistenta.

#1080
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.089
  • Înscris: 17.03.2005

 decoservicestil, on 10 noiembrie 2022 - 22:50, said:

Eu recomand Cassius ...doar că se face mai lung de la inceput .

Eu recomand și nu recomand.
Partea buna, unde difera de hibrizii buni, este lungimea fructului și grosimea cojii.

Pe hârtie nu am stat sa ii studiez însă pracric, cassius produce fructe lungi și subțiri comparativ cu hibrizii uzuali buni.
Coaja fructelor chiar și mai măricele(măricele înseamnănd nu d'aia pt porci, însemnând pt murat. 10-13 cm) este mult mai frageda.

Unde nu mi sga părut ca excelează, tot prin comparație directa unul lângă altul, este la capitolul productivitate.
De produs produce, nu se pune problema, însă nu au totuși aceeași putere generațiva și reproductiva(adică nu emite buchete mari de inflorescente și mai ales nu face asta inclusiv pe nodurile pe care. Le-ai copilit și defoliat)

Prin comparație codul de la seminis, ala vechi, parca 47xx, "arunca" flori în prostie, buchete uneori de 3-4 fructe, azi l-ai copilit și lași tulpina cheala și peste o vreme te pomenești cu fructe la nodul ala rămas demult și fara frunza.

La castravete calitatea hibridul ui se măsoară însă și altfel decat vad ca o evaluează unii dintre voi..

Astea sunt plante dedicate profesioniștilor, pt cei care se mira de x kile per fir, de faptul ca nu mor castravetii sau mai știu eu ce banalități, TOTI cei enumerați sunt ok.. Si cod, și kybria, și ekol și cassius și mai sunt, parca și "artist", am caut demult asa ca nu as baga totuși mana în foc...

Diferențele sunt de alta natura.. Cum se comporta în perioadele intermediare(timpuriu sau târziu când ai umiditate mare în solar, frig extrem sau frig noaptea și cald ziua).
Cum impun sau nu copilirea, tipul de întreținere..
  Apropos de copilirea, dacă lași castravetele în treaba lui sa se facă pădure..... Produce... Siretul lu peste prăjit lăudat mai sus e panarama comparativ cu alții...
  Un alt criteriu e cum duce sau nu fructele.. Cât de mari le poate face fără sa afecteze fructele tinere dpdv calitativ, câte poate duce mari..
  Unii încep sa le scoată strâmbe, fie curbate fie ascuțite, fie și-și... Unii hibrizi tolerează 2-3-4 fructe medii după care încep sa faca figuri, altii le tolerează chiar mari. Alții cum ai lăsat un castravete necules și sga făcut de porci, cum începe sa dea în nas și îți face numa covrigi, după aia pierzi câteva treceri de cules...De ce le pierzi? Pentru ca odată ce el a apucat sa formeze din  o generație de flori fructe necomercializabile, aștepți 4-5-6 zile sa le poți elimina și sa îți crească tura următoare de flori...
Uneori Revenirea asta poate dura mai mult...

Trebuie i teles ca aceasta planta, ca și alte cucurbitacee, gen pepenele, dacă are în ce sa bage, Adică fruct dominant, mare, în ala baga....
Unii hibrizi sacrifica restul fructelor. Alții. Aia cu adevărat buni, baga uniform și în cele tinere.

Grădinarul profesionist deci se uita la asemenea detalii....alea su t criteriile sale, nu câte kile face... Contează câte poate el face, grădinarul, și mai ales câte poate face sa le și vândă bine. Adică sa aibă calitate.

Sa faci producție impune lucrări, în special copilirea și palisare, implicit contează cum creste, cum emite copii și fruct, cât și unde...
Apoi problema la castravete e și culesul.. Cât culegi, la cât timp? Ce mărime?
Sunt hibri, o care produc ca idioții mult, dar nu pot duce calitativ la mărime de. Comercializare...
Ei au rostul lor, pt conserve se culege cât degetul, ai nevoie de cât mai multe fructe mici...
Dacă te duci la piață aia sub o anumita dimensiune se ofilesc imediat, indiferent ce le faci...
Te obliga sa aduni zilnic și devii sclavul lor sau poți trece la 2 zile prin ei? Duce planta sau dacă azi nu ai rupt după aia stai pe bara cu poată o saptamana?


În funcție de aceste criterii și ținând cont și de nevoi/destinație faci comparații și clasamente, și bine 3 sa faci unul lângă altul


Aiureli cu mana și mozaic nu prea au legătură cu o comparație realista pt ca astea sunt probleme rare în culturile făcute cât de cât ok..

Am mai spus, problemele castraveților sunt dăunătorii, în special păianjen și trips, ca boli fainare în solar.... Afara puțin altceva dar în mare tot alea sunt cele mai severe, cu mențiunea ca fainare apare mai greu și în ge eral spre toamna...

Personal am rămas pe codul de la seminis, ca allrounder, asa de amuzament bag și câteva fire de ekol daca am. Semințe,sa vad comparativ cum se comporta(in general pune un prieten pt vânzare răsad și iau și eu 3 fire martor), și în ultimii 2-3 ani am folosit și cassius iar anul asta îmi voi cumpăra semințe pt ca la murat e peste restul datorita calității fructului, evident din punctul meu de vedere.








Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate