Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

zid comun sau nu? Casa care sta sa cada

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
Niciun răspuns pentru acest subiect

#1
theolina

theolina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 01.10.2009
Nu prea scriu pe acest forum, dar acum am vreo 2 probleme spinoase legate de un apartament la casa proaspat achizitionat prin programul prima casa.
1.Imi impart locuinta cu un singur vecin in cota 1/3...el are partea cu vedere la strada si 2/3 din constructie si teren. Acesta a parasit casa de mai bine de 10 ani, este debransat de la utilitati (mai putin apa care a fost platita de fosta proprietara intrucat contractul este pe numele lui). Toata casa este cam descentrata si in stare avansata de degradare ( partea mea e in stare mai buna). Mi-e frica sa nu se darame partea lu de casa pt. ca are inclinatie catre sosea iar in camera cu perete comun am zidul crapat. Partea lui de casa are fundatie de caramida, a mea din beton. Acoperisul sau are grinzile lasate, tigla sparta, crapaturi pe aproape toti peretii, iar hornul da sa cada. M-e frica sa nu se darame in viitor...cel putin nu pe proprietatea mea. De asemenea acesta nu are impozitele platite de cand a plecat din tara. Pot face cumva sa intru in posesia cladirii sale si sa o reabilitez sau sa o demolez? Pot sa-i cer cuiva sa o reabiliteze, demoleze...sa o vanda primaria ( presupun ca ar fi trebuit sa-l execute silit de multa vreme).
2. Tot a mea casuta are un zid care da direct in curtea vecinului. Zidul are 6-7 m inaltime ( am acoperis intr-o apa). Am si o fereastra care da direct in curtea vecinului ( si asa apare pe schita facuta de pers. autorizata).Nu exista distanta intre casa si curtea vecinului. Acest zid sta in bataia ploii, acoperisul este construit incorect si superficial. Vecinul depoziteaza gunoaie care stau lipite de zid si pastreaza umiditatea. As dori sa fac lucrari de hidroizolare a fundatiei si sa izolez termic acel zid insa pt. asta trebuie sa intru in curtea vecinului si s-ar putea sa nu-mi dea acceptul mai ales ca acolo tine si cainii. Acest zid poate fi considerat zid comun? Ce masuri legale pt sa iau in cazul in care mi se refuza accesul in curte?

Editat de theolina, 15 martie 2012 - 01:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate