Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Linux/Unix probleme, cannot open theme file usr share kde4 apps kdm themes ethais

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011
de curand am instalat OS Kubuntu 10.04 si l-am folosit numai o zi..M-am minunat de ce poate sa faca, si de setarile lui etc. si printre ele si-a facut un upgrade: kgetpack sau cam asha ceva...cand am facut reboot dupa upgrade,mi-a dat eroarea asta "cannot open theme file usr share kde4 apps kdm themes ethais" ...apoi imi apare command line...nu ma pricep deloc habar nu am ce sa fac...poate cineva sa-mi explice ce sa fac??? Multumesc  :)

#2
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Probabil este "corupt" (nu cunosc termenul în română) fișierul acela din temă.
Schimbă tema sau încearcă s-o reinstalezi.

#3
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011

 dobrotescunicol, on 6th November 2011, 02:04, said:

Probabil este "corupt" (nu cunosc termenul în română) fișierul acela din temă.
Schimbă tema sau încearcă s-o reinstalezi.

nu pot sa fac absolut nimic...imi apare consola "command line" unde pot sa-mi introduc username si parola,merge e ok....si de acolo nu mai stiu sa fac nimic...sa revin la normal...adik la login screen(cel normal)

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.
1- Te loghezi în linia de comanda cu nume user și parola de user.
2- dai comanda  sudo nano /etc/kde4/kdm/kdmrc
3- cauți linia Theme=/usr/share/kde4/apps/kdm/themes/ethais,( navigarea se face cu tastele săgeți, sus- jos și stânga- dreapta...) o modifici în Theme=/usr/share/kde4/apps/kdm/themes/oxygen-air, adică înlocuiești ethais cu oxygen-air, apeși Ctrl+o (e litera O, nu zero!) și apoi Enter pentru a salva modificarea, apeși Ctrl+x pentru a închide editorul de text.
4- dai comanda sudo reboot.
Baftă!  :console:

PS: și să știi că nu ai greșit tu cu ceva, e un bug... https://bugs.launchp...ace/ bug/517803  :cheers:

Edited by shogun1, 06 November 2011 - 08:07.


#5
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Bravo Shogun. Eu as fi recomandat sa stearga tot ~/.kde.

O sa incerc sa tin minte solutia ta. :)

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@danutHD: mulțumesc, tot ce contează acum e ca ”solicitantul” să reușească să facă așa... După o zi de utilizare Kubuntu mi se pare destul de improbabil, dar sper să avem de-a face cu-n tip talentat/ perseverent/ atent/ norocos.  :rolleyes:

#7
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011

 shogun1, on 6th November 2011, 11:10, said:

@danutHD: mul?umesc, tot ce contează acum e ca ?solicitantul? să reu?ească să facă a?a... După o zi de utilizare Kubuntu mi se pare destul de improbabil, dar sper să avem de-a face cu-n tip talentat/ perseverent/ atent/ norocos.  :rolleyes:

Multumesc foarte mult baieti!! sunteti de treaba toti  :kisstogether: ...daca as fi incercat,as fi reusit sigur ;) ....am incercat ceva asemanator(pentru ca am cautat pe net eroarea) dar nu asha bine explicata ca in limba romana de voi :)....am "rezolvat problema" in alt fel...nu stiu ce mi-a trecut mie prin cap sa-mi instalez Ubuntu...si l-am instalat ultimu ubuntu (versiunea 11.10 credk ) si kubuntu s-a sters :(...ma gandeam ca pot sa le pastrez pe amandoua....dar din xp nu am putut sa fac partitia reiserFS in 2 parti(unul pt ubuntu si unul pentru kubuntu)...nu am acces la el...in fine.Am instalat ubuntu si sper sa nu mai am surprize...dar daca cumva o sa mai am,stiu la cine sa apelez  :thumbup:

P.S. Kubuntu mi se par mult cu mult mai "fain" si mai "cool" decat ubuntu...ubuntu seamana destul de bine cu windows(ceea ce nu-mi place),pe cand kubuntu nu prea...Si pe Kubuntu ai multe desktop effects...ce-mi plac de numaaaa :)) si nu numai.Multe altele

Edited by fineas2005, 06 November 2011 - 15:30.


#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.
Dacă-ți place așa mult Kubuntu ( e de fapt Ubuntu cu altă interfață grafică, KDE...  :rolleyes:  ), poți să-l instalezi. Deschizi un terminal și dai comanda: sudo apt-get install kubuntu-desktop. După terminarea instalării Kde, logout-login și ai de ales între Ubuntu și Kubuntu (Kde 4 cred că scrie).

#9
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011

 shogun1, on 6th November 2011, 16:55, said:

Salut.
Dacă-?i place a?a mult Kubuntu ( e de fapt Ubuntu cu altă interfa?ă grafică, KDE...  :rolleyes:  ), po?i să-l instalezi. Deschizi un terminal ?i dai comanda: sudo apt-get install kubuntu-desktop. După terminarea instalării Kde, logout-login ?i ai de ales între Ubuntu ?i Kubuntu (Kde 4 cred că scrie).

yeahm yeahmm....ce interesant,..cum de stii atatea comenzi si astea toate  :o ...am bagat ce mi-ai zis si dupa aia imi spune:
"Reading package lists... Done
Building dependency tree      
Reading state information... Done
E: Unable to locate package kubutu-desktop"...:-??

Edited by fineas2005, 07 November 2011 - 00:10.


#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sudo apt-get install kubuntu-full nu kubuntu-desktop
il gasesti si in software center , totusi ,acum dupa ce m-am uitat si in synaptic exista si pachetul kubuntu-desktop , ar trebui sa mearga si comanda aia
sa instalezi si Kubuntu restricted extras
cred ca inainte de apt-get install trebuia  sudo apt-get update ca sa faca un refresh al pachetelor disponibile si dupa aia l-ar fi gasit

Edited by chilly willy, 07 November 2011 - 00:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate