Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Probleme cu cablul? Sau switchul?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Cristy, on Oct 2 2005, 19:36, said:

Renderman sa te vad eu cum prostesti tu electronii pe distante mai mari cand o sa-ti apara loss de o sa zici de nu o sa stii de ce nu merge reteaua, asha cum se plange si initiatorul thread-ului. Citeste te rog intai despre influenta torsadarii asupra campului electromagnetic inainte sa te exprimi.

Unforsaken: in cazul in care se mufeaza cum ai procedat te poti trezi cu pierderi la 5m, cu atat mai mult la 50. Mufeaza cu una dintre cele 2 scheme clasice si nu vei avea probleme.

<{POST_SNAPBACK}>


Cablul meu are cam 10-15 metri si merge ok (10-11MB/s), deci i-am ametit destul de bine. Oricum sper ca problema lui sa fie de la mufare si nu de la vreun fir intrerupt pe parcurs...

Ok m-am documentat. Firele tre' sa fie perechi pt distante f mari... (cred ca si eu le-am pus tot perechi dar le-am mufat acu un an sau doi si nu mai tin minte  :P )
http://bwcecom.belde...rs/wcfsbetp.HTM
Nu conteaza culorile etc. Singurul lucru care conteaza e ca firele de send si alea de receive tre sa fie perechi (altfel nu se poate face filtrarea zgomotului produs de interferente electromagnetice & shit)

Edited by renderman, 02 October 2005 - 19:10.


#20
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

Cristy, on Oct 2 2005, 18:36, said:

Renderman sa te vad eu cum prostesti tu electronii pe distante mai mari cand o sa-ti apara loss de o sa zici de nu o sa stii de ce nu merge reteaua, asha cum se plange si initiatorul thread-ului. Citeste te rog intai despre influenta torsadarii asupra campului electromagnetic inainte sa te exprimi.

Unforsaken: in cazul in care se mufeaza cum ai procedat te poti trezi cu pierderi la 5m, cu atat mai mult la 50. Mufeaza cu una dintre cele 2 scheme clasice si nu vei avea probleme. Termenul de torsionare ne este nici pe departe sinonim cu conceptul de cross-over folosit in conexiunile peer2peer.

<{POST_SNAPBACK}>

Scheme clasice? Vreau si eu una, aplicabila in cazul meu, de la switch la un calculator VA ROG!

#21
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
nimeni?~!?

#22
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Transmisia se face diferential, de aceea e important sa fie rasucite intre ele cablurile 1 si 3, respectiv 2 si 6. Asta asigura imunitate la zgomot.
Cablul de la computer la switch este drept (firele dintr-un capat sint la fel si in celalalt) dar ramine necesitatea torsadarii din motivul explicat mai sus.

#23
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Daca tot ai deschis topicu asta, macar citeste ce au scris altii. Ti-a insirat zippy99 ordinea firelor, vezi doar sa fie la fel in ambele capete.

Pentru o legatura switch-calculator sau switch-switch se foloseste cablu mufat straight, desi nici crossover nu e gresit (asta pt. ca switch-urile au un mod auto prin care recunosc care e intrarea si care e iesirea).
Petru legatura calculator-calculator e musai sa folosesti crossover (adica iesirea de la primul sa mearga la intrarea celui de-al 2-lea si invers - asta pentru ca placile de retea nu sunt la fel de destepte ca un switch).

Uite aici SCHEMELE CLASICE  ;)

http://www.zytrax.co...es/tech_lan.htm

Si apropo, e acolo o schema care spune ca hub-urile sau switch-urile se leaga crossover - e un adevar partial, valabil doar pt. hub-uri - deoarece hub-urile nu sunt la fel de destepte ca switchurile si nu au functia aia de auto-recunoastere.

In concluzie, in cazul tau (switch-calculator) trebuie folosit un cablu stright mufat identic in ambele capete dupa norma TIA/EIA 568A wiring (sau B - care o preferi).

Edited by cuculean, 02 October 2005 - 23:26.


#24
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Doamne, eu am vorbit singur...


SUNT SUS, mari si importante thread-urile legate de mufari....  :death:

#25
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

laurentiu907, on Oct 3 2005, 06:37, said:

Doamne, eu am vorbit singur...
SUNT SUS, mari si importante thread-urile legate de mufari....  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Cum ziceam, nu stiu sigur daca problema este de la mufare!!!!

#26
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Dar IP-urile le-ai pus corect?


Cu bine,

Liviu

#27
savone

savone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.08.2005
Incearca sa schimb portul vezi daca merge
sau du-te in setarile placii,s-ar putea sa mearga pe 1/10 nu pe 10/100

#28
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Problem solved, era totusi de la mufare. Multumesc tuturor pentru sfaturi! :worthy:

#29
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003

laurentiu907, on Oct 3 2005, 06:37, said:

Doamne, eu am vorbit singur...
SUNT SUS, mari si importante thread-urile legate de mufari....  :death:

<{POST_SNAPBACK}>



Si totusi...  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate