Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Probleme cu cablul? Sau switchul?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Zilele trecute am legat un vecin in retea. Cablul venea initial de la cineva de pe strada si intra la mine in calculator, deci eu eram cap de linie ca sa zic asa. Acum am luat un switch Asus ( pe care scrie ca detecteaza automat crossover si alte alea) si am tras un cablu pana la vecinul respectiv. Problema e ca nu-l vede nimeni pe retea si nici el pe nimeni. Ledul de la switch nu clipaceste concomitent cu al meu si ala de la net, ci mult mai rar. Habar nu am, am mufat de 10 ori. Ledul de la placa lui de retea clipaceste, ii apare "local area...is now connected"... Habar nu am de ce nu merge!!!
Any ideea pls?

#2
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
La ce distanta se afla?
Ai pus in mufa perechile corect? Adica perechea portocalie sa fie torsadata, de asemenea si verde?

#3
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

ipman, on Oct 2 2005, 12:57, said:

La ce distanta se afla?
Ai pus in mufa perechile corect? Adica perechea portocalie sa fie torsadata, de asemenea si verde?

<{POST_SNAPBACK}>

Cablul nu sta suspendat, distanta este de 50 m. Nu stiu ce zici prin torsadat, eu am mufat asa: am luat aleator culorile si am notat ordinea, apoi am pus aceeasi ordine si la mufa de la celalalt capat. N-am procedat bine?

#4
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
ordinea este următoarea:
portocaliu cu alb
portocaliu
verde cu alb
albastru
albastru cu alb
verde
maro cu alb
maro

ordinea de mai sus corespunde părții care nu are țâmburușul ală de plastic..

#5
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Si crezi ca daca nu am respectat ordinea asta...nu merge? Ti-am zis..in placa lui de retea apare activitate, compul lui trimite pachete dar nu primeste nimic.

#6
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
pune-le așa și o să meargă..

#7
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

zippy99, on Oct 2 2005, 13:28, said:

pune-le așa și o să meargă..

<{POST_SNAPBACK}>

multumesc mult, am sa incerc maine, momentan nu mai am mufe si nici de unde sa cumpar. Pana una alta mai sunt alte pareri? Pentru ca si celalalt cablu este la fel, aleator mufat si merge perfect la mine...
P.S. Un cablu pleaca din switch la mine si unu la vecinul meu. Ala care vine la mine merge perfect cu toate ca e mufat in alta ordine decat cea indicata de zippy.

Edited by UnForsaken, 02 October 2005 - 14:12.


#8
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
nimeni?

#9
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
http://www.netspec.c...sk/wiredoc.html
la sertizare vezi să se ducă firele până în capătul mufei, adică să le poți vedea când te uiți la mufă frontal..

Edited by zippy99, 02 October 2005 - 15:23.


#10
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
bine ma dar celalalt cablu de ce  merge perfect si e mufat tot asa aleator?

#11
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
up

#12
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

zippy99, on Oct 2 2005, 14:17, said:

ordinea este următoarea:
portocaliu cu alb
portocaliu
verde cu alb
albastru
albastru cu alb
verde
maro cu alb
maro

ordinea de mai sus corespunde părții care nu are țâmburușul ală de plastic..

<{POST_SNAPBACK}>

....iete ca eu am reusit sa prostesc electronii si sa-i fac sa intre prin fire de alte culoare... te superi?

#13
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
conteaza cum le-ai luat aleatoriu!!!! de exemplu perechile de transmisie si receptie trebuie sa fie torsionate (1-2 si 3-6) daca 1 si 2 sau 3 si 6 nu sunt din aceasi pereche se scade calitatea transmisiei enorm. Placa detecteaza ca are semnal dar atat!
" ....iete ca eu am reusit sa prostesc electronii si sa-i fac sa intre prin fire de alte culoare... te superi?"
nu se supara nimeni dar dura 2 (doua) minute sa cauti cu google cum se face un cablu. .. se plateste!

#14
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
S-a mai discutat de 1000 de ori cititi thread-urile marcate cu important... cele legate de cablari..

#15
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
uite aci
http://forum.softped...showtopic=34762

#16
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

neoliviu, on Oct 2 2005, 18:09, said:

conteaza cum le-ai luat aleatoriu!!!! de exemplu perechile de transmisie si receptie trebuie sa fie torsionate (1-2 si 3-6) daca 1 si 2 sau 3 si 6 nu sunt din aceasi pereche se scade calitatea transmisiei enorm. Placa detecteaza ca are semnal dar atat!
" ....iete ca eu am reusit sa prostesc electronii si sa-i fac sa intre prin fire de alte culoare... te superi?"
nu se supara nimeni dar dura 2 (doua) minute sa cauti cu google cum se face un cablu. .. se plateste!

<{POST_SNAPBACK}>

de ce sa fac torsionare daca legatura este Switch- computer?!?!

#17
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
plus ca majoritatea vb despre mari retele de firma...etc. Eu nu inteleg de ce nu merge reteaua, nu am zis ca e neaparat de la mufe....

Am gasit N topic-uri despre mufare si retele...dar nu asta ma intereseaza....

Vreau sa stiu de ce totusi in placa de retea a aluia ledul clipeste intermitent si totusi nu ne vedem pe retea!

Edited by UnForsaken, 02 October 2005 - 18:29.


#18
Cristy

Cristy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.04.2002

renderman, on Oct 2 2005, 17:59, said:

....iete ca eu am reusit sa prostesc electronii si sa-i fac sa intre prin fire de alte culoare... te superi?

<{POST_SNAPBACK}>

Renderman sa te vad eu cum prostesti tu electronii pe distante mai mari cand o sa-ti apara loss de o sa zici de nu o sa stii de ce nu merge reteaua, asha cum se plange si initiatorul thread-ului. Citeste te rog intai despre influenta torsadarii asupra campului electromagnetic inainte sa te exprimi.

Unforsaken: in cazul in care se mufeaza cum ai procedat te poti trezi cu pierderi la 5m, cu atat mai mult la 50. Mufeaza cu una dintre cele 2 scheme clasice si nu vei avea probleme. Termenul de torsionare ne este nici pe departe sinonim cu conceptul de cross-over folosit in conexiunile peer2peer.

Edited by Cristy, 02 October 2005 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate