Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Probleme cu cablul? Sau switchul?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Cristy, on Oct 2 2005, 19:36, said:

Renderman sa te vad eu cum prostesti tu electronii pe distante mai mari cand o sa-ti apara loss de o sa zici de nu o sa stii de ce nu merge reteaua, asha cum se plange si initiatorul thread-ului. Citeste te rog intai despre influenta torsadarii asupra campului electromagnetic inainte sa te exprimi.

Unforsaken: in cazul in care se mufeaza cum ai procedat te poti trezi cu pierderi la 5m, cu atat mai mult la 50. Mufeaza cu una dintre cele 2 scheme clasice si nu vei avea probleme.

<{POST_SNAPBACK}>


Cablul meu are cam 10-15 metri si merge ok (10-11MB/s), deci i-am ametit destul de bine. Oricum sper ca problema lui sa fie de la mufare si nu de la vreun fir intrerupt pe parcurs...

Ok m-am documentat. Firele tre' sa fie perechi pt distante f mari... (cred ca si eu le-am pus tot perechi dar le-am mufat acu un an sau doi si nu mai tin minte  :P )
http://bwcecom.belde...rs/wcfsbetp.HTM
Nu conteaza culorile etc. Singurul lucru care conteaza e ca firele de send si alea de receive tre sa fie perechi (altfel nu se poate face filtrarea zgomotului produs de interferente electromagnetice & shit)

Edited by renderman, 02 October 2005 - 19:10.


#20
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

Cristy, on Oct 2 2005, 18:36, said:

Renderman sa te vad eu cum prostesti tu electronii pe distante mai mari cand o sa-ti apara loss de o sa zici de nu o sa stii de ce nu merge reteaua, asha cum se plange si initiatorul thread-ului. Citeste te rog intai despre influenta torsadarii asupra campului electromagnetic inainte sa te exprimi.

Unforsaken: in cazul in care se mufeaza cum ai procedat te poti trezi cu pierderi la 5m, cu atat mai mult la 50. Mufeaza cu una dintre cele 2 scheme clasice si nu vei avea probleme. Termenul de torsionare ne este nici pe departe sinonim cu conceptul de cross-over folosit in conexiunile peer2peer.

<{POST_SNAPBACK}>

Scheme clasice? Vreau si eu una, aplicabila in cazul meu, de la switch la un calculator VA ROG!

#21
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
nimeni?~!?

#22
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Transmisia se face diferential, de aceea e important sa fie rasucite intre ele cablurile 1 si 3, respectiv 2 si 6. Asta asigura imunitate la zgomot.
Cablul de la computer la switch este drept (firele dintr-un capat sint la fel si in celalalt) dar ramine necesitatea torsadarii din motivul explicat mai sus.

#23
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Daca tot ai deschis topicu asta, macar citeste ce au scris altii. Ti-a insirat zippy99 ordinea firelor, vezi doar sa fie la fel in ambele capete.

Pentru o legatura switch-calculator sau switch-switch se foloseste cablu mufat straight, desi nici crossover nu e gresit (asta pt. ca switch-urile au un mod auto prin care recunosc care e intrarea si care e iesirea).
Petru legatura calculator-calculator e musai sa folosesti crossover (adica iesirea de la primul sa mearga la intrarea celui de-al 2-lea si invers - asta pentru ca placile de retea nu sunt la fel de destepte ca un switch).

Uite aici SCHEMELE CLASICE  ;)

http://www.zytrax.co...es/tech_lan.htm

Si apropo, e acolo o schema care spune ca hub-urile sau switch-urile se leaga crossover - e un adevar partial, valabil doar pt. hub-uri - deoarece hub-urile nu sunt la fel de destepte ca switchurile si nu au functia aia de auto-recunoastere.

In concluzie, in cazul tau (switch-calculator) trebuie folosit un cablu stright mufat identic in ambele capete dupa norma TIA/EIA 568A wiring (sau B - care o preferi).

Edited by cuculean, 02 October 2005 - 23:26.


#24
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Doamne, eu am vorbit singur...


SUNT SUS, mari si importante thread-urile legate de mufari....  :death:

#25
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

laurentiu907, on Oct 3 2005, 06:37, said:

Doamne, eu am vorbit singur...
SUNT SUS, mari si importante thread-urile legate de mufari....  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Cum ziceam, nu stiu sigur daca problema este de la mufare!!!!

#26
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Dar IP-urile le-ai pus corect?


Cu bine,

Liviu

#27
savone

savone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.08.2005
Incearca sa schimb portul vezi daca merge
sau du-te in setarile placii,s-ar putea sa mearga pe 1/10 nu pe 10/100

#28
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Problem solved, era totusi de la mufare. Multumesc tuturor pentru sfaturi! :worthy:

#29
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003

laurentiu907, on Oct 3 2005, 06:37, said:

Doamne, eu am vorbit singur...
SUNT SUS, mari si importante thread-urile legate de mufari....  :death:

<{POST_SNAPBACK}>



Si totusi...  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate