Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Despre șarpante - structura de rezistență

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
Niciun răspuns pentru acest subiect

#1
ciocio2002

ciocio2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 20.02.2007
Salutare tuturor.
Am o nelămurire: am auzit zilele trecute un proiectant mai în varstă spunînd că dacă panele intermediare ale unei șarpante se dispun la 2/3 din lungimea căpriorului (2/3 de la cosoroabă și o treime de la varf)  nu mai este necesară dispunerea panei de coamă. Eventual se va dispune constructiv o pană de coamă.

Știe cineva dacă asa este și în ce STAS/normativ se poate găsi vreo referință?

Am văzut pe diverse șantiere ca în anumite cazuri constructorii nu montează deloc o pana de coama și îmbină direct căpriorii cu sau  fără clești. Sincer nu am reușit să-mi dau seama dacă fac acest lucru pentru economie de material sau din alt motiv.

Ar fi interesant de văzut situațiile în care nu este necesară montarea panei de coamă (in general acest element structural este dispus din inerție).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate