Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Set-top box software

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
skunky

skunky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.09.2006
Salut.
    Nu prea ma pricep la mecanismul de functionare al sistemului, nici la protocolul prin care se face acest streaming video.
Am un abonament RTC Interactiv, si un zyxel STB-1001H instalat.
   Intrebarea este daca as putea cumva inlocui acest echipament cu un vlc sau alta solutie software (vreun media center eventual) de emulare a stb-ului.
Am observat ca acest echipament, in momentul in care functioneaza, face trafic continuu pe 5000 UDP probabil catre server-ul de streaming.
Ideea este ca nu stiu cum se afiliaza la grupul de unicast, si cum ar trebui sa fac pentru a primi acest stream si a schimba canalele pe un client soft (linux sau windows).

.

#2
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Este putin mai complicat fiindca ca idee iptv-ul este reversul streaming-ului :
- Pt. streaming ai nevoie de un tuner tv intern ( sa zic ) si apoi din softul propietar daca are aceasta functie ( de steaming ) sau cu alt soft avand functia respectiva sau dedicat poti trimite live prg. receptionate cu acel tuner tv intern pe net/retea locala
- Pt. iptv procesul este invers , iti vin de pe net informatiile/grila de prg. si trebuie sa ai iarasi un tuner tv intern care sa poata receptiona/memora grila respectiva de prg.
E acest tuner este inclus in device-ul dedicat iptv-ului si de care dispui , insa tu nu stii ca in interior exista un tuner tv fiind dus in eorare de conectarea directa la net si apoi la pc
Deci cu un simplu soft nu prea pot inlocui acel device dedicat iptv-ului , cele descrise mai ss fiind doar ca idee a iptv-ului fara a intra in amanunte

#3
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postskunky, on 22nd September 2010, 10:51, said:

Intrebarea este daca as putea cumva inlocui acest echipament cu un vlc sau alta solutie software (vreun media center eventual) de emulare a stb-ului.
De emulat probabil s-ar putea emula, dar problema e ca sunt incriptate !
Asa ca nu ai cum sa le vezi pe PC, chiar daca reusesti sa obtii sursa.

@lupull:
Sorry, bu you're beating the fields.  B)

Edited by blue-line, 22 September 2010 - 17:34.


#4
skunky

skunky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.09.2006
Ok. Dar ceva hacking a facut cineva pe echipamentele astea ?
Chiar ma intereseaza solutia asta software.
Decriptarea canalelor este facuta hardware de catre zyxel ? Sau din configurarea "over the web" este specificata o parola de decodare ?
Ideea este ca vreau sa fac un linux media server in care sa-mi intre atat streamingul video, cat si liniile telefonice voip de la RTL (asterisk).

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Blue-line nici o prb. sint convins ca si tu in alte domenii bati campi ca si mine , insa a trebuit sa ii dau eu un raspuns ca apoi sa te bagi si tu in seama

#6
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postskunky, on 23rd September 2010, 08:59, said:

Ideea este ca vreau sa fac un linux media server in care sa-mi intre atat streamingul video, cat si liniile telefonice voip de la RTL (asterisk).
Pentru ceea ce vrei tu, singura solutie ar fi sa te angajezi la RTL, caci altfel nu cred ca vei obtine autorizatii pentru conectare directa la servere...


View Postlupull, on 23rd September 2010, 09:02, said:

Blue-line nici o prb. sint convins ca si tu in alte domenii bati campi ca si mine , insa a trebuit sa ii dau eu un raspuns ca apoi sa te bagi si tu in seama
Scuze, dar trebuia sa te corectez, altfel induci lumea in eroare cu aberatiile alea (tuner tv intern???) si ajung sa creada ca asa functioneaza !
Vezi ca exista mai sus un topic despre IPTV (GHID tehnic IPTV), in care se descrie sistemul.

Edited by blue-line, 23 September 2010 - 08:45.


#7
skunky

skunky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.09.2006
Treaba cu tunerul intern mi s-a parut si mie cel putin ciudata...

Ok.
Deci pana la urma... Ideal ar fi sa am un player de streaming iar cu calculatorul respectiv sa fac parte din acelasi grup de unicast cu restul devicelor din retea?
Sau un grup de unicast inseamna de fapt afilierea la un canal la un moment dat ?
Asta pe langa aspectele de decodare..
Mi-ar placea sa fie un pic dezvoltat subiectul si in zona asta. Sincer cred ca este o chestiune de timp sa putem subscrie la acelasi abonemant folosind solutii software proprii.
Doar exista atatea tipuri de autentificari pe retea.

#8
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Blue-line are dreptate, mai mult, daca tu ai reusi sa vezi cu alt device streamurile de la Rtc
ar fi cazul ca ei sa inchida IPTV-ul. Ii vor obliga furnizorii de content premium. Intrucat detin
criptare de la Verimatrix - una din cele mai solide de pe piata - este putin probabil sa poti
"sparge" protectia. Chiar daca o sa vezi temporar canale in clar (fii sigur ca pe cele benigne)
le ia 5 secunde sa-ti taie macaroana. Va sfatuiesc sa inchidem acest gen de discutii, sistemul
este construit ca sa nu poti face glumitze cu el. Pierdeti timpul, va spune un om de meserie.
Eu stiu cum poate fi spart dar deontologia profesionala ma impiedica pana si macar sa-ncerc.
In plus sunt si partener Verimatrix asadar este obligatia mea sa capacesc "gaurile" sistemului
care de fapt nu sunt ale criptarii in sine, ci a indolentzei operatorului care-l implementeaza ...

Edited by DoruPetrescu, 23 September 2010 - 18:05.


#9
abram_burel

abram_burel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.09.2004

View PostDoruPetrescu, on 23rd September 2010, 19:01, said:

... daca tu ai reusi sa vezi cu alt device streamurile... Ii vor obliga furnizorii de content premium...

Inteleg atitudinea, dar nu e... progresista :)
Care ar fi buba sa existe posibilitatea de a vedea IPTV pe PC, fie si functionand ca o clona a STB-ului? Ce pierde furnizorul de servicii si ce pierde "furnizorul de content premium"?
Majoritatea oamenilor nu se vor gandi la asa ceva. Pentru ei, "captivitatea" ofertei "normale" a oricarui furnizor e cel putin comoda.
Sunt insa unii care vor sa profite ca PC-ul descarca niste torrente pentru a vedea ceva de la televizor pe monitor. Ce-i rau in asta (in afara de faptul ca statutul torrentelor e consideral oarecum ilegal, dar folosit la maxim de unii furnizori din Ro si dorit al draq de altii).
Istoria din toate timpurile a aratat ca incercarile de a bloca comportamentul (fie el si minoritar la inceputuri) sunt doar incercari disperate ale celor care nu inteleg incotro ne indreptam.
In ultima instanta e o chestiune de model de afaceri. Si el, desigur, supus inertiilor de intelegere.

#10
skunky

skunky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.09.2006
Ideea este ca o data ce capturez aceste stream-uri pe un device ce nu apartine RTC, acestia nu mai au control asupra distributiei mai departe. Eu pot trimite canalele catre alti receptori ce nu platesc un abonament lunar. Probabil de aici si aceasta atitudine. Am avut acesata problema si cu VoIP. Am sunat la RTC si le-am cerut parola de autentificare sip a numarului meu de telefon, pentru a configura un  server voip acasa. Bineinteles ca nu s-a putut solutiona.
cererea. Sunt sigur ca cel putin in privinta asta este doar o chestiune de timp, alti provideri ofera aceste informatii tocmai pentru a incuraja numarul de convorbiri facturate.
Ganditi-va ca mergeti in strainatate, si de pe un softphne conectat la internet va sunati cunoscutii utilizand numarul de RTC ca si cum ati fi acasa.

#11
abram_burel

abram_burel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.09.2004
E chestie de timp si asta :)
Astazi, de exemplu, care ar fi pierderea daca ai putea sa vezi pe PC canalele "normale"? Furnizorii lor de content, non-premium recunosc, ar fi bucurosi sa mai creasca sansa de a face audienta.
Pe de alta parte, nu spune nimeni neaparat ca ar fi vorba de piraterie, din contra. Ca sa o descurajezi, ar trebui sa facilitezi ceea ce ii convine utilizatorului, aka clientul.
Daca totusi vorbim de piraterie, asta e alta poveste. Se discuta pe undeva pe forum?

#12
adydeac

adydeac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.05.2007

View PostDoruPetrescu, on 23rd September 2010, 19:01, said:

Blue-line are dreptate, mai mult, daca tu ai reusi sa vezi cu alt device streamurile de la Rtc
ar fi cazul ca ei sa inchida IPTV-ul. Ii vor obliga furnizorii de content premium. Intrucat detin
criptare de la Verimatrix - una din cele mai solide de pe piata - este putin probabil sa poti
"sparge" protectia. Chiar daca o sa vezi temporar canale in clar (fii sigur ca pe cele benigne)
le ia 5 secunde sa-ti taie macaroana. Va sfatuiesc sa inchidem acest gen de discutii, sistemul
este construit ca sa nu poti face glumitze cu el. Pierdeti timpul, va spune un om de meserie.
Eu stiu cum poate fi spart dar deontologia profesionala ma impiedica pana si macar sa-ncerc.
In plus sunt si partener Verimatrix asadar este obligatia mea sa capacesc "gaurile" sistemului
care de fapt nu sunt ale criptarii in sine, ci a indolentzei operatorului care-l implementeaza ...

Ok, am inteles, DoruPetrescu e un profesionist in adevaratul sens al cuvantului. Dar mie mi se pare o prostie, atata timp cat eu platesc un abonament, sa nu pot vedea respectivele programe unde si cand vreau eu. Nu mi se pare normal ca furnizorii sa iti dicteze ce aparatura sa folosesti. In cel mai rau caz sa iti sugereze anumite echipamente, dar nu sa te oblige la asa ceva. Ce frumos ar fi sa iti interzica sa folosesti alte TV-uri decat LG, sau alte calculatoare decat DELL, etc.
Nu incerca nimeni sa sparga o criptare, imi trebuie doar plugin-ul si cheia aferenta. Astfel nu fac decat sa beneficiez de serviciile pe care le platesc. In plus, decodorul lor (Pirelli) moare cand ti-e mai draga lumea. Daca eu aleg ulterior sa il distribui mai departe, e treaba mea: incalc legea si sunt pasibil de pedeapsa. Unde e prezumptia de nevinovatie?

#13
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Principiile tale sunt oarecum corecte, din pacate nu ne tin de foame.
Let me put it this way: acolo unde nu avem de-a face cu secrete de Stat nimeni nu se supara
daca cineva intra pe usa din dos. Competenta celui ce reuseste este atat de ridicata incat chiar
merita sa vada gratis orice. Competenta asta de obicei este insotita si de venituri pe masura,
asadar persoana in cauza are bani sa plateasca si de 10 ori abonamentul si nu se complica sa
se murdareasca pe maini. Nici n-o sa se laude vreodata la cineva c-a spart protectia, crede-ma.

#14
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postadydeac, on 8th October 2010, 01:12, said:

Dar mie mi se pare o prostie, atata timp cat eu platesc un abonament, sa nu pot vedea respectivele programe unde si cand vreau eu. Nu mi se pare normal ca furnizorii sa iti dicteze ce aparatura sa folosesti. In cel mai rau caz sa iti sugereze anumite echipamente, dar nu sa te oblige la asa ceva. Ce frumos ar fi sa iti interzica sa folosesti alte TV-uri decat LG, sau alte calculatoare decat DELL, etc.
In plus, decodorul lor (Pirelli) moare cand ti-e mai draga lumea.

Trebuie sa intelegi ca business-ul IPTV inseamna livrarea de content pe dispozitivele AUTORIZATE.
Faptul ca clientul software IPTV nu este in lista dispozitivelor oferite, e o problema de business. Exista niste riscuri folosind o copie de client, si nimeni nu-si asuma respectivul risc.
Referitor la faptul ca boxul Pirelli crapa, ai macar optiunea sa alegi un alt tip de STB.
Personal ti-as recomanda Amino, e o platforma la care stiu ca s-a muncit mult sa fie stabila.

Edited by blue-line, 08 October 2010 - 01:06.


#15
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
FORUMUL SOFTPEDIA NU INCURAJEAZA DISCUTIILE PE TEMA BRESELOR DE SECURITATE ALE SERVICIILOR TV !
DIN PARTEA MODERATORILOR ACEST SUBIECT ESTE INCHIS !
SE POT DISCUTA IN CONTINUARE PROBLEME CE TIN DE SERVICII OFERITE OFICIAL PE CALCULATOR
BAZATE PE CLIENTI SOFTWARE AUDITATI SI AUTORIZATI DE PROVIDERII DE CONTENT.

Edited by DoruPetrescu, 08 October 2010 - 01:44.


#16
nicoleta20

nicoleta20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.04.2007

View PostDoruPetrescu, on 8th October 2010, 02:18, said:

FORUMUL SOFTPEDIA NU INCURAJEAZA DISCUTIILE PE TEMA BRESELOR DE SECURITATE ALE SERVICIILOR TV !
DIN PARTEA MODERATORILOR ACEST SUBIECT ESTE INCHIS !
SE POT DISCUTA IN CONTINUARE PROBLEME CE TIN DE SERVICII OFERITE OFICIAL PE CALCULATOR
BAZATE PE CLIENTI SOFTWARE AUDITATI SI AUTORIZATI DE PROVIDERII DE CONTENT.

Doru, este adevarat ca RTC are un client software pentru IPTV care poate fi rulat direct pe PC ?

#17
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Evident, Verimatrix are un java-based client cu securitatea aferenta criptarii lor.
La fel si RCS are client de Securemedia pentru PC chiar si de telefon cu android.
Problema livrarii pe PC nu este una tehnica ci tine strict de modelul de business
al fiecarui operator. Nu cred ca PC-client-ul va fi o problema in viitorul apropiat ...

#18
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostDoruPetrescu, on 9th October 2010, 14:33, said:

Evident, Verimatrix are un java-based client cu securitatea aferenta criptarii lor.
La fel si RCS are client de Securemedia pentru PC chiar si de telefon cu android.
Problema livrarii pe PC nu este una tehnica ci tine strict de modelul de business
al fiecarui operator. Nu cred ca PC-client-ul va fi o problema in viitorul apropiat ...
as renunta la digitv satelit pentru un abonament pentru PC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate