Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Incarcator la sculele Einhell. Formatare acumulator.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006
Am gasit o oferta care mi se potriveste la Praktiker: set de surubelnite Einhell cu acumulator de 14,4 si respectiv 3,6V la 109RON. De la magazin mi-a spus ca formatarea acumulatorilor se face cu 3 incarcari de minim 12h urmate de descarcari complete.

Initial acumulatorul era complet descarcat, in momentul cand am pus bateria in soclul de incarcare, LED-ul arata ca "se incarca" cf. manualului. Insa dupa cca. 20 de ore LED-ul sta tot aprins. In manual scrie ca decuplarea nu se face automat cand incarcarea e gata. Am probat in masina si pare incarcat, deci scula functioneaza in parametrii normali.

Intrebare: este incarcatorul defect (sau poate pur si simplu doar prost conceput - LED-ul nu se stinge oricat de incarcat ar fi acumulatorul) sau inca nu s-a incarcat (>30h!) si atunci e defect acumulatorul ?

La voi cum a fost prima incarcare la scule Einhell ? Se va remedia problema, in timp, dupa formatarea acumulatorului ?

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Principala problema a acestor scule OEM de China este bateria.
Sunt probleme adesea chiar de la inceput, pana la faptul ca ramai in pana prostului in mijlocul muncii :)
Eu am patit-o cu un Skil.

Dupa 3 zile de repaos bateria era de nefolosit.
Intr-un sfarsit a murit adaptorul de icnarcat bateria, asa ca de 2 ani am trecut pe Black&Decker.
Mi se par cele mai OK ca pret/performanta pentru lucrari non-profesionale.

Chiar am scris despre asta:
http://forum.softped...-CD12C-168.html

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postmagicfiresnake, on 17th August 2009, 22:37, said:

Intrebare: este incarcatorul defect (sau poate pur si simplu doar prost conceput - LED-ul nu se stinge oricat de incarcat ar fi acumulatorul) sau inca nu s-a incarcat (>30h!) si atunci e defect acumulatorul ?

La voi cum a fost prima incarcare la scule Einhell ? Se va remedia problema, in timp, dupa formatarea acumulatorului ?
nu se remediaza nimic, ca nu e nici o problema.
ledul nu-ti indica nivelul incarcarii ci doar ca e bagata bateria la incarcat.
daca e complet goala dupa 5-6 ore se incarca complet.
n-o mai tine atat de mult in priza la incarcat, 30 de ore.
dupa 4-5 incarcari se formateaza complet.
nu-ti mai face atatea probleme.
e o marca modesta, deci nu trebuie sa te astepti la minuni de la ea. dar iti vei face treaba cu ea daca o incarci din timp si nu exagerezi cu folosirea ei, desi eu am muncit si ore in sir cu un acumulator einhell

#4
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
am si eu un acumulator 14v de la de la o surubelnita einhell, defect.
oricat l-ai incarca, indica mai putin exact cu tensiunea unui acumulator component [adica total cca 13.2v].
are cineva idee de unde se poate cumpara un acumulator separat pentru aceasta sau o celula acumulatoare componenta de 1,2v?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate