Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

home cinema cu hdmi in si out

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Salut,
Vreau sa imi iau un home cinema.
De fapt ma intereseaza mai mult un sistem de sunet 5.1 pe care sa il ascult la filmele HD puse de pe laptop.
Acum am un cablu hdmi intre laptop si TV.
E clar ca sunetul de pe laptop doar prin hdmi pot scoate... mai am iesirea de la casti .. dar iese din discutie.

Am vazut ca unele home cinema-uri au hdmi in si out.
Asta inseamna ca daca vin cu hdmi din laptop in hdmi in din dvd player si din dvd player plec prin hdmi out in tv ... nu ar trebui sa pierd nimic din calitate nu ?
dvd player-ul (cel din home cinema ) are hd scaling

Ma gandeam la  LG HT 904 TA .
In cazul in care mai stiti si alte home cinema-uri care au si hdmi in si out va rog sa imi ziceti.
Ca nu prea am gasit.. si nu se precizeaza peste tot.

Merci.

#2
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Sistemele la care faci referinta, indiferent cat de scumpe, nu decodeaza audio de pe HDMI.
LA banii aia mai bine un receiver gen onkyo tx-sr606 si boxe.
Din laptop sunetul se scoate optic cel mai bine (doar daca nu ai ghinionul sa detii unul din cele 10% laptopuri fara optical out), oricum rip-urile la care te uiti nu au track de sunet HD, au doar AC-3 sau DTS.
In general laptopurile au optical out pe unul din jackurile stereo.

#3
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Merci mult de raspunsul prompt.
Nu inteleg atunci de ce mai ai au hdmi in .. daca doar imagine proceseaza... nu prea are sens.
Eu am un hp dv7-1125ea ... dar din specificatii nu prea am vazut sa spuna ceva de audio optical out pe nicaieri.
Deci singura solutie ramane sa folosesc hdmi-ul.

eu ma uit de regula la mkv-uri .. si ele au 5.1 sau asa cred.
Nu ma intereseaza dvd player-ul.

laptopul as putea sa il conectez la receiver prin hdmi cu sunet si imagine ?

Merci mult

#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pai asta zic, pt mkv-urile alea 5.1 (care poate fi format AC-3 sau DTS) nu e nevoie si de audio pe hdmi, este de ajuns conexiunea optica daca o ai.

Oricum, ai grija ca cel mai probabil, laptopul tau nu stie sa scoata formate audio HD pe HDMI, de fapt cele mai multe scot maxim stereo si poate doar cu o combinatie dibace de drivere si codecuri sa scoti un amarat de DTS sau AC-3. (aici sper sa intervina cei ce stiu mai bine cum e cu sunetul scos din pc, eu am preferat sa scot de tot PC-ul din sistemul AV, nu se ridica la nivelul sculelor dedicate din nici un punct de vedere,...asta daca tii la calitate audio).

Dar, daca decizi sa investesti intr-un receiver de genul celui recomandat de mine (mai sunt si de la yamaha sau Harman Kardon), atunci posibilitatile de conectare sunt practic nelimitate, si da, vei putea lega laptop si ce mai vrei la el si sa intri la TV doar prin intermediu acelui receiver.

Edited by Mtz, 13 January 2010 - 13:19.
eliminat citat inutil, mai ales pentru o discutie in 2


#5
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Merci mult...
M-ai taiat craca de sub picoare .. dar e mai bine asa :)
Acuma ma gandesc ca daca se merita daca sa imi iau un Receivere AV sau unul stereo doar pentru sunet.
Am sa ma consult sa vad si diferentele de bani.

#6
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
Si eu caut raspuns la aceiasi intrebare, de mult timp...

daca scoti prin usb sunetul intr-o placa audio externa, si o bagi intr-un sistem 5.1 atunci poti vedea filmele .mkv in format HD si sunet 5.1 ?

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
Da, se poate, dar nu cumva costurile sunt prea mari, calitatea rezultata nu va fi oare indoielnica?
Nu e pacat de o frumusete de sunet DTS sa fie "schingiuita" de o placa de sunet cel mult mediocra, daca nu infecta?
Ca daca discutam de placi audio externe BUNE, venim la prima mea intrebare!

Sculele dedicate isi fac cu brio treaba pentru care au fost construite. Suntem prea saraci sa "umflam buzunarele" omuletilor mici si galbeni cumparand lucruri ieftine care avem impresia ca ne rezolva problema!
O increngatura de fire(si alea ieftine, ca suntem romani) car vor induce paraziti si in care o data cel putin ne vom impiedica.
Da, stiu, urmeaza argumentul: am deja laptop-ul. Mai bag ceva banuti si rup gura tagului cu super sistemul meu multimedia.
Daca chiar ai un laptop performant, un TV performant, un sistem Home Cinema performant, inseamna ca ai si bani pentru un NMT(vezi topicuri dedicate aici pe aria VIDEO).

Parerea mea: nu incercati sa carpiti, sa incropiti! Faceti un lucru ca lumea de la inceput pana la sfarsit!

#8
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
perfect de acord, dar asta ramane intrebarea: care este cea mai buna si decenta(ca pret) solutie pentru a transmite dintr-un laptop formate .mkv/DVD catre un LCD HD Ready, dar sa am si sunet 5.1.

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Un media player cu iesire analogica 5.1 pe sunet si hdmi pe video

#10
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
la care trebuie adaugat, probabil, un sistem audio 5.1 sau un receiver/amplificator si boxele eferente... corect ?

dar in acest caz (avand un media player) nu scoatem din ecuatie laptopul?

Edited by j.e, 04 December 2009 - 10:44.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
Pai asta vrea sa sugereze lupull!
Sa nu ne mai chinuim sa facem din rahat bici, cand exista deja scule dedicate!
Corect, nu suntem multumiti de niciun NMT existent actualmente pe piata, din varii motive(iesiri, intrari, decodari, zgomot, diacritice, update de firmware, PRET). Dar tehnologia evolueaza, caracteristicile se imbunatatesc, preturile scad.
Si eu, ca si Mtz, nu am TV-uri decat CRT, pentru ca nu consider momentul ca fiind propice pentru investitia respectiva, la sursele de semnal HD existente(TV).
Dar pentru cei ce au un LCD/Plasma si vor sa "vada" HD si sa "auda" HD, NMT-ul este solutia cea mai potrivita. Implica documentare serioasa, ceva banuti, inclusiv pentru partea audio.
Pana acum parca Dune e cel mai complet(si scump), si pe langa el trebuie si un sistem audio bun(fara decodor).
Dar se poate si cu o scula mai ieftina si cu un receiver(cu decodoare) cu boxe. Pana la urma, tot pe acolo ajungi cu banii!
Daca nu ai cumparat de la inceput un laptop cu iesire audio digitala si iesire video HDMI sau DVI, este o greseala ce nu poate fi usor reparata(din punct de vedere financiar).
Am un prieten care m-a consultat pe problema HD si care a vrut sa rezolve neaparat cu un laptop, fiind nevoit sa se deplaseze cu el. Si a luat Sony Vaio (6000 RON). Are TOT, inclusiv Blu Ray. Avea deja un LCD Sony Full HD si un Logitech Z5500. A trebuit doar sa-si ia cablu HDMI si cablu optic pentru audio.
Merge OK, dar la ce pret?

Edited by viceroy56, 04 December 2009 - 18:40.


#12
bogdann25

bogdann25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.03.2008
salutare,
am si eu o problema asemanatoare. am un laptop sony vaio vgn ar 61zu, cu blu-ray, si sistem 5.1 panasonic, cu player dvd, ipod docking station. are iesire hdmi laptopul, dar conectat la sistemul home cinema, parca nu ar fi facuta conexiunea. eu vrea sa ascult muzica de pe laptop in sistem 5.1, si sa vad filme, poate si un shooter, dar nu reusesc sa fac conexiunea. trebuie un upgrade de soft? undeva prin device manager? ce trebuie sa fac ca sistemul sa mearga?

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce sa faci? Sa citesti manualul sistemului ala Panasonic.
Nu cred ca sistemul Panasonic decodeaza sunetul venit pe intrarea HDMI, de obicei sunt numai "switching".

#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Bogdann25 , singura "rezolvare" din pacate pt. tine este sa folosesti iesirea video analogica ( VGA - Laptop ) la intrarea video pe care o ai la tv/lcd , iar pt. sunet iesirea de linie ( LINE OUT ) conectata la sist. audio Panasonic ( IN AUX ) si comutat in modul "DVD" pt. a-ti reda/imprastia sunetul pe toate boxele sist. audio ( asta in cazul in care sist. audio stie sa faca asa ceva )

#15
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Singurul home cinema care face si decodarea de pe HDMI este Samsung HT-TXQ 120.
Eu asa ceva mi-am luat. Am dat pe el ~3000 RON.  E mult, e putin acuma depinde din ce unghi privesti.
Poate pentru un home cinema e mult dar e cea mai ieftina "scula completa" care stie decodare de pe hdmi 1.3a.
Pot sa zic ca se aude foarte bine, nici nu se compara cu cinema-ul din Iasi de la Iulius Mall.. unde se aude naspa parerea mea.
Orice alta varianta ar costa ~ 20 mil numai echipamentul si aplificarea + boxe.

#16
djasu82

djasu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.01.2007
cred ca asa ceva ti-ar trebui sau ma rog poate si ceva mai bun dar costa

#17
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
hello, am vazut topicul asta interesant din 2009 vreau sa aduc completari:

HDMI in e pentru a aduce sunet digital in Homecinem si nu tine cont de placa de sunet a calculatorului devreme ce e sunet digital. Cel mai usor obtii dintr-o placa video si poti cara chiar si 7.1 cu toate decodarile existente la momentul acesta. Sunetul e decodat de Homecinema si redat la calitatea lui.

De obicei modelele cu HDMI IN sunt scumpe pentru ca sunt cele mai capabile in reproducerea sunetului de inalta calitate.

Conteaza foarte mult versiune de HDMI disponibil pe sistemul de iesire (laptop / placa video / placa de sunet) Am inpresia ca minim e HDMI 1.3 ca sa stie toate decodarile.


Posibil la autorul topicului modelul sau de laptop sa nu aibe in placa video implementat sunet decat 2.0, daca HDMI poate transporta 7.1 nu e neaparat ca si placa video sa stie sa scoata 7.1 depinde de placa video. De obicei placile video high end stiu toate. EX: AMD x270 ~ x290 , nVidia GTX  660 ~ 980

Exemplu: sunet scos din placa video nVidia prin HDMI cu capacitate pana la 7.1 canale
http://s20.postimg.o...e3/Untitled.png

Edited by kreeper, 11 December 2015 - 11:42.


#18
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Lg HB966TZ  are 2 HDMI in si 1 HDMI out si decodeaza sigur si dolby ac si dts de pe hdmi .Testat de pe un egreat r300 cu audio in raw.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate