Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

accident auto cu masina veche victima

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Salut,
Am fost lovit de 2 ori in spate intr-o benzinarie (stationam) de o masina. Prima data tanti nu a frinat, a doua oara a apasat pe acceleratie in loc de frina si mi-a mai tras-o o data.
Am mers la politie si s-a constatat asa:
- tanti vinovata
- nici eu nici ea nu am consumat alcool
- avariile mele: bara spate, stop, hayon, aripa spate, usa dreapta spate blocata

Am luat o copie dupa RCA-ul cucoanei si mai incolo o sa trec pe la asigurari sa vad exact ce si cum.
Azi noapte am fost la un tinichgiu si mi-a zis ca ar trebui sa o duc undeva unde au presa de tras caroserii. Structura de de rezistenta a masinii (lonjeroan, stilp, etc.) nu e afectat. Idem puntea spate.
Masina mea are 25 de ani, a cucuoanei e un Logan cu Casco.
Ce variante am? Ce imi recomandati?
Daca am omis ceva va rog intrebati.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
masina are vreo valoare deosebita, alta decat cea intrinseca? adica e ceva gen masina de epoca, restaurata, etc?

mergi la cei la care are cucoana RCA si cere-le sa-ti deschida un dosar de dauna.
ei or sa-ti spuna ca masina e veche si nu-ti pot da decat o suma mica pe ea. cere-le sa-ti dea (de preferat, in scris)  valoarea maxima pe care o pot ei despagubi, cu explicatii detaliate (sa-ti spuna exact cum s-a ajuns la ea). te intereseaza, in principal, aceste valori, cu care incep ei calculele: valoare de nou si procentul de uzura. te mai intereseaza si suma dincolo de care ei considera ca e dauna totala.

dupa ce o sa sti chestiile astea, ai de ales:
-sau gasesti un service care sa-ti repare masina in banii aia
-sau accepti dauna totala, primesti banii (eventual si epava, negociezi cu ei)
-sau vorbesti cu vinovata sa mai completeze si ea un pic suma (aproape sigur suma primita de la asigurator o sa fie mica)

#3
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Mersi de raspuns.
Masina nu e istorica sau ceva de genul asta. Pentru mine are o valoare practica pentru ca suspensia hidraulica imi permite sa ridic masina la nevoie. In plus masina nu se lasa daca e incarcata. Masina e foarte bine intretinuta si mi-e ciuda ca nu avea pic de rugina.
Am fost la Asiban si am vazut care e procedura. Miercuri o sa ma duc in service sa imi deschida dosar de daune. Atunci voi stii mai multe. Am vorbit si cu un avocat si pot sa o dau un judecata si sa cer diferenta de bani.
Asa este, suma se preconizeaza a fi mica, la virsta asta se considera uzura 85%.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa rezolvi amiabil, procesul se poate prelungi luni de zile.

#5
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Updates:
Vazind ca baietii de la Asiban s-au dat de tot la fund, le-am dat un mail sa le aduc aminte de dosarul de dauna deschis la ei in urma cu o saptamina.
Mi-au raspuns ca vor accept de plata pe fax de la unitatea reparatoare, in conditiile in care ei nu au precizat suma maxima pe care o pot plati, desi in dosarul de dauna se specifica clar ca solicit acest lucru  :death:
Asta e un soi de joc de-a sorecele si pisica intre service si societatea de asigurare, unde cel pagubit este din nou victima: service-ul vrea sa stie cit de mult poate incarca factura, iar Asiban-ul vrea sa taie cit mai mult, facindu-se ca nu stie legea.

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
OFF TOPIC dar in legatura cu masina care se lasa sau se ridica..
Am vazut ieri o masina care avea in portbagaj un butonel si se lasa de spate ca sa facilitezi incarcarea in portbagaj a unei chestii mai grele, apoi se ridica la loc in pozitie orizontala. Pe drum puteai seta garda la sol si confortul suspensiilor. :notangel:  :naughty:

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

View Postundesignus, on Nov 5 2008, 11:12, said:

Updates:
Vazind ca baietii de la Asiban s-au dat de tot la fund, le-am dat un mail sa le aduc aminte de dosarul de dauna deschis la ei in urma cu o saptamina.
Mi-au raspuns ca vor accept de plata pe fax de la unitatea reparatoare, in conditiile in care ei nu au precizat suma maxima pe care o pot plati, desi in dosarul de dauna se specifica clar ca solicit acest lucru  :death:
Asta e un soi de joc de-a sorecele si pisica intre service si societatea de asigurare, unde cel pagubit este din nou victima: service-ul vrea sa stie cit de mult poate incarca factura, iar Asiban-ul vrea sa taie cit mai mult, facindu-se ca nu stie legea.


forteaza si tu lucrurile, sa faca vreunul primul pas. dupa ce a anuntat careva o suma(fie service-ul, fie asiguratorul) se mai poate discuta.
poti incerca sa mergi la service si sa-i pui sa-ti faca devizul, apoi sa te duci cu devizul la Asiban si sa-i intrebi daca le convine. daca nu, atunci refaci devizul.

#8
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
@ sanddy: cred ca ai vazut un C5 break. Si masina mea stie trucul asta si partea frumoasa e ca totul se face fara electronica.

@Smiley: suma au anuntat-o intre timp, dar au aplicat uzura maxima asa ca le-am dat mail inapoi cu articolele din ordin, ca sa mai calculeze o data. Pina acum inspectorul ala de daune a incercat sa ma pacaleasca de mai multe ori: prima data m-a pus sa semnez in alb, dar am refuzat. Acum se face ca nu stie legea si ignora nu numai starea masinii, ci si imbunatatirile care au fost aduse. Drept urmare, l-am pus sa mai faca temele o data.
Vorbeam aseara cu un amic care "colaboreaza" mai des decit mine cu baietii din asigurari si mi-a zis ca nesimtire mai mare decit la astia nu a vazut.

#9
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Azi am fost sa depun o cerere de re-evaluare a valorii maxime de despagubire, tinind cont te rulaj, dotari suplimentare (instalatie de GPL, alarma, etc.) si facturi pentru piese.
Duminica se fac 2 saptamini de la accident si dupa inca 2 saptamini autorizatia de reparatie expira. Stie cineva cum se poate prelungi?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
autorizatia de reparatie nu expira niciodata.
dupa 30 de zile de la eliberarea ei, poti primi amenda daca te prinde politia circuland cu masina nereparata (desi n-am prea auzit de asemenea cazuri in ultimii 3 ani).

#11
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Mi-a venit si raspunsul la cererea mea. Suma maxima de despagubire a fost marita de peste doua ori. Deci... se poate.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
nu uita, aia nu sunt societate de binefacere. scopul lor e sa-ti dea cat mai putini bani, nu sa te ajute.

sper ca-ti ajung banii respectivi pt a repara masina. vezi si tu de unde faci rost de piese, cauta si pe la dezmembrari unele repere, poate te incadrezi.

#13
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Post_Smiley_, on Nov 13 2008, 18:13, said:

nu uita, aia nu sunt societate de binefacere. scopul lor e sa-ti dea cat mai putini bani, nu sa te ajute.

Asa e... azi mi-au trimis mail ca valoarea aia e gresita... si o sa o recalculeze (in minus, evident). Bine ca nu am bagat masina in service.

#14
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Si a venit si raspunsul oficial de la asiban: s-a revenit la prima calculatie.
Mai ciudata a fost atitudinea tipului de la CSA, care efectiv le tinea partea: ca o zgirietura la motor inseamna ca masina e in stare satisfacatoare (adica cea mai joasa), ca de-aia aia din strainatate vor sa scape de masinile vechi, etc., ca numarul de km al masinii nu e real, ca facturile mele de la reprezentanta nu sint bune ca scrie pe ele "piese" si nu exact ce contin facturile, etc. A acceptat ca instalatia de gaz e dotare suplimentara.
Cred ca acum inteleg de ce astia de la asigurari se comparta asa: pentru ca nu e nimeni care sa ii pazeasca.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
neplacut :(

cu tanti aia ai tinut legatura? poate e de acord sa acopere ea diferenta dintre ce da asiguratorul si cat costa reparatia. chiar, diferenta e mare?

#16
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Nu am sunat-o, ca nu am de ce deocamdata. In principiu asigurarea (chiar si asa diminuta) ar trebui sa acopere toate pagubele. Insa aici e vorba de manopera multa, factura estimativa e in jur de 3-4000 de RON, deci ar trebui sa acopere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate