Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

accident auto cu masina veche victima

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Salut,
Am fost lovit de 2 ori in spate intr-o benzinarie (stationam) de o masina. Prima data tanti nu a frinat, a doua oara a apasat pe acceleratie in loc de frina si mi-a mai tras-o o data.
Am mers la politie si s-a constatat asa:
- tanti vinovata
- nici eu nici ea nu am consumat alcool
- avariile mele: bara spate, stop, hayon, aripa spate, usa dreapta spate blocata

Am luat o copie dupa RCA-ul cucoanei si mai incolo o sa trec pe la asigurari sa vad exact ce si cum.
Azi noapte am fost la un tinichgiu si mi-a zis ca ar trebui sa o duc undeva unde au presa de tras caroserii. Structura de de rezistenta a masinii (lonjeroan, stilp, etc.) nu e afectat. Idem puntea spate.
Masina mea are 25 de ani, a cucuoanei e un Logan cu Casco.
Ce variante am? Ce imi recomandati?
Daca am omis ceva va rog intrebati.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
masina are vreo valoare deosebita, alta decat cea intrinseca? adica e ceva gen masina de epoca, restaurata, etc?

mergi la cei la care are cucoana RCA si cere-le sa-ti deschida un dosar de dauna.
ei or sa-ti spuna ca masina e veche si nu-ti pot da decat o suma mica pe ea. cere-le sa-ti dea (de preferat, in scris)  valoarea maxima pe care o pot ei despagubi, cu explicatii detaliate (sa-ti spuna exact cum s-a ajuns la ea). te intereseaza, in principal, aceste valori, cu care incep ei calculele: valoare de nou si procentul de uzura. te mai intereseaza si suma dincolo de care ei considera ca e dauna totala.

dupa ce o sa sti chestiile astea, ai de ales:
-sau gasesti un service care sa-ti repare masina in banii aia
-sau accepti dauna totala, primesti banii (eventual si epava, negociezi cu ei)
-sau vorbesti cu vinovata sa mai completeze si ea un pic suma (aproape sigur suma primita de la asigurator o sa fie mica)

#3
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Mersi de raspuns.
Masina nu e istorica sau ceva de genul asta. Pentru mine are o valoare practica pentru ca suspensia hidraulica imi permite sa ridic masina la nevoie. In plus masina nu se lasa daca e incarcata. Masina e foarte bine intretinuta si mi-e ciuda ca nu avea pic de rugina.
Am fost la Asiban si am vazut care e procedura. Miercuri o sa ma duc in service sa imi deschida dosar de daune. Atunci voi stii mai multe. Am vorbit si cu un avocat si pot sa o dau un judecata si sa cer diferenta de bani.
Asa este, suma se preconizeaza a fi mica, la virsta asta se considera uzura 85%.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa rezolvi amiabil, procesul se poate prelungi luni de zile.

#5
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Updates:
Vazind ca baietii de la Asiban s-au dat de tot la fund, le-am dat un mail sa le aduc aminte de dosarul de dauna deschis la ei in urma cu o saptamina.
Mi-au raspuns ca vor accept de plata pe fax de la unitatea reparatoare, in conditiile in care ei nu au precizat suma maxima pe care o pot plati, desi in dosarul de dauna se specifica clar ca solicit acest lucru  :death:
Asta e un soi de joc de-a sorecele si pisica intre service si societatea de asigurare, unde cel pagubit este din nou victima: service-ul vrea sa stie cit de mult poate incarca factura, iar Asiban-ul vrea sa taie cit mai mult, facindu-se ca nu stie legea.

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
OFF TOPIC dar in legatura cu masina care se lasa sau se ridica..
Am vazut ieri o masina care avea in portbagaj un butonel si se lasa de spate ca sa facilitezi incarcarea in portbagaj a unei chestii mai grele, apoi se ridica la loc in pozitie orizontala. Pe drum puteai seta garda la sol si confortul suspensiilor. :notangel:  :naughty:

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postundesignus, on Nov 5 2008, 11:12, said:

Updates:
Vazind ca baietii de la Asiban s-au dat de tot la fund, le-am dat un mail sa le aduc aminte de dosarul de dauna deschis la ei in urma cu o saptamina.
Mi-au raspuns ca vor accept de plata pe fax de la unitatea reparatoare, in conditiile in care ei nu au precizat suma maxima pe care o pot plati, desi in dosarul de dauna se specifica clar ca solicit acest lucru  :death:
Asta e un soi de joc de-a sorecele si pisica intre service si societatea de asigurare, unde cel pagubit este din nou victima: service-ul vrea sa stie cit de mult poate incarca factura, iar Asiban-ul vrea sa taie cit mai mult, facindu-se ca nu stie legea.


forteaza si tu lucrurile, sa faca vreunul primul pas. dupa ce a anuntat careva o suma(fie service-ul, fie asiguratorul) se mai poate discuta.
poti incerca sa mergi la service si sa-i pui sa-ti faca devizul, apoi sa te duci cu devizul la Asiban si sa-i intrebi daca le convine. daca nu, atunci refaci devizul.

#8
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
@ sanddy: cred ca ai vazut un C5 break. Si masina mea stie trucul asta si partea frumoasa e ca totul se face fara electronica.

@Smiley: suma au anuntat-o intre timp, dar au aplicat uzura maxima asa ca le-am dat mail inapoi cu articolele din ordin, ca sa mai calculeze o data. Pina acum inspectorul ala de daune a incercat sa ma pacaleasca de mai multe ori: prima data m-a pus sa semnez in alb, dar am refuzat. Acum se face ca nu stie legea si ignora nu numai starea masinii, ci si imbunatatirile care au fost aduse. Drept urmare, l-am pus sa mai faca temele o data.
Vorbeam aseara cu un amic care "colaboreaza" mai des decit mine cu baietii din asigurari si mi-a zis ca nesimtire mai mare decit la astia nu a vazut.

#9
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Azi am fost sa depun o cerere de re-evaluare a valorii maxime de despagubire, tinind cont te rulaj, dotari suplimentare (instalatie de GPL, alarma, etc.) si facturi pentru piese.
Duminica se fac 2 saptamini de la accident si dupa inca 2 saptamini autorizatia de reparatie expira. Stie cineva cum se poate prelungi?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
autorizatia de reparatie nu expira niciodata.
dupa 30 de zile de la eliberarea ei, poti primi amenda daca te prinde politia circuland cu masina nereparata (desi n-am prea auzit de asemenea cazuri in ultimii 3 ani).

#11
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Mi-a venit si raspunsul la cererea mea. Suma maxima de despagubire a fost marita de peste doua ori. Deci... se poate.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
nu uita, aia nu sunt societate de binefacere. scopul lor e sa-ti dea cat mai putini bani, nu sa te ajute.

sper ca-ti ajung banii respectivi pt a repara masina. vezi si tu de unde faci rost de piese, cauta si pe la dezmembrari unele repere, poate te incadrezi.

#13
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Post_Smiley_, on Nov 13 2008, 18:13, said:

nu uita, aia nu sunt societate de binefacere. scopul lor e sa-ti dea cat mai putini bani, nu sa te ajute.

Asa e... azi mi-au trimis mail ca valoarea aia e gresita... si o sa o recalculeze (in minus, evident). Bine ca nu am bagat masina in service.

#14
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Si a venit si raspunsul oficial de la asiban: s-a revenit la prima calculatie.
Mai ciudata a fost atitudinea tipului de la CSA, care efectiv le tinea partea: ca o zgirietura la motor inseamna ca masina e in stare satisfacatoare (adica cea mai joasa), ca de-aia aia din strainatate vor sa scape de masinile vechi, etc., ca numarul de km al masinii nu e real, ca facturile mele de la reprezentanta nu sint bune ca scrie pe ele "piese" si nu exact ce contin facturile, etc. A acceptat ca instalatia de gaz e dotare suplimentara.
Cred ca acum inteleg de ce astia de la asigurari se comparta asa: pentru ca nu e nimeni care sa ii pazeasca.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
neplacut :(

cu tanti aia ai tinut legatura? poate e de acord sa acopere ea diferenta dintre ce da asiguratorul si cat costa reparatia. chiar, diferenta e mare?

#16
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Nu am sunat-o, ca nu am de ce deocamdata. In principiu asigurarea (chiar si asa diminuta) ar trebui sa acopere toate pagubele. Insa aici e vorba de manopera multa, factura estimativa e in jur de 3-4000 de RON, deci ar trebui sa acopere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate