Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#11377
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Iată ce am găsit pe un site de misionari:


Jon și Raluca sunt de cinci ani în Grecia. Au fost studenți la CRST, după care au făcut o călătorie pe termen scurt în Asia Centrală și au avut dorința de a se întoarce, însa nu a fost posibil și după câțiva ani s-au stabilit în Atena pentru a lucra cu refugiații care vin aici cu zecile de mii.

-----------------

Deci tu îți alegi unde să faci misionariat. Normal ar fi să mergi unde te trimite ”Domnul”, dar dacă nu-ți place... văd că poți să schimbi!
Evident, Jon și Raluca nu s-au simțit confortabil în Asia Centrală și au schimbat cu Grecia. Te cred și eu! Toată ziua la mare, clima perfectă, de ce nu ai merge în Grecia, mai bine?Posted Image
Eu, în calitate de ateu, cum văd chestiile astea? Nu par biblice, oameni buni! În Biblie creștinul îndeplinește fără crâcnire voia Domnului și se roagă pentru asta, nu voia sa. Dar Jon și Raluca au schimbat cu Grecia. I-a trimis Dumnezeu în Grecia? Evident, nu, căci câți penticostali sunt în Grecia? Vă spun eu că m-am uitat prin statistici. În Grecia nu există decât... câțiva penticostali și aceia foarte bătrâni, majoritatea covârșitoare sunt creștini ortodocși pravoslavnici, cu numele evident, în realitate, sunt persoane secularizate ca peste tot...
Mare șmecherie misionariatul ăsta, practic tu stai ani de zile în concediu unde vrei tu și ”frații” din țară, cotizează bani pentru tine...Posted Image

Edited by dark, 09 June 2023 - 18:05.


#11378
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021
Nu-i frumos Darkule să vorbești despre fostul tău coleg și partener de discuții Jake, la modul ăsta: "mai era unul aici"... :nonobad:

Edited by heartu, 09 June 2023 - 23:02.


#11379
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Dimpotrivă, eu zic că am fost gentil prin faptul că i-am protejat identitatea! ”unul” nu este cuvânt jignitor ci un termen neutru:

unul, unapronume nehotărât
    1. Ține locul unui substantiv, fără a da o indicație precisă asupra obiectului.

#11380
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Dumnezeu vrea mai mult decât firimituri din rugăciunile tale, mai mult decât firimituri din banii tăi, mai mult decât din firimituri din viața ta. Pentru că și El ți-a dăruit pâinea întreagă, Pâinea Vieții.

de pe site de misionari penticostali

Observați? Acești misionari, ca să scoată bani de la dvs., invocă faptul că Dumnezeu L-ar fi dat pe Fiul Său, iar voi sunteți rugați să nu mai dați la biserică... firimituri, o, nu, ci sume mai mari, sume importante de bani, cu convingerea că acești bani ajung la... Dumnezeu, care și El L-a dat pe Fiul Său (deși Isus este în Cer binemersi), dar ... v-ați dat seama, banii ajung la ei, la acești predicatori misionari teologi penticostali...
Da, vor mai mult. Mai mulți bani.
Și pentru ce să fie ei plătiți? Pentru predici ca acestea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BOxtyyXYiS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 10 June 2023 - 06:11.


#11381
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 09 iunie 2023 - 23:02, said:

Nu-i frumos Darkule să vorbești despre fostul tău coleg și partener de discuții Jake, la modul ăsta: "mai era unul aici"... Posted Image

p.s.: incredibil cât de repede vă sare muștarul, vouă, religioșilor, atunci când primiți o critică constructivă, imediat amenințați cu report-uri, că aduceți poliția, că vreți să dați în judecată etc., deși modelul cristic este în felul următor:

"El a fost dus ca o oaie la taiere; si, ca un miel fara glas inaintea celui ce-l tunde, asa nu Si-a deschis gura” (Fapt.8:32)

#11382
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 08 iunie 2023 - 09:59, said:

Tu insa nu mijloci pentru poporul acesta, nu inalta nici cereri, nici rugaciuni pentru ei si nu starui pe langa Mine; caci nu te voi asculta! (Ier.7:16)

Păi, totul este despre bani! Dacă indivizii aceștia, misionarii penticostali, ar dori să promoveze valorile creștine în țările musulmane, budiste, hinduse, atunci nu și-ar vinde cursurile pe mulți euro, le-ar oferi gratuit ca să fie accesibile multora, 2 ani cursuri la CRST, în care primești doar masa de prânz, costă pe cursant, 6.000 euro!Posted Image  Acești hoți și ticăloși sunt atât de penibili, încât își vând cursurile și la bucată, funcție de cât de lacomi sunt, 3 ședințe curs Kairos variază de la 35 de lei la 70 de lei. Doar 3 ședințe. Atât.Posted Image

Eficiența acestor misionari predicatori care au plătit 6.000 euro șefilor lor, ca să-i instruiască? 0. Da, zero absolut, iată, este de pe site-ul lor:

[ https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/348585203_257300760210961_5651234747833536146_n.jpg?_nc_cat=109&cb=99be929b-59f725be&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=L3RKYztN7hgAX8Dn1jT&_nc_ht=scontent.ftsr1-2.fna&oh=00_AfCPh7gviibjmYESSZKU3bz44HGPPvIfEei7duQPL3u24g&oe=648997E8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Penticostali turci NU EXISTĂ. Cu toată misiunea făcută în Turcia! Ar fi ceva creștini, 0,20%, de alte confesiuni:

[ https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/348819805_1370113297171062_7750369986623245391_n.jpg?_nc_cat=104&cb=99be929b-59f725be&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=VjZE8_vo2_EAX9SdmqL&_nc_ht=scontent.ftsr1-2.fna&oh=00_AfCJuj1GKdu2spqWYFL_wPNcyyyyOh2VMK9ViKE0BWhn7g&oe=64892DF1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred că am înțeles cu toții că ”afacerea” este să țină curs cu 6.000 de euro de la fiecare elev! Asta este ideea, nu evanghelizarea popoarelor necreștine!
Această școală a bandiților, CRST, este afacerea penticostală, care este pe profit. Evanghelizarea națiunilor precum națiunea turcă sau afgană, este o glumă nereușită, misionarii se duc acolo pentru turism mai mult.
Cine sunt păcăliții? Cei care oferă banii, acea sumă exorbitantă, 6.000 euro. Da, puteam să fiu și eu unul dintre ei, dar ...iată că Dumnezeul ateilor m-a protejat...Posted Image

#11383
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să nu mă acuze Heartu sau alt religios, că scriu lucruri inventate de mine, aveți aici link doveditor, totul este public, la vedere, cu privire la costuri:

Costuri de instruire
Costurile de instruire pentru un an de zile sunt de 3.000 (trei mii) Euro. În această sumă sunt cuprinse costurile de instruire, cazare în campusul școlii și servirea mesei de prânz la cantina școlii.

https://crst-ct.ro/c...i-de-instruire/

Deci, ați observat, inclusiv cursul biblic este plătit! DA!
Concluzia? Din moment ce acest curs se vinde, putem spune că domnii aceștia fac comerț cu ”Cuvântul lui Dumnezeu” și intenția lor nu este evanghelizarea ”teritoriilor neatinse” ci profitul pe care-l fac cu această școală, la care director executiv este Ric Cunigan, un bărbat texan, propășit pe frumoase plaiuri dobrogene...sau, altfel spus, mai exact, trimis de Corporație (Biserica Penticostală) pentru a deschide punct de lucru și în România...
Totul se face pentru a câștiga bani, deși...această școală se declară ONG non-profit...
Cum să fie non-profit, dacă îți cere 6.000 euro pe diplomă (2 ani de studii)? Posted Image

Burse
Studenții cu posibilități financiare reduse pot solicita conducerii școlii o bursă de ajutor, care nu poate depăși suma de 1.000 (o mie) de Euro.


În România, învățământul laic este gratuit, iar bursa presupune că tu, ca student, primești niște bani!
La domnii penticostali, noțiunea de bursă își pierde din însemnătate, căci nu primești nimic, nu, tot plătești, dar mai puțin! Dar plătești, taică, scoți euro-ul din buzunar, altfel, nu se poate...Posted Image  Ei te înțeleg că ești amărăștean, dar tot trebuie să plătești și tu!Posted Image
Ei te scuză că ești sărac, te înțeleg, dar...ați citit: ”nu poate depăși suma de 1.000 (o mie) de Euro.”
Cu atât te ”scuză”. Până aici merge ”condescendența” lor...căci restul de 5.000 biștari, trebuie să-i dai!

Iată aici în filmuleț, pe Yt, care sunt studenții lor... niște copilandri, trimiși de părinți ”la studii”, banii fiind dați de părinți. Iată deci, îmi dau și lacrimile, cine sunt cei fraieriți:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jEM0fhnPNuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce au plătit părinții 6.000 euro? Să-și vadă copiii ajunși misionari! Și ce înseamnă a fi misionar? Se duce băiatul sau fata, maxim 2 ani (scrie și asta, maxim 2 ani, mai mult nu!), în Turcia sau altă țară ...în care...ce poate face? Încearcă să discute despre Biblie, despre Isus, cu câte un cetățean pe acolo... și asta este tot! Impactul evanghelizării acestor misionari-copii este 0. Posted Image
Adevărat, se pocăiesc 2, 3 aiuriți de pe acolo, dar asta este tot, oameni buni...și băiatul vine în țară, în România, se împăunează peste tot că este ”misionar”, după care se confruntă cu cruda realitate: trebuie să găsească un job aici, în România, căci a crescut mare și ... trebuie să se întrețină! :ermm:

Edited by dark, 10 June 2023 - 10:24.


#11384
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Acum sunt ateu convins, ca logodnica mea Franny, din Anglia, o știți, profesoara, dar când eram prezbiter al Martorilor lui Iehova, în lucrarea de evanghelizare din casă în casă, eram bucuros când oamenii acceptau literatura noastră, de un preț fix nici nu se punea problema, dădeau dacă doreau și cât doreau. Întrunirile nu costau nimic. Obișnuiam să ținem studii după un manual, cu persoanele interesate, dar aceste studii nu costau nimic! Ei bine, vă dați seama cum mă simt când observ hoțiile acestor penticostali, tâlhari la drumul mare, adică 3 ședințe a câte o oră, curs ”Kairos”, ca să afli care este locul tău în Împărăția lui Isus, te costă, în Grozăvești, 50 de lei, dar în Giulești, 70 de lei?!! Posted Image
Păi este posibil așa ceva? Câtă nerușinare! 3 lecții nu presupun mare lucru, pastorul acela trebuie să vină de drag să țină cursul Kairos, cu un grup de elevi, nu să pună pe fiecare elev, pentru 3 ore de studiu, să-l plătească cu o sumă stabilită după bunul plac! Ați văzut, prețul cursului Kairos poate varia, deși un oraș mare și important, Brașov, găzduiește în bisericile penticostale acest curs, cu 35 lei, la fel și în Sibiu, iar municipiul Pitești sau chiar micul orășel Mioveni, localități mai mici, percep la nivel de pastori penticostali de acolo, 50 de lei pentru fix același curs, iar în București, poate ajunge la 70 de lei, deși găsești și cu 50 de lei, tot în București, în același sector!Posted Image

Edited by dark, 10 June 2023 - 11:07.


#11385
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 09 iunie 2023 - 10:36, said:

Isus a zis să dai tot ce ai săracilor, iar penticostalii... ce fac? Posted Image Cer bani! Da, tot timpul, penticostalii cer bani. Mai era unul aici, care cerea 6.000 euro. De ce? Posted Image... așa, se obișnuise să tot ceară... bani. Bani, bani, bani. Atât. Altceva nimic. Bani. Să le dai bani, să le tot dai bani. Că...nu știu ce, cauze, donații, colecte etc. Bani. Scoate banul!
Nu stiu de ce esti invidios. propovaduiti liberul arbitru, pierdereaa mantuirii si va certati pe minuni, iad si ca Hristos nu e Dumnezeu. In rest, aceeasi atitudine idolatra fata de Bunul Dumnezeu si Scriptura.

#11386
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Ce să mai zic, dragă Zexelică, îmi dau lacrimile când văd cât de mult rău face religia/secta. Am ascultat mărturia unei tinere proaspăt căsătorite, cu serviciu bine plătit la Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj-Napoca, și-a dat demisia, fiindcă o prorociță i-a spus din partea Domnului, chipurile, că este chemată în mod divin, ca misionară în Uganda...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539873-icon_ohhno.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]...unde, evident, nu a făcut nimic! dar... și-a pierdut serviciul și în continuare crede că a făcut voia Domnului. A lucrat bine plătită până a strâns 6.000 euro ca să-i dea lui Ric Cunigan, să o facă ăsta misionară...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539873-icon_ohhno.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce nu intervine Poliția? De ce nu-l expulzează pe acest individ, afară din țara noastră, să se ducă la el în pampas să crească vaci...

https://youtu.be/5J7oLAb2s9M?t=12405

#11387
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Eu aș vrea să-i ajut cumva pe acești tineri și tinere, să scape de secta abuzivă în care au intrat, dar cum pot oare face asta? Tot ce pot face, este să produc un curs alternativ, în care să prezint adevărul: că Isus este un mit și nimic mai mult și că religia este o cursă, iar biblia, o carte de tot rahatul...
Adică mă văd pe mine în tinerețea mea, evanghelizator al Martorilor lui Iehova, știu prea bine ce înseamnă să fii robul unei organizații religioase care îți distruge viața...

Mulțumesc iubitei mele atee, o profesoară în toată puterea cuvântului, un doctor docent, cu toate titlurile universitare... că dacă nu exista această ființă minunată, nici eu nu puteam produce acest curs biblic! Nu cumva să credeți că toate acele discrepanțe/contradicții sunt găsite de mine! Nu, o nu, păi reușeam eu să descopăr cele 4 calcule din Geneza, care au răscolit tot forumul, înnebuniseră toți? Calculele astea, cu Dina, cu Beniamin ”fiul/băiatul”, cu Ismael 15 ani aruncat în tufiș, etc., nu se găsesc în cărți, că ... dacă s-ar găsi, le-ar ști mai mulți, dar sunt în articolele de pe blogul iubitei mele...de acolo le-am luat și eu...
Doamne ajută, sper să fiți alături de mine să salvăm cât mai mulți din acești tineri nevinovați, idealiști, abuzați de nemernicii ăia! Hai, v-am pupat, la revedere, pace!

Francesca, my love! Posted Image  [ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539864-icon_respekt.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11388
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021
În primul rând eu nu sunt religios, ci doar un simplu credincios... în al doilea rând, faptul că i-am luat apărarea lui Jake ține de bun simț nu de altceva... ce faci tu, nu este corect, nu nu, nu se atacă o persoană care nu mai are posibilitatea să se apere, este lașitate, este ca și cum ai ataca pe cineva pe la spate... degeaba sari de cur în sus!
Nu-i frumos! :nonobad:

#11389
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Cum nu are posibilitatea să se apere? Cu ce l-am atacat? Nici măcar nu l-am pomenit pe aici și nici nu am de gând.

#11390
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 11 iunie 2023 - 05:05, said:

i-am luat apărarea lui Jake

Poți să-i iei apărarea cât poftești, dar nu în cazul acesta, fiindcă eu nu sunt în conflict cu Jakob, dimpotrivă, îl aștept la lecții pe „Contradicții”. El este cel care trage chiulul.

#11391
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 10 iunie 2023 - 11:49, said:

Nu stiu de ce esti invidios. propovaduiti liberul arbitru, pierdereaa mantuirii si va certati pe minuni, iad si ca Hristos nu e Dumnezeu. In rest, aceeasi atitudine idolatra fata de Bunul Dumnezeu si Scriptura.

Păi, asta zic, 99% din penticostali nu știu că se deosebesc de baptiști, spre exemplu, cu privire la pierderea mântuirii, penticostalii zic că se poate pierde, baptiștii că nu, odată mântuit, ești mântuit forever și dacă cazi de la credință, atunci niciodată nu ai făcut parte din planul de mântuire divin. Ei nu știu ”finețurile” astea! Se duc pentru o societate, ca să aibă o identitate, le place acolo, muzica, predicile bombastice, sau sunt deja anumiți membri din familie, se duc și ei și se ”pocăiesc”. Dar niciunul nu cunoaște crezul bisericii din care face parte, decât în linii mari. De aceea, foarte mulți vizitează și alte culte religioase, nu pentru a face neapărat o comparație ci... ca să se afle în treabă așa, mai ascultă o predică. Da, penticostalii în general, teologic sunt 0, și chiar dacă unii mai deschid Biblia, habar nu au ce scrie acolo!

View Postheartu, on 11 iunie 2023 - 05:05, said:

degeaba sari de cur în sus!

Nu am de ce, eu sunt ateu. Dar nu pot să stau cu mâinile în sân, fără să vorbesc trăgând un semnal de alarmă, despre abuzurile care au loc în sectele religioase.
Dacă nu vorbesc eu, atunci cine? Posted Image
Liderii religioși manipulează mințile în formare, zicându-le că voia Domnului este să-și lase cariera, să nu facă studii laice ci religioase, să se mute în altă localitate unde este mai mare nevoie de lucrători religioși sau chiar în altă țară...eu înțeleg natura acestui tip de discurs! Este abuziv! Acești tineri sunt manipulați ideologic și viețile lor sunt distruse! Un astfel de tânăr, după ce termină cu religia, fiindcă realizează adevărul științific că omul a apărut pe pământ prin evoluție din maimuță, își dă seama că nu are nicio pregătire, nu poate găsi decât job-uri mizere, deși capacitatea și calitățile lui i-ar fi oferit o altă situație în viață...Posted Image...și că și-a ”închinat” cei mai productivi ani din viața lui ... acestor escroci.Posted Image

Edited by dark, 11 June 2023 - 06:31.


#11392
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021
Nu pentru faptul că vorbești tu împotriva liderilor carismatici sau penticostali te-am admonestat eu, ci doar pentru că te-ai "luat" de Jake în lipsa lui... și ai zis "mai era unul aici" în sens peiorativ, referindu-te la el... da?!
Pentru asta te-am admonestat eu, nu pentru ce-ai înșirat tu mai sus! :nonobad:

#11393
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă lipsește, ce vină am eu? Am formulat : "unul care era aici"...deci, în ce constă jignirea? 🙄🙄🙄🙄

#11394
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021
În modul de exprimare, peiorativ... "mai era unul aici"...

Edited by heartu, 11 June 2023 - 12:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate