Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#11341
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 06.03.2021

 zexelica, on 22 mai 2023 - 15:17, said:

a. Anihilarea nu tine. Decat la iehovisti. Cum nici la ortodocsi nu tne ca icoanele sunt idolatrie, desi scrie clar.

b. caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin." (Luc.16:28)
A ajuns intr-un chin ca de moarte si a inceput sa Se roage si mai fierbinte; si sudoarea I se facuse ca niste picaturi mari de sange care cadeau pe pamant. (Luc.22:44)

c. Pe cat s-a slavit pe sine insasi si s-a desfatat in risipa, pe atat dati-i chin si tanguire! Pentru ca zice in inima ei: "Sed ca imparateasa, nu sunt vaduva si nu voi sti ce este tanguirea!" (Apoc.18:7)

d. Pedeapsa inseamna chin, nu anihilare.

a. Anihilarea este un concept biblic, și nu doar martorii acceptă acest adevăr, ci și adventiștii și mulți alții... chiar și ateismul acceptă anihilarea biologică... :)

b. Acolo este vorba despre o parabolă și trebuie tratată ca atare... nu este un adevăr biblic! :nonobad:

c. Așa și, ce legătură are cu subiectul nostru?! :habarnam:

d. Unde scrie, așa ai decretat tu?! Păi anihilarea veșnică nu este tot un fel de pedeapsă pentru cei nelegiuiți?!

"3  „Îi veți călca în picioare pe cei răi, căci vor ajunge ca pulberea sub tălpile picioarelor voastre în ziua în care voi trece la acțiune“, spune Iehova al armatelor."
   Maleahi 4:3 TLN



Se pare că înțelegerea ta nu este una duhovnicească, ci una păgânicească... ;)

#11342
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Dar aici este vorba despre cultul Penticostal!
Eu am prezentat ceva, chiar nu doriți să comentați legat de banii pe care-i jumulesc ăștia de la bieții copii? :dontgetit:

#11343
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 22 mai 2023 - 16:07, said:

Dar aici este vorba despre cultul Penticostal!
Eu am prezentat ceva, chiar nu doriți să comentați legat de banii pe care-i jumulesc ăștia de la bieții copii? :dontgetit:

Da' cine-i pune să plătească?! :habarnam:

#11344
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Este evident că se derulează o escrocherie sub ochii autorităților și copiii de sectari sunt manipulați în cel mai josnic mod! 6000 euro, niște cursuri de tot rahatul, nivel începător, le găsești în format pdf pe net? :dontgetit:
Nu am putea să sunăm la Poliția Constanța, să trimită mascații peste hoții ăștia, ca să-i scoată legați de acolo, în cătușe? :ermm:

#11345
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 heartu, on 22 mai 2023 - 16:15, said:

Da' cine-i pune să plătească?! Posted Image

Problema nu se pune așa! Este de datoria Statului să verifice tot ce se întâmplă și noi, ca consumatori de diferite produse, să nu fim înșelați, fiindcă noi suntem niște cetățeni ordinari, nu ne pricepem la merchandise-uri din astea, dar domnii de sus, se pricep! Prin urmare, ai un conflict cu o bancă sau ai cumpărat ceva din magazin care nu era la standardul pentru care ai plătit, atunci faci reclamație la OPC. La fel și cu aceste activități pentru care se plătesc bani! Să verifice ANAF ce salarii sunt acolo, cât primește porcul acela umflat, Ric Cuningam, ce programă școlară este, dacă cursurile chiar pot fi predate și dacă banii pe care-i plătesc studenții, sunt justificați!Posted Image

Iată Ric Cuningam, ce semne face, de zici că se crede Mesia redivivus:

[ https://i.ibb.co/BzsV3GM/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stați liniștiți, totul este public, este de pe Yt, poftiți link:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l5bvUdoDpn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 22 May 2023 - 17:19.


#11346
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
@dark: vezi că exprimarea “porcul ăla umflat” e o jignire și respectivul te poate găsi (cu ajutorul Softpedia) și acționa in instanță. Nu ne dorim așa ceva, deci ar fi bine sa-ți controlezi limbajul.

#11347
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă Heartu, aș dori să te întreb ce anume te-a atras la fetele penticostale aparținând de biserica Elim, fiindcă doar despre ele ai vorbit la superlativ? :huh:
Cu siguranță, că multe dintre ele sunt foarte drăguțe, dar oare celelalte culte religoase nu au ce oferi, din această perspectivă? Spun aceste lucruri fiindcă va fi foarte greu pentru tine, ca persoană neafiliată unui cult religios, să determini o fată penticostală să devină soția ta!

#11348
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 heartu, on 22 mai 2023 - 15:29, said:

b. Acolo este vorba despre o parabolă și trebuie tratată ca atare... nu este un adevăr biblic! Posted Image
Aha, si paranbola semanatorului, e contrara realitatii, zici? Ca a robului credincios? Orice parabola este invers realitatii sau numai parabolele care contrazic doctrina iehovista?
Sunt confuz

Quote

c. Așa și, ce legătură are cu subiectul nostru?! Posted Image
Are deoarece scrie de chin vis-a-vis de pedeapsa. Nu anihilare. Chin.

Quote

d. Unde scrie, așa ai decretat tu?! Păi anihilarea veșnică nu este tot un fel de pedeapsă pentru cei nelegiuiți?
Daca scrie CHIN, nu este anihilare.

Quote

Se pare că înțelegerea ta nu este una duhovnicească, ci una păgânicească... Posted Image
Abia astept sa-mi dai tu sensul duhovnicesc, avand si proba biblica aferenta. Nu s-a intamplat de cand sunt membru p-aici, insa. Ciudat. Gura mare, fara sa spuna vreodata ce inseamna duhovniceste.

#11349
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Interesant câte minuni se fac în poporul penticostal, și credeți-mă, acești penticostali care au darul vindecării, nu iau niciun ban, nimic, nici măcar lei...darămite euro...:
Exemple de minuni divine neplătite de beneficiari:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EABFXm7nzXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dEa4IGwLjfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aRQlFdQJppk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vDMdPq-bdhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11350
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Totusi, scrie ceva:

17. Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;

18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi."

Deci, cei care cred pot bea soricioaica? Scrie ca pot. Daca este literal intelesul. Cum de exista bolnavi in Romania cu atatia penticostali? Ca scrie ca-si pun mana si se insanatosesc. Fara conditii, sa crezi, sa fii baiat bun, etc....Scrie de bolnavi.

Cand e vorba de dovada, incep cu conditii.

#11351
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Penticostalii și carismaticii nu pot decât decât să lungească picioare! :) Pentru alte minuni de vindecare... adresează-te unui cadru medical.

#11352
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Este un filmuleț cu o domnișoară foarte drăguță, proaspăt devenită misionăriță, care are un clip, postat pe site-ul de misionari Cluj-Napoca (acolo este sediul lor în România), ... cu câtă gingășie invită și pe alții, dacă doresc să se facă misionari, este atât de frumos... ea, spre exemplu, și-a descoperit această chemare atunci când, sfătuită de frații ei mai mari, a pus ”semne” înaintea Domnului, ca să-i arate Domnul dacă această școală este la nivelul ei. Da, școala lui Ric Cunigan primește și fete de 15 ani...primește pe oricine, bineînțeles, dacă plătesc 6.000 euro și o eventuală penalizare de 600 euro...așa, revenind la fata aceasta, care au fost semnele ei? auziți, dacă fratele mai mic, prin voia Domnului și prin harul unui vas de lucru penticostal, va fi vindecat de piciorul mai scurt! Da, minunea a avut loc, un vas de lucru cu mare har, Cornel Urs, i-a lungit piciorul în numele Domnului! Aleluia! Semnul fiind împlinit, această fată și-a dat seama că Domnul o cheamă să facă școala lui Ric Cunigan. Banii? Au venit și banii, printr-o minune divină, ce credeți, bunica fetei avea puși acești bani într-un cont bancar sub formă de depozit la Banca Transilvania și... surpriză, i-a scos pe toți și i-a dat acestei fete! :) De ce minune? Păi nimeni din familie nu știa de economiile bunicii! Nici măcar bunicul! :unsure:
Aveți aici un exemplu, vasul de lucru Cornel Urs, membru penticostal al bisericii Pâncota Arad (are și site personal), misionar în Burundi, lungește în numele Domnului piciorul unei fete, cu 7 cm. Vreau să vă spun că medicii, prin operații grele, reușesc să facă asta, dar... maxim 4 sau 5 centimetri, nicidecum 7, precum Domnul a lungit piciorul fetei din următorul clip, la rugăciunile penticostalului misionar Cornel Urs (Domnul să-l binecuvânteze!)... așa, să nu uit, Cornel Urs a fost și el elev la școala lui Ric Cunigan! :)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vDMdPq-bdhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dw2hYDq8GuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11353
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dark, on 25 mai 2023 - 15:19, said:

Penticostalii și carismaticii nu pot decât decât să lungească picioare! Posted Image Pentru alte minuni de vindecare... adresează-te unui cadru medical.

Eh, daca as fi avut nevoie, m-as fi gandit la altceva Posted Image

#11354
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Acum va sări cineva să ne zică ...Cornel Urs nu este penticostal ci un altceva... dizident. Nu, oameni buni, Cornel Urs este PENTICOSTAL cu acte în regulă, MISIONAR autorizat. Și lungește picioare. Pentru ce să mai mergi la medic? :huh:


M-am născut ȋn 1949 ȋn localitatea Chier, județul Arad, ȋntr-o familie de penticostali, bunicul fiind preot ortodox.
La vȃrsta de 10 ani am primit botezul cu Duhul Sfȃnt iar la  18 ani am fost botezat ȋn apă ȋn Biserica Penticostală Gloria, Arad, ȋmpreună cu soția mea Ecaterina. Dumnezeu ne-a binecuvȃntat cu trei copii minunați care mă susțin ȋn misiunea pe care o desfăşor.
După anii 70 am activat ȋn biserica penticostală din Pȃncota, Arad ca dirijor de cor, fanfară şi orchestră. Din 1995, timp de doi ani şi jumatate am lucrat ca misionar ȋn estul Europei iar din 1997 pȃnă ȋn prezent slujesc ȋn biserica penticostală Casa de Rugăciune Tauț, Arad. În 2001 am absolvit Seminarul Biblic Penticostal "Betania".
Din 2007 lucrez ca misionar şi ȋn Africa.

https://www.cornelurs.ro/about_us

#11355
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu dacă am mai postat, dar să știți că îngerii sunt cei care, alături de oamenii binevoitori, susțin lucrarea de misionar penticostal a acestui Cornel Urs. Spre exemplu, un înger i-a dat 12.000 euro. Cu banii ăștia... ohoo, vă dați seama, o tânără familie, soț și soție, ar fi putut să termine o universitate renumită, unde a studiat și Cornel, adică universitatea lui Ric Cunigan, fost actor de filme western, originar din statul american Texas, propășit pe plaiuri dobrogene...Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TgKn4NCnYbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cornel Urs un misionar în Africa ...
A avut nevoie de 12.000 de euro pentru o presa de bolțari ca să construiască o biserica în Burundi. După ce i s-a promis ca primește banii de la o biserica din Rădăuți, nu i-a mai primit, dar un posibil înger i-a dat suma necesara într-un mod supranatural. Dumnezeu este tatăl și apărătorul orfanilor
Și, aș adăuga eu, este evident că îngerii se implică inclusiv cu bani, EURO, nu... lei...Posted Image , da, Euro direct, valută, pentru acest minunat om al lui Dumnezeu!
Deci dacă îngerii oferă asemenea sume, oare nu ar trebui și noi să-l susținem? Bine, eu mai puțin, căci sunt ateu declarat, eu... dacă sunt bolnav, mă duc la medic, dar frații credincioși da, ei trebuie să-l susțină material pe Cornel! Mai ales că foarte mulți deja au fost vindecați de acest Cornel, toți, dar absolut toți penticostalii din zona județului Arad, au picioarele egale!Posted Image

#11356
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
9. Aratarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase
10. si cu toate amagirile nelegiuirii, pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, pentru ca n-au primit dragostea adevarului ca sa fie mantuiti.
11. Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna,
12. pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in nelegiuire, sa fie osanditi.

#11357
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Eu sunt ateu convins, nu cred în vindecări decât prin ajutorul oferit de cadrele medicale...

#11358
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Vrei să faci facultate la Cluj-Napoca, de medicină și farmacie? UMF Cluj-Napoca.
Dacă ai intrat pe un loc cu taxă, cât te costă un an de studii la medicină? 10.000 lei, primul an, apoi 8.100 lei, fiecare din următorii cinci ani de studiu.
Acum comparați vă rog, cu școala lui Ric Cunigan, care cere...Posted Image...15.000 lei pe un an...Posted Image, adică mult mai scump! Posted Image

http://www.umfcluj.r...sitar-2021-2022

a se compara cu:

https://crst-ct.ro/c...i-de-instruire/

Dar eu zic că merită, ați văzut, se pot lungi picioare cu 7cm, dacă ai credință și te rogi Domnului Iisus din toată inima ta, însă ca medic...nu știu dacă vei reuși o astfel de performanță, probabil vei rămâne medic de familie sau... poate vei încerca o specializare, un primariat...dar asta înseamnă alți bani...totuși, la școala lui Ric Cunigan binecuvântările sunt nenumărate, vei deveni, cu doar 30.000 lei, un lucrător misionar umplut cu Duhul sfânt și vei ajuta oamenii în nevoie, cei care au diferite suferințe, boli, ca Domnul Iisus să-i vindece...Posted Image

Edited by dark, 27 May 2023 - 12:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate