Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#12061
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,234
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 februarie 2024 - 08:17, said:

Așa este în toate bisericile penticostale, puteți să verificați, toți vorbesc în limbi, după cum îi apucă, strigă, bat din palme, plâng etc., deși avertismentul este cât se poate de clar stipulat în Noul testament:

NTR:
1 Corinteni 14:23

E foarte OK ceea c e fac penticostalii!
Tre' să gândești că poate au auzit și ei adevărurile tale incontestabile:

View Postdark, on 19 ianuarie 2024 - 18:13, said:

Noul testament este măsluit în proporție de peste 90%
Și consideră că acel verset face parte din cele "măsluite" :habarnam:

#12062
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Xlander, on 06 februarie 2024 - 05:00, said:

Se pare ca am sosit exact la fixul fixului si precisul precisului, user-ul Heartu (sau ma rog, poate user-ita ca nah, in mediul virtual se mai intampla) are vise de prea marire, crezandu-se inspirat divin!! Trebuia sa ajungem si aici, ma gandesc eu, era inevitabil, dupa atatia profesori, fiecare cu religia si doctrinele lui infailibile, inca unul. Eh, bine ai sosit in clubul "inspiratilor divin".

Responsabil cu buna-dispozitie a cititorilor acestei arii, nu dezamageste, nu da rateuri, se poate conta pe el in orice situatie!!

Care-i faza... că se pare că ai consumat ceva, nu ne dezvălui și nouă ce?! :lol:

#12063
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,588
  • Înscris: 16.03.2004
First things first: fenomenul glossolaliei nu este o ”marcă” a penticostalilor, așa cum s-ar crede, fiindcă vorbirea în limbi o pot avea și chiar o au numeroși membri ai altor denominații religioase, precum baptiști și chiar catolici. Cei care se opun cu fermitate acestui fenomen considerându-l demonic sunt adventiștii de ziua a șaptea și martorii lui Iehova, împreună cu majoritatea bisericilor ortodoxe.
Acest fenomen se poate obține sub stare de hipnoză, se întâlnește din vremuri imemoriale, fiind notabilă reacția filozofului neoplatonician Celsus care, vizitând biserici creștine în secolul a II-lea din Palestina și Fenicia, conchide: această vorbire în limbi o avem și noi [păgânii].
Glossolalia este și o manifestare considerată de medicii psihiatri ca fiind patologică, de asemenea, mulți preoți catolici tradiționali consideră că persoanele posedate de spirite necurate vorbesc în limbi necunoscute.

#12064
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,588
  • Înscris: 16.03.2004
Iată, aveți aici un baptist monergist calvin (am făcut un pleonasm? poate da, poate nu...), care dezaprobă în mod fățiș acest fenomen atât de întâlnit în cadrul mișcărilor penticostale, cu atât mai mult cu cât penticostalii au ca doctrină ”botezul cu Duhul sfânt” care are ca semn exterior unic și ”sigur” în concepția lor, vorbirea în limbi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GxOGRPTctew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12065
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,588
  • Înscris: 16.03.2004
Este o serie, voi puteți să urmăriți și restul videoclipurilor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jqyZ-BWKb-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12066
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdark, on 13 iunie 2023 - 17:06, said:

Eu nu am cunoscut nicio persoană pe facebook-ul tău, am intrat acolo doar ca să văd dacă mai predici ceva, atât. Tu nu ai poze pe facebook, că doar nu ești prost să le pui acolo...Posted Image


Nu strică să ne reamintim că forumul Softpedia este guvernat de o serie de REGULI care instituie anumite INTERDICȚII în sarcina tuturor membrilor săi, între care:

o. colectarea oricarui gen de informatie identificabila personal de la utilizatori sau membri ai forumului, sau afisarea acestui tip de informatii, sub orice forma, inclusiv texte, mesaje personale (PM) sau imagini (indiferent de forma, embed, upload, etc)

Am scris cu font de culoare roșie ca să nu încapă niciun dubiu că este un mesaj de moderator.

#12067
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.tiktok.c...507858613685537

#12068
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
https://newsteam.ro/...or-de-48-de-ani

https://aznews.ro/ar...-sa-faca-avort/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MugL0kiCRrQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lăcătuș Nonu Iosif - pastor penticostal ?

Poate confirma cineva daca este pastor penticostal? https://m.facebook.c...osif.lacatus.5/

Edited by leusteanul, 26 February 2024 - 15:16.


#12069
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,234
  • Înscris: 26.01.2007

View Postleusteanul, on 26 februarie 2024 - 15:18, said:

Lăcătuș Nonu Iosif - pastor penticostal ?
Poate confirma cineva daca este pastor penticostal?
Păi de ce nu ar confirma cineva?
Vine un coleg și confirmă că e pastor si gata, e pastor.

[ https://i.ibb.co/HT0dszc/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12070
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Persoanelor obsedate de anumite chestii si chestiutze, ce sufera de insomnii rebele, incapabili sa mai manance, sa mai gandeasca normal, sa mai intretina o viata reala decenta si care se refugiaza in mediul virtual...li se recomanda o reteta naturista din plante aromatice...

1. Leustean (asta e de baza)
2. Busuioc
3. Chimen
4. Menta creata
5. Coriandru
6. Fenicul
Etc

Incearca si tu mai tovarase Leustean un ceai aromatic, poate te ajuta. Amin.

#12071
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,234
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 martie 2024 - 07:19, said:

Imaginea lui de popă penticostal cu funcție supremă a crescut considerabil.
E foarte bine atunci când oamenii de caracter au și o imagine pe măsură.

View Postdark, on 09 martie 2024 - 07:19, said:

Biserica penticostală este sfântă de când lumea
Asta DA, nimeni nu poate contrazice.

#12072
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Din păcate, o sa mai treacă multe generații pana când lumea o sa realizeze ca nu exista nicio “putere divina”.
Zic ca din păcate pentru ca ar fi frumos sa existe cineva care să-ți ierte păcatele pe care tot el le-a inventat.
Îmi pare doar rău că acuma, la peste 40 de ani, mi-am dat seama ca oricât as vrea, nu-i nimeni la butoane, acolo "sus".

#12073
ocean

ocean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 05.03.2024
Te contrazice simtul dreptatii, cu care este inzestrat omul. Un creator nepasator nu te-ar fi creat astfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate