Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Drivere pentru linux

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
alex_paval

alex_paval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 09.01.2007
Sal la toti.Am sistemul de operare Linux(neinstalat inca) cu distribuitorul Slackware si m-ar interesa daca merita sa-l bag pe calculatorul meu.Trebuie sa trag acum neaparat driverele de pe internet sau are el si isi trage de pe internet drivere daca nu am eu.Ce facilitati imi da acest OS si care sunt avantajele fata de windows si dezavantaje.Pot vedea filme pe el,ce codecuri ii trebuie,codecuri audio daca trebuie,mai multe chestii legate de multimedia,eu as vrea sa-l instalez pentru ca windowsu imi face mereu fite dupa 2 luni de instalare si imi merge ca o caruta si acesta cica merge mai bine pe internet in filme si muzica.multumesc

#2
oblio.

oblio.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 07.09.2005

Quote

Sal la toti.Am sistemul de operare Linux(neinstalat inca) cu distribuitorul Slackware si m-ar interesa daca merita sa-l bag pe calculatorul meu.
Salut.
E distribuția, nu distribuitorul. "Distribuitorul" Slackware e Pat Volkerding, produsul se numește distribuție. Depinde ce vrei să faci cu calculatorul.

Quote

Trebuie sa trag acum neaparat driverele de pe internet sau are el si isi trage de pe internet drivere daca nu am eu.
Are drivere cam pentru tot ce are nevoie, cu unele excepții, gen drivere ATI sau Nvidia de calitate (sunt unele mai slăbuțe deja incluse). Le iei de pe net, de la site-ul producătorului. Dacă ai vreun webcam ciudat sau vreo imprimantă, s-ar putea să fie la fel. Dacă nu, ai deja drivere.

Quote

Ce facilitati imi da acest OS si care sunt avantajele fata de windows si dezavantaje.
E gratuit, e sigur, mai sigur ca Windows (nu neapărat pentru că ar fi conceput să fie mai sigur, ci pentru că are o cotă de piață mai mică, și sunt variații între versiuni, care fac atacarea uneia să fie destul de neproductiv).
Avantaje:
- gratuit
- sigur
- mult soft disponibil ușor (mai ales la distribuțiile mari)
- codul sursă în cazul în care ai nevoie
Dezavantaje
- drivere care apar cu o mică întârziere
- nu prea poți juca marile jocuri (GTA, Heroes, NFS, ...), deși există jocuri
- probleme uneori la instalarea de software din afara sistemului

Quote

Pot vedea filme pe el,ce codecuri ii trebuie,codecuri audio daca trebuie,mai multe chestii legate de multimedia,eu as vrea sa-l instalez pentru ca windowsu imi face mereu fite dupa 2 luni de instalare si imi merge ca o caruta si acesta cica merge mai bine pe internet in filme si muzica.multumesc
Da, da, da :)

Ai cam tot ce ai nevoie, legat de multimedia. Trebuie eventual să instalezi, dar e disponibil.

Avertisment - o să ai nevoie de o perioadă de acomodare - de obicei e cam de 6 luni, timp în care înveți să te descurci singur pentru sarcinile mărunte. Dacă ești dispus, n-ai nimic de pierdut, părerea mea :)

PS: mai dă și tu Enter când scrii, să nu mai faci "cârnați" ăia de text ;)

Editat de oblio., 29 ianuarie 2007 - 19:52.


#3
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View Postalex_paval, on Jan 29 2007, 19:34, said:

Sal la toti.Am sistemul de operare Linux(neinstalat inca) cu distribuitorul Slackware si m-ar interesa daca merita sa-l bag pe calculatorul meu.Trebuie sa trag acum neaparat driverele de pe internet sau are el si isi trage de pe internet drivere daca nu am eu.Ce facilitati imi da acest OS si care sunt avantajele fata de windows si dezavantaje.Pot vedea filme pe el,ce codecuri ii trebuie,codecuri audio daca trebuie,mai multe chestii legate de multimedia,eu as vrea sa-l instalez pentru ca windowsu imi face mereu fite dupa 2 luni de instalare si imi merge ca o caruta si acesta cica merge mai bine pe internet in filme si muzica.multumesc
Cauti pe google si vezi daca hardware-ul pe care il ai este suportat de kernelul de pe Slackware.
Daca ai placa video gen ATI NVIDIA atunci ramai cu driverele oferita de distribuitia de Linux.
Daca instalezi porcariile de la ATI si NVIDIA atunci esti pe cont propriu (la suport etc).

Si ca ultima observatie orice distributie de Linux NU ESTE windows.
Daca vrei sa dai click click ramai la windows pentru binele tuturor.

#4
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.633
  • Înscris: 29.12.2003

View Postinfernal, on Jan 29 2007, 20:48, said:

Daca vrei sa dai click click ramai la windows pentru binele tuturor.
... sau mai bine incerci o distributie pentru lenesi ca mine, cum ar fi Ubuntu :) , in care dai click-click si instalezi ce-ti trebuie.

#5
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 488
  • Înscris: 17.02.2006
Sincer nu prea ai ales bine Slackware pentru a-ti incepe incursiunea in lumea linux..mai bine incerci ceva mai 'light' cum a sugerat dragos_avram si dupa o vreme poti vedea si cum e Slackware ;)

#6
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.406
  • Înscris: 09.08.2005
mic offtopic : nu mai primesc niciun email de notificare de la softpedia! si io care credeam ca toata lumea e ocupata cu sesiunea ... bine ca nu sunt la facultate! vreo idee din ce cauza ?

ontopic : am si eu Slackware acasa, dar nici dupa 2 luni de umblat prin linux nu m-am incumetat sa il instalez! ubuntu/kubuntu ar fi super utile pentru tine!
sau PCLinuxOS ! nici mandriva nu ramane mai prejos, dar trebuie sa te obisnuiesti intai cu meniul, cu modul de a instala programele, cu ce iti trebuie pentru a rula linux cum trebuie (librarii, etc..)

in toate astea nu trebuie sa uiti un lucru : google e prietenul tau cel mai bun! dupa care urmeaza comunitatea!

daca ar fi sa aleg o distributie in functie de comunitatea ei, as alege in urmatoarea ordine : Ubuntu si mandriva ... restu', pauza :)
ramane de asemenea si softpedia, linux360, linux.ro, etc. dar aici in general primesti un raspuns general : google.ro! e o chestie buna si rea in acelasi timp ! buna : te scoate din starea de lene indusa de windows ! rau : daca ai nevoie urgenta de o rezolvare ... pff, rezervati macar o ora pentru lecturare de wiki-uri, google search & man files :P

bafta in continuare :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate