Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdandru

bogdandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2006
Salut,

Dupa cum ati mai vazut poate, sunt anumite societati care au introdus sonorizare (radioficare) in birouri sau in atelierele de productie. Toate bune si frumoase, am cautat pe net si nu am gasit nimic referitor la drepturile de autor si/sau aprobarea CNA.

De aici o gramada de nedumeriri. Poate v-ati confruntat cu aceste probleme si de aceea va intreb.

- ce aprobari trebuiesc obtinute si de unde, pentru a face sonorizarea intr-o societate in scopul difuzarii muzicii de ambient.
- unde se platesc dreptuile de autor (daca se platesc). De exemplu am o colectie de melodii si vreau sa o difuzez intr-o societate printr-un sistem de sonorizare (radioficare cu difuzoare pe tavan, gen cum au cei de la marile magazine)
- este nevoie crearea unor pachete de programe si de aprobarea CNA-ului (nu radeti) pentru aceste pachete?


Am citit undeva pe net ca cei de la romstal au cerut aprobarea CNA pentru difuzarea unui program de muzica si reclame in magazienele carrefour, la care CNA-ul i-a amanat pe motiv ca nu aveau continutul programului.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
uite legea privind drepturile de autor si cele conexe, am gasit-o pentru tine
de studiat o studiezi tu, eu nu cred ca ai nevoie de CNA daca nu dai si reclame, ci pur si simplu pui muzica, da chiar nu ma pricep, oricum banuiesc ca scrie prin legea aia tot ce trebuie

discotecile au avizul CNA? n-as crede...

Attached Files



#3
bogdandru

bogdandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2006
Legea o am, acolo sunt generalitati, iti dai seama ca nu pot sa contactez 100 de artisti sa le cer dreptul de difuzare pentru 1000 de melodii sau 100 de case de discuri. Ma intereseaza dispozitile de aplicare in cazul asta concret.

Probabil ca un post de radio asa face, are niste contracte pentru anumite piese cu anumiti producatori sau poate o fi vre-o alta conventie de plata in contul artistului la difuzarea melodiei. Ideea e ca nu am gasit pe nicaieri cum se poate face concret asta si oricum nu se poate compara difuzarea intr-o societate cu difuzarea in masa la radio.


Oamenii nostrii fac legi dar cand vine vorba de aplicarea lor intr-un caz concret nimeni nu stie.

Intrebarea este daca cineva face deja treaba asta (imi vine greu sa cred ca nici o societate din Romania nu are un sistem de sonorizare pe care sa puna muzica) care ar fi pasii din punct de vedere legal.

#4
mugatu

mugatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2005
intra pe adresa asta: http://homerecording...nc,select/id,4/

ai acolo mai multe detalii despre ce si cum...

#5
valentinv

valentinv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.04.2003
1 Platesti doar o taxa la UNIUNEA COMPOZITORILOR ŞI MUZICOLOGILOR DIN ROMANIA.Ei se ocupa de gestiunea colectiva a drepturilor de autor.
2. Nu ai nevoie de aprobarea CNA-ului.

Edited by valentinv, 30 January 2007 - 15:49.


#6
bogdandru

bogdandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2006

View Postvalentinv, on Jan 30 2007, 15:38, said:

1 Platesti doar o taxa la UNIUNEA COMPOZITORILOR ȘI MUZICOLOGILOR DIN ROMANIA.Ei se ocupa de gestiunea colectiva a drepturilor de autor.
2. Nu ai nevoie de aprobarea CNA-ului.

Da, dar in categoria celor care trebuie sa plateasca nu sunt incluse si societatile comerciale care difuzeaza muzica angajatilor (nu cumparatorilor):

==================
UCMR-ADA urmareste colectarea remuneratiilor aferente drepturilor de autor de la toate categoriile de utilizatori prevazute de lege, precum:
a) Radio-TV;
B) Operatori de cablu;
c) Cinematografie;
d) Producatori de inregistrari sonore sau sau continand imagini (video)insotite de sunete;
e) Tonuri de apel, Internet;
f) Organizatori de spectacole, teatre si concerte;
g) Utilizatori unitati de prestari servicii (alimentatie publica, comerciale, turism, transporturi, targuri si expozitii, tonomate, parade stradale, concursuri sportive, circ, discoteci, cluburi, cabarete, sport si agrement), care utilizeaza operele muzicale in scop ambiental sau lucrativ, indiferent daca opera este prezentata ca muzica esentiala, de ambianta sau de sonorizare si indiferent daca executia este directa ori prin mijloace mecanice sau electroacustice.
==================

#7
andreiro18

andreiro18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007
Salutare!
Am si eu o nelamurire, poate stiti voi ceva. Vrea sa fac un site cu o baza de date de radiouri care emit online, si toate sa play'eze in siteul meu. Sa fie si romanesti (pro fm, 21, guerilla, etc) si straine deopotriva.
Spuneti'mi si mie va rog care mai stiti ce trebuie sa fac in termeni legali...adica trebuie vorbit cu fiecare admin de radiouri in parte, trebuie platite niste drepturi de autor chiar daca faci retransmisie (adica daca pun stream'ul pro fm de exemplu drepturile de autor  ale melodiilor difuzate de ei tin de profm si pe mine n'ar trebui sa ma intereseze)  :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate