Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cum configurez un domeniu proaspat cumparat?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
tedd

tedd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.06.2006
Am cumparat luni un domeniu .ro (fara hosting) si asteptam sa treaca cele 48 de ore pentru a primi un eventual mail cu niste date ca "username" si "password"... Absolut din curiozitate am intrat in legatura cu baietii la care am facut plata sa ii intreb cand primesc si eu datele... la care baietii mi-au zis ca "Nu aveti hosting la noi... prin urmare, nu aveti ce mail sa asteptati!"  

:o  :o  :o  :huh:  :huh:  :huh:

"Bun.. atunci cum imi configurez domeniul pentru care am platit?" (Personal, credeam ca aceasta "miraculoasa" configurare consta in completarea unei adrese spre care se va face redirectionarea... ca in cazul domeniilor gratuite de tip .tk, deci, imi gasisem frumusel un host gratuit cu PHP si MySQL, fara add-uri impuse si cu o gramada de spatiu... deci... ce sa mai platesc hosting? Si asa abia am facut rost de banii de domeniu... Ma gandeam ca, pur si simplu, voi face redirectionarea spre adresa respectiva...).

Baietii mi-au raspuns ca nu mai au ce date sa imi dea... Am replicat... "Cum nu?! Datele domeniului pentru care am platit!" Ei... "Ati platit pe persoana fizica... Doriti factura?"... "F*#k! Nu de factura am nevoie... cum imi fac redirectionarea?"

Din acest punc m-am blocat complet... nu se poate face directionare pur si simplu la o adresa gen numelemeu.frih.net si sa termin toata povestea asta?

Va rog sa ma ajutati in privinta asta... Sunt foarte, foarte nelamurit...

#2
ctx8ki

ctx8ki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.10.2004
Modificarea trebuie facuta in DNS.
Cand ai completat cererea pentru domeniu ai specificat acolo 2 DNS-uri.
Vorbeste cu administratorii acestor nameservere sa iti faca modificarile care le vrei.

#3
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Din cate stiu eu,va trebui sa declari DNS-ul ( nameserverul ).

Cel mai simplu este sa cauti pe cineva care are un server din care da NET la o retea de cativa insi,si are totodata si server DNS.
Ii ceri IPul serverului,il declari ca NS acolo de unde ti-ai cumparat domeniul.

Prietenul tau va face toata treaba de aici inainte.

El iti va creea si redirecta orice sub-domeniu,inclusiv domeniul principal,catre ce locatie vrei tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate