Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 

Despre zahar, de ce nu se renunta la el ?!

* * - - - 11 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
441 răspunsuri în acest subiect

#433
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.843
  • Înscris: 15.06.2007
Bravo pe dracu.. nici miere sa nu le dea?  Las ca se fac mari si nu mai pun botu pe dulce, direct la cocaina..

#434
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.706
  • Înscris: 13.06.2004
Apropopos de depdenţe, faţă de alte chestii, zahărul face mai puţin rău celor din jur faţă de alte dependenţe.
Mierea e scumpă, că altfel ar putea fi folosită mai mult.
Zahărul de trestie e un pic mai natural, dar e mai scump. Am folosit la un moment dat, dar la 10 lei kilu' sau cât s-a făcut acuma...

#435
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.475
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 09 noiembrie 2023 - 08:51, said:

Apropopos de depdenţe, faţă de alte chestii, zahărul face mai puţin rău celor din jur faţă de alte dependenţe.


Depinde cum privesti problema.  Daca tu ajungi la 60 de ani (sau mai mult), diabetic si cu tot felul de probleme asociate unei vieti in care ai consumat zahar la greu.... o sa faci rau celor din jur fara sa vrei in sensul ca ii vei obliga sa aiba grija de tine pana la moarte. Nu le faci rau omorandu-i insa le faci rau prin faptul ca trebuie sa te inrijeasca. Sau daca nu o fac ei, o va face statul, atat cat se va putea, luand din banii pentru altii si dandu-ti tie pentru tratamente. Nu mai bine incerci sa te abtii cat esti inca in putere ?

#436
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.843
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 09 noiembrie 2023 - 08:51, said:


Mierea e scumpă, că altfel ar putea fi folosită mai mult.

nu mi se pare scumpa mierea. In fine, eu primesc de la socri cate o galeata mica de "tiffel" de 8 kg, la cativa ani, sau borcane cu miere de la niste cunostinte care se ocupa cu apicultura.
Chestia cu mierea este ca e "incomoda" si are arome, miros, gust. Nu poti pune miere in cafea, sau in alte aplicatii unde se foloseste zahar.  
Face cineva tuica cu miere?
Poti pune gem de caise sau de capsuni cu miere in loc de zahar? Sau visinata, compot?

Editat de tfmercedez, 09 noiembrie 2023 - 12:12.


#437
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.475
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttfmercedez, on 09 noiembrie 2023 - 12:11, said:

Nu poti pune miere in cafea, sau in alte aplicatii unde se foloseste zahar.


Ba tocmai ca poti. Eu am la birou o cutie intreaga cu pliculete de miere si lumea isi pune in ceai sau cafea, majoritatea in cafea. Ii da chiar un gust bun.

#438
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.843
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBogotta, on 10 noiembrie 2023 - 07:38, said:




Ba tocmai ca poti. Eu am la birou o cutie intreaga cu pliculete de miere si lumea isi pune in ceai sau cafea, majoritatea in cafea. Ii da chiar un gust bun.
in ceai pun doar miere. Cafea nu beau. Acuma sa ne zici cum faci gem cu miere, visinata,  compot de fructe.

#439
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.070
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa faci gem fara zahar daca vrei neaparat. Poti sa faci compot fara zahar daca vrei neaparat.

#440
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.475
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2023 - 13:18, said:

Acuma sa ne zici cum faci gem cu miere,


Iaca-șa   https://garden-ro.de...ne/na-medu.html

#441
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.843
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBogotta, on 14 noiembrie 2023 - 08:56, said:

ah, pai daca iti caut pe internet, iti gasesc si scatofili.
Am crezut ca tu manci gem cu miere.  Si eu pot sa fac "retete".  


https://youtu.be/DEB...C6dSBMq2JiZH_Mk

#442
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.475
  • Înscris: 24.02.2017
A fost prezentata si la TV o afacere familiala care facea gem doar cu miere si obtinuse si brevet de inventie pentru treaba asta.  Nu inteleg ce vrei de la mine ? Sa iti arat cum fac eu gem sau visinata ? Esti pe bune ? Eu nu mananc gem, nu beau alcool.  Pun miere in cafea, atunci cand beau. Nu pun in ceai niciun fel de indulcitor. Apropos, degeaba pui miere in ceaiul fierbinte, isi pierde toate proprietatile.

Vad ca esti anti-Google si (probabil) anti-conspiratii.  Fa cum te taie pe tine capul atunci si o sa fie bine. Foarte bine.

Editat de Bogotta, 14 noiembrie 2023 - 09:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate